گواهی SSL و تفاوت انواع آن، درباره HTTPS بیشتر بدانید

شما که وب سایت های مختلف را بررسی میکنید حتما تا به حال باید Http و یا Https را کنار اسم وب سایت ها دیده باشید.
در این مقاله می‌خوانید:

شما که وب سایت های مختلف را بررسی میکنید حتما تا به حال باید Http و یا Https را کنار اسم وب سایت ها دیده باشید. اگر میخواهید با مفهوم هر کدام و تفاوت داشتن هرکدام آشنا بشید پیشنهاد میکنم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

از ژانویه 2017 گوگل اعلام کرده است وب سایت هایی که شامل پروتکل امن httpS نباشند مهر Not Secure (ناامن) بودن در کنار وب سایت دریافت خواهند کرد!

"نحوه نمایش وب سایت در مرورگر زمانی که از گواهی SSL استفاده نمیکند"

Http چیست؟

اچ تی تی پی مخفف کلمه Hypertext Transfer Protocol به معنی پروتکل انتقال ابر متنی میباشد. به عبارت ساده تر http مجموعه ای از قوانین و شرایط برای انتقال فایل ها شامل متن، تصویر، صدا، ویدئو، و دیگر فایل های رسانه ای است. به محض باز کردن مرورگر شما به صورت اتوماتیک برای باز کردن وب سایت از پروتکل http استفاده میکنید.

امنیت دریافت در بستر پروتکل http کاملا بر عهده دریافت کننده میباشد. این به این منظور میباشد که تمامی اطلاعت رد و بدل شده در http میتواند ناامن باشد. زمانی که در مرورگر درخواستی ثبت میشود ( در آدرس بار مرورگر مقداری وارد شود ) درخواست شما به سمت سرور ارسال و داده هایی دریافت میگردد که به شما نمایش داده میشود و یا دانلودی انجام میشود.

ارتباط بین کلاینت (شما) و سرور معمولا در بستر پورت پیش فرض 80 انجام میشود. آخرین ورژن ارائه شده برای این پروتکل HTTP 1.1 میباشد.

 خداحافظی با Http

با آپدیت هایی که مرورگر ها و از آن مهم تر گوگل انجام داده است پروتکل امن HttpS برای گوگل اهمیت بیشتری دارد. در نتیجه وب سایت هایی که از بستر امن HttpS استفاده میکنند در گوگل رتبه های بهتری خواهند داشت و همچنین در مرورگر هم به جای مهر ناامن مهر امن را دریافت میکنند.

 Https چیست؟

پروتکل HTTPS که خلاصه شده  Hypertext Transfer Protocol Secure به معنای پروتکل امن انتقال ابر متن است. به زبان ساده تر میتوان با استفاده از این پروتکل امنیت بیشتری را در انتقال اطلاعات داشته باشیم.

برای استفاده از این بستر امن باید از یک گواهی SSL استفاده کنید تا یک لایه‌ی امنیتی در اتصال بین وب‌سرور و مرورگر وب ایجاد شود.

SSL چیست؟

SSL در لغت خلاصه شده کلمه Secure Socket Layer میباشد. در اصطلاح به سیستم امن و رمزی انتقال داده گفته میشود، ssl را ابتدا در تاریخ ۱۹۹۶ میلادی شرکت Netscape، به منظور نقل و انتقال امن و رمزی اطلاعات ایجاد نمود و در حال حاضر همه مرورگرهای استاندارد مانند فایر‌فاکس، اینترنت اکسپلورر، اپرا، گوگل کروم و سافاری از آن پشتیبانی میکنند. همچنین شرکت هایی وجود دارند که این گواهی نامه را ارائه میکنند.

"نحوه نمایش وب سایت در مرورگر زمانی که از گواهی SSL استفاده میکند"

گواهینامه‌های اس اس ال به چند دسته بندی تقسیم میشوند.

 • گواهینامه ssl نوع DV یا Domain Validated SSL Certificate
 • گواهی ssl نوع OV یا Organization Validated SSL Certificate
 • گواهینامه ssl از نوع EV یا Extended Validated SSL Certificate

گواهینامه DV

این نوع SSL تنها نام دامنه بررسی میگردد. و زمان بسیار کوتاهی از درخواست تا صدور دارد. به گونه ای میباشد که روند ثبت آن آنی بوده و معمولا به صورت آنلاین انجام میگردد. این گواهینامه بیشتر برای وب سایت های معمولی و افراد حقیقی مورد استفاده قرار میگیرد. این به این معنی نمیباشد که شرکت ها و وب سایت های بزرگ نمیتوانند از آن استفاده کنند. هدف اصلی آن تبدیل http به httpS میباشد.

از مزایای آن میتوان به 

 • صدور آنی
 • بدون نیاز به ارائه مدارک
 • عدم تحریم و سازگاری با دامنه IR

از معایب اصلی آن میتوان به عدم نمایش اطلاعات مربوط به کسب و کار و وب سایت اشاره کرد.

"نحوه نمایش در مرورگر"

گواهینامه OV

در این نوع گواهینامه SSL علاوه بر تامین امنیت اعتبار یک برند را نیز تایید میکند و اعتبار بالاتری نسبت به گواهینامه SSL DV دارد بازدید کننده با مشاهده نام برند و اعتبار آن با اطمینان بیشتر از آن وب سایت استفاده و در صورت نیاز خریدی انجام میدهد.

برای استفاده از این گواهینامه باید مدارک رسمی دولتی از مانند روزنامه رسمی ارائه گردد. خرید گواهینامه OV SSL نیاز به تایید کامل هویت درخواست کننده دارد. شرکتها ، سازمانهای دولتی ، بانکها ، وزارتخانه ها و به طور کل اشخاص حقوقی از متقاضیان این نوع گواهینامه SSL هستند.

درخواست کننده باید مدارک کامل ثبتی و قانونی و هویتی شرکت، سازمان و نهاد مربوطه را به همراه فرمهای درخواست و معرفی یک شخص مسئول همراه مدارک در مرحله اول به صورت اینترنتی ارسال نموده و پس از قبول درخواست از سمت صادر کننده نسخه ترجمه شده تمام مدارک مهر شده را از طریق پست بین المللی مثل DHL به صادر کننده ارسال نماید. تهیه این گواهینامه زمانی حدود 10 تا 20 روز کاری نیاز دارد.

نحوه نمایش آن در مرورگر تفاوتی با گواهینامه DV ندارد و تنها با کلیک بر روی https اطلاعات مربوط به وب سایت و صاحب آن نمایش داده میشود.

"نحوه نمایش در مرورگر"

 از مزایای آن میتوان به امنیت به نسبت بیشتر و اعتبار بیشتر اشاره کرد و از معایب آن به طولانی بودن روند دریافت، ارائه مدارک آن و قیمت بیشتر آن و مهمترین مساله ریسک تحریم آن اشاره کرد.

 

گواهینامه EV

به طور کلی شاخص اصلی این نوع گواهینامه نشان سبز رنگ در مرورگر است. و بیشتر در شرکت های خیلی بزرگ مانند گوگل مورد استفاده قرار میگیرد.

تفاوت اصلی آن اعتبار بیشتر نسبت به OV میباشد. مدارک مورد نیاز برای سفارش این نوع از گواهینامه SSL همانند گواهینامه OV می باشد با این تفاوت که اهراز هویت سازمان و یا شرکت دقیق تر بوده و مدارک بیشتری و با دقت بالاتری مورد رسیدگی قرار می گیرد، به علاوه هزینه آن بالاتر است برای اعتبار سنجی کلیه اطلاعات از جمله شماره تلفن ها و اطلاعات وب بررسی می شود.

"نحوه نمایش در مرورگر"

تفاوت گواهینامه SSL از نوع DV OV EV

 • برای دریافت گواهینامه DV تنها ارائه ایمیل کافی میباشد ولی برای دریافت گواهینامه OV و EV باید مدارک معتبر ارائه گردد و زمان دریافت آن و همچنین هزینه آن‌ها بیشتر میباشد.
 • برای دریافت اس اس ال DV محدودیتی وجود ندارد و مشکلی از بابت تحریم وجود ندارد ولی برای دریافت OV و EV باید شرکت ثبت شده و حقوقی باشید.
 • در گواهینامه EV نوار سبز رنگ کنار نام وب سایت نمایش داده میشود که نشان از اعتبار زیاد آن وب سایت دارد و بیشتر در وب سایت های بزرگ مانند گوگل مورد استفاده قرار میگیرد.
 • از لحاظ رمزگزاری هر 3 نوع آن یکسان میباشد و تفاوتی ندارند.

متاسفانه اکثر شرکت های معتبر ارائه دهنده این نوع گواهینامه ها ایران را برای دریافت گواهینامه OV و EV تحریم کرده اند ولی با توجه به قبول کردن ریسک آن قابل انجام خواهد بود.

قیمت ارائه SSL در پرتال و پیشنهاد ما

گواهینامه DV در پرتال به‌صورت رایگان داده می‌شود و مشکلی نیز با دامنه های IR ندارد. پس پیشنهاد ما برای از بین رفتن Not Secure در مرورگر و همچنین کسب رتبه بیشتر در گوگل استفاده از این نوع گواهینامه میباشد.

و همچنین کاربران پرتال میتوانند برای خرید ssl از طریق تیکت با ما در تماس باشند.

در صورتی که سوالی درباره این موضوع دارید میتوانید از طریق نظرات از ما بپرسید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

گواهینامه SSL رایگان معمولا به صورت سه ماهه ارائه می شود. در صورت فعال نبودن گواهینامه SSL، مرورگرها و آنتی ویروس ها مانع باز شدن سایتتان می شود و با پیغام خطا روبرو می شود و سایت با پیغام خطا مواجه می شود. بنابراین بسیار مهم است که گواهینامه SSL رایگان را فعال کنید. گواهینامه SSL رایگان تنها کاری که می کند سبز کردن قفل قبل از آدرس سایت است و هیچگونه رمزنگاری معتبری روی اطلاعات انجام نمی دهد و توسط سازمان های بزرگ مانند گوگل و برخی شرکت های اعتبار سنجی گواهینامه SSL معتبر شناخته نمی شود. همچنین در صورتی که تمایل به دریافت نماد دو ستاره نیز داشته باشید، گواهینامه SSL حداقل باید شش ماه اعتبار داشته باشد که همین مساله انتخاب گواهینامه SSL رایگان را از بین گزینه ها حذف می کند

سلام وقت بخیر تقاضای اخذ گواهی dv را دارم لطفا راهنمایی کنید با تشکر

سلام
برای این مورد لطفاً با پشتیبانی تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنند.

سلام
چیزی که توجه من رو جلب کرد ، تائید کامنت آقای محمد و جواب به این کامنت در نهایت ادب بود.
بسیار عالی بود این سعه صدر شما. احسنت

سلام
خواهش میکنم وظیفمون هست

بنده سایت خودم رو فعال کردم ولی پروتکل ssl فعال نشده مشکل از کجاست.

سلام
خیلی هم عالی تبریک میگم، این موارد رو با پشتیبانی در ارتباط باشید تا زودتر شما رو راهنمایی کنند.

سلام.خیلی ممنونم خیلی دوست داشتم در باره ی گواهینامه ی SSLبدونم دسستتون درد نکنه.

سلام
وقت شما بخیر باشه.
گواهی ssl یه پروتکل امن سازی وب سایت هست. در مواقع همون https ی هست که قبل از آدرس دامنه یک سری از سایت ها میبنید.
اگه از کاربران پرتال هستید و میخواید اون رو بگیرید؛ میتونید درخواست بدید تا تیم پشتیبانی براتون انجامش بدن.

هفت روز برای تست سایت کم هست

سلام آقای خوشکام عزیز
وقتتون بخیر باشه.
شما سایتتون رو ایجاد کنید، زمان بیشتر هم نیاز داشته باشید در اختیارتون میذاریم :)
با شماره 02163404 داخلی 2 تماس بگیرید تا بچه های پشتیبانی راهنماییتون کنن.

آخه اسکل ssl دی وی که رایگانه و همه ی شرکتا دارن ارائه میدن.... اونوقت این 50 تومنو رو چه حساب از ملت میگیرید؟
دزد که شاخو دم نداره.

آقای محمد، این مطلب مربوط به یکی دو سال پیش هستش؛ الان که سرورهامون عوض شدن، دیگه هزینه‌ای نداره. متاسفانه آپدیت این مطلب هنوز انجام نشده. درستش می‌کنیم.

باورم نمیشه کامنتمو تایید کردید ... 😅

دیگه وقتی پیشنهاد ثبت نظر می‌کنیم، انتظار هر چیزی رو داریم :))

برای سایت فروشگاهی چه نوع ssl ای مناسب است؟

سلام. فرقی نداره، از همۀ ssl ها میتونید استفاده کنید

سلام
برای یک سایت فروشگاهی که به درگاه میخاد وصل شه نوع dv کافی نیست؟
چه نوعی کلا برای چنین سایتی خوبه؟

سلام. داشتن یا نداشتنش فرقی نداره :) ولی به‌هرحال همون هم کفایت می‌کنه

با سلام مطلب مفیدی بود ای کاش راجب گرفتن ssl برای دامنه های ir هم کمی توضیح میدادید
ممنونم.

سلام. گرفتن ssl برای دامنه ها، تفاوتی با هم نداره دوست عزیز

سلام
دامین و هاست بنده از سایت دیگری است چطور می تونم گواهینامه dv از شما دریافت کنم
ممنون

سلام
همون شرکتی که ازش دامین و هاست خریداری کردین برای دادن گواهیssl مجاز هستن

ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2