وبلاگ، آموزش طراحی سایت، آشنایی با علم طراحی سایت

تفاوت طراحی سایت داینامیک و طراحی سایت استاتیک، معایب و مزایای آن

24 آبان 1395

 در این مقاله از پرتال قصد داریم طراحی سایت داینامیک و طراحی سایت استاتیک را با یک دیگر مقایسه کنیم. و مزایا و معایب هر یک از این دو روش را شرح دهیم.

طراحی سایت به 2 دسته بندی استاتیک و داینامیک تقسیم بندی میشود در پایان این مقاله ویژگی های هر یک را خواهید شناخت.

سایت استاتیک چیست؟

 

در وب سایت استاتیک تمام محتویات وب سایت شامل متن ها، تصاویر، فایل ها و ... یک بار جمع آوری شده و طراحی سایت انجام میشود. و تغییر دادن آنها دشواری خود را دارد و باید توسط طراح سایت انجام گیرد.

اگر بخواهیم ساده تر موضوع را توضیح دهیم این نوع وب سایت مناسب برای کسب و کارهایی میباشد که نمیخواهند مدام بر روی وب سایت خود ویرایشی انجام دهند.

این مدل وب سایت از نظر هزینه پیاده سازی اولیه نسبت به دیگر روش ها، از هزینه پایین تری برخوردار میباشد.

به صورت طبیعی در این روش از پنل کاربری خبری نیست! در نتیجه ویرایش کردن وب سایت کار بسیار دشواری خواهد بود. اگر چه طراحی این نوع وب سایت از نظر هزینه به صرفه تر از روش های دیگر میباشد ولی باید این رو در نظر گرفت که در صورتی که احتیاج به ویرایش کردن وب سایت داشته باشیم به فردی متخصص برای این کار احتیاج خواهیم داشت.

در صورتی که ویرایش ها را به طراح سایت خود ارجاع دهید ممکن است با پرداخت هزینه ویرایش های مورد نظر شما را اعمال کند. با توجه به این موضوع در بلند مدت با مشکلات فراوانی روبه رو خواهید شد.

به دلیل عدم وجود پنل کاربری برای این روش تمامی ویرایش های این نوع وب سایت باید از طریق کدهای وب سایت انجام شود.

برای داشتن وب سایت استاتیک یا باید جیب شما پر از پول باشد که طراح ویرایش های شما را انجام دهد یا شما باید طراح خوبی باشید که تسلط کافی برای ویرایش سایت را داشته باشید.

به طور کل سایت های استاتیک سایت هایی هستند که مدام احتیاج به ویرایش ندارند در غیر این صورت استفاده از این نوع وب سایت کار اشتباهی میباشد!

سایت داینامیک چیست؟

سایت داینامیک عمده تفاوتی که با سایت استاتیک دارد در تغییر مداوم سایت میباشد. در این روش برنامه نویس وب و طراح سایت وب سایت را طوری پیاده سازی میکند که روش تغییر دادن مداوم آن ساده باشد.

به شکل طبیعی هزینه پیاده سازی این روش نسبت به وب سایت استاتیک بیشتر میباشد. در عوض هزینه های بعدی برای تغییرات را نخواهد داشت.

در این نوع وب سایت معمولا پنلی برای کاربر و یا مدیر سایت تعریف و پیاده سازی میشود که کار کردن با وب سایت را ساده کند.

یکی دیگر از امکاناتی که در وب سایت داینامیک میتوانیم از آن بهره ببریم استفاده از CMS است یا سیستم مدیریت محتوا میباشد.

برای طراحی یک سیستم مدیریت محتوا از زبان های مناسب همچون PHP , ASP.NET و ... استفاده میشود. در سیستم مدیریت محتوای پرتال از زبان برنامه نویسی ASP استفاده شده است. به لطف سیستم مدیریت محتوای پرتال ویرایش وب سایت برای ادمین سایت بسیار ساده شده است.

 از آنجایی که طراحی سایت داینامیک بسیار پیچیده تر از وب سایت استاتیک میباشد هزینه پیاده سازی این نوع سایت بیشتر میباشد.

البته باید به این موضوع توجه شود که وب سایت داینامیک هزینه های مراحل بعد یعنی ویرایش و مدیریت سایت را کاهش خواهد داد پس برای وب سایت هایی که مدام احتیاج به ویرایش وب سایت خود و درج اخبار و مقالات و آپدیت سایت خود را دارند طراحی سایت داینامیک پیشنهاد میشود.

 

 مزایا و معایب سایت استاتیک و داینامیک

مزایای طراحی سایت استاتیک

 مزایای طراحی سایت های داینامیک

 معایب طراحی سایت استاتیک

 معایب طراحی سایت داینامیک

 

سایت استاتیک یا داینامیک ؟

با تفاویت های سایت استاتیک و داینامیک آشنا شدید. پیشنهاد ما برای شما  استفاده از وب سایت داینامیک میباشد. درست که هزینه پیاده سازی اولیه بیشتر نسبت به وب سایت استاتیک دارد ولی خیال شما از بابت بروزرسانی وب سایت راحت خواهد بود چون میتوانید خودتان این کار را انجام دهید.

ایجاد بینهایت صفحه، بینهایت نوشته وبلاگی، و همچنین حجم بسیار کمتر برای وب سایت های بزرگ از مزایای استفاده از وب سایت داینامیک میباشد.

ذر صورتی که احتیاج به وب سایت کاملا پویا و قابل ویرایش دارید پیشنهاد میکنم سایت ساز پرتال را نیز مورد بررسی قرار دهید.

عضو خبرنامه شوید.
0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *