💥 دوره جدید و رایگان آکادمی پرتال: آموزش کامل کار با پرتال و ساخت فروشگاه اینترنتی 💥

نصب سرچ کنسول، اتصال سایت به آن و تحلیل آمار سایت

دوره رایگان "0 تا 100 گوگل سرچ کنسول"

گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) یکی از مهم‌ترین ابزارها برای مدیران و صاحبان سایت است. در سرچ کنسول گوگل می‌توانید آمارهای بسیار مفیدی را در مورد وضعیت سایتتان در موتور جستجوی گوگل مشاهده کنید. این ابزار برای سئو و بهینه‌سازی سایت بسیار مفید است و اطلاعاتی کاربردی به شما می‌دهد. در این دوره آموزشی، تمامی بخش‌های سرچ کنسول را از ابتدا و به زبان بسیار ساده توضیح دادیم تا همه افراد بتوانند کار با این ابزار کاربردی و مفید را یاد بگیرند.

شروع دوره آموزشی

مسیر آموزشی

در این بخش سعی شده سرفصل‌های آموزشی و توضیحات بیش‌تری در مورد آن‌ها به شما ارایه شود.

گوگل سرچ کنسول یک ابزار بسیار کاربردی برای سئو سایت و بهینه‌سازی آن است. البته اگر حتی قصد سئو سایتتان را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم این ابزار را برای سایتتان فعال کنید. بخش اصلی و مهم گوگل سرچ کنسول، آمار و ارقامی است که این ابزار در مورد سایت‌تان می‌دهد.

البته سرچ کنسول بخش‌های مختلف دیگری به جز آمار ورودی‌های گوگل سایت شما دارد که کاربردهای زیادی دارند. با این حال شما به عنوان مدیر یا صاحب یک سایت، بیشتر با آمار مربوط به ورودی‌های گوگل در ابزار سرچ کنسول سروکار دارید.

به‌طور کلی کاربردهای مهم گوگل سرچ کنسول عبارتند از:

  1. ثبت سایت در موتور جستجوی گوگل
  2. معرفی نقشه سایت (sitemap) به گوگل
  3. بررسی گزارش ربات‌های گوگل از سایت شما
  4. بررسی پارامترهای مربوط به سئو و بهینه بودن سایت
  5. آنالیز دقیق بخش‌های مختلف سایت براساس استانداردهای گوگل
  6. بررسی سایت‌هایی که به شما لینک داده‌اند
  7. بهینه‌سازی سرعت وب‌سایت

همچنین شما می‌توانید همین ویدئو را در آپارات تماشا کنید. برای تماشا در آپارات روی دیدن ویدئو در آپارات کلیک کنید.

مقاله زیر را هم در همین رابطه تهیه کردیم که پیشنهاد می‌کنم حتما آن را مطالعه کنید.

آموزش ثبت سایت در گوگل به ساده‌ترین روش ممکن

برای استفاده از گوگل سرچ کنسول، ابتدا باید این ابزار را روی سایتتان نصب کنید. نصب سرچ کنسول بسیار ساده است و مراحل پیچیده‌ای ندارد. فقط باید یک حساب گوگل داشته باشید یا اگر حساب گوگل یا جیمیل ندارید، یکی برای خودتان بسازید.

در ادامه باید مراحل تایید سایتتان را انجام دهید تا گوگل متوجه شود که این سایت واقعاً متعلق به شماست. این کار هم به سادگی می‌توانید انجام دهید. فقط کافیست کارهای گفته شده در این ویدیو را مرحله به مرحله انجام دهید تا سایت شما در گوگل سرچ کنسول ثبت شود.

بعد از این که سایت شما تایید شد، می‌توانید وارد سرچ کنسول سایتتان شوید و اطلاعات سایت را داخل آن ببینید. البته دقت کنید که در ابتدا هیچ اطلاعاتی داخل سرچ کنسول سایتتان نمایش داده نمی‌شود. بعد از گذشت چند روز از ثبت سایتتان، می‌توانید اطلاعات و آمارهای سایت را داخل سرچ کنسول مشاهده کنید.

همچنین شما می‌توانید همین ویدئو را در آپارات تماشا کنید. برای تماشا در آپارات روی دیدن ویدئو در آپارات کلیک کنید.

