وبلاگ، آموزش سئو و بهینه سازی وب‌سایت، آشنایی با علم طراحی سایت

بانس ریت چیست و چگونه محاسبه می شود؟

04 آبان 1395

در این مقاله از پرتال قصد داریم تا شما را با مفهوم بانس ریت یا نرخ پرش آشنا کنیم و به شما بگوییم که چگونه عمل می کند. خب اجازه بدهید تا در ابتدا بانس ریِت را برایتان تعریف کنیم.

بانس ریت یا Bounce Rate چیست؟

بانس یا به انگلیسی Bounce در لغت انگلیسی به معنای پرش، پریدن یا حتی گزاف گویی است. عبارت Bounce Rate را می توان به طور لغوی، پس زدگی یا نرخ پرش معنی کرد.

در مفهوم کامیپوتر و سئو، Bounce Rate میزان بازدیدکنندگانی هستند که به سایت شما وارد می شوند و بدون آنکه از سایت تان خارج شوند، صفحات شما را بررسی می کنند، بر روی لینک هایتان کلیک می کنند یا حتی از سایت شما خارج می شوند. این خارج شدن از سایتف دقیقاً همان پرشی است که درباره آن صحبت کردیم.

بانس ریت یا Bounce Rate میزان بازدیدکنندگانی از سایت را نشان می دهد که وارد سایت شما شده اند و محتوای مورد نظر خود را پیدا نکرده اند (یا گرافیک سایت شما را نپسندیده اند یا کلاً از ورود به سایت شما پشیمان شده اند). میزان بانس ریت یا نرخ پرش بالا، نشان دهنده تجربه کاربری بدی است که سایت شما ارائه می کند. بنابراین هرچه میزان Bounce Rate کمتر باشد، سایت شما موفق تر است. بانس ریت کم نشان می دهد که کاربران پس از ورود در سایت، به گشت و گذار در سایت شما ادامه می دهند و دیگر محتواهای شما را نیز مطالعه می کنند و از سایت شما به سایت های دیگر پرش نمی کنند.

از عواملی که باعث بالا رفتن میزان نرخ پرش می شود این است که زمانی که کاربر، کلمات کلیدی مورد نظر خود را در گوگل جستجو می کند و با سایت شما مواجه می شود، بر روی لینک سایت تان کلیک می کند. اما پس از ورود به سایت، محتوایی که به دنبالش بوده است را نمی تواند پیدا کند، به همین دلیل از سایت شما دلسرد می شود و آن را ترک می کند.

انتخاب رنگ نامناسب قالب و لوگوی سایت، نام شرکت، حجم بالای صفحات برای بارگذاری، استفاده از تصاویر بهینه سازی نشده برای صفحات وب از دیگر عواملی هستند که می توانند میزان Bounce Rate یا نرخ پرش را افزایش دهند. برای آنکه بتوانید از میزان بانس ریت سایت خود بکاهید باید تمام فیلدها را در جای صحیح خود قرار دهید و از عبارات مناسب برای هدایت کاربران استفاده کنید.

همچنین، ناوبری و هدایت کاربران از طریق سئو و تبلیغات یه یکی از صفحات فرود سایت نیز از عوامل مهمی است که باید رعایت شود. ضمن آنکه کلیک کردن بر روی تبلیغاتی که لینک خارجی دارند، باعث می شود کاربران از سایت شما خارج شوند. همین دلیل می تواند میزان Bounce Rate سایت شما را بالا ببرد. پس به تبلیغات و لینک بیلدینگ خود نیز توجه کنید.

اگر پیغام ها و توضیحات خطا به درستی طراحی نشوند می توانند عاملی مهم در افزایش Bounce Rate باشند. به عنوان مثال اگر در فرمی خطایی صورت گرفت پیغام خطا باید در همان قسمت input وارد شود و از نمایش خطا به صورت Pop-Up تا جایی که ممکن است پرهیز کنید. اگر از پیغامی جهت راهنمایی یا دستور العمل به کاربران استفاده می کنید، سعی کنید از جملات مثبت استفاده کنید. تا جایی که ممکن است از به کاربردن لغاتی مانند خطا، اشتباه، باید و ... اجتناب کنید و سعی کنید از کلمات مثبتی استفاده کنید تا کاربر احساس حماقت نکند.

فرمول تقریبی به دست آوردن بانس ریت

اگر می خواهید بدانید که میزان بانس ریت یک سایت چگونه محاسبه می شود، بهتر است تعداد بازدیدکنندگانی که یک صفحه را دیده و از سایت خارج می شوند را بر تعداد همۀ بازدیدکنندگان تقسیم کنید. این عدد درصدی تقریبی است که گوگل آنالیز و الکسا در اختیار ما قرار می دهد. بدیهی است که هرچه این عدد به دست آمده کوچکتر باشد، نشان می دهد که طراحی سایت شما و محتوایتان مورد پسند بازدیدکنندگان قرار گرفته شده است.

***

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ نحوۀ سایت ساز پرتال می توانید با شمارۀ 63404-021 تماس بگیرید.

عضو خبرنامه شوید.
0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *