تفاوت دامنه .ir با .com و سایر دامنه‌ها

یکی از مسئله‌هایی که ذهن افراد را مشغول کرده است، مسئله تفاوت دامنه آی آر با دات کام یا کلا هر نوع دامنه دیگر است. ببینیم این دو دامنه چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند
در این مقاله می‌خوانید:

فرض می‌کنیم با مطالعۀ مقاله «دامنه چیست و چگونه ثبت می‌شود؟» الان می‌دانید دامنه چیست و چه ضرورتی در ساخت سایت دارد. اگر هنوز آن را نخوانده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم این کار را انجام دهید تا کامل در جریان ماجرا قرار بگیرید.

یکی از سؤالات پرتکراری که مشتریان از ما می‌پرسند، این است که دامنه آی آر با دات کام چه تفاوتی دارند؟ یا کدام یک بهتر است؟ در این مقاله می‌خواهیم به این سؤالات جواب دهیم. در این مقاله ابتدا نگاهی به چیستی دامنه آی آر (.ir) و دامنه دات کام (.com) می‌اندازیم، سپس تفاوت آن‌ها را جنبه‌های مختلف بررسی می‌کنیم. اگر می‌خواهید به طور کامل به این موضوع واقف شوید، پیشنهاد می‌کنم این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید.

اگر می‌خواهید، اطلاعاتی از بقیه دامنه‌ها هم به‌دست آورید، مقالۀ «پسوندهای مختلف دامنه ها را بشناسید!» را بخوانید.

تفاوت دامنه .ir با .com و سایر دامنه‌ها

اول ببینیم که آی آر و دات کام اصلا چه معنی می‌دهند!

اگر به اسم وب‌سایت‌های مختلف دقت کرده باشید، می‌بینید که همه آن‌ها در آخر آدرس‌شان یک نقطه (دات) دارند و بعد از این دات، چند حرف پشت سر هم آمده اند (مثل com یا org یا ir). به این حروفی که پشت سر هم می‌آیند اصطلاحا دامنه یا دامین (Domain) می‌گوییم. حالا در این مقاله با دو تا دامنه سر و کار داریم. پس اول ببینیم که این دامنه ها خودشان چه معنی‌ای می‌دهند:

  • دات کام چیست؟

دامنه اینترنتی دات کام، محبوب‌ترین دامنه اینترنتی جهان است. این دامین مخفف واژه انگلیسی commercial به معنی تجاری است. ابتدا فقط وب‌سایت‌های تجاری از این دامنه استفاده می‌کردند؛ اما با گسترش استفاده از اینترنت، این دامنه نیز برای تمام سایت‌ها آزاد شد و همه افراد اجازه استفاده از آن را پیدا کردند. بعد از این اتفاق به این دامنه، «دامنه بین‌المللی» گفته می‌شود.

  • دات آی آر چیست؟

دامنه آی آر (.ir) دامنه ملی ایران و مخفف کلمه انگلیسی iran است. امروزه بسیاری از کشورها از این دامنه‌های ملی استفاده می‌کنند و دامین مخصوص خود را دارند. مثلا دامنه کشور روسیه (Russia) به‌صورت rus و دامنه کشور ترکیه (Turkey) به‌صورت tr نوشته می‌شود.

دامنه آی آر با دامنه دات کام چه فرقی دارند؟

خب! حالا کمی در مورد معنی اسم این دو دامنه اطلاعات داریم. پس وقتش رسیده که یک مقایسه جالب و دقیقی بین آن‌ها انجام بدهیم و ببینیم که اصلا این دو دامنه با یکدیگر تفاوت دارند یا نه؟ هر کدام از این دامنه ها چه مزایایی دارند؟

مقایسه کامل: فرق دامنه آی آر با دامنه دات کام

فرق دامنه آی آر با دامنه دات کاماول از همه بیایید در مورد دامنه آی آر یا همان دامنه ملی صحبت بکنیم. توجه داشته باشید زمانی که می‌گوییم این دامنه ملی است به این معنی نیست که فقط کاربران ایرانی به آن دسترسی دارند. شما اگر وبسایتی داشته باشید که با دامنه آی آر ثبت شده قطعا از هر جای دنیا که جستجو بشوید نمایش داده خواهید شد.

دامنه‌ای که در این مقاله حریف دامنه ملی ما است، دامنه دات کام است! این پسوند یک دامنه جهانی و پرکاربرد است. یعنی انقدر پرکاربرد است که تقریبا بیشتر از 75 درصد دامنه‌های دنیا با پسوند دات کام ثبت شده‌اند!

دامنه .ir با .com

دامنه آی آر مقرون به صرفه‌ تر است یا دامنه دات کام؟

دامنه آی آر مقرون به صرفه‌ تر است یا دامنه دات کام؟اولین تفاوت دامنه ملی (آی آر) با دامنه دات کام این است که این دامین ملی قیمتش کمتر است. حالا چرا به نظر شما قیمت دامنه آی آر پایین‌تر است؟ ببینید کلا هر دامنه‌ای که توسط ما کاربران ساخته می‌شود روی یک سیستم بسیار قوی باید ذخیره و ثبت بشود. زمانی که شما دامنه ملی خریداری می‌کنید، این دامنه روی سیستمی ذخیره می‌شود که در ایران است. به همین دلیل هزینه نگه‌داری آن پایین‌تر است و این هم بصورت مستقیم روی قیمت آن تاثیر می‌گذارد.

حالا دامنه دات کام چه؟ دامنه‌های دات کام در مقایسه با آی آر نسبتا گران‌تر هستند اما این مقدار این عدد خیلی عجیب و غریب نیست. دلیل اصلی گرانتر بودن دامنه دات کام بیشتر نوسان قیمت دلار است وگرنه در اصل قضیه، دامنه آی آر و دامنه دات از لحاظ قیمت فرق چندان بزرگی ندارند.

در کدام دامنه گزینه‌های بیشتری در اختیار شماست؟

اگر یادتان باشد گفتم که دامنه‌هایی که خریداری می‌شوند در یک سیستم ذخیره می‌شوند. حالا به نظر شما ممکن است که دو دامنه دقیقا با یک اسم ذخیره شوند؟ مثلا دو تا وبسایت با اسم پرتال و دامنه ملی بصورت portal.ir ذخیره شوند و هر دو هم وبسایت‌های جداگانه‌ای باشند. خیر ممکن نیست!

تنها در صورتی اسم دو یا چند وبسایت می‌تواند یکی باشد که دامنه آن‌ها فرق داشته باشند. مثلا یک سایت با اسم portal.ir و سایت دیگر با اسم portal.com باشد این قضیه مسئله‌ای ندارد. حالا این قضیه چه ربطی به تعداد گزینه‌های شما دارد؟ خیلی منطقی است!

همانطور که قبلا هم گفتم دامنه دات کام یک پسوند بین المللی است و در همه کشورهای دنیا استفاده می‌شود. این یعنی شما برای انتخاب اسم با چیزی حدود 8 میلیارد نفر رقابت می‌کنید. به نظر شما اصلا امکانش نیست که اسمی که شما دوست دارید قبلا توسط حداقل یک نفر انتخاب شده باشد؟ حالا فرض کنید این رقم به 80 میلیون نفر برسد. چه اتفاقی می‌افتد؟ قطعا انتخاب اسم دلخواهتان کمی راحت‌تر می‌شود چون با افراد کمتر و گزینه‌های بیشتری سر و کار دارید.

مردم به کدام دامنه بیشتر اعتماد می‌کنند؟

مردم به کدام دامنه بیشتر اعتماد می‌کنند؟تقریبا هر کسی حداقل بک بار هم که شده در مورد جرائم سایبری و اینترنتی شنیده و یا حتی خودش هم قربانی آن شده است. حتی خود من هم می‌خواهم از یک سایت خرید بکنم بعضی وقت ها شک به دلم راه می‌دهم که نکند اطلاعاتم را در اختیار افراد نادرست قرار بدهم! البته این یک چیز کاملا طبیعی است. اما اگر دقت کرده باشید این حس و حال برای سایت هایی که دامنه ملی دارند خیلی کم پیش می‌آید با اینکه اعتماد به وبسایت هایی که دامنه دات کام دارند نسبتا پایین تر است.

آیا می‌دانید چرا مردم به دامنه‌های ملی بیشتر اعتماد دارند؟ چون شما اگر بخواهید وبسایت خودتان را با دامنه ملی (آی آر) راه بیندازید باید در پایگاه اطلاعاتی ایرنیک ثبت نام بکنید. ایرنیک در حقیقت یک نوع ثبت احوال برای دامنه ملی است و شما باید تمامی اطلاعات خودتان را به این پایگاه بدهید تا دامنه آی آر شما ثبت و قابل استفاده بشود.

از آنجایی که تمامی اطلاعات صاحب دامنه در این پایگاه رسمی به ثبت می‌رسد دیگر این شخخ به هیچ وجه نمی‌تواند به قانون شکنی یا هر نوع کلاهبردای فکر کند چراکه تمامی اطلاعات او به ثبت رسیده و کاملا قابل پیگیری هستند.

برای تبلیغات رسانه‌ای کدام دامنه لازم است؟

کدام دامنه را برای سایتم انتخاب کنم؟درست است که دامنه دات کام برای هر کسی جا افتاده و شناخته شده است، آن هم در سطح     جهانی. اما بعضی وقت ها درهایی هستند که کلیدشان دست دامنه آی آر است، نه دامنه دات کام.  یکی از این درها، تبلیغات در رسانه صدا و سیما است. از آنجایی که صدا و سیما کاملا ملی است دامنه‌های غیر از دامنه ملی را در تبلیغات خودش قبول نمی‌کند و اگر شما هم می‌خواهید که در تبلیغات صدا و سیما دیده شوید حتما لازم است که دامنه ملی یا همان دامنه آی آر داشته باشید.

البته لازم است این را هم بگویم که این مساله در سالهای گذشته انقدرها هم سخت گیرانه نبوده است. یعنی حساسیت روی آن کمتر شده و وبسایت‌هایی بودند که به دامنه دات کام در رسانه ملی تبلیغ کرده‌اند (مثل دیجی کالا).

کدام دامنه از لحاظ سئو بهتر عمل می‌کند؟

کدام دامنه از لحاظ سئو بهتر عمل می‌کند؟آیا با بحث سئو آشنایی دارید؟ یا اسم سئو را قبلا شنیده‌اید؟ اگر با بحث سئو آشنایی ندارید حتما مقاله کوتاه ما با اسم سئو چیست و چرا اهمیت دارد را خیلی سریع مطالعه کنید. این مقاله خیلی کوتاه و خیلی ساده نوشته شده است که شما بتوانید در عرض 5 دقیقه کلیات سئو را متوجه بشوید.

خب حالا که با بحث سئو کمی آشنا شدید بیایید ببینیم که دامنه دات کام و دامنه آی آر از نظر سئو چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. برای اینکه متوجه این بشویم لازم است که با آی پی (IP) آشنا بشویم. آدرس آی پی به نوعی محل و موقعیت شماست. زمانی که شما به اینترنت وصل می‌شوید شماره‌ای به دستگاه شما داده می‌شود (این دستگاه ممکن است لپتاپ موبایل یا تبلت باشد). شما هر جای اینترنت که بگردید با این شماره قابل ردیابی و شناسایی خواهید بود و موقعیت مکانی شما هم برای اینترنت مشخص خواهد شد.

به نظر شما این قضیه چگونه می‌تواند به انتخاب دامنه ربط داشته باشد؟ کمی فکر کنید...زمانی که شما دامنه دات کام خریداری می‌کنید در حقیقت از یک دامنه بین المللی استفاده می‌کنید با اینکه اکثر یا شاید همه مشتریان و بازدیدکنندگان شما از ایران هستند. درست است؟ حالا فرض کنید که وبسایت شما دامنه ملی داشته باشد. یعنی هم دامنه شما از ایران است و هم مشتری/بازدیدکننده شما. به نظر شما این قضیه کمکی به بهینه سازی نتایج نمی‌کند؟ به هر حال برای گوگل دامنه و بازدیدکننده ایرانی نزدیک تر و بهینه تر از دامنه بین المللی و بازدید کننده ایرانی است.

البته لازم است بگویم که تفاوت در بهینه بودن دامنه آی آر و دات کام انقدرها هم فاحش نیست که شما فکرش را بکنید. فقط کمی تاثیر دارد. اما اگر می‌خواهید بیشتر در مورد آن مطالعه کنید می‌توانید از مقاله جامع ما در مورد سئوی محلی استفاده بکنید.

 با کدام دامنه می‌توانیم تبلیغات در گوگل انجام بدهیم؟

 با کدام دامنه می‌توانیم تبلیغات در گوگل انجام بدهیم؟آیا می‌دانستید که با استفاده نکردن از تبلیغات در گوگل چه حجمی از بازدید و مشتری را از دست می‌دهید؟ فقط تصور کنید...هر روز بیشتر از 3 میلیارد جست و جو در گوگل انجام می‌شود! بیشتر از 3 میلیارد! و مطمئن باشید که تعداد زیادی از این 3 میلیارد نفر دنبال خدمات و محصولاتی هستند که شما ارائه می‌دهید! پس خودتان را با تبلیغات گوگل نشان بدهید!

اما عجله هم نکنید! قبل از اینکه سراغ تبلیغات گوگل بروید به دامنه وبسایت خودتان هم فکر کنید! متاسافانه به دلیل تحریم‌هایی که روی ما اعمال شده است دیگر گوگل کار تبلیغاتش را با دامنه ملی ایران (دامنه آی آر) انجام نمی‌دهد! پس اگر کسب و کار شما به شکلی است که نیاز به تبلیغات در گوگل دارید حتما این نکته را به یاد داشته باشید!

دامنه‌‍‌های دیگر چه؟

در این مقاله تمرکز اصلی ما روی دو دامنه دات کام و آی آر بود اما همانطور که خودتان می‌دانید که دامنه‌های بیشتری هم وجود دارند اما دلیل اینکه خیلی روی این دامنه‌ها در این مقاله تمرکز نکردم این است که این دامنه‌ها معمولا برای وبسایت ها با محتوای خاصی استفاده می‌شوند و خیلی عمومی نیستند. برای اینکه متوجه منظورم بشوید چند نمونه برای مثال توضیح می‌دهم.

  • دامنه org: این کلمه مخففی از واژه انگلیسی Organization است که معنی آن سازمان می‌باشد. این دامنه معمولا برای اداره ها و سازمان‌های رسمی و دولتی مثل مدارس استفاده می‌شود. مثلا وبسایت سازمان سنجش کشور به آدرس www.sanjesh.org است.
  • دامنه biz: این دامنه که از کلمه بیزینس انگلیسی (Business) گرفته شده است معمولا برای وبسایت‌های تجاری استفاده می‌شود. البته این دامنه تا حدودی نوپا و تازه است ولی استفاده از آن در سال‌های اخیر خیلی زیاد شده است. مسئله‌ای که دامنه‌های جدیدی مثل biz دارند این است که هنوز آنقدری که باید جا افتاده و شناخته شده نیستند و این مساله ممکن است کمی زمانبر باشد.

از کجا بدانیم که دامنه موردعلاقه ما در دسترس است؟

اگر این مطلب را خوانده و تصمیم به انتخاب اسم برای دامنه خود هستید باید از یک چیز مطمئن باشید: اینکه آیا اسمی که شما دوست دارید روی دامنه خودتان بگذارید در دسترس است یا قبلا توسط شخص دیگری انتخاب شده است؟ از کجا می‌توانید این را پیدا کنید؟ نگران نباشید و آن را هم به ما بسپارید! فقط کافی است وارد صفحه بررسی دامنه ما شده و در جعبه‌ای که مشاهده می‌کنید اسم دامنه مورد نظرتان را بنویسید. بعد از نوشتن اسم روی گزینه "بررسی دامنه" کلیک کنید. همین! در عرض چند ثانیه ما نتیجه را به شما می‌گوییم که آیا اسم موردنظر شما در دسترس است یا نه!

خودتان امتحان کنید!

دوستان عزیز من وقتی در مورد ساختن وبسایت و فروشگاه حرف می‌زنیم باور کنید انقدر مطلب و تجربه جالب برای گفتن است که نه من وقت می‌کنم بنویسم و نه شما وقت می‌کنید بخوانید. تنها و تنها یک راه وجود دارد که همه این‌ها را خودتان تجربه کرده و هم یاد بگیرید و هم کلی لذت ببرید: این راه هم این است که خودتان یک وبسایت درست کنید تا متوجه بشوید.

حالا ممکن است بگویید که مگر الکی است که وبسایت درست کنیم! نه الکی نیست ولی خیلی راحت است، اصلا بگذارید یک خبر خوب دیگری هم به شما بدهم: این کار نه تنها راحت است بلکه برای شما رایگان هم است! بله درست شنیدید!

 مجموعه پرتال برای اینکه شما را با تجربه ایجاد وبسایت آشنا کرده و خدمات خودش را بدون هیچ هزینه‌ای به شما نشان بدهد، یک تست رایگان هفت روزه برای شما در نظر گرفته است. همین الان ثبت نام کنید و فرصت ساخت وبسایت خودتان به صورت رایگان را از دست ندهید! همچنین در مقاله «آموزش ثبت دامنه در سایت ساز پرتال» ثبت دامنه در پرتال را به شما آموزش داده ایم.

خب، دات کام یا آی آر...؟

در این مقاله سعی کردم تفاوت‌های اصلی بین دامنه‌های دات کام و آی آر را برای شما توضیح بدم. با توجه به مطالبی که گفته شد من خودم اگر جای شما بودم احتمال زیاد از دامنه با پسوند دات کام استفاده می‌کردم. می‌دانید چرا؟ چون دامنه دات کام برای کسب و کار حرفه‌ای تر است و اینکه اصلا در دنیای اینترنت جا افتاده است. نظر شما چیست؟ کدام دامنه را انتخاب می‌کنید؟ به ماهم بگویید! یا اینکه هر سوالی داشتید در بخش نظرات از ما بپرسید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

درودی بیکران
سپاس بابت مقاله خوبتون
در جمع بندی با تجربه چندین سال فعالیت در زمینه های طراحی سایت و سئو ، جامع ترین گزینه این هست که برای نام مورد نظر هم دات کام رو بگیرید هم دات آی آر
دامنه آی آر رو ریدایرکت کنید روی دات کام یعنی دات کام دامنه اصلی باشه و دات آی آر رو هر کی وارد کرد اتوماتیک سویچ بشه به دات کام
اینطوری دات کام رو بدون مشکل تحریم میبریم توی کنسول گوگل و همینطور بخشهای دیگر مثل تبلیغات گوگل
برای تبلیغات ملی هم بهشون دامنه رو با پسوند ملی اعلام میکنیم
از طرفی اینکار باعث میشه از سوءاستفاده از نام و برند ماهم تا حدی جلوگیری بشه
با احترام

سلام
ممنون از توضیحات خوبتون اقای صداقت :)

دامنه ir گرفتم ولی توی آدرس سایت کلمه انگلیسی داشت و بعد یه مدت که گذشت دیگه سایتو باز نمیکنه. کارت بازرگانی هم ندارم. راهی هست بشه درستش کرد؟؟

سلام دوست عزیز
آدرس دامنه به صورت انگلیسی نوشته میشه و ربطی به این موضوع نداره. به احتمال زیاد دامنه شما منقضی شده و باید با پرداخت پول دامنه رو تمدید کنید.
نیازی به کارت بازرگانی هم نیست. وارد سایت ایرنیک بشید و دامنه رو مجددا خریداری کنید. اگر فرد دیگری این دامنه رو خریداره کرده بودید باید یک آدرس دامنه جدید خریداری کنید.

Irبنظرم بهتره

سلام
سپاس از نظرتون دوست عزیز

سلام من حدود ۶ سال سایت فروشگاهی با دامنه comدارم هزینه تمدیدش بالاست اگر بخوام irکنم آیا میشه و یا مشکلی توی سرچ یا دیده شدن سایتم برای مشتری های قبلیم بوجود نمیاد؟

سلام
اگه دامنه رو عوض کنید ورودی های گوگل رو از دست میدید و باید از اول بازاریابی و سئو رو انجام بدید

سپاس از مطلب مفیدتان

خسته نباشید.سایت ماir میشه تغییرش داد به com یا خیر

سلام
بله میشه تغییر داد

سلام ما سایتمونو با هر دامنه ی ir میخوایم تو گوگل ایجاد کنیم و و میخواییم وقتی یه نفر تو گوگل عبارت کلیدی ما رو مثلا مشاوره روانشناسی را سرچ کرد سایت ما براش بیاد بالا . حالا چونکه ما توسط گوگل تحریم هستیم آیا با دامنه دات آی آر بازم میاد بالا ؟

سلام
بله هیچ مشکلی نداره و سایت با هر دامنه ای که باشه توی گوگل نمایش داده میشه

خیلی عااالی و مفید، استفاده کردم

از مبابت راهنماییتون بینهایت سپاسگزارم

سلام
خواهش میکنم دوست عزیز

سلام، من سایت فروشگاهی موادغذایی دارم..از نظر سئو و... irبهتره یاcom???

سلام
ir و com هیچ تاثیری روی سئو نداره و هر کدوم رو که بگیرید سایت‌تون توی گوگل میتونه رتبه خوبی بگیره

من‌میخوام‌سایت بزنم‌برای فروش آنلاین لباس زنانه
میشه راهنماییم کنید لطفا به من گفتم ابجین شاپ
بزن سمت وکامرسها نرو آیا درست این؟

سلام
بستگی به شرایط داره، مثلا برای کسی که اصلا هیچ چیزی در مورد طراحی سایت نمیدونه، ووکامرس مناسب نیست. شما همین الان میتونید توی سایت ثبت نام کنید و سایت فروشگاهی برای خودتون بسازید. با فروشگاه سازها این کار خیلی راحته

سلام خیلی ممنون بابت اطلاعات مفید
یک سوال داشتم
اگر مشتری هدف هم از داخل کشور باشه هم از خارج کشور .com گزینه بهتری هست یا .ir؟

سلام
دامنه com انتخاب بهتری هست

با عرض سلام
ارزش بین المللی دامین ir (منظور ir ایران) چقدر هست؟
و چون کارت دیجیتالی واکسن های ما با دامین ir هست، حتی کارت واکسن انگلیسی که تا 2 هفته برای سفر خارج از کشور اعتبار داره، آیا این منجر به بی اعتبار شدن کارت واکسن در جهان میشه؟
ممنون ازتون

سلام
دامنه سایت هیچ ربطی به ir یا com بودنش نداره. ارزش دامنه ها یکسان هستش.
ببینید هر کشوری برای پسوند مخصوص داره و نمعمولا نهادهای دولتی اون کشور سایت هاشون با همین پسوند هستش.

مطلب خوب و مفید بود....سپاسگزارم

سلام
ممنون از شما

سلام
چرا این قدر صغری کبری چیدید
ما یک سرچ کردیم دامنه دات آی آر کشورهایی که تحریممون کردن آیا برای مردمش باز هستن ما رو ببین یا نه
این هم متن آخرشم به نتیجه نرسیدم به فکر کاربر باشین نه خودتون مگه نمیدونیی گ.گل به مخاطب اهمیت میده

سلام
شرمنده دوست عزیز که سوالتون رو از متن نگرفتید. نه چرا باید نمایش داده نشه. شما دامنه ir ثبت کنید همه مردم دنیا میتونن سایت شما رو ببینن.

مفید بود، ممنون.

سلام
خواهش میکنم

سلام و وقت بخیر.
من قبلا یک وب سایت ایجاد کردم ، اما با جست و جوی نام وب سایت و مقالات درون وب سایت نمیشه بین نتیجه ها پیداش کرد و فقط از طریق لینک میشه اون رو پیدا کرد .
لطفا من رو راهنمایی بفرمائید .

سلام
سایت شما هنوز داخل گوگل رتبه نگرفته باید صبر کنید تا کم کم رتبه بگیرید و روی سئو سایت هم کار کنید

سلام
یه سوال

این وبسایت به صورت شخصی توسط شما اداره میشه؟؟

سلام وقتتون بخیر باشه.
شخصی منظورتون چی هست؟
ببینید این سیستم توسط پرتال طراحی شده و پشتیبانی سایتتون دست تیم ما هست. اما مدیریت سایت در اختیار شماست.

دوستان اگه پول دارید دامنه com یا org یا net یا info بگیرید
اگرم بودجه کم هستش دامنه ir بد نیس توجه داشته باشید که سایت شما با دامنه های com و net بیشتر مورد توجه کاربر قرار میگیره این مطلبیم که نویسنده نوشته کاربرای. ایرانی به دامنه ir اعتماد دارن کاملا ابکیه
دامنه های site و website هم خوبه

سپاس ویژه

خواهش میکنم :)

در مورد مزایا و معایب دامنه Shop هم توضیح بدید
با تشکر

درود
وقتتون بخیر
چشم اضافه ش میکنیم :)

یک تحلیل ابکی و چرت که فقط هدفتون این بود که بگید دامنه ملی بهتر از دامنه بین المللی خودتون خنده تون نگرفت؟

مگه دامنه ملی رو ما داریم میفروشیم دوست عزیز که بخوایم بیخودی ازش تعریف کنیم؟؟ :))
اصلا کار ما این نیست.
بهتره قبل از بیان کردن، اطلاعات کافی داشته باشید.

باسلام و عرض ادب ممنون از مطالب خوبتون
بنده یه سایت فروشگاهی دارم با دامنه ir میخواستم تبلیغ گوگل انجام بدم ولی متاسفانه بخاطر تحریمات نمیشه، میخواستم یه دامنه دیگه بخرم و ریدایرکت 301 رو انجام بدم ولی گفتن که هیچوقت امکان برگشتش وجود نداره و باید همیشه رو ریداریکت بمونه ، الان سوالی که دارم اینه که اگه ریدارکت رو انجام بدم هردو دامنه داخل گوگل ایندکس و به نتیجه های جستجوی گوگل میان؟ یا فقط دامنه ای که ریداریکت شده یعنی دامنه دوم؟؟ و ir کلا دیگه توسط گوگل شناخته نمیشه؟؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام آقای قسیم قرنی عزیز
اگه ریدایرکت کنید هر دو دامنه ایندکس میشه و هر کدوم رو که کاربر سرچ کنه سایتتون بالا میاد. فقط چیزی که در نهایت نشون داده میشه همون دامنه دومی هست.
ولی خب هر دو بالا میاد.

سلام
چرا نشان ملی ثبت در سایت شما تمدید نشده از سال 98؟

سلام.
ببخشید برای سایتی با دات آی آر میشه از تبلیغات گوگل ادورز استفاده کرد؟ خدمات ما در ایران ارایه میشود.
و اینکه آیا میشود تبلیغات گوگل ادورز را روی پیج اینستاگرام انجام داد که پیج اینستاگرام با جستجو بالا بیاید؟ ممنونم

سلام آقای کیان
وقتتون بخیر باشه.
بله میتونید روی دامنه دات آی آر هم تبلیغات گوگل ادز بزنید. فقط این تبلیغات به کابراین آمریکایی نشون داده نمیشه. این تفاوت آی آر و کام هستش.
و سوال دومتون: نه تبلیغات گوگل فقط برای وب سایت ها هست نه اینستاگرام. اون خودش یه تبلیغات دیگه داره. تبلیغات اسپانسری که البته زیاد برای ایران مناسب نیست. شما از همون تبلیغات داخلی خودمون استفاده کنید خب :)

با این که سایتتون با انگیولار ساخته شده ولی ui ضعیفی داره ظاهر اپ هایی گه با انگیولار ساخته میشه باید خیلی بهتر باشه در مورد مطالبتونم خوب و کاربردی بود

سلام آقای خوشکام
وقتتون بخیر باشه.
خواهش میکنم :) خوشحالیم که براتون مفید بوده.

سلام و عرض خسته نباشید
اول تشکر بابت مقاله خوبتون و پاسخ دادنتون به سوالات با صبر و حوصله.
سوالم این هست که آیا میتونیم یک سایت رو به دو دامنه متصل کنیم؟ برای مثال .com . .ir؟
که با هر دو سرچ بالا بیاد

سلام علی عزیز
بله که میشه :) میتونید هر دو دامنه رو به هم متصل کنید و متعلق به سایت خودتون باشه.

