وبلاگ، آموزش طراحی سایت، آشنایی با علم طراحی سایت

اهمیت داشتن چک لیست در طراحی سایت

06 آذر 1395

درحالیکه طراحی سایت هر وب سایت منحصربفرد خودش است، هر وب سایت داری مجموعه ای از المان ها و مواردی هستند که همیشه که برای تمامی پروژه های طراحی سایت ثابت است. در این مرحله، داشتن یک چک لیست بسیار مهم خواهد بود.

داشتن چک لیستم می تواند به مدیریت و روند یک طراحی سایت کمک کند، وظایف هر فرد در تیم را مشخص کند و پیش از اتمام روند طراحی سایت، کلیت کار را برای شما مشخص کند. داشتن چک لیست در روند طراحی سایت می تواند به برنامه ریزی دقیق زمانی شما کمک کند.

ممکن است در طراحی سایت به چک لیست های مختلفی احتیاج داشته باشید: طراحی سایت، برنامه ریزی، اجرا، تحویل پروژه و ... . تمامی این چک لیست ها می توانند در ابتدای پروژه طراحی سایت، لحاظ شوند.

چرا در طراحی سایت به چک لیست نیاز دارید؟

بخشی از جریان کاری یک طراح وب سایت خوب، شامل ریتم و ترتیب پروژه می باشد. یک چک لیست می تواند به شما کمک کند تا به خوبی در این مورد عمل کنید. چک لیست یک یادآوری  کننده خوب از مراحلی است که باید در طول پروسه طراحی سایت کامل شود، ابزاری است تا وظایف میان اعضای تیم طراحی سایت تقسیم شود و نقشه پروژه ای است که هر کاری را در موعد مشخص خود انجام شود.

چک لیست ها، یک نقطه شروع عالی در طراحی سایت می باشند. من از این مورد به روش های مختلفی استفاده می کنم و در حالی که یک چک لیست انجام کارهای مربوط به برنامه ریزی و پیشرفت پروژه دارم، یک چک لیست خصوصی نیز برای پروژه های طراحی شخصی خود دارا می باشم. این چک لیست همیشه شامل موارد زیر می باشد:

این موارد، لیست کوچک من برای عوامل ضروری است که در طول پروژه طراحی سایت به همراه دارم. در این مقاله به چک لیست هایی در پروژه های مختلف طراحی نگاه می اندازیم.

برنامه ریزی پروژه طراحی سایت با چک لیست و رضایت کاربران

هر پروژه طراحی سایت باید از یک جایی شروع شود. مراحل برنامه ریزی می تواند یکی از مهم ترین بخش های شروع یک طراحی وب سایت باشد. مشتریان وب سایت می خواهند و نیاز دارند تا از موفقیت پروژه طراحی وب اطمینان حاصل کنند، از این رو باید این سوالات را از خود بپرسید:

هدف اصلی در اینجا اطمینان از درک خواسته ها و نیازهای مشتریان وب سایت می باشد. آیا این طراحی مربوط به یک وب سایت است و یا طراحی یک برند؟ مخاطبان طراحی چه کسانی هستند؟ چه زمانی باید این موارد را تحویل دهید؟ پاسخ به این سوالات، روند پیشرفت پروژه طراحی سایت را ساده تر می سازد.

چک لیست برای روند کاری طراحان سایت

یکی از پروسه ها و جریان های کاری فوق العاده و کامل یک طراح وب سایت از CLAUDIO GUGLIERI، مدیر F-I حاصل شده است. او یک لیست شامل 20 موردی که طراح وب سایت باید بداند و زمانی که پروژه جدید را شروع می کند، باید انجام دهد را ارائه می دارد.

در حالی که لیست او بر اساس پروژه های طراحی سایت در شرکت ها می باشد، اما در هر زمینه ای از طراحی کاربرد دارد. شما می توانید نمونه کامل لیست وی را با جزئیات مطالعه بفرمایید.

چک لیست در طراحی چاپی

در این زمینه از طراحی، نیازهای مخصوصی وجود دارد. از روشی که طراحی را شروع می کنید تا زمانی که فایل ها را برای چاپ آماده می کنید، این چک لیست بسیار برای شما کاربرد دارد. این چک لیست می تواند به سه بخش تقسیم شود: تصویر، متن و فایل آزمایشی طراحی.

تصاویر:

متن:

فایل آزمایشی:

داشتن چک لیست برای طراحی سایت

پروژه های طراحی وب سایت و محصولات دیجیتالی نیاز به یک مجموعه چک لیست مخصوص به خود را دارند. این چک لیست ها برای وب سایت تک صفحه ای تا وب سایت های عظیم و ساخت طراحی سایت، بسیار ساده هستند. این چک لیست ها شامل ایده هایی هستند که برای ارتباط با مشتریان سایت تان نیاز دارید:

محتوا:

عملکردها:

اجرا:

نتیجه گیری

زمانی که روی پروژه های طراحی کار می کنید، از چک لیست استفاده می کنید؟ چه نوع لیست هایی استفاده می کنید؟ جواب این سوال ها برای هر شخص طراحی متفاوت می باشد.

شخصا، من از چک لیست های کاغذی استقبال می کنم. احساس می کنم که اگر بتوانم علامت هایی را روی گزینه های انجام داده در لیست بکشم، در روند پروژه طراحی موفق تر می شوم. هر چه طراحی بزرگ تر باشد، به چک لیست بزرگ تری نیز نیاز دارد.

***

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ نحوۀ سایت ساز پرتال می توانید با شمارۀ 63404-021 تماس بگیرید.

عضو خبرنامه شوید.
0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *