💥 دوره جدید و رایگان آکادمی پرتال: آموزش کامل کار با پرتال و ساخت فروشگاه اینترنتی 💥

انکرتکست چیست؟ چگونه از آن استفاده کنیم؟

کلمه ی انکر به معنای الحاق شدن می باشد و انکر تکست به عبارت و یا متنی گفته می شود که به لینک مورد نظر متصل شده و پیوندی بین این دو ایجاد می شود. در واقع متنی که به آدرس اینترنتی لینک شده است را انکر تکست می گویند.
در این مقاله می‌خوانید:

چنانچه برای بهینه سازی و سئو سایت خود اقدام به تحقیق و مطالعه کرده باشید، با عبارات و اصطلاحات زیادی مواجه خواهید شد که یکی از این اصطلاحات، انکر تکست(Anchor Text) می باشد. اکثر سایت هایی که به زبان فارسی هستند، در قسمت آموزش بهینه سازی سایت خود، انکر تکست را به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در رتبه بندی سایت  خود ذکر می کنند و از تمامی کاربران می خواهند که به این عامل مهم دقت کافی  را داشته باشند. چنانچه استفاده ی نادرستی از Anchor Text در وب سایت خود داشته باشید، منجر به از دست دادن جایگاه خود در رتبه بندی گوگل خواهید شد. 

در این مقاله سعی بر آن شده تا شما را در وهله ی اول با معنا و مفهوم  Anchor Text آشنا کرده و بعد در ارتباط با انواع آن و کاربردهایی که در  زمینه ی سئو سایت دارد، صحبت نماییم. برای رسیدن به پاسخ سؤال هایتان در  این زمینه تا انتهای این مطالب با ما همراه باشید.

انکرتکست یا Anchor Text چیست؟

کلمه یا عباراتی که در مقالات به رنگ آبی می باشند و قابلیت کلیک کردن دارند و به مقالات دیگر لینک می شوند را انکر تکست می  نامند. انکر تکست ها با تحت تأثیر قرار دادن کلمات، منجر به ارتقاء جایگاه  مقاله ی شما در رتبه بندی گوگل می گردد. اگر به این مقاله که پیش روی  شماست دقت نمایید، متوجه خواهید شد که برخی از عبارات به رنگ آبی هستند  و زیر آنها خط کشیده شده است. این عبارات انکر تکست یا متن هایی می باشند  که به مقالات کامل تری لینک دهی شده اند. به انکر تکست ها، متن لینک و یا  لینک نیز گفته می شود.

کلمه یا عباراتی که انکر تکست می باشند، به موتورهای جستجو کمک می کنند تا با شیوه ی عملکرد و حوزه ی فعالیتی یک وب سایت آشنا شده و  بتواند آن را  بیشتر بشناسد. انکر تکست منجر به این می شوند تا انواع  موتورهای جستجوی گوگل، یاهو و غیره، در نشان دادن سایت ها در نتایج جستجوی  گوگل به نتیجه ی واحد برسند. حال اگر، سایت های مختلف اقدام به لینک دهی یک انکر تکست خاص به یک صفحه ی سایت موجود در گوگل نمایند، متوجه خواهید شد  که آن صفحه با گذشت زمان جایگاه و رتبه ای بالا در نتایج جستجو گرفته و به  عنوان منبعی معتبر برای آن کلمه ی کلیدی به خصوص تلقی می شود.

 لازم  به ذکر است که برای استفاده از انکر تکست ها در سایت هیچ گونه محدودیتی  وجود ندارد و هر تعداد که بخواهید می توانید از آن در سایت های گوناگون  استفاده نمایید. هیچگاه از یک عبارت در جاهای مختلف یک مقاله برای لینک دهی  استفاده نکنید. به عنوان مثال برای عبارت "دیجیتال مارکتینگ" شما فقط می  توانید یک بار در مقاله آن را لینک دهی کنید و در بقیه قسمت های مقاله از  لینک دادن به آن خودداری نماید. به خاطر داشته باشید که استفاده ی زیاد از  انکر تکست ها در مقالات، منجر به آسیب رسیدن به وب سایت شما خواهد شد و  نتیجه ای معکوس را برای شما به ارمغان خواهد آورد. 

نحوه ی استفاده از انکر تکست ها و کاربردشان

زمانی که شما اقدام به نوشتن  مقاله ای می کنید، ممکن است از عبارات و واژه هایی استفاده نمایید که برای  کاربر یا خواننده نامفهوم باشد و اطلاعاتی راجع به آن نداشته باشد. در این  صورت شما آن عبارت را به وسیله ی انکر تکست به مقاله ی اصلی که راجع به آن  عبارت نامفهوم توضیحات لازم را داده است، به وسیله ی لینک متصل می کنید. با  انجام چنین کاری نه تنها برای مخاطبین خود ارزش قائل خواهید شد و منجر به  افزایش اطلاعات آن ها می شوید، بلکه مقاله خود را نیز ارزش گذاری نموده و  به آن اعتبار لازم را می بخشید.

 با  استفاده از انکر تکست ها مقالات شما در جایگاهی بالا قرار گرفته و مخاطبین  شما به اطلاعاتی که می خواهند به طور کامل و دقیق دسترسی پیدا می کنند.  نکته ای که باید در زمان لینک دهی به آن دقت نمایید، قرار دادن راحتی و  منفعت کاربران در اولویت نخست می باشد. از انکر تکست ها می توان به عنوان  نمادی یاد کرد که عبارت را به مقصد نهایی خود لینک می نماید و برای کاربران  مهم و اساسی می باشد.

لازم  به ذکر است که در لینک دهی می توانید هم از لینک های خارجی استفاده نمایید  و هم لینک های داخلی و اولویت بندی آن بستگی به اطلاعات جامع و کاملی دارد  که در اختیار کاربران قرار می دهد.

مجموعه  ای از کدهای HTML، مسئول به وجود آوردن انواع لینک ها می باشند. با  استفاده از کدهای HTML موتورهای جستجو اقدام به شناسایی سایت های مقصد کرده  و عبارت لینک شده را به صفحه ی اصلی هدایت می کنند.

طریقه ی ساخت یک انکر تکست خوب

برای  ساخت انکر تکست، به یک صفحه ی اینترنتی و یک کلمه که مربوط به محتوای صفحه  ی مورد نظر ما باشد، نیاز داریم. یکی از راه های نوشتن انکر تکست عالی و  مطلوب، بیان نمودن مطالب صفحه به صورت صریح و شفاف می باشد. به کار بردن  عبارات نامناسب و هجویات یکی از مواردی می باشد که به انکر تکست صدمه وارد  می نماید. با استفاده از یک انکر تکست خوب در وب سایت می توانید، حسی از  ارزش و احترام را به کاربر القا نمایید و منجر به جذب کاربر به سایت خود  شوید.

 لازم به ذکر  است که به کار بردن جملات پیچیده با مفاهیم سخت نه تنها برای یک انکر تکست  مفید نمی باشد، بلکه به مرور زمان بازدیدکنندگان و کاربران سایت شما را نیز  کاهش داده و این به نفع شما نخواهد بود. هرچه  سعی کنید از انکر تکست های ساده و شفاف در وب سایت خود استفاده نمایید و از  پیچیده گویی و هجویات دوری نمایید، به نفع شما بوده و بهتر است.

ویژگی انکر تکست های منطبق با اصول سئو

یکی از ویژگی های انکر تکست های  منطبق با اصول و قوانین سئو سایت، هماهنگ و مرتبط بودن با لینک های مورد  نظر بوده و به هیچ عنوان از کلید واژه هایی که چگالی و حجم زیادی دارند،  استفاده نمی کنند. به علاوه این نوع از انکر تکست ها مشخص و شفاف بوده و در  ردیف انواع نامشخص و نامفهوم طبقه بندی نمی گردند. استفاده از انکر تکست  ها در متون سبب تاثیر مثبت  بر رتبه بندی موتورهای جستجو خواهد شد و این به  دلیل این موضوع می باشد که انکر تکست(متن لینک) به عنوان یکی از معیارهای  اساسی موتورهای جستجو مانند گوگل به شمار می آید که در مشخص نمودن موضوع و  کلمات کلیدی یک صفحه به کار موثر خواهد بود. حال برای آشنایی بیشتر با بهینه سازی انکر تکست ها و تاثیر آن بر سئو سایت کلیک نمایید.

انکر تکست ساده و مشخص 

هیچ  قانون مشخصی به ما نمی گوید که بایستی چه تعداد کاراکتر در انکر تکست به  کار ببریم. بهترین کار این است که از کلمات و جملات کوتاه و روان که منجر  به کلیک کردن کاربران بر روی لینک آن می شود، در انکر تکست استفاده نماییم.  یکی دیگر از کارهایی که باید انجام دهیم ارائه توضیحاتی بر مبنای صداقت و  به بهترین شکل ممکن در مورد صفحه ی وب سایت اصلی می باشد. چنانچه از مطالبی  استفاده نمایید که غیر مرتبط با توضیحات صفحه ی هدف سایت شما باشد، منجر  به سلب اعتماد کاربران شده و به سرعت صفحه شما را ترک خواهند نمود.

کارهایی که منجر به صدمه دیدن لینک های انکر تکست می شود

اگر  می خواهید لینک شما به طور صحیح باقی مانده و آسیبی نبیند، لازم است در  قدم اول از محتواهایی که هماهنگ و مربوط با لینک مورد نظرتان می باشد،  استفاده نمایید. کارهایی همچون؛ استفاده ی بیش از حد از کلید واژه های  گوناگون در انکر تکست ها، بکار بردن انکر تکست هایی که معنا و مفهومی  ندارند و ایجاد تغییر در انواع کدهای HTML  و CSS منجر به وارد آمدن صدمات  جدی به انکر تکست ها و لینک ها خواهد شد که گاه غیر قابل جبران می باشند. 

لازم  به ذکر است که چنانچه به هر دلیلی اقدام به برداشتن خط زیر انکر تکست و یا  تغییر در رنگ آن شوید، نه تنها به نفع انکر تکست شما نمی باشد، بلکه منجر  به تخریب آن نیز می گردد. سعی کنید برای جلب بیشتر کاربران به سمت لینک  مدنظرتان، از عبارات و واژه های دروغین استفاده نکنید، چرا که این کار باعث  آسیب به انکر تکست شما خواهد شد. عدم استفاده ی درست از مطالب مربوط به  انکر تکست ها منجر به ناکارآمد شدن لینک های شما خواهد شد. 

از طریق  الگوریتم پنگوئن به غیر طبیعی و مفید نبودن لینک ها پی برده و از این طریق گوگل اقدام به جریمه نمودن وب سایت شما می نماید.

شناسایی انواع انکر تکست ها

انکر تکست دارای  انواع و گونه های مختلفی می باشد که هر کدام در نوع خود کاربردی و مفید می  باشند. یکی از اصولی که بایستی در مورد انواع این انکر تکست ها بدانید،  بکار بردن درست و صحیح آن ها در متن ها می باشد. استفاده از انکر تکست های  متنوع و گوناگون، این تصور را برای موتورهای جستجوی گوگل فراهم می آورد که  سایت شما اصول را به درستی رعایت و به درک خوبی از وب سایت شما خواهد  رسید. نتیجه ی این امر ارتقاء رتبه ی صفحات سایت شما در نتایج جستجوی گوگل  می باشد. 

در ادامه ی  این مطلب شما را با انواع گوناگونی از انکر تکست ها (Anchor Text) آشنا  خواهیم نمود و  به توضیحاتی اجمالی در مورد هر کدام بسنده می نماییم. انواع  انکر تکست ها شامل مواردی همچون:

  • انکر تکست عمومی یا Generic Anchors: انکر  تکست های عمومی به نوعی از انکر تکست هایی اطلاق می شوند که بسیار ساده  بوده و شما را خیلی سریع به نتیجه ی مطلوبتان می رساند. از جمله ی این انکر  تکست ها می توان به "اینجا کلیک کنید"، اشاره نماییم که ساده و در عین حال  عمومی می باشد. شاید اگر در گذشته ازین نوع انکر تکست ها استفاده می  کردیم، نه تنها برای سایت ما مشکلی پیش نمی آمد، بلکه باعث ارتقاء آن نیز  می شد. اما در امروز با توجه به تغییری که در قوانین گوگل به وجود آمده،  استفاده از این نوع انکر تکست باعث آسیب و صدمه به سایت ما خواهد شد و سئو  سایت را دچار مشکلات عمده می کند. 

انواع  مختلفی از انکر تکست های عمومی وجود دارند که شامل؛ اطلاعات بیشتر، بیشتر  بخوانید، ادامه مطلب، اینجا کلیک کنید، اینجا، این وب سایت و غیره می  باشند. زمانی از این انکر تکست ها استفاده نمایید که بخواهید کاربران را به  سمت یک منبع معتبر هدایت نمایید. اما دقت نمایید که در استفاده ی از آن  افراط و زیاده روی نکنید. 

  • انکر تکست نام تجاری یا Branded Anchors: گاهی  پیش می آید متن هایی را می بینیم که در آن ها نام تجاری کنار یک انکر تکست  واقع شده است. به این نوع از انکر تکست ها که کلمات کلیدی در کنار یک برند  آورده می شوند در اصطلاح انکر تکست نام تجاری می گویند. زمانی انکر تکست تجاری، برای سئو وب سایت شما خطری در پیش ندارد که به صورت یکسان با کلمه کلیدی اصلی نباشد.

سایت  های زیادی از این نوع انکر تکست های تجاری استفاده می نمایند که از جمله ی  آن ها سایت هایی هست که تحت عناوین Moz و Best Buy می باشند که آمارهای  انواع انکر تکست های تجاری را در معرض نمایش عموم قرار خواهند داد.

  • انکر تکست عریان یا Naked Link Anchors: URL  Anchor Text یا همان انکر تکست عریان: انکر تکست هایی می باشند که از  کلمات کلیدی خاصی در متن خود استفاده نمی کنند و به جای آن  از URL یا آدرس  اینترنتی برای لینک دهی به متن خود استفاده می نمایند.
  • انکر تکست تصویر یا Image Anchors: بدون  شک یکی از راه هایی که می توانید با مخاطبین خود همراه باشید و آن ها را  جذب سایت خود کنید، استفاده از تصاویر زیبا و جذاب مابین متن های وب سایت  تان می باشد. حال بایستی کاری کنید که موتورهای جستجوی گوگل نیز، بتوانند  محتوای تصویری به کار رفته در سایت تان را شناسایی کنند. برای رسیدن به این  مقصود می بایستی برای تصاویر به کار رفته یک Alt Tag مشخص  نمایید. نتیجه ی این امر شناسایی محتوای تصویری شما از طریق گوگل می باشد،  که نه تنها برای سایت تان ارزشمند است بلکه باعث می شود تا از دید  موتورهای جستجو عادی و طبیعی قلمداد گردد.
  • انکر تکست هم معنی یا LSI Anchors: مخفف عبارت Latent Semantic Indexing می باشد که به معنی فهرست سازی معنای  نهفته است. در این نوع از انکر تکست از عباراتی که هم معنی و مترادف هستند  به جای، عبارت کلیدی اصلی در  محتوای سایت استفاده می شود. 

به  عنوان نمونه اگر  "بازاریابی" کلمه ی کلیدی هدف شما می باشد، می توانید از  عباراتی همچون " بازاریابی آنلاین"، "بازاریابی دیجیتال"، "بازاریابی  اینترنتی" و غیره به عنوان مشتقات کلمه کلیدی هدف یا انکر تکست هم معنی،  استفاده نمایید. حال اگر در صفحه ی گوگل خود اقدام به سرچ و جستجو درباره  بازاریابی نمایید، متوجه خواهید شد که انواع کلمات هم معنی و مشابه در قسمت  پایین صفحه نمایانگر خواهند شد. 

  • انکر تکست Partial Match: چنانچه  قرار است متنی را لینک نمایید که کلمه کلیدی اصلی شما به طور جزئی و کوتاه  در آن به کار رفته است، در اصطلاح از انکر تکست Partial Match در آن استفاده نموده اید. مثلا چنانچه "سئو سایت" کلمه کلیدی اصلی شما است و شما  آن را در قالب عبارت " اطلاعات بیشتر در مورد سئو سایت" می آورید. این کار  همان Partial Match می باشد.
  • انکر تکست طولانی یا Long Tail Anchors: شاید بتوان گفت: تنها تفاوتی که انکر تکست طولانی که با آن دم دراز هم می گویند، با انکر تکست Partial Match دارد،  در طولانی بودن آن می باشد. به عنوان نمونه " 4 مورد که منجر به آسیب به  سئو سایت شما می شود" دارای یک انکر تکست طولانی می باشند.
  • انکر تکست Exact Match: لازم  است بدانید که انکر تکست Exact Match جزئی از بهترین انکر تکست ها می باشد که می تواند جایگاه وب سایت شما را در نتایج جستجوی گوگل ارتقاء بخشد.  زیاده روی کردن در استفاده از انکر تکست Exact Match نه تنها برای وب سایت  شما مطلوب نیست، بلکه ممکن است عواقبی همچون جریمه شدن را در پی داشته  باشد.

در تصویر بالا صفحه اصلی سایت پرتال را  مشاهده می کنید که مانند دیگر سایت های مختلف از تصویر، کلمات و عبارات مختلف جهت لینک دهی برای صفحات جدید استفاده شده است. همانطور که در تصویر  قابل تشخیص میباشد، عمده انکر تکست های سایت پرتال از انکر  تکست عمومی و انکر تکست متنی تشکیل شده است که کاربر با کلیک بر عبارت  مورد نظر به صفحه مرتبط با کلمه کلیدی منتقل خواهد شد. همچنین تصویر  استفاده شده در گوشه سمت راست بالا سایت نیز برای انتقال به صفحه اصلی سایت  مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات طلایی در هنگام استفاده از انکر تکست ها

استفاده  از انکر تکست ها مستلزم رعایت نکاتی می باشد که باید نهایت دقت را به آن  ها نمود تا سایت شما دچار مشکلات احتمالی نشود. اگر می خواهید رتبه سایت  شما بالا برود بهتر است تا از انکر تکست های متنوع و جذاب در محتوای خود  استفاده کرده و از تکرار آن پرهیز نمایید. همچنین لازم است تا از انکر تکست  های عمومی همچون "اینجا کلیک" کنید، به شدت دوری کرده و تا جایی که مقدور  است، از آن ها استفاده نکنید. چنانچه از این قبیل انکر تکست ها بیش از حد  نرمال استفاده نمایید، سایت شما مخرب گزارش شده و جایگاهش در رتبه بندی  کاهش می یابد.

چگالی کلیدواژه چه اثری  بر کیفیت عملکرد انکر تکست می گذارد؟

چنانچه  در وب سایت خود از تعداد زیادی لینک با انکر تکست های یکسان استفاده  نمایید، موتورهای جستجوی گوگل آن را غیر طبیعی در نظر گرفته و گمان می کنند  که از آن ها به عنوان ابزاری برای فریب کاربران سایت تان استفاده کرده  اید. همین امر منجر به این می شود تا جایگاه سایت شما در رتبه بندی کاهش  یابد و این به ضرر شما خواهد بود. پس تنها کاری که باید دقت کنید تا درست  انجام شود، استفاده از متن های انکر تکست متفاوت و متنوع می باشد، به گونه ی  که از نظر گوگل، طبیعی و عادی جلوه نموده و رد نشود. 

موتورهای جستجوی گوگل از طریق الگوریتم پنگوئن می توانند تمامی کلید واژه ها را شناسایی نموده و سایت ها را با دقت بالایی رصد نمایند.

نتیجه گیری

بر کسی پوشیده نیست که موتورهای  جستجو، هر روز جدیدتر و هوشمندتر می شوند و از این رو عوامل مربوط به رتبه  بندی سایت بیشتر از گذشته اهمیت پیدا می کنند. یکی از عواملی که در رتبه بندی سایت حائز اهمیت خواهد بود، مرتبط بودن عبارت انکر تکست و لینک دهی  مربوط به آن می باشد. 

موتورهای جستجوی گوگل از طریق انکر تکست لینک هایی که برای وب سایت خود ایجاد نموده اید و همچنین محتوای به کار رفته در صفحه ی وب سایت تان، اقدام به تشخیص و  شناسایی عنوان صفحه ی سایت تان می نمایند. اگر به هر دلیلی سایت شما از  این دو طریق برای موتورهای جستجو قابل شناسایی نباشد، نمی تواند رتبه ی بالایی را در نتایج رتبه بندی کسب نماید و این برای سایت شما مطلوب نمی  باشد. پس اگر محتوای سایت شما با متن هایی که لینک می کنید مرتبط بوده و در  یک راستا قرار بگیرند، می توانید مطمئن شوید که جایگاه خوبی را در رتبه  بندی کسب خواهید نمود.

پیشنهاد می‌کنیم، مقاله آموزش سئو سایت فروشگاهی را مطالعه کنید. 

هر سؤالی داشتید، در بخش نظرات برای ما بنویسید تا در کمال میل به شما پاسخ دهیم.

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

سلام و درود
مقاله واقعا برام مفید بود
از نویسنده عزیز متشکرم بابت این توضیحات

سلام
ممنون از نظر خوبتون :)

سلام مرسی ممنون از مقاله زیبا و روان شما

درود جناب عسکری
خواهش میکنم :)
خوشحالیم که براتون مفید بوده.

ارسال دیدگاه
  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2