گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager) چیست؟

گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager) ابزاری راحت و در عین حال مناسب برای بازاریابان می‌باشد که می توانند از طریق گوگل تگ منیجر از انواع مختلف تگ‌ها استفاده و کارایی سایت خود را به طور چشمگیری افزایش دهند.
در این مقاله می‌خوانید:

شاید نام گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager) را شنیده باشید! در واقع گوگل تگ منیجر نوعی ابزار رایگان محسوب می شود که تگ ها را برنامه نویسی خواهد کرد و دیگر به کدنویسی نیازی نیست. گوگل تگ منیجر، تگ های ایجاد شده را به طور کامل کنترل خواهد کرد و این عمل سبب افزایش بهره وری می شود.

به طور کلی Google Tag Manager باعث سادگی استفاده از ابزارهای گوگل خواهد شد و در این عمل یک کد در زمان استفاده از چندین ابزار قرار گرفته است که کنترل کار چندین کد را زیر نظر خواهد داشت تا اضافه کاری برای چندین کد صورت نگیرد. همچنین با ایجاد و مدیریت تگ های هدفمند در سایت که توسط GTM صورت می پذیرد، میتوانید اطلاعات بسیار مفیدی را از رفتار کاربران سایت بدست بیاورید. حال برای آشنایی بیشتر با ابزار تحت وب گوگل تگ منیجر، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.  

گوگل تگ منیجر چیست؟

احتمالا بیشتر اوقات نام گوگل تگ منیجر به گوشتان رسیده و با آن آشناییت دارید. گوگل تگ منیجر از سال 2012 فعالیت خود را شروع کرده و به موجب آن، احتیاج وبمسترها به توسعه دهندگان انواع سایت ها کاهش یافته است. گوگل تگ منیجر، فرآیندهای بازاریابی را سرعت بخشیده و منجر به بهبود این عملکرد شده اند. استفاده از گوگل تگ منیجر سبب سهولت بهره وری از ابزارهای گوگل خواهد شد و توسط یک کد در زمان استفاده از چندین ابزار، کنترل کار چندین کد را زیر نظر خواهد گرفت تا چندین کد اضافه کاری را انجام ندهند.

گوگل تگ منیجر ، در طی عصر جدید به یک ابزار کامل تبدیل شده که روند استفاده از آن به شدت راحت شده است. در این مقاله سعی بر آن شده است تا شما را با قابلیت های مفید و کاربردی گوگل تگ منیجر آشنا ساخته و بتوانید به راحتی از آن استفاده نمایید. Google Tag Manager، یکی از ابزارهای قوی و قدرتمند می باشد و می بایستی با دقت بسیار بالا با آن کار کرد. چنانچه نحوه استفاده از این تگ را نمی دانید تنها به واسطه جذاب بودن از آن استفاده نکنید چون ممکن است از این طریق امنیت سایت خود را به شدت کاهش دهید و یا منجر به تداخل این تگ با تگ های دیگر سایت خود شوید و عملکرد آن ها را نیز مختل نمایید. در هنگام استفاده از یک تگ، سعی نمایید که از یک متخصص جاوا اسکریپت کمک بگیرد تا به بهترین نحو ممکن از آن استفاده نمایید. یکی از ویژگی هایی که گوگل تگ منیجر دارد، داشتن حالت پیش نمایش می باشد که می توانید عیوب را قبل از نصب برطرف نمایید و کدهای صفحه را مورد بررسی قرار دهید.

ابزار گوگل تگ منیجر چیست؟

با یک نگاه اجمالی به نام گوگل تگ منیجر می توانید بفهمید که این ابزار توسط گوگل ساخته شده است و برای مدیریت کردن تگ های صفحات سایت ها به کار برده و برنامه ریزی می شوند. خیلی از کاربران با واژه تگ آشناییت ندارند که لازم به ذکر است که تگ ها در واقع امر شامل یک تکه از کدها می باشند. بسیاری از ابزار و وسایل بازاریابی در اینترنت از طریق همین کدهای جاوا اسکریپت عمل می کنند. یک نمونه از این ابزارها می توان به کد ترکینگ گوگل آنالیتیکس اشاره نمود. موارد استفاده از این کد برای ردیابی ترافیک سایت می باشد که با بکارگیری از ابزار گوگل آنالیتیکس انجام می شود که به صورت یک کد جاوا اسکریپت ارائه خواهد شد. استفاده از گوگل تگ منیجر در سایت ها می تواند اطمینان لازم را از خروجی کار شما بدهد و باعث شود ک به اطمینان خاطر کامل از به کار بردن صحیح تگ ها دست یابید. به طور کلی گوگل تگ منیجر از تگ ها، تریگرها و متغیرها تشکیل شده اند و از اجزای اصلی این ابزار به شمار می آیند.

آشنایی با ابزارهای گوگل تگ منیجر

همانطور که در بخش قبلی عنوان کردیم، نرم افزار گوگل تگ منیجر از سه بخش اصلی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی هریک از آنها می پردازیم:

 • تگ ها: این بخش به منظور ردیابی اسنیپت های جاوا اسکریپت یا پیکسل های کد به وجود آمده است که به گوگل تگ منیجر دستور انجام کار را می دهد. به عنوان مثال برخی از تگ های مورد استفاده در گوگل تگ منیجر را می توان کد ردیابی جهانی گوگل آنالتیکس، کد بازاریابی ادوردز، پیکسل های فیس بوک و ... نام برد.
 • تریگرها: این بخش به عنوان روشی شناخته می شود که بهره گیری از تگ هایی که توسط شما تنطیم شده است را فراهم می کند. تریگرهای به تگ منیجر دستور می دهد که شما چه کاری قرار است، انجام دهید. به عنوان مثال تگی یا لینکی را روی صفحه نمایش خواهد داد.
 • متغیرها: متغیرها در واقع همان اطلاعات اضافی هستند که بعضی مواقع گوگل تگ منیجر برای اینکه تگ ها یا تریگرها درست عمل کنند به این متغیرها نیاز دارد. به عنوان مثال شماره گوگل آنالتیکس یا ID  ردیابی از انواع متغیرهای پیوسته ساده به شمار می روند.

مزیت استفاده از گوگل تگ منیجر

استفاده از گوگل تگ منیجر در سایت ها دارای دو ویژگی بارز است که شامل:

 1. اولین مزیت این است که، می توانید به طور کلی و اجمالی تمام تگ های اضافه شده به سایت را بررسی کرده و مشاهده نمایید.
 2. در قدم بعدی می توانید به طور کاملاً کنترل شده ای حاصل تلاش های خود را زیر نظر گرفته و کنترل بالایی در روند تأثیر زحمات خود در بحث بازاریابی اعمال نمایید.

درک تگ‌ها و اهمیت آن‌ها در کمک به وب‌سایت‌ها

در بسیاری از سایت ها تگ ها و کدهایی به کار می روند که توسط این گوگل تگ منیجرها کنترل و بررسی می شوند. چنانچه می خواهید به عنوان مثال، ترافیک یک سایت را کنترل و ردیابی نمایید می توانید از یک تگ که شامل یک قطعه کد است استفاده نمایید. علاوه بر این از طریق این تگ ها می توانید رفتارهای کاربران سایت و کمپین های آنلاین را ارزیابی نموده و اطلاعات لازم را در مورد آن ها کسب نمایید. چنانچه بخواهید انتخاب درستی در مورد روش های دیجیتال مارکتینگ داشته باشید، می توانید از این تگ ها استفاده نمایید.

انواع مختلفی از تگ ها وجود دارند که شامل؛ Crazy Egg،AdRoll ، AdWords ، Google، Analytics Floodlight و بسیاری دیگر از موارد هستند. نحوه عملکرد هر کدام از این تگ ها با یکدیگر متفاوت است و اعمال نمودن کدهای مختص به راه اندازی آن ها مقداری گیج کننده است. از همین روی گوگل تگ منیجر به کمک کا می آید تا به موجب آن این تگ ها را سازماندهی نماییم و از طریق کدهای مربوطه باعث ارتقاء تجربیات کاربر شده و کیفیت بالایی را به سایت ببخشیم. چنانچه تگ ها را به صورتی کاملاً اشتباه اجرا و پیاده سازی نماییم، علاوه بر اختلالاتی که در سایت به وجود می آیند، هزینه های سنگینی را نیز متحمل می سازد. شما با استفاده از گوگل تگ منیجر، می توانید این مشکلات را حل کرده و به راحتی به فرایند بازاریابی خود بپردازید.

گوگل تگ منیجر چگونه کار می‌کند؟

گوگل تگ منیجر باعث صرفه جویی در وقت و زمان شما می شود و همچنین از طریق این تگ می توانید، کدهای مربوط به سایت های مختلف را که دارای چندین تگ هستند را به راحتی سازماندهی نمایید. از طریق گوگل تگ منیجر می توانید عیوب مربوط به کدهای سایت را پیدا کرده و مسائل مربوط به این کدها را رفع و رجوع نمایید. لازم به ذکر است که این تگ ها منجر به افزایش سرعت بارگزاری سایت و همچنین ارائه انواع مختلف کد به صورت مرتب و منظم می باشد.

به روز رسانی توسط گوگل تگ منیجر چگونه انجام خواهد شد؟

گوگل تگ منیجر در به روز رسانی دو مورد به کاربران طراحی سایت کمک می کند که شامل؛

 • تگ ها وب سایت: این تگ شامل مواردی همچون، گوگل آنالیتیکس، ادروردز و غیره می باشد که جزء تگ های بازاریابی و بهینه سازی محسوب می شوند.
 • تنظیمات اپلیکیشن ها:  چنانچه اقدام به ساخت اپلیکیشن های مختص به خود نموده اید می توانید از این عملکرد استفاده نموده و تنظیمات آن ها را به راحتی مورد تغییر قرار دهید. از جمله این تنظیمات می توان به جایگاه ها، زمان انتظار، گیم پلیرها و سایر موارد دیگر اشاره نمود.

چگونه توسط گوگل تگ منیجر، اقدام به شروع کار نماییم؟

شاید در ابتدا شروع کار با این تگ کمی برایتان نگران کننده و استرس زا به نظر برسد، اما کافیست آن را نصب کرده و شروع به کار نمایید تا بتوانید آن را بهتر درک کرده و به راحتی با آن کار کنید. پیاده سازی این تگ شامل موارد زیر می باشد:

 1. در قدم اول می بایستی اقدام به ساخت یک کانتینر و اکانت نمایید تا بتوانید کار خود را پیش ببرید.
 2. در قدم بعدی می بایستی تکه هایی از کد را درون سایت خود و در قسمتی که می خواهید از گوگل تگ منیجر استفاده نمایید، قرار دهید.
 3. در مرحله سوم شما می بایستی برخی از تگ ها را از جمله تگ گوگل آنالیتیکس را وارد صفحه ی وب سایت خود نمایید.
 4. در مرحله چهارم که بسیار مهم نیز است شما می بایستی اقدام به اجرای قوانینی برای اجرای تگ ها نمایید.
 5. در مرحله آخر شما بایستی بر روی گزیه انتشار کلیک کرده تا ابزار به کاربرده که به طور پیش نمایش در مقابل شما ظاهر شده اند نصب شوند.

چگونه از گوگل تگ منیجر در بهبود سئو سایت استفاده نماییم؟

گوگل تگ منیجر به عنوان ابزاری قدرتمند در اعمال انواع تگ ها و اسکریپت ها بر روی سایت های مختلف معرفی شده است. هنوز بسیاری از افراد هستند که از کارایی این ابزار آگاهی ندارند و با آن ها آشنا نیستند. در این قسمت از مقاله به بررسی مواردی خواهیم پرداخت که می توان از این GTM در بهبود سئو سایت بهره گرفت. این موارد که به موجب آن رتبه ی سایت نیز افزایش می یابند شامل:

1. ایجاد افزایش دقت در داده های ترافیکی وب‌سایت‌های مختلف

یکی از ملزومات بازاریاب ها شناسایی و تفکیک انواع مختلف ترافیک های ورودی به سایت می باشد. بازاریاب ها این کار را از طریق یک سری فیلتر کننده ها که کارشان محروم کردن این ترافیک ها می باشد انجام داده که از طریق گوگل آنالیتیکس انجام می پذیرند. توانایی گوگل آنالیتیکس در محروم کردن ترافیک ها توسط فیلترها به 100 عدد می رسد در صورتی که گوگل تگ منیجر، می تواند با استفاده از فیلتر Trigger تعداد زیادی از ترافیک های مختلف را جداسازی و محروم نماید.

2. اعمال نمودن و پیاده‌سازی انواع داده‌های ساختار یافته

یکی از مواردی که منجر به افزایش رتبه در جست وجوهای گوگل می باشد، اعمال نمودن داده های ساختار یافته می باشد. چنانچه برای پیاده سازی احتیاج به اطلاعات فنی و کاربردی زیادی باشد، اعمال این داده های ساختار یافته کمی دشوار و سخت می باشد. حال گوگل تگ منیجر، این امکان را برای برنامه نویس وب سایت فراهم می سازد تا با داشتن اطلاعات اندک هم بتواند خیلی راحت و بدون دغدغه داده های ساختار یافته را در صفحات وب سایت خود اعمال نماید.

3. اطمینان خاطر یافتن از ایندکس صحیح در وب‌سایت

در url ها یک سری داده ها و پارامترهای اضافی وجود دارند که با استفاده از GTM می توانید اقدام به تعریف قوانینی نماییم که این پارامترها را حذف می کند. از این طریق می توانیم اطمینان حاصل نماییم که url های اضافی هیچگاه در صفحات وب سایت ما ایندکس نخواهند شد.

4. درج پارامترهای مربوط به اتوماسیون بازاریابی

با استفاده از GTM به راحتی می توانیم پارامترهای مربوط به اتوماسیون بازاریابی را در صفحه های وب سایت اعمال کرده و آن ها را از طریق گوگل آنالیتیکس نظم و ترتیب دهیم تا از این طریق بتوان داده های کاربران را جمع آوری نمود.

5. درک نمودن رفتار کاربران در انواع وب‌سایت‌ها

از طریق گوگل تگ منیجر می توان رفتار کاربران را در وب سایت ها مورد بررسی قرار داد. به عنوان مثال می توان، اطلاعاتی در مورد دانلودها، ثبت نمودن فرم ها، کلیک کردن بر روی صفحه های خاص وب سایت را کسب نمود.

آشنایی با کاربرد گوگل تگ منیجر

 • با استفاده از GTM می توان گوگل آنالیتیکس را به راحتی نصب نمود.
 • توسط این تگ منیجر می توانیم اقدام به وریفای نمودن گوگل وبمستر نماییم.
 • بدون اینکه به کدهای مختلف مراجعه نماییم می توانیم به صفحه های اختصاص وب سایت تگ های مخصوصی را اضافه نماییم.
 • از طریق این تگ می توان اقدام به ردیابی رویدادها و یا Event Tracking نمود.
 • می توانیم از طریق گوگل تگ منیجر، داده های مالی خود را به گوگل آنالیتیکس منتقل نماییم.
 • برای انجام تغییرات مربوط به انواع تگ ها، احتیاج به مراجعه به صورت دائمی به تیم های برنامه نویسی نداریم.

استفاده از Google Tag Manager در صفحات AMP و برنامه‌های موبایل

عملکرد Google Tag Manager فقط محدود به صفحات وب سایت ها نمی شود و می توانید از آن در انواع اپلیکیشن های مربوط به موبایل و همچنین صفحات AMP نیز استفاده نمایید. از جمله ویژگی های مربوط به GTM برای اپلیکیشن های مربوط به تلفن همراه این است که زمانی که می خواهید یک تگ را تغییر دهید، احتیاج به تغییر کامل ورژن اپلیکیشن تلفن همراه نخواهید داشت.

فعال شدن همزمان تگ‌ها منجر به افت سرعت سایت می‌شود؟!

تگ گذاری به روش قدیمی، دارای مشکلاتی بود که می توان به کاهش سرعت بارگزاری وب سایت در صورت استفاده از چندین تگ به طور همزمان می شد. چنانچه سرعت لود شدن یک تگ کاهش یابد به موازات آن سرعت بار گزاری بقیه تگ ها نیز کاهش می یابد و به تبع آن سرعت بارگزاری سایت افت خواهد کرد.

حال در Google Tag Manager این قابلیت برای شما فراهم می شود تا بتوانید فعال شدن هر تگ را به طور جداگانه مدیریت نموده و سرعت بار گزاری سایت را کاهش دهید و از این طریق بتوانید بازدید از سایت خود را افزایش دهید.

مزایا و معایب گوگل تگ منیجر (GTM)

 • یکی از بزرگ ترین مزیت های GTM، کاهش یافتن وابستگی به تیم های توسعه دهنده و برنامه نویسی می باشد.
 • اگرچه استفاده از Google Tag Manager منجر به کاهش وابستگی به تیم توسعه دهنده می باشد اما هنوز هک به اندکی دانش فنی در رابطه با اعمال و پیاده سازی نیازمند است.
 • برای تمامی کسب و کارهای آنلاین در فضای اینترنتی می توان از Google Tag Manager استفاده نمود.
 • Google Tag Manager دارای قابلیت استفاده در تمامی صفحات AMP و همچنین اپلیکیشن های تلفن همراه را دارا می باشد.

انواع متغیرهای پیش ساخته و سفارشی در Google Tag Manager

زمانی که ما با Google Tag Manager مشغول به کار می شویم، با دو نوع متغیر مختلف تحت عنوان، متغیر های پیش ساخته و متغیرهایی سفارشی مواجه خواهیم شد که هرکدام دارای عملکرد مخصوص به خود را دارند. این متغیرها به ما کمک می کنند تا بتوانیم از Google Tag Manager به طور بهتر استفاده نماییم. در قسمت زیر به ذکر برخی از توضیحات در مورد آن ها خواهیم پرداخت.

 • متغیرهای پیش ساخته

این متغیرها دارای کارکردهای زیادی هستند و همچنین می توانید پس از انتخاب این متغیرهای پیش ساخته، آنها را بر اساس نیاز خود تعیین کنید و تغییراتی را در آن ها اعمال نمایید. چنانچه بر روی دکمه ی Canfigure کلیک نمایید، خواهید توانست با متغیرهای پیش ساخته ی بیشتری روبرو شده و اقدام به انتخاب موارد دلخواه خود نمایید.

 • متغیرهای سفارشی

چنانچه در هنگام استفاده از Google Tag Manager متوجه شدید متغیرهایی که شما بدان احتیاج دارید، تعبیه نشده است می توانید خودتان اقدام به ساخت یک متغیر سفارشی نمایید.

Google Tag Manager چه قابلیت هایی را دنبال می کند؟

 1. امکان ایجاد خطاهای انسانی با استفاده از کد نویسی توسط گوگل تگ منیجر به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.
 2. Google Tag Manager امکان کنترل و دنبال نمودن، تگ های شما را توسط بخش بازاریابی فراهم می سازد.
 3. گوگل تگ منیجر منجر به افزایش کارایی و تمرکز بهتر وظایف مربوط به قسمت IT خواهد شد و سنگینی بار کد نویسی را به طور کامل از بین خواهد برد.
 4. این تگ به طور رایگان و بدون هزینه برای شما قابل استفاده خواهد بود و استفاده از آن هیچگونه ریسکی را برای شما متحمل نخواهد ساخت.

چگونه در Google Tag Manager یک متغیر بسازیم؟

در ابتدا می بایستی وارد صفحه اول Google Tag Manager خود شده و بر روی Varibles کلیک نمایید. سپس در قسمت کادری که در زیر user-Defined varibles تحت عنوان new قرار دارد کلیک کنید.

در این مرحله بایستی متغیر مورد استفاده خود را نام گذاری کرده و بعد از آن بر روی جعبه variable configuration کلیک نمایید. حال Constant را به عنوان متغیری برای خود انتخاب کنید و علت این کار این است که ما برای اعمال تغییرات برروی انواع مختلف تگ ها به این متغیر احتیاجی نداریم.

در نهایت شما باید شماره ی Tracking ID مربوط به گوگل آنالیتیکس مربوط به خود را در قسمت Value وارد و در نهایت بر روی گزینه ذخیره یا همان Save در قسمت بالا و در سمت راست کلیک نمایید.

گوگل تگ منیجر و گوگل آنالیتیکس

چنانچه مایل به افزایش دقت و صحت گزارش های مربوط به قسمت آنالیزی خود می باشید، می توانید از همکاری گوگل تگ منیجر و گوگل آنالیتیکس و استفاده از انواع تگ ها در صفحات سایتی خود استفاده نمایید. چنانچه می خواهید از گوگل تگ منیجر و گوگل آنالیتیکس به طور همزمان و یکنواخت استفاده نمایید در وهله ی اول می بایستی بین آن ها اتحاد و همبستگی های لازم را ایجاد نمایید. برای انجام این کار لازم است کارهای زیر را اعمال نمایید که شامل:

 • حذف نمودن کد مربوط به گوگل آنالیتیکس در صفحه اصلی وب سایت خود می باشد زیرا شما فقط به کد گوگل تگ منیجر احتیاج دارید و تنها بایستی این کد را در صفحه اصلی خود قرار دهید. یکی از ایراداتی که استفاده از کدهای هر دو سیستم در وب سایت شما دارد تکرار اعلانات به صورت دو مرتبه و یا از بین رفتن اعلانات به طور کامل می باشد.
 • ممکن است که شما احتیاج داشته باشید برای قسمت property ID گوگل آنالیتیکس خود متغیر ایجاد کنید. لازم به ذکر است که استفاده از متغیر برای تمامی کاربران به صورت اختیاری می باشد. چنانچه property ID را تحت عنوان یک متغیر ذخیره سازی نمایید، لازم به تکرار ساخت تگ جدید برای گوگل آنالیتیکس خود نخواهید بود.

جمع بندی

اعمال گوگل تگ منیجر در ابتدای امر کمی مشکل و سخت به نظر می آید اما باید به این نکته توجه نمایید که استفاده از این تگ، روش های گوناگونی را برای استفاده از انواع مختلف تگ ها در اختیار ما قرار می دهد. قرار گرفتن تمامی این تگ ها در یک قسمت، این امکان را فراهم می سازد که به طور کاملا ساده و بهینه از آن ها استفاده نماییم. یکی از امتیازاتی که گوگل تگ منیجر برای شما فراهم می سازد، حذف توسعه دهنده ها می باشد و این امر موجب این می شود تا خودتان بتوانید برای انجام عمل بازاریابی کدهای مربوط به تگ ها را مدیریت و برنامه ریزی کنید.

علاوه بر آن با استفاده از این تگ ها می توانیم کدهای برنامه نویسی را قبل از اجرا نمودن آن ها امتحان کرده و چنانچه احتیاج به تغییرات خاصی داشت، آن ها را تغییر داده و دوباره اعمال نماییم. GTM نیز این امکان را فراهم می سازد تا بتوانید به وسیله آن محیط های کاری مجزایی را داشته باشید تا تداخلی بین کارهای کاربران بر روی پروژه های مختلف پیش نیاید. و در کلام آخر استفاده از GTM در طراحی وب سایت ها امنیت را به طور خوبی برای شما فراهم ساخته و به افراد دیگر اجازه ی اعمال تغییرات را نخواهد داد و به نوعی آن ها را کنترل می نماید.

در این مقاله سعی کردیم به معرفی کوتاه و مختصری در رابطه با ابزار Google Tag Manager بپردازیم؛ در صورتی که برای استفاده از این ابزار سوال، دیدگاه و هرگونه پیشنهادی دارید می‌توانید از طریق فرم زیر در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

ممنون
مقاله کاملی بود

ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2