💥 دوره جدید و رایگان آکادمی پرتال: آموزش کامل کار با پرتال و ساخت فروشگاه اینترنتی 💥

بک لینک چیست؟

برای کار بر روی سئو سایت، آشنایی با بک لینک ضروری است، در واقع بک لینک های مانند سوخت نیترو برای راه حل های مبتنی بر سئو هستند.
در این مقاله می‌خوانید:

اگر قصد آشنایی با مفاهیم سئو (SEO) یا کار در این زمینه را دارید، آشنایی با مبحث بک لینک ضروری است، در واقع بک لینک های موثر مانند سوخت نیترو برای راه حل های مبتنی بر سئو هستند. برای درک مفهوم بک لینک ها، کاربرد آنها و نقش آنها در سئو با ما تا انتها همراه باشید.

بک لینک چیست و چگونه ایجاد می شود؟

بک لینک ها در واقع پل های ارتباطی هستند، که شما از آنها برای جذب مخاطبان به وب سایت خود استفاده می کنید. زمانی که یک وب سایت ِ خارجی به وب سایت شما لینک می شود، یک "بک لینک" ایجاد شده است. آنچه در عمل اتفاق می افتد، بدین شکل است:

در واقع این لینک ها اساسی ترین بخش از پازل رنکینگِ یک وب سایت را تشکیل می دهند. اگر یک صفحه وب را تصور کنید؛ هایپرلینک ها مسیرهایی هستند که شما را به صفحات دیگر در همان وب سایت، یا به صفحات وب سایت های دیگر هدایت می کنند. بک لینک ها اساسا هایپرلینک هایی از دسته دوم هستند. به عبارت دیگر، لینک هایی که یک وب سایت از وب سایت های دیگر دریافت می کند.

کاربردهای بک لینک ها

برای درک بهتر کاربرد بک لینک ها، آشنایی کافی با مفاهیم سئو ضروری به نظر می رسد. بیشترین اهمیت بک لینک ها، از تاثیر فراوان آنها در رتبه یک وب سایت در موتورهای جستجو نشات می گیرد. بررسی بک لینک های موجود در یک صفحه، یکی از مسیرهای اصلی موتورهای جستجو برای یافتن و لیست کردن صفحات جدید در فضای وب است. علاوه بر این، تعداد و کیفیت بک لینک ها بر رتبه بندی نتایج موتورهای جستجو تاثیر مستقیم دارد.

 موتورهای جستجو از جمله گوگل با گذشت زمان، روش های نسبتا متفاوتی را برای تعیین ارزش یک وب سایت و صفحات آن به کار گرفته اند. هرچند تمامی فاکتورهای مهم برای موتورهای جستجو همیشه شرح داده شده، ولی میزان اهمیت هرکدام از این فاکتورها قابل محاسبه نیست؛ آنچه که به طور قطع می توان بیان کرد، تاثیر تقریبا حداکثری بک لینک های موثر در ارزش یک وب سایت است.

بک لینک ها به تناسب کاربردِ آنها انواع مختلفی را تشکیل می دهند. زمانی که یک وب سایت از صفحات وب سایت دیگری بک لینک دریافت می کند، علاوه بر کمک به بهبود رنکینگ آن وب سایت در موتورهای جستجو، اعتبار دامنه آن وب سایت یا اعتبار صفحاتش را نیز افزایش می دهد (پیشتر مفاهیم اعتبار دامنه و صفحه شرح داده خواهد شد). این حالتِ پیش فرض تگ های html برای بک لینک ها است، که Do-Follow نامیده می شود. اگر نویسنده در متن html آن بک لینک از تگ No-Follow استفاده کند، در واقع مانع از انتقالِ ارزش های بک لینک به وب سایت مقصد شده و صرفا یک مسیر ارتباطی بی اهمیت از نظر موتورهای جستجو را شکل می دهد. 

قبل از اقدام به ساخت بک لینک توجه کنید که اگر ساختار وب سایت شما آماده نباشد، تلاش ها و هزینه های شما اثربخش نخواهد بود. آمادگی وب سایت قبل از اقدام به دریافت بک لینک، به طور خلاصه در 3 مورد زیر می گنجد:
1-بررسی و تصحیح تمامی خطاهای فنی و خطاهای رابط کاربری؛ برای مثال اگر صفحاتی از وب سایت شما به صورت not found و یا دارای خطای 404 است، تمامی بک لینک های این صفحه را بازیابی کنید.
2-معماری وب سایت شما باید دارای استراتژی مشخص و از پیش تعیین شده باشد. برای مثال، اگر مخاطب از بک لینکی موثر به وب سایت شما هدایت شد، متناسب با استراتژی خود، ابتدا صفحه ای که بیشترین سرمایه گذاری شما برای سئو مربوط به آن است، مقصد بک لینکتان باشد.
3-مقصد بک لینک های شما باید دارای محتوای موثر و مفید باشد. یعنی حتی در صورت موفقیت شما در دریافت بک لینک های موثر و جذب مخاطبان، ارزش محتوای شما نقش تعیین کننده ای در رفتار مخاطبین و در نتیجه موتورهای جستجو دارد.

مزایا و معایب بک لینک ها

کیفیت بک لینک ها، تعیین کننده شیوه اثر گذاری آنها در سئوی وب سایت شما است. پس مزایا و معایب بک لینک ها در گرو کیفیت آنها می باشد؛ از این رو معیارهای سنجش کیفیت یک بک لینک، بدین شرح است:

1. مرتبط بودن یا ارتباط موضوعی

با ارزش ترین بک لینک ها، آنهایی هستند که از وب سایت هایی با محتوا و ارتباط مفهومیِ نزدیک به وب سایت شما گرفته می شوند. یعنی اگر فعالیت وب سایت شما در زمینه پوشاک است، بک لینک گرفته شده از وب سایت دیگری با زمینه کاری پوشاک و یا صفحات محتوایی با این مفهوم، بیشترین ارزش را دارد. در مقابل اگر شما از وب سایتی با زمینه کاری غذا بک لینگ بگیرید، ارزش چندانی نخواهد داشت.
تاثیر ارتباط موضوعی در کیفیت بک لینک را می توان با درنظر گرفتن یک هرم به شکل زیر دریافت.

ایده اصلی هرمِ ارتباط موضوعی بسیار ساده است. تعداد منابعی که ارتباط موضوعی 100 درصدی (یعنی زمینه کاری یا محتوایی تقریبا یکسان) با وب سایت شما دارند، بسیار محدود بوده و در عین حال بیشترین اثر بخشی را خواهد داشت. اگر صدر هرم را رتبه اول ارتباط موضوعی درنظر بگیریم، شیوه درست برای اقدام به ساخت بک لینک، از بالا به پایین هرم خواهد بود. یعنی اولین تلاش شما برای گرفتن بک لینک، باید مربوط به منابعی با رتبه 1، دومین تلاش مربوط به منابعی با رتبه 2 و در نهایت آخرین تلاشتان مربوط به منابعی با رتبه 5 باشد. (رتبه 1 مربوط به ارتباط 100 درصدی، رتبه 2 مربوط به ارتباط 75 درصدی، رتبه 3 مربوط به ارتباط 50 درصدی، رتبه 4 مربوط به ارتباط 25 درصدی و رتبه 5 مربوط به موضوعات بی ارتباط است.)

البته ارتباط موضوعی در آخرین تغییرات موتورجستجوی گوگل، دو جنبه ارتباط موضوعی و ارتباط مکانی را شامل می شود. در واقع هرم ارتباط موضوعی که در بالا بحث شد، مربوط به بک لینک های عمومی است. در بیشتر مواقع شما نیازمند دریافت بک لینک از مراجع محلی (مثلا مربوط به کشور ایران یا انحصارا شهر تهران) هستید. لذا ارتباط محلی و ارتباط موضوعی مبدا بک لینک، دوشادوش همدیگر برای کیفیت آن موثر هستند. 

برای جمع بندی در نظر بگیرید که رستورانی در تهران به دنبال افزایش حجم بازدید کاربران از وب سایت خود می باشد. موثرترین بک لینک ها (رتبه 1) برای بهبود وضعیت سئوی این وب سایت، بک لینک های از وب سایت های مربوط به لیست رستوران های تهران هستند. 

