وبلاگ، آموزش طراحی سایت، آشنایی با علم طراحی سایت

روانشناسی رنگ در طراحی وبسایت - قسمت اول

28 مرداد 1394

یکی از مهم ترین اصول در طراحی وبسایت، توجه به اصل رنگ بندی صفحات و استفاده از رنگ های مکمل و ترکیبی مطلوبی است که کاربران بتوانند بر اساس اصل سهولت و جذابیت صفحه، مطالب صفحات را مطالعه کنند. این که چه رنگ و چه ترکیب رنگ هایی مناسب وبسایت ها است، پرسش بسیار کلی است که متخصصان و طراحان وب، پاسخ جامع و کاملی برای آن پیدا نکرده اند. حتی، متخصصان طراحی وب بسیاری هستند که توجه کمی به موضوع روانشناسی رنگ در طراحی سایت، نشان داده اند.اما در هر صورت، یک اصل کلی برای این مسئله وجود دارد: در رنگ بندی یک صفحه از سایت، باید به این موضوع توجه شود که این رنگ قرار است در چه صفحه ای و با چه موضوعی به کار رود. در واقع اصل عملکرد و موضوع فعالیت تجاری سایت، در رنگ بندی مطالب بسیار مهم است. سایت های دولتی و به طور کلی، سایت هایی با بازدید کننده بسیار بالا، معمولا از رنگ سفید برای زمینه صفحات و رنگ آبی برای لینک های صفحه و رنگ بنفش برای لینک های مشاهده شده که به عنوان default برنامه فرانت پیج نیز به کار می رود، استفاده می کنند.

سایت هایی که بیش تر جنبه شخصی دارند، از رنگ های مکمل استفاده می کنند. مثلا رنگ سبز پر رنگ در کنار سرمه ای، جذابیت خاصی به سایت هایی با موضوعیت بازرگانی می دهد و یا در طراحی سایت های کودکان، از رنگ های خیلی شاد استفاده می شود.

به هر حال توجه به کارکرد رنگ ها در طراحی صفحات وب از اهمیت مهمی برخوردار است. در ادامه این مطلب، فقط قصد یادآوری نوع روان شناسی هر رنگ درمخاطبان از دید روان شناسان داریم و فعلا در مورد این که چه نوع رنگی برای چه سایتی مناسب است، صحبت نمی کنیم. اگر چه این توضیحات، خود نیز بیان گر استنتاجات خوبی هستند که وب مسترها را در گرافیک سایت، به خوبی هدایت می کند.

نکته مهم اساسی دیگری که باید بدانید این است که بهترین رنگ نداریم! در مدیریت نوین یک اصل پذیرفته شده وجود دارد که یک بهترین شیوه مدیریت در کار وجود ندارد. ترکیب و هماهنگی و استقرار یک نظام در رنگ بندی صفحات وب نیز، چنین رویکردی دارد. تجربه و نوع علاقه و هنر web designer هست که سایتی را برای ما جذاب و سایتی دیگر را next می کنیم. نکاتی که می بایست در زمان طراحی گرافیکی سایت در نظر داشته باشیم به شرح زیر هستند:

  1. اثر روان شناسی رنگ
  2. قابلیت خواندن متون صفحات سایت . مثل سایت
  3. رنگ متمم رنگ های انتخابی برای بک گراند، گرافیک ها، لینک ها و متون
  4. وجود تطبیق رنگی بین لوگوها و آرم های صفحات با رنگ بندی متون و مطالب به کار گرفته شده
  5. توجه به نوع مخاطب و بازدیدکننده بخش های مختلف سایت. سایتی مانند یاهو، که روزانه میلیون ها مخاطب دارد و از صدها بخش متنوع تشکیل شده است، برای هر بخش خود از یک چیدمان و رنگ بندی خاصی در طراحی صفحات اکتیو، استفاده کرده است.

لیست زیر مشخصه هایی از رنگ ها را که هنگام طراحی باید مدنظر داشته باشید بیان می کند:

برچسب ها: ایجاد وبسایت شخصی, ایجاد وبسایت برای مشاغل, طراحی سایت ارزان, طراحی سایت برای پزشکان, طراحی سایت, ایجاد وبسایت, راه اندازی وبسایت در کوتاه ترین زمان, بهترین سامانه سایت ساز, ایجاد وبسایت برای آزمایشگاه, اهمیت رنگ بندی در طراحی سایت, روانشانسی رنگ, روانشناسی رنگ برای طراحی سایت, روانشناسی رنگ در طراحی سایت, برای طراحی یک سای از چه رنگ هایی استفاده کنیم, نکات مهم طراحی وبسایت, راه اندازی وبسایت برای مشاغل, طراحی سایت برای همه شغل ها, رنگ ها در طراحی سایت چه اهمیتی دارند, پر کاربردترین رنگ ها در طراحی سایت, طراحی سایت برای هتل ها, برای سایت تجاری خود از چه رنگ هایی استفاده کنیم, رنگ های محبوب در طراحی سایت, رنگ مرتبط با شغل, اصول رنگ بندی در طراحی سایت, طراحی وبسایت با اصول رنگ بندی
عضو خبرنامه شوید.
0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *