گوگل دیسکاور (Google Discover) چیست؟

گوگل دیسکاور همان هوش مصنوعی است که همه چیز را در مورد شما می‌داند. بر اساس جستجوهای شما در برنامه‌های مختلف و تاریخچه جستجوها در گوگل، یک سری موضوعات پیشنهادی در صفحه نخست گوگل نمایش داده می‌شود که به آن گوگل دیسکاور (Google Discover) می‌گویند. در ادامه قرار است در مورد نحوه شخصی سازی نتایج دیسکاور و اینکه چطور مطالب سایت به بخش دیسکاور راه پیدا کند، صحبت کنیم.
در این مقاله می‌خوانید:

در نتایج گوگل دیسکاور از اخبار روز گرفته تا وضعیت آب و هوایی و ویدئوهای روز دنیا نمایش داده می‌شود. تمام برنامه‌هایی که روی گوشی دارید، ‌در ابتدای نصب یک سری درخواست‌هایی (مثل ثبت اطلاعات یا دسترسی به کوکی‌ها) از شما داشتند که با آن موافقت کردید. این برنامه‌ها اطلاعات جستجوهای شما را ذخیره می‌کنند.

از سال 2018 گوگل تصمیم گرفت که در بخش ابتدایی صفحه جستجو بخشی به اسم دیسکاور را نمایش دهد. حالا از کجا متوجه می‌شود که چه محتوایی می‌تواند برای هر کاربر مفید باشد؟ یا چطور می‌توانیم این نتایج را شخصی‌سازی کنیم؟ این هوش مصنوعی برای این روی کار آمده که بتواند ذهن کاربر را بخواند و تا حدودی آن را از جستجو بی نیاز کند.

اگر ادمین سایت، سئوکار یا محتوانویس باشید، حتماً دنبال این موضوع هستید که چطور محتوای سایتم در نتایج دیسکاور قرار بگیرد؟ در ادامه قرار است پاسخ این سؤال هم بدهیم. 

Google Discover چیست؟

این روزها شناخت گوگل از شما به حدی زیاد شده که لازم نیست چیزی را جستجو کنید؛ محتواهای موردعلاقه شما یا حتی محتواهایی که اصلاً فکر نمی‌کردید به آن‌ها نیاز دارید هم برایتان نمایش می‌دهد. حالا کجا؟ دقیقاً همان جایی که بعد از باز کردن برنامه گوگل به چشمتان می‌خورد. بخش Home Screen گوگل:

بخش Home Screen گوگل دیسکاور

قبلاً در مقاله الگوریتم‌های گوگل گفته بودیم که این شرکت تلاش می‌کند تا در به روزرسانی‌های خودش بهترین تجربه کاربری را رقم بزند. گوگل دیسکاور هم یکی از همان به‌روزرسانی‌ها است که در سال 2018 به طور رسمی‌تری به نتایج جستجو اضافه شد.

تا قبل از آن چنین نتایجی بادقت پایین‌تر در بخش Google Now نمایش داده می‌شد. زمانی که گوگل شناختی از رفتار کاربر پیدا کند، محتواهایی را به صورت شخصی‌سازی‌شده در برنامه Google موبایل نمایش می‌دهد.

محتواهایی مثل:

 • اخبار ورزشی تیم موردعلاقه کاربر
 • وضعیت آب‌وهوای شهر محل زندگی‌ 
 • ویدئو نقد و بررسی و اخبار فیلم‌های موردعلاقه
 • موضوعات ترند روز
 • اخبار رونمایی از پرچم‌داران برند تلفن همراه کاربر
 • و چیزهایی که شاید هیچ‌وقت فکر نمی‌کردید به آن علاقه داشته باشید. 

حالا سؤال اینجاست که گوگل از کجا تشخیص می‌دهد که چه محتوایی مناسب شما است؟

 1. فعالیت کاربر در سایت و اپلیکیشن‌ها
 2. تاریخچه جستجو کاربر 
 3. اطلاعات برنامه‌ها
 4. اطلاعات تماس دستگاه‌
 5. سابقه موقعیت مکانی کاربر
 6. آدرس IP دستگاه
 7. و...

گوگل دیسکاور رفع فیلتر شد!

10 آبان ماه سال 1401 بود که خبر فیلتر شدن گوگل دیسکاوری و چندین پلتفرم دیگر در ایران تیتر اخبار شده بود. خوشبختانه این محدودیت بعد از 12 روز برداشته شد و کاربران توانستند از 22 آبان 1401 به بعد بدون فیلتر از این بخش استفاده کنند.

تاریخچه گوگل دیسکاور

در سال 2012 گوگل سرویسی با نام Google Now را معرفی کرد که خبرهای روز و رویدادهای مهم روزانه را به کاربر نمایش می‌داد؛ بدون اینکه کاربر جستجویی انجام دهد. اما وقتی Google Discover روی کارآمد، ویژگی‌های Google Now به دستیار گوگل منتقل شد.

دقیقاً سال 2018 بود که سرویس جدید گوگل سروصدای زیادی کرد. سرویسی که از جستجوی شما گرفته تا فعالیتتان در برنامه‌های مختلف موبایل را بررسی می‌کند و محتواهای شخصی‌سازی‌شده برایتان در نظر می‌گیرد. محتوایی که برای هر کاربر متفاوت است.

چطور نتایج گوگل دیسکاور را شخصی سازی کنم؟

گوگل تنها حدس می‌زند که چه محتواهایی می‌تواند برای شما جذاب باشد. اما این به آن معنا نیست که شما نمی‌توانید نتایج را بر اساس سلیقه خودتان شخصی سازی کنید. دقیقاً مثل اکسپلور اینستاگرام، می‌توانید هر سبک محتوایی که دوست ندارید را از بخش Discover حذف کنید. حالا چطور؟

در ios روی سه‌نقطه کنار محتوا کلیک کنید و یکی از گزینه‌های Not Intrested را انتخاب کنید:

 1. Not Interested in this: به این مطلب علاقه‌ای ندارم.
 2. "Not Interested in "Keyword: علاقه‌ای به مطالبی با این کلمه کلیدی ندارم.
 3. "Don't show content from "Website: هیچ مطلبی از این سایت نمایش نده.
 4.  "Don't show content in "language: هیچ مطلبی با این زبان نمایش نده.

در Android هم روی سه نقطه کنار محتوا کلیک کنید و یکی از این دو گزینه‌ را انتخاب کنید:

 1. Hide this: این مقاله را حذف کن.
 2. Add to reading list: این مطلب را در «لیست خواندنی‌ها» اضافه کن. (برای اینکه سر فرصت بخوانید)

طبقه گفته گوگل: در کشورهای انگلیسی زبان مثل ایالت متحده، نیوزلند، آفریقای جنوبی، انگلستان، کانادا و استرالیا بخشی به اسم Following در دیسکاور گوگل کروم اندروید اضافه شده است. کاربران می‌توانند با این قابلیت یک وب سایت خاص را در فید دیسکاور دنبال کنند. این قابلیت برای کاربران IOS در کشور ایالت متحده هم فعال شده است.

 گزینه‌های Not Intrested گوگل دیسکاور

غیر فعال کردن فید دیسکاور در گوگل

حالا اگر علاقه‌ای به بخش دیسکاوری گوگل نداشته باشید و به نظرتان صفحه Home Page شما را شلوغ کرده، باید چه‌کار کنید؟ برای غیرفعال کردن دیسکاور این مسیر را دنبال کنید:

غیرفعال کردن دیسکاور در برنامه گوگل

 1. برنامه Google را باز کنید.
 2. در بخش بالای صفحه روی تصویر پروفایل کلیک کنید.
 3. گزینه Setting را انتخاب کنید.
 4. روی General بزنید.
 5. گزینه Discover را خاموش کنید.

غیرفعال کردن دیسکاور در مرورگر گوگل کروم

 1. برنامه گوگل کروم را باز کنید.
 2. روی منوی همبرگری بالای صفحه کلیک کنید.
 3. روی چرخ دنده تنظیمات بزنید.
 4. دیسکاور را انتخاب کنید.
 5. گزینه Don't show on homepage را انتخاب کنید.

گزارش گوگل دیسکاور در Search Console 

خب حالا از کجا بفهمیم که محتوای سایت ما در بخش Discover نمایش داده شده و چند بار بازدید داشته است؟ طبق معمول Google Search Console جواب سؤال ما را دارد. البته اگر سایت خودتان را در سرچ کنسول ثبت نکرده باشید، هیچ راهی برای فهمیدن این موضوع ندارید.

پس قبل از هر چیزی همگام با مقاله آموزش ثبت سایت در گوگل، سایتتان را در سرچ کنسول ثبت کنید. با این کار آمار دیسکاور محتواهای سایت را در آینده از دست نمی‌دهید. 

وقتی سایت شما در Search Console ثبت شد، بعد از مدتی اطلاعاتی از تعداد کلیک‌ها، CTR، ایمپرشن و... برایتان نمایش داده می‌شود. بخشی که امروز با آن سروکار داریم در منوی سمت چپ و Perfonmance قرار دارد. تب Discover که وقتی محتوای سایت در بخش دیسکاور گوگل قرار می‌گیرد، آمار و ارقام مربوط به آن را نمایش می‌دهد.

تب Discover سرچ کنسول

چطور در نتایج Google Discover دیده شویم؟

قبل از هر چیزی، برای اینکه مطالب شما در گوگل دیسکاور نمایش داده شود باید یک سایت فعال داشته باشید. اگر هنوز سایتی ندارید نگران نباشید؛ با سایت ساز و فروشگاه ساز پرتال در کمتر از ۵ دقیقه صاحب یک سایت آماده می‌شوید. دیگر بستگی به خودتان دارد که چطور محتواهای مورد نیازتان را در سایت اضافه کنید. برای اینکه بهتر با محیط سایت ساز پرتال آشنا شوید، می‌توانید از تست ۷ روزه رایگان استفاده کنید.

کسی بدش نمی‌آید آمار بازدید و ورودی محتوایش بیشتر شود؛ اما خب سؤال اینجاست که چطور آمار بازدید سایتمان را بدون پرداخت پول و کاملاً رایگان چند برابر کنیم. گوگل اعلام کرده برای اینکه سایتی در گوگل دیسکاور نمایش داده شود نه تگ خاصی نیاز است و نه قرار است فعالیت متفاوتی انجام دهید.

همان نکات سئو که برای کسب رتبه در گوگل انجام می‌دادید، کفایت می‌کند. فقط باید ببینید آیا تجربه کاربر از بازدید صفحات شما مثبت بوده یا اینکه خیلی سریع از سایت شما فرار می‌کند؟

چند وقتی است گوگل اعلام کرده دیگر تکرار کلمات کلیدی برایش اهمیتی ندارد؛ بلکه رفتار و رضایت کاربر است که باعث می‌شود محتوای شما رتبه خوبی در گوگل بگیرد. نتایج دیسکاور هم ربطی به جایگاه شما در صفحه جستجو ندارد و هر سایتی که محتوای خوبی تولید کرده باشد، می‌تواند چند وقتی در این نتایج دیده شود.

اما بد نیست در زمان تولید محتوا حواستان به این موارد باشد:

 • برای کاربر محتوا تولید کنید نه موتور جستجوگر گوگل.
 • محتوای بی‌کیفیت ننویسید و برای خواننده ارزش قائل شوید.
 • فقط محتواهای مربوط به حوزه کاری خودتان را تولید کنید و وارد حاشیه نشوید.
 • مقاله‌های قدیمی سایت را به‌روزرسانی کنید.
 • در تقویم محتوایی سایت، محتواهای ترند و اخبار هم پوشش دهید.
 • حواستان به فاکتور EAT گوگل (تخصص، اعتبار و امانت‌داری) باشد.
 • عرض تصاویر سایت حداقل 1200px باشد و از تصاویر باکیفیت استفاده کنید.
 • سعی کنید برای مطالب سایت محتوای ویدئویی هم تولید کنید.
 • نسخه موبایل سایت را تا حد امکان بهینه کنید.
 • با  ارتقای هاست یا تغییراتی در صفحات خود، سرعت سایت را افزایش دهید تا تجربه کاربری خوبی داشته باشید.
 • تیتر جذاب بنویسید.

نحوه تغییر زبان گوگل دیسکاور

برای تغییر زبان گوگل دیسکاوری دو راه دارید. اول اینکه مثلاً هر نوع محتوای انگلیسی که در دیسکاور شما نمایش داده شد را با انتخاب گزینه Don't show content in "language از فید حذف کنید. راه دوم این است که از بخش تنظیمات گوگل این مراحل را دنبال کنید:

تغییر زبان در Android:

 1. برنامه گوگل را باز کنید.
 2. روی آیکن پروفایل خود در بالای صفحه کلیک کنید.
 3. Settings> Language & region>Search language را انتخاب کنید.
 4. زبان دلخواهتان (مثلاً زبان فارسی) را انتخاب کنید.

تغییر زبان در IPhone:

 1. برنامه گوگل را باز کنید.
 2. روی آیکن پروفایل خود در بالای صفحه کلیک کنید.
 3. General> Language & region>Iphone or IPad Language را انتخاب کنید.
 4. زبان دلخواهتان را انتخاب کنید.

تغییر زبان گوگل دیسکاوری در IPhone

مطالب پیشنهادی در مورد افزایش رتبه سایت:

دانلود و فعال سازی گوگل دیسکاور در گوشی

فرقی نمی‌کند که مدل گوشی شما چه باشد، اگر برنامه Google روی موبایل شما نصب نشده است، همین حالا روی لینک بزنید و برنامه را نصب کنید.

لینک مستقیم دانلود برنامه گوگل برای IOS

لینک مستقیم دانلود برنامه گوگل برای Android

برای فعال سازی دیسکاور نیاز نیست تنظیمات خاصی انجام دهید. بعد از مدتی که گوگل سابقه جستجوها و فعالیت‌های شما را دنبال کند، نتایج گوگل دیسکاور را بر اساس رفتار شما تغییر می‌دهد.

کلام پایانی

گوگل دیسکاور هم مثل مابقی ربات‌های هوشمند گوگل تلاش می‌کند تا بهترین تجربه را برای کاربران ایجاد کند. حالا این بار به شکل متفاوت و بدون نیاز به هیچ جستجویی از سوی کاربر، این کار انجام می‌شود. گوگل سعی کرده است نتایجی که ممکن است کاربر بعد از باز کردن برنامه دنبالش باشد را نمایش دهد. اگر دوست داشته باشید، می‌توانید با اسکرول کردن صفحه نتایج بیشتری را ببینید.

اگر از این مقاله خوشتان آمد و دوست داشتید تجربه خودتان از دیسکاور گوگل را با دیگر مخاطبان پرتال به اشتراک بگذارید، در بخش نظرات منتظر شما هستیم.

سؤالات متداول

Discover گوگل چیست؟

گوگل در صفحه Home Page نسخه موبایل بخشی به نام دیسکاور دارد. در این بخش محتواهای وب‌سایت‌ها بر اساس رفتار و علایق کاربر نمایش داده می‌شود.

چطور گوگل دیسکاور را خاموش کنم؟

برای خاموش کردن گوگل دیسکاور باید وارد تنظیمات برنامه گوگل شوید. سپس وارد بخش General شوید و گزینه Discover را خاموش کنید. برای خاموش کردن دیسکاور در نسخه IOS به مقاله مراجعه کنید.

چطور Discover گوگل را در گوشی فعال کنم؟

دقیقاً همان مراحلی که برای خاموش کردن بخش دیسکاور طی کردید، برای فعال کردن آن دنبال کنید. فقط در مرحله آخر به‌جای خاموش کردن، آن را روشن کنید.

چطور نتایج تعداد ورودی دیسکاور سایتم را مشاهده کنم؟

برای اینکه بتوانید نتایج دیسکاور را مشاهده کنید، باید به سراغ Search Console سایت بروید. در منوی سمت راست سرچ کنسول زیر منوی Performance بخشی به نام دیسکاور وجود دارد. اگر محتوای سایت شما در دیسکاور نمایش داده شده باشد، اطلاعات آن در این بخش اضافه می‌شود. 

دیدگاه خود را ارسال کنید
ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2