وبلاگ، آموزش طراحی سایت، آشنایی با علم طراحی سایت

طراح سایت راست مغز هستید یا طراح سایت چپ مغز؟

07 آذر 1395

رنگ ها، تصاویر و خلاقیت. طراحان سایت، گروهی از مردم هستند که تمایل دارند که بخشی از مغز خود را استفاده کنند... درست است؟ و آیا این یک موضوع کلیشه ای است که حقیقت ندارد؟

بیایید به این نگاهی بیاندازیم که طراحان سایت چگونه فکر می کنند، البته فرقی ندارد که این طراحان سایت چپ مغز باشند و یا راست مغز.

حقیقت  یا افسانه؟

افسانه ها و یا شاید حقیقت هایی وجود دارد که اظهار می دارد که برخی از اشخاص هستند از یک بخش خود بیشتر قسمت های دیگر استفاده می کنند.

سمت چپ مغز تمایل دارد که کارهای فردی انجام دهد، به طور مثال منطق، تجزیه و تحلیل و استدلال، در حالی که سمت راست مغز به صورت جمعی و گروهی فعالیت می کند و روی کارهای ظریف و حساس تمرکز دارد، مانند هنر و موزیک.

اهمیت و حقیقت اصلی این موضوع باید توسط رواشناسان و متخصصین اعصاب اثبات شود که البته من چنین افرادی نیستم. از این رو، ما در این مقاله تنها می خواهیم بدانیم که طراحان وب سایت مانند من از کدام سمت مغزشان بیشتر استفاده می کنند. از این رو اگر شما در رشته اعصاب کار می کنید، بی احتیاطی مرا ببخشید. من یک طراح سایت راست مغز هستم، درست است؟

شما مرا نمی شناسید، من درباره خودم به شما توضیح می دهم. من یک طراح سایت، نوازنده و عکاس هستم. حس قدرتمند هنر و زیبایی، یکی از شخصیت های اصلی من می باشد. حس قدرتمند هنر و زیبایی، یکی از شخصیت های اصلی من می باشد.

حالا من از شما می پرسم، آیا چپ مغز هستم و یا راست مغز؟ جواب آشکار است. ما به نمودار در بخش قبلی نگاه می اندازیم و بلافاصله فرض می کنیم که من یک شخص راست مغز هستم. همه مواردی که من عاشق شان هستم و در زندگی حرفه ای من رواج دارد در این بخش از مغز من جای دارد.

 خلاقیت در بخش چپ مغز

شاید شما فکر کنید که اگر راست مغز باشید، خوش شانس هستید. از جایی که من بیشتر زندگی خود را روی تحقیق این مسئله گذاشتم، می دانم که این موضوع حقیقت ندارد.

صادقانه، من دوست داشتم که راست مغز می بودم. من شانس راست مغز بودن را که دارای مهارت های هنری پنهانی است، نداشتم. حقیقت این است که من واقعا یک راست مغز نیستم.

طراحی سایت با بخش چپ مغز

چه طور می توانم اظهار کنم که یک فرد چپ مغز هستم، در حالی که فعالیت های حرفه ای من مثل طراحی وب سایت در قسمت راست مغز من فعالیت می کند؟ شاید من وانمود می کنم، و شاید هم طراحان وب سایت خارج از یک قسمت از مغز خود فعالیت می کنند.

من یک حل کننده مشکلات هستم

به طور قلبی، من یک متفکر آنالیزگر هستم. حل کردن مشکل، زبان، معما، منطق؛ این ها موارد مورد علاقه من هستند. در میان آن ها موارد دیگری نیز وجود دارد که در آن ها مهارت دارم.

"هر طراحی وب سایت و یا طراحی در زمینه های دیگر، یک مشکل است که باید رفع گردد و یک معما است که باید حل شود".

این موارد باعث شدند که من در زمینه طراحی وب سایت فعالیت کنم. هر طراحی وب سایت یک نوع مشکل است که باید رفع گردد و یک معما است که باید حل شود. می توانید مقاله و حتی وب سایت مرا بخوانید و ببینید که به چه چیزهایی فکر می کنم.

یک نمای آنالیزگر درباره حل کردن مشکلات طراحی سایت

من درباره تئوری طراحی وب سایت و طراحی در زمینه های دیگر صحبت می کنم، من با قواعد ساده و کاربردی در ارتباط هستم که شما هم می توانید برای ارتقای کار خود از آن استفاده کنید، من به طور آنالیزگر یک طراحی وب سایت را نقد کرده و پیشنهاد می کنم که چگونه می تواند این طراحی سایت بهتر شود. موردی که من به ندرت انجام می دهم و یا هرگز انجام نمی دهم این است که با کشیدن طرح هایی روی کاغذ سفید، هنر راست مغز بودنم را به نمایش بگذارم.

طرح بندی عوامل طراحی سایت درCSS  و SASS

زمانی که به زمینه طراحی سایت فکر می کنم، این ایده بیشتر به نظرم می آید. من عاشق بحث کردن درباره طرح بندی صفحات وب سایت، شبکه های ریاضی و الگوهای رایج در زمینه طراحی وب سایت هستم. این ها عواملی نشان دهنده چپ مغز بودن یک طراح وب سایت می باشد، درست است؟

خیلی از مقاله های که نوشتم روی مبحث طرح بندی عوامل طراحی سایت و CSS تمرکز داشت.

بخش مورد علاقه من در طراحی وب سایت، CSS می باشد. من عاشق این هستم که تصاویر زیبایی را در برنامه نویسی وب سایت قرار دهم. راست مغزها هم این چنین فکر می کنند. هم چنین من عاشق ابزارهایی مانند SASS هستم که CSS را تبدیل به یک زبان مصنوعی مانند ریاضی و منطق در طراحی وبسایت می سازد.

عکاسی

این مباحث می تواند به تمام حس ماجراجویی من در طراحی سایت مربوط شود. برای مثال، عکاسی کردن. برای من، عکاسی مربوط به دوربین عکس برداری خودم می باشد. من عاشق سرعت عمل، دیدن موضوع عکاسی و ISO هستم تا مواردی را به نمایش بگذارم. استفاده از ایده قانون سوم برای کراپ کردن تصاویر نیز بهترین حالت مورد نظرم می باشد.

حسادت و یا غبطه

من متوجه شدم که این ویژگی درستی در حس خلاقت و ماجراجویی من می باشد. آیا من از این شناخت خود راضی هستم؟ البته. آیا من به شما که افراد خلاقی هستید، غبطه می خورم و حسادت می کنم؟ البته.

من گاهی اوقات احساس می کنم که من یک جاسوس چپ مغز هستم، در حرفه ای از راست مغزها پنهان شده ام، و امیدوار هستم که کسی این موضوع را پی نبرد. برخی از شما از PHOTOSHOP و یا کاغذ و قلم هایی استفاده می کنید که مواردی را به صورت خلاقانه طرح کنید و من با دیدن این مهارت و خلاقیت ها حسادت می کنم.

افرادی مانند FABIO SASSO از ABDUZEEDO به علت داشتن استعداد و خلاقیت، مرا به غبطه وا داشتند.

وقتی می دیدم که در وب سایت DRIBBBLE، مردم و یا طراحان، موارد زیبایی را در طراحی وب سایت و دیگر زمینه های طراحی به اشتراک می گذارند، به آن ها لعنت فرستاده و به مهارت و خلاقیت آن ها حسادت می کردم.

درحقیقت این موضوع این جمله معروف را تداعی می کند: "همیشه یک بخش از چمن سبز تر از بقیه قسمت ها است." من امیدوارم که این گونه حسادت به استعداد همکارانم، در میان همه طراحان وب سایت طبیعی و رایج باشد.

راست مغز یا چپ مغز، کدام بهتر است؟

حالا باید فهمید که کدام حالت از فکر کردن ها برای طراحان وب سایت بهتر و مناسب تر است. اگر می توانستید میان راست مغز بودن و چپ مغز بودن تصمیم بگیرید، کدام قسمت را انتخاب می کردید؟

این سوال اشتباهی است که" شما از کدام قسمت مغز خود استفاده می کنید؟" حقیقت این امر این است که طراحی سایت و طراحی دیگر زمینه ها، به هر دو قسمت احتیاج دارد.

"خلاقیت می تواند باعث سردرگمی شود، مشکل های آنالیزی می تواند کسل کننده باشد، اما همه این ها وقتی انجام شد و در کنار یکدیگر قرار گرفت، طراحی سایت درست و صحیحی انجام می شود."

