وبلاگ، آموزش طراحی سایت، آشنایی با علم طراحی سایت

الگوسازی در طراحی سایت به چه معنی است؟

25 آبان 1395

شما روزانه، صدها یا حتی هزاران الگو را در محیط اطراف تان مشاهده می کنید که حس نظم و آرامش را به شما تلقین می کنند. در طراحی سایت نیز مفهومی با عنوان مدلینگ وجود دارد که به همین شکل عمل می کند. این مدل ها یا الگوها باعث ایجاد نظم در طراحی سایت می شوند و احساس آرامش را در کاربران ایجاد می کنند.

این الگوها به کاربران سایت کمک می کنند تا به خوبی در سایت شما جستجو کنند و تمام مولفه های موجود در طراحی سایت تان را به خوبی مشاهده کنند. مدلینگ به کاربران سایت نشان می دهد که چگونه می توانند با یک طراحی سایت ارتباط برقرار کنند.

طراحان سایت می توانند به روش های مختلفی الگوسازی کنند. با رنگ ها، آیتم های موجود در سایت، کلمات، پنل ها و ... . اما پیش از آنکه وارد جزئیات شویم، با هم ببینیم این الگو که از آن صحبت می کنیم چیست؟

الگو چیست یا به چه چیزی الگو می گویند؟

الگو یا مدلینگ در طراحی سایت می تواند دربرگیرنده هر چیزی مانند کلمات، رنگ ها و شکل ها باشد. معمولاً الگو ها در مکان هایی از سایت قرار دارند که می توانید تبادل داده ها و نظم را در آن ها مشاهده کنید. در صورتی که بسیاری از افراد این الگوها را با مرتب بودن و متقارن بودن مولفه های طراحی سایت اشتباه می گیرند، اما کاربرد الگو به این موارد ختم نمی شود. گاهی اوقات ایجاد یک الگو کاملاً برعکس عمل می کند. در این مواقع بی نظمی به نوبه خود می تواند یک الگو به شمار بیاید.

الگو ها به چندین شیوه قابل تشخیص هستند. مدلینگ عادی به شکل مارپیچی، موجی، شکاف دار و چرخشی هستند. این مدلینگ برای سازگاری مولفه های دیداری در طراحی سایت به کار می روند.

هنگامی که راجع به طراحی سایت ها حرف می زنیم، یکی از نمونه هایی که مطرح می شود، پشت سر است. مدلینگ کوچک و یک رنگ، راه های موردپسندی هستند تا به این محیط ها در طراحی سایت، معنی بیشتری دهیم. برخی طراحان طراحی سایت از پشت سر ها با مدلینگ شاخص تر و بزرگ تر استفاده می نمایند.

روش های متداول برای الگوسازی جذاب در طراحی سایت

ساده بودن: مدلینگ پشت سر ساده، خیلی اثرگذار هستند و بدون اینکه مخاطب سایت متوجه شود، معنی بیشتر به طراحی سایت می دهند. مناسب ترین پشت سر ها در پشت یک طرح هست، و تنها یک قسمت از طراحی سایت را شاخص و پراهمیت نشان می دهند.

لوگو: برای خیلی از نام های تجاری، لوگوهای کوچک و تکراری، یک الگو متداول برای پشت سر هستند. این نمونه قادر است مفهوم نام تجاری را بیشتر به مخاطب طراحی سایت انتقال دهد.

رنگ های منفعل: رنگ، یکی از مولفه های متداول در پشت سر طراحی است. رنگ های منفعل در این قسمت از طراحی سایت بیشتر کارآیی دارد. از جایی که ترندهای روز از رنگ های سایه دار و محو شده برای پشت سر طراحی سایت استفاده می نمایند، رنگ و شکل در پشت سر طراحی سایت بایست به حالت یکنواخت و منفعل قرار بگیرند، یعنی جایی که مولفه های طراحی سایت و رنگ ها با یکدیگر آمیخته شده اند.

تقارن: الگوی پشت سر معمولا دربردارنده شکل های متقارن می شوند. مدلینگ هم قادرند تغییر پیدا کنند و یا برعکس شوند تا به طراحی سایت، زیبایی خاصی را ندهند.

تکرار: تکرار مولفه های طراحی سایت در مدلینگ پشت سر، خیلی شیوه موردپسندی هستند. این روش ساده می تواند به طراحی ، معنی ویژه ای بدهد.

دسته بندی مولفه های طراحی سایت

اشکال موجود در طراحی وب سایت، اغلب در یک خط و یک ترتیب قرار می گیرند. در صورتی که الویت گزینش برای دسته بندی مولفه های طراحی برای مدلینگ، دسته بندی آن ها در شکل ها و سایز های همانند است، اما همواره این امر لازم نیست.

که شکل ها قادرند به شیوه های گوناگونی دسته بندی شوند:

با تکرار رنگ ها

الگو ها قادرند در یک پس زمینه رنگی در طراحی سایت هم به کار روند. این نمونه دربردارنده مولفه هایی از رنگ های شبیه به هم هستند. مدلینگ رنگی برای راهنمایی مخاطبان سایت به کار می رود. در طراحی سایت ها، برای همه مولفه های قابل کلیک متداول است که فقط از یک رنگ جداگانه استفاده کنیم. این نمونه یک الگوی زیبا است که برای راهنمایی نحوه کار مخاطبان سایت ایجاد شده است.

از رنگ ها برای ایجاد مدلینگ به این ترتیب استفاده نمایید:

با تکرار کلمات

با پنل های شبیه به هم

ترندهای طراحی نظیر طراحی سایت کادری و یا طراحی سایت های اسکرولی از پنل ها برای ایجاد الگو در طراحی خود استفاده می برند. از دسته ای از کادرها تا طراحی به سبک طراحی سایت PINTEREST و صفحه طراحی سایت های اسکرولی، دسته هایی از پنل ها هستند که برای مخاطبن سایت نظیر یک الگو است و این پنل ها فرق ها و ارتباطهایی را بین مولفه های طراحی سایت ایجاد می نمایند و به مخاطبان سایت مجال می دهد تا تغییر در داده ها و مطالب سایتی که در مقابلشان است را مشاهده نمایند.

این پنل ها قادرند در هر سایز و شکلی باشند و هم قادرند به صورت عمودی و یا افقی و یا در رنگ های گوناگون به کار روند. طراحی سایت THE 10 PAST TEN در گذاشتن پنل ها با رنگ ها گوناگون برای کالاهای سایت، مناسب ترین مثال در این زمینه است، پس مخاطبان قادرند به آسانی ایده یک مولفه را از مولفه دیگر تشخیص دهند.

از پنل ها برای نمونه های زیر می توانید، استفاده نمایید:

***

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ نحوۀ سایت ساز پرتال می توانید با شمارۀ 63404-021 تماس بگیرید.

عضو خبرنامه شوید.
0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *