۳۰٪ تخفیف ویژه حمایت از کسب و کارها در کرونا

رشد بی‌سابقه مشاغل اینترنتی، چرا بازار کسب و کارهای آنلاین داغ است؟

در 2 سال اخیر که ویروس کرونا کسب و کارهای سنتی را به شدت با مشکل مواجه کرده، مشاغل آنلاین بیشتر از همیشه محبوب شده‌اند. به همین دلیل اکثر مشاغل سنتی در حال ورود به فضای مجازی هستند.

از زمان ظهور ویروس کرونا، کسب و کارهای زیادی در سراسر جهان به مشکل خوردند و رکودی بزرگ و سنگین بر آن‌ها حاکم شد. نه تنها در ایران بلکه در تمام جهان کسب و کارهای فیزیکی، فروشگاه‌های بزرگ و مغازه‌ها مجبور شدند برای مدتی تعطیل کنند. نکته مهم ماجرا این‌جاست که آمارها نشان می‌دهند باوجود رکودی که در اکثر بازارها به وجود آمده است، میزان خرید مردم حتی از قبل هم بیشتر شده است.

درحالی که مشاغل سنتی از کرونا ضربه خوردند، اما مشاغل اینترنتی و برخط در جذب مشتری رکوردهای جدیدی را به ثبت رساندند. به گزارش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ارزش معاملات کسب و کارهای اینترنتی در سال 1399 نسبت به سال 1398 رشد 4 برابری داشته است. البته پیش از این هم پیش بینی می‌شد که مشاغل اینترنتی بتوانند جای کسب و کارهای سنتی را بگیرند، اما هیچ کس انتظار چنین رشد پرسرعتی را نداشت.

آینده مشاغل سنتی و جایگاه کسب و کارهای آنلاین

پیش بینی در مورد آینده کسب و کارها چندان ساده نیست، با این حال وضعیت فعلی جهان و عدم توقف ویروس کرونا نشان می‌دهد که رشد خرید اینترنتی همچنان ادامه خواهد داشت. در کنار رشد سریع مشاغل اینترنتی، باید میزان رضایت مردم از خریدهای آنلاین را هم درنظر گرفت.

استقبال گسترده از خرید اینترنتی نشان می‌دهد که مردم از این شیوه خرید رضایت دارند. با این وجود حتی در صورت نابودی کامل کرونا، باز هم عده زیادی از مردم ترجیح می‌دهند خریدشان را اینترنتی انجام دهند. از این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که مشاغل سنتی، باید زودتر به فکر ورود به فضای مجازی باشند. در غیر این صورت ممکن است بخش بزرگی از بازار خود را از دست بدهند.

راه حل ساده برای مجازی کردن کسب و کارهای سنتی

در حال حاضر کسب و کارهای سنتی نقش مهمی در اقتصاد و ایجاد شغل در کشور دارند. راه نجات این نوع از کسب و کارها و جلوگیری از بیکار شدن درصد بالایی از افراد جامعه این است کسب و کارهای سنتی هم وارد فضای مجازی شوند. البته همین الان هم بسیاری از مشاغل فیزیکی، به صورت اینترنتی هم فعالیت دارند و تعداد زیادی هم در حال آنلاین کردن کسب و کارشان هستند.

مشکل این‌جاست که روند وارد شدن مشاغل سنتی به فضای اینترنت چندان سریع نیست. آمارهای مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نشان می‌دهد که تعداد سایت‌های اینترنتی دریافت کننده اینماد در سال 1399 نسبت به سال 1398 دو برابر شده است. هم اکنون بیشتر از 350 هزار سایت اینترنتی به عنوان کسب و کار مجازی در کشور فعالیت دارند.

علاوه‌بر این، کسب و کارهای زیادی خواستار ساخت سایت در اینترنت برای کسب درآمد از فضای مجازی هستند. با این وجود چرا هنوز تعداد زیادی از کسب و کارها وارد فضای مجازی نشده‌اند؟

نداشتن اطلاعات کافی، دلیل اصلی جاماندن از درآمد اینترنتی

تاثیر اینترنت به خصوص در چند سال اخیر به همه ثابت شده است. فضای آنلاین کشور محل خوبی برای راه‌اندازی کسب و کار و کارآفرینی است. مانع اصلی راه‌اندازی کسب و کار در اینترنت، ناکافی بودن اطلاعات مردم است. همین الان درصد بالایی از کسب و کارهای سنتی می‌خواهند فروش اینترنتی داشته باشند، اما مشکل این است که شیوه ارائه محصول در اینترنت را نمی‌دانند.

عدم اطلاع از نحوه کسب درآمد از اینترنت باعث شده است که دیواری نامرئی بین مشاغل سنتی و فضای آنلاین کشور ایجاد شود. کسب و کارهایی هم که پشت این دیوار مانده‌اند، هر روز از این بابت ضررهای زیادی را متحمل می‌شوند. در چنین شرایطی آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی می‌تواند اوضاع کسب و کارهای سنتی را تا حد زیادی بهبود دهد.

عده بسیاری فکر می‌کنند تاسیس فروشگاه اینترنتی سخت و پیچیده است، در صورتی که اصلا اینطور نیست. راه‌هایی وجود دارد که مشاغل سنتی می‌توانند به کمک آن‌ها در کمترین زمان و با کمترین هزینه، کسب و کارشان را اینترنتی کنند. آشنایی کسب و کارهای فیزیکی و سنتی با این روش، می‌تواند بازار این مشاغل را از رکود خارج کند.

راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی راحت‌تر از همیشه

در سال‌های اخیر شرکت‌های دانش بنیان کشور با تکیه بر دانش فنی متخصصان، موفق شدند سرویس‌های کارآمدی برای آنلاین کردن مشاغل سنتی ایجاد کنند. همین موضوع باعث به وجود آمدن ابزارهای آنلاینی مثل سایت ساز و فروشگاه ساز شد. راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی با این ابزارها بسیار ساده و سریع است. حالا دیگر برای ساخت سایت فروشگاهی به هیچ دانش و تخصصی نیاز نیست. تنها با چند کلیک می‌توان کسب و کار اینترنتی ساخت و از آن درآمد بالایی کسب کرد.

با وجود سایت سازها و فروشگاه سازهای بومی، کسب و کارها و مشاغل سنتی به سرعت وارد فضای مجازی می‌شوند. تنها کاری که باید انجام شود، آگاهی دادن به مشاغل سنتی در خصوص این خدمات است. آموزش ساخت سایت و معرفی راه‌های ساده برای کسب درآمد از اینترنت، بهترین روش برای وارد کردن کسب و کارهای سنتی به فضای مجازی است.

به همین سادگی می‌توان خیلی از مشاغل سنتی را از رکود نجات داد و عده زیادی هم دوباره به سر کار برمی‌گردند. اینترنت شرایط کسب درآمد را برای همه فراهم کرده است. حتی کسانی که تا قبل از این کسب و کاری نداشته‌اند، فقط با ساخت سایت و فروش محصول موفق شدند یک شغل خانگی کوچک برای خودشان بسازند. همین الان هم خانواده‌های زیادی از طریق همین کسب و کارهای آنلاین خانگی توانسته‌اند به درآمدهای خوبی برسند.

دیدگاه خود را ارسال کنید
ارسال دیدگاه
  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2