💥 دوره جدید و رایگان آکادمی پرتال: آموزش کامل کار با پرتال و ساخت فروشگاه اینترنتی 💥

دروپال چیست؟ بررسی مزایا و معایب Drupal

دروپال از پایگاه داده mySQL بهره می‌برد و امکان نصب آن بر روی وب سرورهایی مثل آپاچی فراهم است.
در این مقاله می‌خوانید:

ساخت سایت اولین مرحله برای ورود به دنیای کسب و کار اینترنتی است. تا سال‌ها پیش ساخت سایت یک کار بسیار دشوار و تخصصی بود که کمتر کسی توان ایجاد سایت را داشت. چرا که در آن زمان زبان‌های برنامه نویسی در حالت محدود بوده و ابزاری که بتوان برنامه نویسی را در زمانی کوتاه انجام داد به مانند امروز پیشرفته نبودند. از سوی دیگر وضعیت طوری بود که بیشتر سایت‌ها در حالت ایستا بودند که برای طراحی یک صفحه جدید باید روزها زمان صرف می‌کردید. اما امروزه این وضعیت برعکس شده و به لطف سیستم‌های مدیریت محتوا امکان ساخت سایت و ایجاد صفحات جدید در زمانی بسیار کوتاه فراهم شده است.

یکی از این سیستم‌ها که از محبوبیت بالایی برخوردار است سایت ساز دروپال است که به صورت رایگان ارائه شده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی دروپال پرداخته و با بررسی مزایا و معایب آن ببینیم که دروپال برای ساخت چه نوع سایت‌هایی مناسب است. در انتها نیز یه پیشنهاد خارق العاده به شما خواهیم داد که می‌توانید سایت خود را در زمانی بسیار کوتاه‌تر ایجاد کنید.

دروپال چیست؟ بررسی ویژگی‌های دروپال

بر اساس تعریفی که برای دروپال(drupal) در ویکی‌پدیا آمده است، این سیستم مدیریت محتوا با استفاده از زبان برنامه نویسی پی‌اچ‌پی ساخته شده که مشابه وردپرس تمرکز آن بر روی ساخت بلاگ است. دروپال تاکنون توانسته است تا سهم 2.3 درصدی از سیستم‌های مدیریت محتوای مشابه را به خود اختصاص دهد.

دروپال از پایگاه داده mySQL بهره می‌برد و امکان نصب آن بر روی وب سرورهایی مثل آپاچی فراهم است.

با استفاده از دروپال قادر هستید که انواع مختلفی از سایت را راه‌اندازی کنید و دروپال هم مشابه وردپرس دارای قالب‌ها و ماژول‌های پولی و رایگان مختلفی است که با قرارگیری در کنار هسته دروپال امکانات سایت را افزایش خواهد داد. یکی از مزایای این سیستم نسبت به وردپرس این است که هر بخش از قابلیت‌ها به صورت جداگانه در نظر گرفته شده که در صورت استفاده می‌توانید آن را نصب کنید.

به عنوان مثال اگر در سایت خود نیازی به بخش قرار دادن محتوا نداشته باشید کافی است که بسته نرم افزاری مربوط به آن را استفاده نکنید. اما در وردپرس این حالت روی اجباری قرار دارد.

سیستم مدیریت محتوا دروپال

در حال حاضر بر اساس آمار ارائه شده توسطBuiltwith از بین یک میلیون سایت بزرگ در دنیا 32.444 وب‌سایت با دروپال راه‌اندازی شده است که توانسته است سهم 3.24 درصدی را ازآن خود کند.

به دلیل استقبال خوبی که از سیستم مدیریت محتوای دروپال در جهان شده افرادی زیادی هستند که به توسعه آن مشغول هستند. در کشور ما نیز سایت‌های مختلف در زمینه آموزش، توسعه و ارائه محصولات در زمینه دروپال فعالیت دارند.

برای استفاده از دروپال چه چیزهایی لازم است؟

اگر بخواهیم این موارد را به صورت هزینه‌ای بررسی کنیم، هزینه‌ای که یک سایت وردپرسی برای اینکه امکانات مورد نیاز شما را در اختیار قرار دهد به شکل زیر خواهد بود.

  1. خرید دامنه که به صورت متوسط بین 10 تا 500.000 تومان بسته به انتخاب پسوند دامنه هزینه دارد.
  2. خرید هاست مناسب که به صورت یک ساله بین 300 تا 2 میلیون تومان هزینه دارد.
  3. طراحی قالب وردپرس که در صورت استفاده از قالب متوسط بین 600 تا 1 میلیون و در صورت استفاده از قالب اختصاصی بین 5 تا 50 میلیون تومان هزینه دارد.
  4. اضافه کردن امکانات مورد نیاز و سفارشی سازی وردپرس که عموما توسط افزونه ایجاد می‌شود. این گزینه هم مانند طراحی قالب در صورت استفاده از افزونه آماده بین 600 تا 1 میلیون و در صورت استفاده از افزونه اختصاصی بین 1 تا 5 میلیون تومان هزینه خواهد داشت. البته هزینه در حالت اختصاصی بسته به امکانات و حجم پروژه دارد.
  5. استخدام پشتیبان وردپرس برای رفع مشکلات که به صورت متوسط در ماه بین 150 تا 800.000 تومان هزینه خواهد داشت.
  6. استخدام توسعه دهنده برای افزودن امکانات که این مورد هم بسته به حجم کار می‌تواند در ماه بین 1 تا چند میلیون تومان هزینه در بر داشته باشد.

بسته به نحوه انتخاب هزینه‌ای که برای وردپرس دارید، سایت شما مجموعا در طول یکسال هزینه‌ای بالغ بر 4 تا چند ده میلیون را در بر خواهد داشت.

مزایا و معایب دروپال

با وجود اینکه دروپال یک CMS رایگان است، اما در سطح جهان توسعه دهنده‌های فراوانی دارد که بر روی این سیستم و افزایش امکانات آن فعالیت دارند. با هر نسخه از دروپال که منتشر می‌شود ویژگی‌های جدید به آن اضافه شده و مشکلات احتمالی ورژن قبلی نیز برطرف می‌شود. این کار بزرگترین مزیتی است که هر سیستم می‌تواند داشته باشد.

اما اگر بخواهیم مزایا و معایب دروپال را به صورت تخصصی بررسی کنیم شامل موارد زیر خواهد بود.

1- پشتیبانی از زبان فارسی

دروپال نیز مشابه سایر سیستم‌های مدیریت محتوا پس از اینکه نسخه‌های اولیه آن به حالت پایدار در آمده و منتشر شد، تمرکز خود را روی جهانی کردن پروژه پیش برده و برای انواع زبان‌ها در دسترس است که از جمله آنها می‌توان به زبان‌های راستچین مانند فارسی و عربی اشاره کرد.

2- امکان ساخت هر نوع وب‌سایت

ساختار دروپال به گونه‌ای است که با انعطاف پذیری بالای آن بتوانید هر نوع سایتی را راه‌اندازی کنید. به عنوان نمونه شاید جالب باشد بدانید که درگاه پرداخت واسط آی‌دی پی توسط دروپال ساخته شده است.

3- دسترسی به قالب‌های متنوع

دروپال هم مشابه وردپرس و جوملا دارای قالب‌های رایگان و تجاری مختلفی است که با استفاده از آن می‌توانید هر سایتی را راه‌اندازی کنید. اما وسعت تعداد قالب‌های موجود در این سیستم نسبت به وردپرس و جوملا از تعداد کمتری برخوردار است، چرا که توسعه دهندگان کمتری روی این سیستم فعالیت دارند.

از همین روز اگر بخواهید یک قالب اختصاصی برای دروپال داشته باشید هزینه آن نسبت به سایر سی‌ام‌اس ها بیشتر خواهد بود.

4- دسترسی به ماژول‌های گوناگون

ماژول‌های دروپال امکان افزودن امکانات و شخصی سازی را به این سیستم خواهند داد. هر ماژول برای یک قابلیت ایجاد شده است که امکاناتی اضافه را برای سایت شما فراهم خواهد کرد. با نصب این ماژول قابلیت مورد نظر مانند یک اددان و بسته نرم افزاری جانبی به سایت اضافه خواهد شد.

به عنوان مثال اگر مایل باشید در سایت خود قابلیتی داشته باشید که کاربران دارای داشبورد باشند، می‌توانید به کمک ماژول‌هایی که برای این کار دارد یک پنل کاربری در اختیارشان قرار دهید.

5- متن باز و رایگان بودن سیستم

دروپال به صورت متن باز و رایگان منتشر شده که جامعه بزرگی در سرتاسر دنیا در حال توسعه آن هستند. برای استفاده از آن نیاز به پرداخت هزینه‌ای ندارید. می توانید در هسته سیستم تغییراتی را ایجاد کرده و به صورت سفارشی سازی شده از آن استفاده کنید. اما این رایگان بودن تنها در حالتی است که نیاز به یک سایت بسیار ساده و خام داشته باشید.

پس اگر به دنبال داشتن ظاهر مناسب و امکانات حرفه‌ای باشید، لازم است که به کمک قالب‌های حرفه‌ای و ماژول‌های پولی آنها را در سایت پیاده سازی کنید. هر یک از این موارد هزینه‌ای را برای شما در بر خواهند داشت که با زیاد بودن تعداد هزینه‌ها نیز بالاتر می‌رود.

6- دارای سئو مناسب

سئو مهم‌ترین مسئله در هر سایتی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید. یکی از مقوله‌های مهم در سئو سایت داشتن سرعت بالا در سایت است که وابسته به عوامل بسیار زیادی مانند هاست مناسب، انتخاب قالب مناسب، استفاده درست و بهینه از ماژول‌ها و ساختار مناسب سایت خواهد بود.

دروپال نیز تا جای ممکن تلاش کرده است تا بتوانید سایتی با سئو مناسب داشته باشید.

7- نداشتن پشتیبان تخصصی

مهم‌ترین ضعف در یک سیستم نداشتن پشتیبان خواهد بود. دروپال یک سیستم رایگان است که شرکت یا گروهی وظیفه پشتیبانی تک تک استفاده کنندگان را از آن ندارند، بلکه تلاش می‌کنند با کمک هم ارزش آفرینی کرده و این سیستم را توسعه دهند.

حال اگر در هنگام استفاده از دروپال مشکلی در سایت شما ایجاد شود که تخصص برطرف کردن آن را نداشته باشید، نیاز به یک پشتیبان برای رفع مشکلات خواهید داشت. استخدام یک پشتیبان که بتواند به صورت دائمی سایت را آنالیز کرده و مشکلات آن را برطرف نماید، هزینه‌ای بیش از یک میلیون تومان را نیاز خواهد داشت.

8- مشکلات امنیتی به دلیل محبوبیت بالا

به دلیل محبوبیت رایگان و متن باز بودن این سیستم، هسته سیستم برای هر فردی قابل مشاهده است و می‌تواند تغییراتی هم در آن ایجاد کند. بنابراین اولین نکته مهم این است که دروپال را فقط از سایت رسمی دانلود و نصب کنید.

جدا از این حالت، اگر مشکلی در یک ماژول یا قالب پیش بیاید که به عنوان باگ امنیتی شناخته شود، هر سایتی که در حال استفاده از آن است تحت الشعاع قرار گرفته و قابلیت هک شدن را دارد.

تا اینجای کار به معرفی دروپال و مزایا و معایب آن برای ساخت سایت پرداختیم که می‌توانید به صورت دقیق آن را بررسی کرده و در نهایت ببینید که آیا دروپال برای شما مناسب است یا خیر!

اما قصد داریم یک پیشنهاد ویژه را نیز به شما بدهیم که در صورت اینکه به دنبال روشی ساده‌تر، سریع‌تر، کم هزینه‌تر و کارآمدتر برای ساخت سایت دارید از آن استفاده کنید. پیشنهاد ما برای این کار استفاده از سایت ساز پرتال است که به مدت 7 روز رایگان می‌توانید از آن استفاده کنید.

ساخت سایت با هاست و دامنه رایگان

سایت ساز پرتال جزو سیستم‌های SASS است که به عنوان یک سیستم سایت ساز کاملا آماده، همه موارد مورد نیاز برای ساخت سایت در آن پیاده سازی شده است. این موارد درست مشابه ساخت سایت با استفاده از دروپال شامل موارد زیر است:

  • فضای میزبانی یا هاست
  • دامنه یا همان آدرس اینترنتی

سایت ساز و فروشگاه ساز پرتال مناسب هر فرد مبتدی و حرفه‌ای است که به دنبال بهترین، ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین راه برای ساخت سایت هستند.

طعم 7 روز تست رایگان سایت ساز پرتال را بچشید!

ما به شما 7 روز تست و استفاده از این سیستم را به صورت رایگان می‌دهیم. در این 7 روز می‌توانید بدون هزینه کردن حتی 1 ریال و عدم نیاز به خرید هاست یا دامنه سایت و فروشگاه اینترنتی خود را با امکانات کاملا حرفه‌ای ایجاد کنید.

با رسیدن به انتهای این 7 روز با خود صاف و صادق باشید؛ به شما قول می‌دهیم که پرتال را انتخاب خواهید کرد، به این دلیل که:

1- عدم نیاز به خرید هاست و دامنه

همانطور که در این آموزش مشاهده کردید، برای استفاده از هر سیستم سایت ساز مانند دروپال، نیاز به خرید هاست و دامنه دارید. به طور متوسط برای خرید هاست مناسب و دامنه در طول یک سال نیاز به پرداخت حداقل 600.000 تومان خواهید داشت.

در صورتی که پرتال فضای لازم برای مدیریت فایل‌های سایت و دامنه مورد نیاز را به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهد داد.

2- محیطی ساده و آسان

محیط مدیریت پرتال به صورت ساده با ظاهری مناسب در اختیار شما قرار می‌گیرد. کافی است به هر بخش از تنظیمات و قابلیت‌های سایت خود رفته و به بخش‌های مختلف هر یک از آنها دسترسی داشته باشید. برای استفاده از این محیط مطمئنا نیاز به هیچگونه راهنمایی نخواهید داشت و اگر هم احیانا سوالی پیش آمد پایگاه آموزشی و تیم پشتیبانی 24 ساعته در کنار شماست.

3- پشتیبانی عالی

حتی اگر فرض کنیم خود شما تخصص مدیریت کلیه بخش‌های سایت را داشته باشید، مطمئنا محدودیت زمانی که برای کارهای مختلف دارید کمی کارها را کند خواهد کرد.

برای همین تیمی از کارشناسان به صورت 24 ساعته در کنار شماست که به روش‌های گوناگون آموزش استفاده از سیستم یا رفع مشکلات در هر ساعتی از شبانه روز شما را راهنمایی خواهند کرد.

بهینه بودن سایت برای موتورهای جستجو

4- سئو مناسب و رابطه خوب آن با موتورهای جستجو

در سایت ساز پرتال بر اساس جدیدترین متدهای طراحی سایت ساخته شده است. سایت شما با استفاده از این فروشگاه ساز سرعت بیشتری را خواهد داشت. صفحات به صورت کامل بهینه سازی شده استانداردهای لازم برای داشتن سایتی با رتبه بالا در گوگل در آنها رعایت شده است. همه چیز برای شما آماده است تا در موتورهای جستجو مانند جت به سمت رتبه‌های بالاتر در حرکت باشید.

5- استفاده از قالب‌های متنوع

طراحی قالب‌های پرتال دارای به‌روزترین متدهای روش طراحی سایت با تمرکز روی UI و UX است.

قالب‌های آماده پرتال به صورت مداوم در حال آپدیت هستند و قالب‌های جدیدی نیز به آنها اضافه می‌شود. ضمن اینکه هنگام ساخت سایت می‌توانید از تیم پرتال درخواست کنید که طراحی قالب به صورت اختصاصی برای شما انجام گیرد.

اگر جزو افرادی باشید که مباحث مربوط به سئو را دنبال می‌کنید یا اینکه به ظاهر سایت خود اهمیت می‌دهید، لازم است بدانید که در آخرین تغییرات سئو گوگل در سال 2018 سرعت دسترسی به موبایل ملاک رتبه بندی در سایت‌ها است. برای داشتن سرعت بیشتر در نسخه‌های موبایل، نیاز به این دارید که قالب سایت شما به صورت واکنشگرا کدنویسی شده باشد و برای نمایشگر با اندازه‌های مختلف سازگاری کاملی داشته باشد که همین مسئله در سایت ساز پرتال به خوبی رعایت شده است.

ابزار طراحی قالب پرتال نیز این امکان را به شما خواهد داد تا خودتان دست به کار شده و قالب اختصاصی برای خود طراحی کنید.

6- امکانات کامل

چه بخواهید یک سایت راه‌اندازی کنید، چه فروشگاه اینترنتی و چه سایت خدماتی؛ پیشنهاد ما فوق العاده است. پرتال همه امکانات لازم را برای هر سایتی فراهم کرده است تا بدون نیاز به دانش فنی برنامه نویسی و پرداخت هزینه‌های بالا، بتوانید از امکانات کاملی استفاده کنید. برخی از این امکانات در مقایسه با وردپرس شامل موارد زیر است.

امکانات فروشگاه

امکانات پنل
ایجاد صفحه
ایجاد زیر صفحه
سادگی پنل
آپلود تصویر و فایل
ماژول و افزونه
اختصاصی سیستمیعمومی رایگان
افزونه رایگان
ایجاد مدیر و دسترسی
مدیریت صفحه
خبرنامه
پیش فرض خیر
سئو
سئو صفحه ها
سئو نوشته وبلاگی
سطح سئو
حرفه ایپیشرفته
وبلاگ
وبلاگ
نوشته وبلاگی
ایجاد تگ
ایجاد دسته بندی
دیدگاه بازدید کننده
زمانبندی نوشته
ایجاد پیش نویس
ویرایش نوشته
ایجاد برچسب
افزودن رسانه در نوشته
قالب
قالب رایگان
قالب فارسی
تغییر قالب
دسترسی به کد قالب
حجم قالب
کممتوسط

در این مقاله به معرفی کامل دروپال پرداختیم و با مزایا و معایب این سیستم آشنا شدیم. دانستیم که دروپال با وجود اینکه مزایای بسیار زیادی در زمینه ساخت سایت دارد اما در مقابل برای افرادی که تازه کار هستند یا اینکه قصد ساخت سایت در زمان کوتاه دارند گزینه مناسبی نیست.

در نهایت این شما هستید که انتخاب می‌کنید از دروپال استفاده کنید یا نه! اما انتخابتان هر چه که باشد، پیشنهاد می‌کنیم از تست 7 روزه سایت ساز پرتال استفاده کنید تا ببینید طراحی و پیاده سازی سایت چقدر می‌تواند ساده‌تر و سریع‌تر باشد.

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

خیلی خوب بود ممنون

ارسال دیدگاه
  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2