2. اعتبار مبدا بک لینک

اعتبار یک مبدا به مواردی مانند اعتبار دامنه و یا صفحه مربوط می شود. هر چه اعتبار مبدا بک لینک بالاتر باشد، کیفیت آن نیز مطلوب تر است. در عوض بک لینک هایی با اعتبار مبدا پایین، حتی منجر به افت ارزش وب سایت شما در موتورهای جستجو می شود. اعتبار یک مبدا با معیارهایی همچون عمر دامنه، نوع دامنه، تعداد بک لینک های دریافتی، تعداد لینک های خروجی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و … سنجیده می شود. 

باید دقت کرد که بالا بودن ارزش یک دامنه تضمینی بر بالا بودن ارزش صفحه ای از آن، که شما قصد دریافت بک لینک از آن را دارید، نیست. برای مثال سایت هایی با بازدید بالا اعتبار دامنه بالایی دارند، ولی صفحاتی از آنها که مخصوص تبلیغات است، شاید ارزشی به میزان یک هزارم خود دامنه داشته باشند.

3. ترافیک مخاطبان در وب سایت مبدا

میزان بازدید مخاطبان از صفحه اصلی و صفحات دیگر وب سایت مبدا، یکی از فاکتورهای اساسی در کیفیت بک لینک است. ترافیک بالای مخاطبان در صفحه ای از وب سایت مبدا، که بک لینک شما از آن گرفته شده است، علاوه بر افزایش کیفیت بک لینک، احتمال انتقال بخشی از آن ترافیک را نیز به وب سایت شما دارد. 

دقت کنید که ترافیک بالای یک صفحه به تنهایی معیار مناسبی برای سنجش کیفیت بک لینک نیست. چرا که اگر آن صفحه تعداد بک لینک های خروجی زیادی داشته باشد، ترافیک بالای مخاطبان نیز تقریبا به همان میزان میان بک لینک ها تقسیم می شود.

4. ارزش نویسنده در مبدا بک لینک

همه می دانند چرا الماس ها بسیار ارزشمند هستند. چون به سختی به دست می آیند! این قاعده در مورد گرفتن بک لینک ها نیز صادق است. هرچه گرفتن بک لینک از یک وب سایت سخت تر باشد، به همان میزان کیفیت بالایی دارد. در مقابل اگر می بینید وب سایت هایی به شما و هزاران نفر دیگر به صورت رایگان بک لینک می دهند، باید بدانید که این بک لینک نه تنها کیفیتی نخواهند داشت، بلکه نتیجه عکس برای سئوی وب سایت شما خواهد داشت.

5. ارزش بک لینک های همتراز در مبدا

هنگام ساخت (و یا درخواست) بک لینک از یک مبدا، در کنار 4 فاکتور بالا، همواره این سوال ها را از خود بپرسید:

  • بک لینک های خروجی از این سایت به چه موضوعاتی هستند؟
  • آیا مقصد بک لینک های خروجی به وب سایت های معتبر هستند؟
  • آیاد مقصد این لینک ها دارای محتوایی با عنوان بیان شده هستند، یا صرفا در صدد جذب مخاطبان با محتوایی کاذب اند؟

این سوال ها ارزش بک لینک های آن صفحه یا وب سایت را برای شما تخمین می زند. دقت کنید که در هر حال برای موتورهای جستجو، شما جزوی از آن بک لینک ها خواهید بود.

6. لیست شدن مبدا بک لینک در موتورهای جستجوی 

این مورد در واقع ضروری ترین اصل برای درخواست بک لینک است. اگر وب سایت مبدا (وب سایتی که به شما بک لینک می دهد)، در موتور جستجو مانند گوگل لیست نشده باشد، بک لینک دریافتی شما در واقع کاملا بی ارزش است. برای بررسی صحت این موضوع در گوگل کافی است آدرس وب سایت مورد نظر را بدین شکل جستجو کنید:

“site:example.com”

اگر نتیجه ای ندیدید، یعنی این وب سایت در گوگل لیست نشده است!

همان گونه که در ابتدای این بخش عنوان شد، معیارهای سنجش کیفیت بک لینک های دریافتی، بیان گر مزایا یا معایب آن ها هستند. هرچه بک لینک شما کیفیت بالاتری داشته باشد، مزیت آن بهبود وضعیت سئوی وب سایت شما، افزایش رنکینگ آن، افزایش ترافیک مخاطبان، افزایش اعتبار دامنه و صفحه و ... است. در مقابل بک لینک های با کیفیت پایین یا بی ارزش منجر به هدر رفتن وقت، تلاش و هزینه های شما می شود. یعنی نه تنها به بهبود وضعیت وب سایت شما در موتورهای جستجو کمکی نمی کند، که گاها منجر به اسپم شناخته شدن و دریافت پنالتی از موتور جستجو می شود.

دقت کنید که در کنار همه مزایای بیان شده برای یک بک لینک با کیفیت، بک لینک هایی از جنس موارد بیان شده در زیر، با احتمال بالای 90 درصد منجر به دریافت پنالتی و جریمه شدن از ظرف موتور جستجو می شود. 

  1. اکثر بک لینک ها از موضوعات بی ارتباط (یا سطح 5 هرم ارتباط موضوعی)
  2. بک لینک های خردیداری شده از شبکه های اجتماعی بی ربط 

جمع بندی

از این که تا انتهای مقاله با ما بودید، از شما متشکریم. در این مقاله سعی شد مفهوم بک لینک و نحوه ایجاد آن و کاربردهای بک لینک به عنوان بخش حیاتی از راه حل های سئو، شرح داده شود. قبل از درخواست و یا ساخت بک لینک، به توضیحات ارائه داده شده در مورد کیفیت یک بک لینک توجه کنید. هرچه باشد، در نهایت کیفیت بک لینک های شما، نتیجه زحمات و هزینه هایتان و به همان میزان تاثیر مثبت و یا منفی بک لینک ها در وضعیت سئوی وب سایت شما را رقم خواهد زد.

در انتها باید اشاره کرد که خلاقیت در ساخت بک لینک، چیزی است که شما را از بقیه متمایز خواهد ساخت. مثال زیر را حسن ختامی برای این مقاله در نظر بگیرید.

یک بلاگ نویس (بلاگ نویس الف)را در نظر بگیرید که در مورد موضوعی مقاله ای تنظیم کرده است. مقالات وی از بازدید متوسطی برخوردارند. یک بلاگ نویس دیگر (بلاگ نویس ب)، نظری مغایر مقاله بلاگ نویس (الف) دارد؛ پس نظر خود را در مقاله ای دیگر مطرح می کند. بلاگ نویس (ب) برای درک بهتر مخاطبان از مغایرت نظر وی با مقاله بلاگ نویس (الف)، مقاله خود را به مقاله بلاگ نویس (الف) لینک می کند.

آنچه اتفاق می افتد این است که بلاگ نویس (الف) یک بک لینک با ارزش و کیفیت بالا دریافت کرده است. در سمت دیگر، بلاگ نویس (ب) تعداد زیادی بک لینک جدید از سایر وب سایت ها دریافت می کند. هر چه تعداد بک لینک های مقاله بلاگ نویس (ب) بیشتر شود، اعتبار بک لینک بلاگ نویس (الف) بالا و بالاتر می رود.

بک لینک ها دروازه ای از شهر هزار قصه و جذابِ سئو هستند. لطفا نظرات و تجربه های خود رو با ما و مخاطبان به اشتراک بگذارید. با این شیوه اگر نقصی در نوع نگارش مقالات از دید شما عزیزان وجود داشته باشه، ما رو در تنظیم مقالات بعدی کمک می کند. همین طور تجربیات و نظرهای تخصصی شما در مورد بک لینک ها، باعث یادگیری بهتر و بیشتر می گردد.

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

سلام
ببخشید اگه ما مثلا توی سایت ویرگول مقاله بنویسیم و به سایت خودمون لینک بدیم آیا این بک لینک محسوب میشه؟

سلام
بله محسوب میشه و روی سئو تاثیر داره

خیلی عالی بود. ممنون از اطلاعات خوبی که منتشر میکنید.

خواهش میکنم :)
معمولا هر مطلبی که نیاز داشته باشید رو میتونید توی وبلاگ پرتال پیدا کنید.

ارسال دیدگاه
  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2