برخی مشتریان وب سایت می خواهند که شما خارج از هر محدوده ای فکر کنید. آن ها خلاقیت واقعی، محصولات و یا طراحی وب سایت اصیلی می خواهند که آن ها را مشهور و موفق سازد. برخی از مشتریان وب سایت هم به دنبال یک راه جذاب و مفید درباره نشان دادن اطلاعات می باشند. آن ها نمی خواهند و نیاز ندارند که برخی اشخاص، مواردی را دوباره اختراع کنند، آن ها تنها یک وب سایت مناسب و معقول می خواهند. خلاقیت می تواند باعث سردرگمی شود، مشکل های آنالیزی می تواند کسل کننده باشد، اما همه این ها وقتی انجام شد و ودر کنار یکدیگر قرار گرفت، طراحی سایت درست و صحیحی انجام می شود. نحوه کار کردن این دو نوع، در هر طراح وب سایتی متفاوت است.

چالش موجود این نیست که شما روی چیزی تلاش کنید که مهارت ندارید، بلکه باید به این فکر کنید که شما نیاز دارید روی کدام یک از مهارت های تان به طور عالی عمل کنید تا یک طراح وب سایت موفق شوید.

اکنون چه خواهد شد؟

به اطلاعاتی که در ابتدای مقاله درباره چپ مغز بودن ارائه دادم، فکر کنید، من به این ترتیب می توانم یک الگو نمونه را و یا یک پروسه ای را ایجاد کنم که می تواند موفقیت آمیز باشد. در این جا موردی که من همیشه با آن مطابقت می یابم وجود دارد:

"مشاهده کنید، به خاطر بسپارید، و تغییر دهید". ما طراحان چپ مغز همیشه مواردی را در اطراف مان از دیدگاه یک عامل طراحی وب سایت می نگریم: چه چیزی در طراحی وب سایت کارساز است و چه چیزی کارساز نیست و چرا. ما به گرایشات روز دنیا در طراحی وب سایت توجه می کنیم، موارد محبوب را دنبال می کنیم و به چگونه ساختن شدن خیلی از موارد دقت می کنیم (فونت ها، افکت های CSS و غیره).

ما به این موارد نگاه می کنیم، به خاطر سپرده و در جایی در ذهنم مان که بخش الهامات طراحی وب سایت است، ذخیره می کنیم. زمانی که باید مواردی را طراحی کنیم، ما آن فایل را از ذهن مان بیرون می کشیم، تغییر می دهیم و دوباره روی آن ایده ها کار می کنیم تا موارد اورجینال و مفیدی را در طراحی سایت به وجود آوریم.

همه چیز به عبارت دیگر

این موارد را با طراحان وب سایت راست مغز مقایسه کنید. طراحان وب سایت راست مغز، بیشتر از ذخیره کردن اطلاعات، به خروجی اطلاعات از مغز خود نیاز دارند. آن ها این قوه ذاتی را برای خلق موارد حیرت انگیز و استفاده مناسب از ابزارهای در دسترشان استفاده می کنند تا در طراحی وب سایت بدرخشند.

پروسه ساده راست مغزها ممکن است این گونه باشد که تمام عوامل حواس پرتی را از بین برده و هر چیزی که مربوط به پروسه طراحی سایت است را در آرامش انجام می دهند. شاید این موضوع در این شعار صدق نکند "مشاهده کنید، به خاطر بسپارید و تغییر دهید"، اما آن ها راه هوشمندانه خود را در طراحی سایت پیش می گیرند.

شما چگونه می توانید به بهترین شکل طراحی سایت کنید؟

چه طراح وب سایت راست مغز باشید و یا چپ مغز، فرقی ندارد. اگر شما یک طراح وب سایت هستید، احتمال این که با پروسه خلاقانه ای در طراحی وب سایت رو به رو شوید، زیاد است.

شما در هر شرایطی باید به این فکر کنید که در چه شرایط و زمینه هایی می توانید به بهترین وجه کار کنید. برای این منظور، باید بدانید که شما یک طراحی وب سایت آنالیزگر و حل کننده مشکل هستید و یا یک طراح وب سایت خلاق، سپس پروژه طراحی سایت خود را به این ذهنیت نزدیک سازید، پروسه ای را در طراحی وب سایت خلق کنید که با نیاز و مهارت های شما بسیار هم خوانی دارد.

***

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ نحوۀ سایت ساز پرتال می توانید با شمارۀ 63404-021 تماس بگیرید.

برچسب ها: شما یک طراح سایت راست مغز هستید یا چپ مغز, تاثیر نیم کره راست مغز در طراحی سایت, تاثیر نیم کره چپ مغز در طراحی سایت, طراح سایت راست مغز هستید یا طراح سایت چپ مغز, در طراحی سایت از کدام نیم کره مغز استفاده می کنید
عضو خبرنامه شوید.
0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *