پسوندهای مختلف دامنه ها را بشناسید!

ما در این مقاله دامنه های مختلفی مثل gov, org, net, com, ir و بسیاری دامین های اینترنتی دیگر را بررسی خواهیم کرد.
در این مقاله می‌خوانید:

طراحی و راه‌اندازی وب‌سایت فرآیندی است که مراحل زیاد و متنوعی دارد. اما قبل از هر چیز، شما باید یک دامنه یا همان آدرس اینترنتی مناسب برای سایت خود داشته باشید. این دامنه هم باید اسم مناسبی داشته باشد و هم پسوند خوبی برای آن انتخاب کنید. ما در این مقاله به توضیح پسوندهای مختلف دامنه خواهیم پرداخت تا بتوانید از میان این همه دامنه های متنوع، آنچه برایتان مناسب است را انتخاب کنید.

البته، اگر هنوز با مفهوم دامنه یا دامین آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنم قبل از هر چیز به سراغ مقاله دیگر ما با عنوان دامنه چیست بروید.

پسوند دامنه چیست؟

هنگامی که شما برای ثبت دامنه موردنظرتان اقدام می‌کنید، علاوه بر اسم وب‌سایت، پسوند دامنه موردنظرتان را نیز باید مشخص کنید. برای درک مفهوم پسوند دامنه، آدرس سایت ما، یعنی www.portal.ir را در نظر بگیرید؛ در این آدرس واژه portal نام دامنه و .ir پسوند دامنه ما است.

پسوند‌های دامنه معمولاً نوع کاربری یک وب‌سایت را مشخص می‌کنند. مثلاً ما برای سایت خودمان که یک سامانه سایت‌ساز فارسی است، از دامنه ir. که پسوند مخصوص کشور ایران است استفاده کرده‌ایم.

چرا انتخاب یک پسوند دامنه مناسب اهمیت دارد؟

به دو دلیل؛ نخست اینکه وقتی یک دامنه مرتبط و متناسب با زمینه فعالیتتان انتخاب بکنید، کاربران راحت‌تر می‌فهمند که حوزه کاری سایت شما چیست. فرض کنید شما یک فروشگاه آنلاین قهوه دارید و از دامنه coffee. استفاده می‌کنید؛ طبیعتاً گوگل (و کاربران) راحت‌تر شما را به عنوان یک کسب و کار مرتبط با قهوه شناسایی می‌کنند. (البته ما برای فروشگاه قهوه دامنۀ com. به معنی تجارت را بیشتر پیشنهاد می‌دهیم)

دلیل دیگر این است که پسوند دامنه در سئوی سایت شما تاثیرگذار است. یعنی به کسب رتبه سایتتان در گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌کند. مثالی می‌زنم تا موضوع روشن‌تر شود؛ وقتی شما یک دامنه ir. داشته باشید، شانس کسب رتبه در جستجوهای فارسی برای شما بیشتر خواهد بود. چرا که گوگل شما را به عنوان یک سایت ایرانی می‌شناسد.

معرفی انواع دامنه ها

شاید بپرسید چند دامنه در جهان وجود دارد؟ هریک از آنها نشانگر چه چیزی هستند؟ و در نهایت، من باید از چه دامنه‌ای استفاده کنم؟

باید بگویم که میلیون‌ها دامنه در جهان وجود دارد و سالیانه به تعداد آنها افزوده می‌شود. دامنه‌ها دسته‌بندی‌های مختلفی دارند؛ مانند دسته‌بندی براساس کشور، سازمان، مشاغل، کاربرد و غیره. 

اما پاسخ سوال سوم، یعنی اینکه بهتر است از چه پسوندی استفاده کنید: در ادامه این مقاله، از بین میلیون‌ها پسوند دامنه‌ موجود، تعدادی از آنها را معرفی خواهم کرد که به نظرم برای کاربران ایرانی بیشترین کاربرد را دارند.

 • com. مخفف Company (شرکت) یا Commercial (تجاری) است. دامنه دات کام رایج‌ترین دامنه مورد استفاده در اینترنت است. 
 • org. مخفف Organization (سازمان) است. معمولاً سازمان‌ها و نهادهای غیرانتفاعی از این دامنه استفاده می‌کنند.
 • net. مخفف Netweork (شبکه) است و توسط شبکه‌ها و شرکت‌های اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • biz. مخفف Business و مختص سایت‌های تجاری است.
 • info. مخفف Information (اطلاعات)؛ این دامنه برای سایت‌هایی کاربرد دارد که کارشان اطلاع رسانی است.
 • edu. مخفف Education (سوادآموزی) است و سایت‌های آموزشی از آن استفاده می‌کنند.
 • gov. مخفف Government (دولت) است. نهادهای دولتی از آن استفاده می‌کنند.
 • ir. مخفف IRAN و دامنه ملی کشورمان است. هر کشور یک دامنه مخصوص به خود دارد. مثلاً fr. فرانسه، nl. هلند و..

یک نکته مهم: اگر شما دامنه ir. برای سایت خود انتخاب کنید، از برخی از ابزارهای اینترنتی مثل تبلیغات گوگل محروم خواهید بود. چرا که دامنه های ایرانی توسط این سرویس ها تحریم شده‌اند.

 • name. به معنی نام است و اشخاص حقیقی از آن استفاده می‌کنند.
 • me. به معنی من است. کاربردی مشابه مورد قبل دارد، فقط کمی خودمانی تر است!
 •  tv. با اینکه این دامنه در اصل متعلق به کشور ناشناخته Tuvalu است، در فضای مجازی بیشتر آن را مخفف Television دانسته‌اند و شبکه‌ها و سایت‌های مرتبط با تلویزیون از آن استفاده می‌کنند.

دامنه های جدید

در سالهای اخیر، دامنه‌های جدید و جالبی به فضای مجازی افزوده شده‌اند که براساس کاربرد، زمینه علاقمندی یا فعالیت یک وب‌سایت می‌توان آنها را دسته بندی کرد. مثل دامنه cafe. که مخصوص وب‌سایت کافه‌ها است.

این دامنه‌ها هدفمندی بالایی دارند، ماهیت سایت شما را به خوبی معرفی می‌کنند و به طور کلی برای کار حرفه‌ای‌ مناسب هستند. البته، ایراد بزرگ این دامنه ها، بالا بودن هزینه ثبت و تمدید آنهاست. بنابراین در صورتی که تمایل به استفاده از آنها دارید، بهتر است ابتدا بررسی کنید که آیا برای شما مقرون به صرفه هستند یا خیر.

 چند نمونه از این دامنه ها:

 • cafe. (دامنه ای مخصوص کافه ها)
 • photography. (دامنه‌ای مخصوص عکاسان) 
 • shoes. (مخصوص مشاغل مرتبط با تولید و فروش کفش)
 • gold. (مشاغل مرتبط با طلا و جواهر)
 • Art. (سایت هنری)
 • car. (مرتبط با اتومبیل - دامنه‌ای بسیار بسیار گرانقیمت..)
 • fitness. (سایت تناسب اندام)

دامنه‌های رسمی ایرانی

در این قسمت می‌خواهم تعدادی از دامنه‌های مهم ایرانی را به شما معرفی کنم. مهم به این خاطر که از این دامنه‌ها برای وب‎سایت‌های رسمی استفاده می‌شود و ثبت آنها نیاز به مجوز دارد.

این دامنه‌ها روی دامنه ir. ثبت می‌شوند یا به عبارت دیگر زیردامنه‌های ir. هستند (به این دامنه ها مکمل نیز گفته می‌شود).

 • id.ir. این دامنه مخصوص اشخاص حقيقی ايرانی است. متقاضی ثبت این دامنه باید تصوير شناسنامه خود را ارائه بدهد.
 • gov.ir. این پسوند مخصوص بخش‌های اجرایی سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه جمهوری اسلامی ایران است. ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی است.
 • org.ir. پسوند انجمن های علمی، سازمانهاي غير انتفاعي رسمي و موسسات بين المللی ثبت شده كه دولت ايران يا يكي از موسسات آن عضوشان است. برای دریافت این دامنه‌ها، ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی است.
 • co.ir. مخصوص سازمانها و شركتهاي غير دولتي است. شركت هاي متقاضي اين پسوند بايد دارای شرکت ثبت شده باشند.
 • sch.ir. اين پسوند مختص مدارس، موسسات آموزشی و ساير سازمانهاي آكادميك تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی است.
 • ac.ir. اين دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی است.
 • net.ir. اين دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی است.

 چگونه دامنه مناسب وب‌سایت خود را انتخاب کنید؟

تا به اینجا با تعدادی از دامنه‌ها و همینطور با معنی پسوند دامنه ها آشنا شدیم. اما سوال اینجاست که شما باید از چه دامنه ای برای وب‌سایت خود استفاده کنید؟ 

 • استفاده از دامنه‌های معروف و رایج مثل ir. و com. بدون ریسک‌ترین و راحت‌ترین انتخاب شما است. ما هم این انتخاب را به شما پیشنهاد می‌دهیم. چرا که برای کاربران هم متداول‌تر است. البته، شرایطی هم وجود دارد که انتخاب پسوندی دیگر برای شما بهتر باشد. اگر بین انتخاب این دو دامنه شک و تردید دارید، مقالۀ دیگر ما با عنوان «تفاوت دامنه .ir با .com و سایر دامنه‌ها» را مطالعه کنید.
 • بهتر است دامنه سایت شما معرف حوزه فعالیت آن باشد. امروزه دامنه‌های جدید بسیار متنوعی بر اساس مشاغل، علاقمندی‌ها و زمینه فعالیت یک ‌وب‌سایت اینترنتی عرضه می‌شوند. می‌توانید دامنه خود را از بین چنین دامنه‌هایی انتخاب کنید.
 • طبعاً هزینه خرید و ثبت دامنه برای هر کاربری مهم است. دامنه‌تان را با توجه به بودجه خود انتخاب کنید. درنظر داشته باشید که باید هر سال دامنه خود را تمدید کنید. این هزینه‌ای نیست که تنها یکبار بپردازید. پس دامنه‌ای انتخاب کنید که پرداخت هزینه تمدید آن نیز برایتان سنگین نباشد. در حال حاضر کم هزینه‌ترین دامنه‌ برای ایرانی‌ها، ir. است.
 • اگر قصد راه‌اندازی وب‌سایت رسمی یک نهاد یا ارگان دولتی را دارید، باید از زیردامنه‌های دات آی آر استفاده کنید. برای ثبت این نوع دامنه نیاز به اخذ مجوز خواهید داشت.
 • شما می‌توانید در صورت امکان چندین پسوند دامنه برای وب‌سایت خود خریداری کنید. این کار به برندسازی سایتتان کمک می‌کند و باعث می‌شود رقبای شما نتوانند از طریق نام وب‌سایت شما (و استفاده از یک پسوند دیگر) مشتریانتان را از آن خود کنند. البته این مساله فقط برای وب سایت های بزرگ صادق است و اگر کسب و کار کوچکی دارید، بی خود نگران آن نشوید.

اگر از سایت‌ساز/ فروشگاه‌ساز پرتال استفاده کنید، این فرآیند بدون زحمت خودتان انجام خواهد شد؛ فقط کافی‌ست یک دامنه برای خود انتخاب کنید. هر سوالی داشتید، با شماره 02163404 داخلی 2 تماس بگیرید و از کارشناسان ما راهنمایی بخواهید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

سلام فرق .comبا .irرو میشه بگید؟؟

سلام
در مقاله زیر به طور کامل در موردش توضیح دادیم
https://www.portal.ir/difference-between-com-and-ir

سلام اون .com هست
این .ir
همین!

سلام و خسته خدمت شما
سوالی که من داشتم این بود که علت تفاوت قیمت دامنه های .ir باهم توی چه چیزی هستش ؟

درود جناب حیدری عزیز
دقیقا متوجه منظورتون نشدم؛ دامنه ir. همون 6 هزار تومنه و تفاوت قیمت وجود نداره

ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2