بعد از این که سایتتان در سرچ کنسول ثبت شد و مراحل تایید آن را انجام دادید، باید نقشه سایتتان را به گوگل معرفی کنید. نقشه سایت شما به گوگل کمک می‌کند تا صفحه‌های سایت شما را سریع‌تر و دقیق‌تر ایندکس کند. پس حتما نقشه سایت را طبق آموزش این بخش از دوره، به سرچ کنسول معرفی کنید.

یکی از بخش‌های نسبتاً کاربردی سرچ کنسول، قسمت Inspect URL است. از طریق این بخش می‌توانید صفحه‌های سایتتان را بررسی کنید و اگر صفحه‌ای از سایت شما در گوگل ایندکس نشده بود، آن را به‌صورت دستی به گوگل معرفی کنید. در این قسمت از دوره رایگان آموزش سرچ کنسول به زبان ساده، بیشتر در مورد Inspect URL و کار کردن با آن توضیح دادیم.

همچنین شما می‌توانید همین ویدئو را در آپارات تماشا کنید. برای تماشا در آپارات روی دیدن ویدئو در آپارات کلیک کنید.

بخش Insights گوگل سرچ کنسول یکی از قسمت‌های تقریباً جدید این ابزار است که کاربرد زیادی دارد. در این بخش می‌توانید یک گزارش جامع از عملکرد سایتتان مشاهده کنید.

برای استفاده از این بخش باید حساب گوگل آنالیتیکس داشته باشید و آن را به سرچ کنسول متصل کنید. به این ترتیب می‌توانید آمارهای سایتتان که ترکیبی از آمار سرچ کنسول و آنالیتیکس است را یکجا مشاهده کنید.

تمام آمارهایی که در بخش Insights سرچ کنسول نمایش داده می‌شود را می‌توانید به‌صورت جداگانه و کامل‌تر، در آنالیتیکس و سرچ کنسول ببینید. با این حال اگر می‌خواهید یک دید کلی نسبت به وضعیت سایتتان داشته باشید، بخش Insights برای این کار بسیار عالی است.

در این بخش از دوره رایگان سرچ کنسول گوگل در مورد قسمت Insights و کاربردهای آن توضیح دادیم.

همچنین شما می‌توانید همین ویدئو را در آپارات تماشا کنید. برای تماشا در آپارات روی دیدن ویدئو در آپارات کلیک کنید.

قسمت Performance گوگل سرچ کنسول یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین بخش‌های این ابزار است. این قسمت از سرچ کنسول اطلاعات بسیار کاربردی و مفیدی در اختیار شما قرار می‌دهد و پیشنهاد می‌کنیم حتماً این بخش از ابزار سرچ کنسول را کامل یاد بگیرید.

بخش Performance گوگل سرچ کنسول آمار مربوط به کلمات کلیدی یا کیوردهایی که سایت شما در آن‌ها داخل گوگل نمایش داده می‌شود را ارائه می‌کند. در این بخش می‌توانید رتبه سایتتان و میزان کلیک روی لینک سایت شما در کلمات کلیدی مختلف را ببینید.

از طریق این قسمت می‌توانید ببینید که صفحات سایتتان در کدام کیوردها رتبه خوبی دارند و در کدام کیوردها باید رتبه سایتتان را افزایش دهید. این بخش از آموزش سرچ کنسول در مورد آمارهای مختلفی است که در بخش Performance این ابزار می‌توانید مشاهده کنید و پبشنهاد می‌کنیم حتماً این بخش از آموزش را چندبار و با دقت زیاد مشاهده کنید تا به این ابزار مسلط شوید.

همچنین شما می‌توانید همین ویدئو را در آپارات تماشا کنید. برای تماشا در آپارات روی دیدن ویدئو در آپارات کلیک کنید.

بخش Indexing سرچ کنسول هم جزو قسمت‌های مهم این ابزار است که اطلاعات مهمی به ما می‌دهد. یکی از زیرمجموعه‌های مهم این قسمت، بخش Pages است.

در بخش Pages سرچ کنسول می‌توانید 2 مورد خیلی مهم را در سایتتان بررسی کنید:

  1. کدام صفحه‌های سایت شما در موتور جستجوی گوگل ایندکس شده‌اند و در نتایج گوگل حضور دارند.
  2. کدام صفحه‌های سایت شما در موتور جستجوی گوگل نمایش داده نمی‌شوند.

از طریق قسمتی که صفحه‌های ایندکس شده سایت شما را نمایش می‌دهد؛ می‌توانید بررسی کنید صفحه‌های کم ارزش سایتتان که لازم نیست در موتور جستجوی گوگل نمایش داده شوند، ایندکس نشده باشند. اگر این صفحه‌ها ایندکس شده بودند، آن‌ها را noindex کنید تا در نتایج گوگل نمایش داده نشوند.

اگر صفحه‌ای وجود داشت که لازم بود ایندکس باشد اما ایندکس نشده بود، می‌توانید از طریق سرچ کنسول آن را پیدا کنید و اگر مشکلی داشت یا noindex بود، آن را برطرف کنید تا در نتایج گوگل قرار بگیرد.

همچنین شما می‌توانید همین ویدئو را در آپارات تماشا کنید. برای تماشا در آپارات روی دیدن ویدئو در آپارات کلیک کنید.


بخش Removals استفاده کمتری نسبت به سایر ابزارهای سرچ کنسول دارد؛ با این حال باید با این ابزار آشنا باشید تا در مواقع لزوم بتوانید از آن استفاده کنید.

گاهی اوقات نیاز دارید تا یک یا چند صفحه از سایت شما به‌صورت موقتی و برای مدت محدودی از نتایج گوگل حذف شود و ربات‌های گوگل هم آن را بررسی نکنند. در چنین شرایطی می‌توانید از ابزار Removals گوگل سرچ کنسول استفاده کنید.

دقت کنید که این روش موقتی است و برای حذف دائمی یک صفحه از نتایج گوگل، باید آن صفحه را noindex کنید.

همچنین شما می‌توانید همین ویدئو را در آپارات تماشا کنید. برای تماشا در آپارات روی دیدن ویدئو در آپارات کلیک کنید.

بخش Experience گوگل سرچ کنسول شامل چند ابزار است که آمارهایی از وضعیت بهینه بودن سایت شما می‌دهد. اگر سایت شما مشکلی در نمایش داشته باشد یا سرعت باز شدن آن کم باشد، خطاهایی در این بخش به شما نمایش داده می‌شود.

به کمک ابزارهای این بخش می‌توانید خطاها و مشکلات سایتتان را مشاهده کنید. رفع این خطاها و مشکلات باعث می‌شود تا سایت شما بهینه‌تر شود.

به جز قسمت‌هایی که تا اینجای دوره معرفی کردیم و آموزش دادیم، یکسری ابزار و آمارهای دیگر در سرچ کنسول وجود دارد که در این ویدیو در مورد تمام آن‌ها توضیح دادیم.

همچنین شما می‌توانید همین ویدئو را در آپارات تماشا کنید. برای تماشا در آپارات روی دیدن ویدئو در آپارات کلیک کنید.


پرسش و پاسخ

سلام ، وقت بخیر
ممنون از آموزش و توضیحات خوب شما
سئوالی داشتم ، اینکه آیا اگه گوگل سرچ کنسول رو کامل بلد باشم و خودم به شخصه سایتی نداشته باشم می تونم برای سایت دیگه ای (مثلا استخدام بشم - دورکاری یا غیره ) اینکار رو انجام بدم و درآمدی داشته باشم یا اینکه الزاما باید سایت خودم باشه..
در آخر اینکه تسلط کامل به مفاهیم و کار با " گوگل سرچ کنسول " کافیه؟
اگر جواب منفیه پیش نیازها رو معرفی کنید
ممنون میشم راهنمائی کنید

سلام امیدوارم که حالتون خوب باشه
بله میتونید به عنوان یک حرفه از آن استفاده کنید اما دانش سرچ کنسول به تنهایی کفایت نمیکنه و باید حتما موارد دیگر نیز در کنار آن یاد بگیرید.
در واقع سرچ کنسول فقط یک ابزار تحلیل و بررسی سئو اولیه سایت هست و هر کسی که سایت یا فروشگاه داره باید اون رو بلد باشه
موفق باشید.

سوالی دارید؟ بپرسید
  • {{value}}
این متن به عنوان پاسخ شما به پرسشی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
متن خود را بنویسید.
02191003383 داخلی 2