💥 دوره جدید و رایگان آکادمی پرتال: آموزش کامل کار با پرتال و ساخت فروشگاه اینترنتی 💥

آموزش تصویری ثبت شناسه nic برای دامنه ir.

برای اینکه سایت شما در اینترنت نمایش داده شود، باید یک دامنه برای سایت داشته باشید. برای خرید ارزان دامنه می‌توانید از پسوند ملی .ir استفاده کنید. تمام دامنه‌های ملی زیر نظر سایت ایرنیک هستند. به همین دلیل قصد داریم نحوه ثبت نام در ایرنیک را بررسی کنیم.
در این مقاله می‌خوانید:

برای خرید دامنه ملی نیاز دارید تا در سایت ایرنیک ثبت نام کنید. برای ثبت دامنه در ایرنیک، باید احراز هویت شوید و یک شناسه ملی دریافت کنید. شناسه هر شخص به صورت منحصر به فرد است. برای ورود به سایت، خرید یا تمدید دامنه به این شناسه نیاز خواهید داشت.

یکی از سؤالات پر تکرار کاربران در مورد نحوه ساخت شناسه در ایرنیک است. در این مقاله قصد داریم صفر تا صد مراحل ساخت شناسه ایرنیک را با هم مرور کنیم. با ما همراه باشید.

سامانه ایرنیک چیست؟

ایرنیک یا nic.ir کارگزار رسمی ثبت دامنه در ایران است. کاربران ایرانی برای ثبت دامنه ملی باید در ایرنیک احراز هویت شوند. همچنین، در تمام طول فعالیت پایبند شرایط و قوانین خاص irnic باشند.

برای تعداد خرید دامنه در یک حساب کاربری ایرنیک هیچ محدودیتی ندارید. فقط باید تمام روند ثبت نام را به درستی طی کنید تا احراز هویت شما تکمیل شود و پنل کاربری فعال داشته باشید.

شناسه ایرنیک چیست؟

در زمان ساخت حساب nic، یک شناسه که شامل حروف و اعداد است در اختیار هر شخص قرار می‌گیرد. در انتهای شناسه ایرنیک هم irnic- وجود دارد. به عنوان مثال sa333-irnic

در طول مراحل ثبت نام، اطلاعات هویتی خودتان را به صورت کامل و واقعی وارد کنید. در غیر این صورت در مراحل بعدی احراز هویت که نیاز به ارائه مدرک دارید، دچار مشکل خواهید شد. هر کد ملی می‌تواند یک بار در ایرنیک شناسه ایجاد کند.

آموزش ساخت شناسه ایرنیک

شما برای اینکه یک دامنه ir. داشته باشید، باید در nic شناسه‌ای مخصوص به خودتان تعریف کنید. تعریف کردن این شناسه اصلاً کار سختی نیست. تنها کافی است چند مرحله را انجام دهید. دریافت شناسه nic چند دقیقه بیشتر زمان شما را نمی‌گیرد. 

1- در اولین قدم، وارد سایت nic.ir شوید. صفحه ای مانند تصویر زیر می‌بینید. در همان صفحه اصلی روی گزینه ساختن شناسه کاربری کلیک کنید. 

ساختن شناسه کاربری در ایرنیک

2- با کلیک روی ساختن شناسه کاربری، صفحه‌ای مانند تصویر زیر مشاهده می کنید. در این بخش باید نوع شناسه را انتخاب کنید. نوع شناسه در حقیقت همان صاحب امتیاز دامنه‌ شما است.

 • شخص حقیقی
 • شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی
 • وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی
 • مرکز آموزشی و پژوهشی
 • شناسه‌ی محدود

در صورتی که نوع شناسه درستی انتخاب نکنید، ایرنیک از ثبت دامنه توسط شما جلوگیری می‌کند. 

نکته: ما به عنوان نمونه آموزش ثبت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک را دنبال می‌کنیم.

انتخاب نوع شناسه ایرنیک

3- برای ساخت شناسه ایرنیک باید 6 مرحله را سپری کنید. در بخش دوم از شما یک آدرس پست الکترونیک (Email) معتبر می‌خواهد. 

وارد کردن آدرس پست اکترونیک در ایرنیک

4- در مرحله سوم یک کد تایید به ایمیل شما ارسال می‌شود. به ایمیل خودتان مراجعه کنید و کد تایید ارسال شده را در باکس مشخص شده وارد کنید.

تأیید کد ارسال شده به ایمیل توسط ایرنیک

5- در بخش وارد کردن مشخصات شناسه باید مشخصات فردی خودتان از جمله اسم و فامیل، ایمیل، کد ملی، آدرس پستی و تلفن را وارد کنید. مواردی که کنار آن ها ستاره قرمز زده شده را حتما باید کامل کنید. 

وارد کردن مشخصات فردی در ایرنیک

نکته: وارد کردن نام، نام خانوادگی و شماره همراه بسیار حائز اهمیت است. حواستان باشد که نام و نام خانوادگی را چه به صورت فارسی و چه انگلیسی به صورت کامل (مشابه شناسنامه و پاسپورت) وارد کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر فامیلی شما در شناسنامه به این صورت «رضائی» نوشته شده باشد و در ایرنیک به این صورت «رضایی» بنویسید، به خطای نقص اطلاعات برمی‌خورید.

در آخرین مرحله از این صفحه در بخش «رابط‌های مجاز» با سه گزینه مواجه می‌شوید. از بین این سه گزینه باید، مورد دوم را انتخاب کنید. یعنی گزینه «آزاد برای نمایندگان فروش». بعد از انتخاب آن، روی بازنگری در پایین صفحه کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید. 

توجه: انتخاب گزینه آزاد برای نمایندگان فروش بسیار ضروری است.

انتخاب گزینه آزاد برای نمایندگان فروش در ایرنیک

6- اگر اطلاعات تان را درست وارد کرده باشید، وارد مرحله بعد که تصویر آن را در زیر می‌بینید، می‌شوید. در این صفحه باید به دو سؤال پاسخ دهید. همچنین، قوانین و مقررات ایرنیک را به صورت کامل مطالعه کنید.

قوانین و مقررات سایت ایرنیک

اگر صفحه را تا انتها بیایید دو کادر می‌بینید. در کادر اول کد تأیید ارسال شده به تلفن همراهتان را وارد می‌کنید. در کادر دوم هم باید اسم و فامیل خود را به لاتین وارد کنید. سپس گزینه «موافقم، دریافت شناسه» را انتخاب کنید.

وارد کردن کد تأیید و نوشتن اسم و فامیل

7- تقربیا به آخر ماجرا رسیده اید. در صورتی که اطلاعات را به درستی وارد کرده باشید، یک پیام با این مضمون برای شما نمایش داده می‌شود:

پیام ساخت شناسه کاربری در سایت ایرنیک

بعد از خرید دامنه از سایت ایرنیک،‌ باید آدرس دامین را به IP سایت خودتان متصل کنید. در اصل باید DNS دامنه سایت را تنظیم کنید. آموزش تغییر DNS بر روی دامنه سایت را در این مطلب مطالعه کنید.

فعال سازی اکانت ایرنیک با ورود به سایت

در ایمیل ارسال شده شناسه کاربری ایرنیک به همراه گذرواژه موقت ارسال شده است. باید هر چه سریع‌تر وارد سیستم ایرنیک شوید و گذرواژه جدیدی تنظیم کنید. در غیر این صورت حساب کاربری شما بعد از گذشت 7 روز حذف خواهد شد.

مراحل تغییر رمز عبور ایرنیک به این صورت است:

1- وارد صفحه ایمیل شوید و ایمیل ایرنیک را باز کنید. روی بخش «Login» کلیک کنید تا وارد صفحه تغییر رمز عبور ایرنیک شوید. 

مشاهده ایمیل ارسال شده توسط ایرنیک برای رمز عبور

2- در مرحله بعد باید پاسخ محرمانه‌ای که در زمان ثبت نام وارد کرده بودید را بنویسید. گذرواژه جدیدی هم برای حساب کاربری ایرنیک انتخاب کنید. در آخر گزینه نشاندن گذرواژه را بزنید.

انتخاب گذرواژه جدید در سایت ایرنیک

به صورت خودکار به صفحه ورود به سامانه ایرنیک هدایت خواهید شد. 

آموزش تنظیم رابط‌های مجاز دامنه در nic

اگر قصد دارید دامنه ir شما در پرتال ثبت شود، باید در بخش پنل کاربری ایرنیک به نمایندگان (مثل پرتال) دسترسی دامنه را بدهید. با این کار نمایندگان شما هم می‌توانند نسبت به تمدید یا تغییر دامنه اقدامات لازم را انجام دهند.

 برای این منظور در صورتی که از قبل شناسه نیک دارید، کافی است به صورت زیر عمل کنید:

1- ابتدا وارد بخش ورود سامانه ایرنیک شوید.

بخش ورود به سامانه ایرنیک

2- زمانی که وارد پنل کاربری نیک شدید، از نوار منوی بالای صفحه گزینه شناسه و «مدیریت رابط‌های مجاز» کلیک کنید. 

انتخاب گزینه مدیریت رابطه های مجاز در ایرنیک

3- در صفحه مدیریت رابط‌های مجاز در تمامی قسمت های صاحب امتیاز، رابط اداری، رابط فنی و رابط مالی گزینه‌ی «خودم» و «نمایندگان» را انتخاب کنید. درآخر روی گزینه اعمال کلیک کنید.

انتخاب گزینه خودم و نمایندگان برای رابط های مجاز

در صورتی که تمام مراحل را انجام دادید، برای ثبت نهایی دامنه تیم پشتیبانی پرتال را در جریان بگذارید.

نکته: دامنه‌های ملی قابل ثبت در ایرنیک شامل co.ir، net.ir، org.ir، ac.ir، gov.ir، id.ir، sch.ir هستند.

اگر در زمان ثبت نام در ایرنیک با خطا مواجه شدیم چه کنیم؟

در صورت بروز خطا در روند ثبت نام ایرنیک باید با پشتیبانی این سایت تماس بگیرید.

 • ارسال ایمیل به آدرس info@nic.ir
 • پشتیبانی تلفنی شماره 02123587000 در روزهای غیر تعطیل از شنبه تا چهارشنبه بین ساعت ۹:۰۰ تا ۱۲:۰۰ و ۱۳:۳۰ تا ۱۶:۰۰ (به وقت تهران) پاسخگو می‌باشد.

در پایان

خب به همین راحتی شناسه دامنه خود را ایجاد کردید. در این مطلب سعی کردیم به صورت مرحله به مرحله نحوه ثبت شناسه nic را آموزش دهیم. در نهایت برای ثبت نهایی دامنه، تیم پشتیبانی پرتال را در جریان قرار دهید. هر سؤال دیگری داشتید، زیر همین مطلب بنویسید.

سؤالات متداول

 • چرا نیاز به ساخت شناسه ایرنیک داریم؟

برای خرید دامنه ملی (IR) باید در سایت ایرنیک ثبت نام کنید. بعد از دریافت شناسه ایرنیک خودتان یا نمایندگان می‌توانند نسبت به خرید یا تمدید دامنه اقدام کنند.

 • ایرنیک چیست؟

ایرنیک کارگزار رسمی ثبت دامنه در ایران است. برای خرید دامنه‌های ملی باید در ایرنیک شناسه داشته باشید. آموزش ثبت شناسه ایرنیک را می‌توانید در این مقاله مطالعه کنید.

 • شناسه nic چیست؟

در زمان ساخت حساب nic، یک شناسه شامل حروف و اعداد برای شما ارسال می‌شود. در انتهای هر شناسه ایرنیک هم irnic- نوشته شده است. برای مثل این (sa333-irnic) یک شناسه نیک است.

 • چرا دامنه در ایرنیک ثبت نمی‌شود؟

در سامانه ایرنیک به دلیل مسائل فنی، در ساعات 23:00 تا 00:30 امکان ثبت و تمدید دامنه وجود ندارد. در این ساعات امکان دسترسی به پنل ایرنیک نخواهید داشت.

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

سلام واحترام
من هم مشکلات شماها رو داشتم . برای ثبت اطلاعات و جلوگیری از ایرادات نام و نام خانوادگی و ...کافیه کارت ملی تون رو جلو خودتون بزارین و هر طوری که در اون نوشته شده در نیک تایپ کنین .

سلام آقای بهادرفر
مراحل ساختن شناسه کاربری رو بیشتر از ده بار انجام دادم و هر بار بعد از کلیک روی « بازنگری » میره مرحله قبلی که تایید ایمیل هست! و مجدد ایمیل میاد و کد رو وارد میکنم و میاد قسمتی که مجدد باید مشخصات رو از اول وارد کنم

سلام
ممکنه اختلال موقتی خورده باشه، دوباره امتحان کنید شاید درست شد. اگر حل نشد با پشتیبانی تماس بگیرید تا راهنمایی تون کنن.

سلام
من شناسه کاربری و گذرواژه رو از سایت nic دریافت کردم . برای ثبت نهایی چه کار دیگری باید انجام بدهم؟

سلام
شناسه nic رو از طریق تیکت برای پشتیبانی بفرستید.

سلام پسورد و مشخصات برای من ایمیل نشد چکار باید بکنم؟

سلام
بخش اسپم رو چک کنید

در باره سو هیچ فیلم آموزشی نبود

سلام از اسم و نام خانوادگی ایراد میگیره نمیتونم برم مرحله بعد پرتال هم فقط ساعات کاری جواب میده. اما تو تبلیغ میگه در هر ساعتی از شبانه روز

سلام
پشتیبانی پرتال از 9 صبح تا 10 شب پاسخگوی شما هستن. میتونید باهاشون تماس بگیرید یا تیکت بدید تا بررسی کنن

سلام شناسه و مشخصات بنده در nic ثبت شد

سلام من در همان مرحله اول ثبت شناسه موندم و همش پیغام میده که با اعداد و حروف مجاز فیلدها رو پر کنید و من همه رو درست پر کردم نمیدونم چیکار کنم پشتیبانی سایت هم خیلی شلوغه جوابگو نیستن

سلام
موارد رو طبق دستورالعملی که سایت خود نیک داده پر کنید، احتمالا توی ورود اطلاعات جایی رو اشتباه کردید. اگه سایتتون توی پرتال هست تیم پشتیبانی حتما راهنمایی تون میکنه.

من تو ایرنیک همینطور ثبت نام کردم و آخرش هم پیام اومد که پسورد به ایمیلتون ارسال شده ولی تا الان هیچ ایمیلی برام نیومده !!!!

سلام
این موارد رو میتونید خیلی راحت و سریع از طریق تیکت پیگیری کنید و خیلی سریع مشکلتون رفع میشه

مرسی از راهنمایی، چرا باید برای رابط های مجاز گزینه دوم رو انتخاب کنیم؟

سلام
دلیلش این هست که ما بتونیم دامنه رو برای شما ثبت کنیم. اگر روی حالت خصوصی باشه نمی‌تونیم ثبت دامنه رو انجام بدیم.

فراموشی رمز زدم
حالا سوال محرمانه شرکت میپرسه
شما قبلا برام ثبت کرده باشین اسم شرکت چی میزننین ؟

سلام
اکانت نیک رو خودتون ساختین و جواب این سوال رو خودتون وارد کردید

خیلی عالی بودش ممنونم

وای آموزشاتون عالیه سایتای دیگه فقط ادمو گیج میکنن

سلام
ممنون دوست عزیز خوشحالیم که مفید بوده براتون

سلام خسته نباشید.اولا لینک سایت نیک رو لطفا داخل سایتتون قرار دهید که مردم دونبالش نگردن و ثانیا اگر کسی شناسه نیک نداره باید چگونه ثبت کنه؟

سلام
مرسی بابت پیشنهادتون حتما انجام میشه. ببینید برای ثبت دامنه ir از هر طریقی باید حتما در سایت NIC ثبت نام کنید و شناسه بگیرید. مراحل گرفتن شناسه نیک هم راحته

خب از چه سایتی باید شناسه بگیریم؟میشه لینکشو بفرستید

سلام
nic.ir

سلام دامنه پذیرفته شد www.piajet.ir
شناسه کاربری هم ایجاد شد.

سلام
به جمع پرتالی‌ها خوش اومدید و ایشالا موفق باشید. برای راهنمایی بیشتر و ادامه مراحل ایجاد سایت بهتره از طریق تیکت یا تماس تلفنی با پشتیبانی پرتال در ارتباط باشید تا شما رو راهنمایی کنند. شماره تماس پشتیبانی 02163404 داخلی 2 هست و از طریق بخش پشتیبانی در پنل سایت ساز هم می‌تونید تیکت ارسال کنید.

سلام نیاز به پشتیبانی دارم اگه امکان داره تماس بگیرید

سلام
وقتتون بخیر
بله حتما
شماره تون رو بذارید تا باهاتون تماس بگیریم.

و اینکه مرحله آخر میگه شناسه آشنا خالی است.
متوجه نمیشم😐

سلام. من همه این مراحل وانجام دادم. ازچه طریقی باید به تیم پشتیبانی اطلاع بدم؟؟؟

سلام وقتتون بخیر باشه.
شما میتونید از طریق تیکت پنل سایتتون، درخواستتون رو به تیم پشتیبانی بفرستید.

به راحتی با پشتیبانی شما کارم انجام شد.ممنونم از شما

سلام جناب سرائیان
خیلی هم عالی.
خواهش میکنم :) ما در خدمتیم.

سلام من دیشب رفتم توی یک سایت فارسی زبان درخواست دامنه دات آی آر دادم و بعد برام یک شناسه ایرنیک اومده تو ایمیلم. الان هم ایمیل اومد که دامنه تایید شده ست برای من و مشکلی نیست. در صورتی که من اصلا تا حالا سایت ایرنیک ثبت نام نکردم. حالا من با اون شناسه‌ای که دارم چطور می‌تونم وارد سایت ایرنیک شم؟

سلام
توی چه سایتی دامنه درخواست دادید؟

سلام من اینش کارو کردم ولی‌مرحله ی آخرو رو نفهمیدم چی رو با شما در جریان بزارم؟

سلام اقای مداح اصل.
بعد از اینکه این مراحل رو خودتون انجام بدید یه تیکت به تیم پشتیبانی بزنید که کار نهایی بشه براتون.
همین که ثبت کردید رو تیکت بزنید

پشتیبانی خوبی دارید

سلام فریبای عزیز :)
خوشحالیم که راضی هستید.

ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2