سلام میشه راهنمایی کنید که آیا سایتwww.iranicard.com معتبر است یا نه؟

سلام وقت شما بخیر باشه.
بله معتبره تا جایی که میدونیم.

سلام با توجه به اینکه سایت بورس و کارگذاریهای آن با پسوند کام درست شده اند و بخاطر در ایران نبودن سرور های آن تهدید حمله سایبری وجود داره نظر شما چیه؟

سلام اقای موسوی عزیز
وقتتون بخیر باشه
ببینید اینجوری نیست که سرور دامنه جای مشخصی باشه. دامنه کام بین المللی هستش. راجع به حمله سایبری هم اصلا چنین چیزی که فکر میکنید نیست؛ هر جای دنیا با هر دامنه ای امکانش وجود داره و ارتباطی به پسوند دامین نداره.

با سلام و عرض احترام.
ممنون از توضیحات خوبتون
مفید بود

سلام وقت شما بخیر باشه :)
خواهش میکنم. خوشحالیم که بدردتون خورده.

سلام، ببخشید می خواستم بدونم که اگر سایتی بسازم که اشتراک ماهانه داشته باشد باید بع عنوان فروشگاهی ثبتش کنم یا بصورت شخصی؟

سلام وقت شما بخیر باشه
ازونجا که باید درگاه پرداخت داشته باشید، یه سایت فروشگاهی راه اندازی کنید. البته اگه منظورتون ساخت سایت با پرتال هستش، متاسفانه هنوز امکان ایجاد چنین سایتی توی پرتال وجود نداره :)

باعرض سلام واحترام
راهنمايي شما عالى بود
بسيار سپاسگزارم.

سلام
وقت شما هم بخیر باشه
خیلی هم عالی و خوشحالیم که براتون مفید بوده :)

سلام ، وقت بخیر
برای ساخت فروشگاه اینترنتی از دامنه ملی بهتر استفاده بشه یاcom ؟
البته با این توضیح مقالتون بیشتر علاقه مند به استفاده دامنه ملی شدم، هزینه کمتر ، اطلاعات بهتر و امنیت بیشتر
فقط اگر این فروشگاه بخواد برای افراد خارج از مرز فعالیت کنه باز هم مشکلی با دامنه ملی نیست ؟؟

سلام شکیلای عزیز :)
ببین تفاوت زیادی با هم ندارن فقط اینکه دامنه ملی برای گوگل ادز در بعضی از کشورها مثلا آمریکا دیده نمیشه. ینی اگه تبلیغات گوگل رو روش بزنین برای افرادی که اونجا هستن نمایش داده نمیشه. در حالت عادی موردی نداره و اکیه.

سلام و خسته نباشید
یه سوالی داشتم میخواستم بدونم علت تفاوت قیمت دامنه ها توی چیه ؟منظورم یک دامنه هستش .
من توی یک سایت دیدم قیمت یک سال دامنه ir
10 هزار تومن بود و توی سایتی دیگر زده بود 6 هزار تومن
و چیزه دیگه اینکه یکی از همکارانم سایت خبری ساخته بود که اون موقع (حدود دو سال پیش)برای یک سال دامنه .ir
90 هزار تومن داده بود
سوالم اینکه آیا تفاوتی دارند ؟ و تفاوتشون توی چیه؟

درود جناب حیدری. وقتتون بخیر :)
ببینید دلیل این تفاوت قیمت نماینده های nic.ir هستش. خود سایت nic.ir که مرکز ثبت دامنه ملی هست، دامنه رو سالیانه 16 هزار تومن ارائه میده. حالا اگه سایت یا شرکتی، نمایندگی اون رو بگیره تا خودش اون رو به مشتریانش ارائه کنه، مبلغش از این کمتر میشه. از طرفی هر نماینده ای یک سودی را برای خودش در نظر میگیره که با هم متفاوت هستش. اما درکل تفاوتی با هم ندارن. تفاوت تنها توی قیمت هاست.
اما اون 90 هزار تومانی که فرمودین احتمالا با هزینه هاست و یه چیز دیگه محاسبه شده. به تنهایی این قیمت رو نداره دامنه ir.

سلام اگر بخایم دامنه دات کام وای ار باهم همزمان بگیریم ایا امکانش هست واگر هست ممون میشم روششو توضیح بدید

سلام آقای محمد
روز شما بخیر
بله حتما می تونین اینکارو انجام بدین به راحتی. هر دو دامنه به سایتتون متصل میشه. از چه سیستمی برای سایتتون استفاده می کنین؟ اگه از کاربران پرتال هستین بچه های پشتیبانی به راحتی این کارو برای شما انجام میدن.

سلام
من سایتم com هستش و حدود 2 ماه راه اندازیش کردم
آیا بعد از اتمام مهلت دامین com میتونم ir بگیرم
از لحاظ سئو و رتبه مشکلی پیش میاد؟؟

سلام سعید عزیز
بله میتونین این کارو انجام بدین.
مشکل خاصی هم پیش نمیاد. تفاوت این دو پسوند تنها برای تبلیغات گوگل ادز هستش که com. بهتره. در سایر موارد فرق چندانی ندارن با هم.

سلام
ولی دامنه com همیشه بالاتر از دامنه ی ir نشون داده میشه ! :)

سلام سینای عزیز
بین پسوند دامین com. و ir. تفاوتی وجود نداره. تنها فرقش اینه که اگه بخواید از
تبلیغات گوگل یعنی همون گوگل ادز استفاده کنید، بهتره دامنه تون com. باشه. شاید منظورتون اینه. احتمالا سایتی که بالاتر دیدین تبلیغات ادز رفته. در بقیه موارد مثل سئو و... بین این دو دامنه تفاوتی وجود نداره :)

با سلام و درود
سال نو مبارک
خیلی عالی بود
استفاده کردیم

سلام آقای رضی پور
مرسیی از شما
سال نو شما هم بسیار مبارک باشه :)
خوشحالیم که براتون مفید بوده.

سلام و عرض ادب
خیلی ممنونم از سایت زیباتون
ببخشید من سایت موزیک دارم دامنه ام آی آر هستش
آیا می تونم در کنارش دات کام بگیرم وصل کنم به سایتم دات کام هم قدرت بگیره
این مشکلی داره تو سایت یا نه

یا برای سایت موزیک دامنه آی آر صلاحه یا دات کام ؟

سلام آقای بیدار عزیز :)‌
خواهش می کنم. مرسی از شما بابت نظری که ثبت کردین.
آره اگه دامنه ای که میخواید، کامش آزاد باشه راحت می تونید این کارو انجام بدید.
ببینید تفاوت زیادی در دامنه ها وجود نداره ولی خب اگه جفتش رو داشته باشید خیالتون راحته.

سلام ، ضمن تقدیر و تشکر ، نکات و مواردی اگر در سایت رعایت شود باعث بهبود انجام کار و سرعت و سهولت میگردد. از جمله سفارش به فرم سفارش و انتخاب کالا و کلا از ابتدای سفارش تا مراحل پایانی اگر شبیه به سایت دیجی کالا باشد برای کاربر برای خیلی راحت و کاربردی تر است .

سلام جناب علائی
روزتون بخیر
مرسی از نکاتی که بهشون اشاره کردین :)

سلام
گزینه دومی ک توی سایتتون دارین انتخاب کنیم پسوند کام داره یا آی ار؟
منظورم گزینه استاندارده

سلام پریسا جان
سایت مدنظرت هست یا فروشگاه؟ اگر سایت بخوای، روی بسته استاندارد هدیه com نیستش ولی اگه سایت فروشگاهی بخوای دامنه com رو داره هدیه :) اما پسوند ir روی همۀ بسته ها وجود داره.

سلام ببخشید دامنه ir امکان بازدیدسایتش ازخارج هم هست دیگه

سلام
بله امکان بازدیدش توی هر کشور دیگه ای وجود داره. تنها محدودیتی که داره مربوط به تبلیغات گوگل یا گوگل ادز هستش، که اون هم تنها در کشور آمریکا نمایش داده نمیشه.
ینی اگه روی سایت تون تبلیغات پولی گوگل بزنید، لینک تبلیغی اون به کاربرهای ساکن آمریکا نشون داده نمیشه.

اگر يك اسم را خواستيم ثبت كنيم ولي در ir قبلا ثبت شده ولي در com آزاد است
آيا به نظر منطقي مي رسد؟ اين شباهت بعدها مشكل ساز نمي شود؟

سلام اقا حسین
مشکلش احتمالا اینه که یه تعدادی شاید به اشتباه دامنه دیگه رو سرچ کنن. البته در مقابل کاربرای اون هم واسه شما میاد :))
ولی اگه برندتون جا بیفته دیگه همون چیزی که هستین در ذهن کاربرا میمونه و براشون جا میفته

واقعا ممنون خیلی صریح و واضح توضیح دادین

خواهش میکنم ساراجان :)
به بقیه مقالات وبلاگ هم یه نگاه بنداز؛ شاید موردی توجهت رو جلب کرد :)

با سلام مطلب خوبی بود سایت زیبایی هم دارید.

سلام و تشکر بابت این مقاله عالی
سوال این هست که اگر سایت ir چند زبانه داشته باشیم یکی فارسی و دیگری انگلیسی.
سایت اینگلیسی ما در نتایج جستجو های انگلیسی نمایش داده میشه یا نه؟
تشکر.

سلام، خواهش میکنم، ممنون از وقتی که برای مطالعه گذاشتین.

بله، تفاوتی در نتایج گوگل ایجاد نخواهد شد و گوگل تمامی صفحات را ایندکس می کند.

ارسال دیدگاه
  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2