وبلاگ، آموزش طراحی سایت، آشنایی با علم طراحی سایت

طراحی سایت ماژولار چیست؟

11 آبان 1395

یکی از روش هایی که برای طراحی سایت های شخصی از ابتدای ظهور اینترنت مورد استفاده بوده است، این است که برای طراحی یک سایت تعدادی فایل HTML ایجاد شود و در کنار یکدیگر بر روی سرور قرار بگیرد. در این روش طراح سایت با دانش HTML و با استفاده از ابزارهایی که امکان ویرایش این کدها را در اختیار وی قرار می دهد، صفحات مورد نظر خود را ایجاد می کند. این روش برای ساخت وب سایت هایی ساده با چند صفحه ایستا، روشی بسیار موفق است.

اما ما امروزه با نسلی از سایت ها سر و کار داریم که بسیار پیچیده هستند. سایت های امروزی، بخصوص سایت های تجاری شرکت ها، تعداد قابل توجهی صفحه دارند. کل این سایت یا بخشی از صفحات آنها به صورت داینامیک و بر اساس داده های گرفته شده از یک بانک اطلاعاتی ایجاد می شوند.

همچنین این نوع وب سایت های پیچیده باید قابلیت جستجو در سایت و نمایش قسمتی از نقشه سایت را داشته باشند. در این مقاله می خواهیم بدانیم چگونه می توان چنین سایت های پیچیده ای را با هزینه ای مناسب راه اندازی کرد و از آنها نگه داری نمود.

باید گفت که منظور از امکان نگه داری، تغییر و ویرایش بخش هایی از سایت است بدون نیاز به اعمال تغییرات بر روی تک تک صفحات سایت است. روشی که در این قسمت می خواهیم برایتان بیان کنیم، روش طراحی سایت ماژولار یا طراحی سایت ماژولار است.

هر چند به شخصه نتوانستم تعریف مناسب و دقیقی برای آن پیدا کنم، اما به صورت انتزاعی می توان گفت که تمام سایت های پیشرفته بر اساس این نوع طراحی شکل گرفته اند.

طراحی سایت مدولار یا طراحی سایت ماژولار چیست؟

اگر به صفحات موجود در یک سایت نمونه نگاه کنیم متوجه می شویم که عناصر مشترک بسیاری در آنها موجود است. مثلاً هر سایتی دارای منوی ناوبری است یا عمدتاً دارای وبلاگ هستند، همه سایت ها دارای فوتر و هدر یکسان هستند و از منطق و طراحی مشترکی در بیشتر صفحات سایت دارند. البته المان های دیگری نیز در این نوع طراحی سایت مشترک هستند: آگهی ها، فرم جستجو، فرم ثبت نام، فرم ورود به سایت و ... .

البته واضح است که بسته به نوع فعالیت سایت، عناصر بسیاری را می توان یافت که در همه صفحات یک سایت مشابه هستند.

گام موثر در این راه، تشخیص قالب صفحات وب سایت است. یک قالب در واقع یک نوعِ صفحه در وب سایت را تعریف می کند. از یک قالب می شود در یک یا تعدادی از صفحات سایت استفاده کرد. برای مثال در یک سایت نمایش دهنده محصولات یک شرکت، قالب اصلی همان قالب صفحات کاتالوگ است. این قالب مشخص می کند که در هر صفحه محصولات باید چگونه نمایش داده شوند و ساختاری کلی برایشان تعریف می کند.

قالب دیگر می تواند قالب نتیجه یک جستجو باشد که تعیین می کند نتایج را چگونه بایستی نمایش داد. گرچه یک سایت ممکن است شامل هزاران صفحه باشد، ولی تعداد قالبهایی که برای آنها در نظر گرفته می شود، ممکن است به ده تا هم نرسد. با تشخیص قالب صفحات، اجزای منطقی هر قالب را می توان بعنوان مدول ها معین کرد

در این قالب مدول های عام زیر قابل تشخیص هستند:

به غیر از این ماژول هایی که در همه صفحات سایت وجود دارند، ماژول های خاص دیکر این بخش عبارتند از :

با مشخص کردن این ماژول ها می توان گفت، اولین قدم در طراحی سایت برداشته می شود. گام بعدی، انتخاب یا ایجاد محیط نرم افزاری است که اجازه ایجاد مدول ها و ترکیب آنها به روشی سیستماتیک برای تولید صفحات سایت بصورت دینامیک را ایجاد کند. گرچه در این مقاله قصد نداریم وارد جزئیات تکنولوژیهایی که به این منظور می توان استفاده کرد، شویم اما بصورت خیلی ساده می توان طرز کار آنها را بفرم زیر تصور کرد.

فناوری حاضر به ما این اجازه را می دهد که هر مازول را بصورت مستقل پیاده و ذخیره کنیم. یک مدول ممکن است تنها شامل عناصر ایستا باشد. به عنوان مثال مدول های header وfooter در مثال بالا عناصری ایستا هستند. از طرف دیگر مدول هایی می توانند پویا باشند. به این معنی که بر اساس پارامترهایی داده هایی را از یک منبع اطلاعاتی استخراج کرده و بعنوان خروجی ارائه دهند. متداولترین این نوع مدول ها آنهایی هستند که یک عمل پرس و جو از یک بانک اطلاعاتی انجام می دهند.

در هر حال تکنولوژی مورد بحث این اجازه را می دهد تا مدول های دینامیک را معرفی کرده و در هنگام فراخوانی پارامترهای مورد نیاز را در اختیار آنها قرار می دهد. و بالاخره این امکان وجود دارد تا مشخص کنیم هر صفحه یا هر گروهی از صفحات از چه قالبی استفاده می کنند.

به این ترتیب هر موقع درخواستی برای یک صفحه ارسال شود، فناوری مورد استفاده قالب صفحه را پیدا می کند و ماژول های موجود در آن را شناسایی می کند و برای هر مدول استاتیک محتوا و برای هر مدول داینامیک، خروجی آن را تولید می کند، سپس تمامی این موارد را با هم ترکیب می کند و در نهایت یک صفحه کامل از سایت را به ما ارائه می دهد.

البته این عبارات تشریحی خیلی انتزاعی و ساده شده از چنین محیطی را نشان می دهد. در مقالات دیگری به بعضی از متداول ترین تکنولوژیهای مورد استفاده در این زمینه اشاره می کنیم.

با در نظر گرفتن توضیحات بالا مزایای چنین روشی روشن است. اگر سایتی با این روش ساخته شود، مدیریت آن بصورت کارآمد قابل انجام است. مثلا فرض کنیم لازم داریم ناوبری سایت را تغییر دهیم. در این حالت با تغییر تنها یک ماژول بدون نیاز به تعییر تک تک صفحات سایت اینکار بصورت خیلی اقتصادی قابل انجام است.

همچنین، دیگر مزیت استفاده و توسعه یک کتابخانه، استفاده از ماژول های دیگر است که می تواند در طراحی سایت های دیگر استفاده شود. قابل ذکر است هر چه این کتابخانه وسیع تر بوده و امکان استفاده مجدد از آن بیشتر باشد، طراحی وب سایت های جدید با هزینه و زمان کمتری انجام خواهد شد.

***

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ نحوۀ سایت ساز پرتال می توانید با شمارۀ 63404-021 تماس بگیرید.

عضو خبرنامه شوید.
1 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

در 26 بهمن 1395 ساعت 07:08

عالی .اگر نمونه کدی برای روشنتر شدن ماجرا میگزاشتید خیلی خوب میشد.
با تشکر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *