آموزش تصویری ساخت درگاه پرداخت زرین پال

با آنلاین شدن کسب و کارها و راه اندازی فروشگاه‌های اینترنتی، وجود روشی امن برای مدیریت پرداخت‌ها از نان شب هم واجب‌تر شده است. کلاهبرداری‌های اینترنتی و فیشینگ‌های گسترده باعث شد تا مردم بیشتر به اهمیت وجود درگاه‌های پرداخت امنی مثل زرین پال پی ببرند. در ادامه نحوه دریافت و ساخت اکانت درگاه پرداخت زرین پال را باهم بررسی می‌کنیم.
در این مقاله می‌خوانید:

همان‌طور که فروشگاه‌های اینترنتی برای جلب‌اعتماد مشتریان، نماد اعتبار الکترونیکی اینماد را دریافت می‌کنند؛ باید فکری هم به حال امنیت پرداخت بانکی می‌شد.

از آنجایی که فیش‌های جعلی زیادی در پرداخت‌های کارت به کارت به وجود می‌آید، دردسرهای پرداخت در محل زیاد است و پول نقد و پرداخت نقدی هم منسوخ شده، چه چیزی بهتر از اینکه از درگاه پرداخت اینترنتی استفاده کنید؟

پرداخت مستقیم آن هم از درگاه‌های معتبر در کمترین زمان ممکن امکان‌پذیر است. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه ثبت نام در بهترین درگاه پرداخت اینترنتی یعنی زرین پال را آموزش دهیم.

درگاه پرداخت چیست؟

درگاه پرداخت یا IPG (Internet Payment Gateway) یک سرویس پرداخت و سیستمی است که انواع تبادلات مالی را برحسب انجام تراکنش‌های اینترنتی امکان‌پذیر می‌کند. هر درگاه پرداخت به یک حساب بانکی متصل شده است.

هر نوع کسب و کار و فروشگاه آنلاینی می‌تواند برای دریافت هزینه از مشتریان، درگاه پرداخت داشته باشد. بگذارید یک مثال برایتان بزنم:

همه ما در زمان تکمیل خرید اینترنتی، برای پرداخت پول باید بین درگاه پرداخت اینترنتی، کارت به کارت یا پرداخت قسطی یکی را انتخاب کنیم. سرویس‌هایی مثل زرین پال همان درگاه بانکی است که در موردش صحبت کردیم.

چند نوع درگاه پرداخت داریم؟

ما به صورت کلی دودسته درگاه پرداخت اینترنتی داریم:

 • درگاه پرداخت مستقیم: بعد از گرفتن مجوز ای نماد برای سایت، می‌توانید درگاه پرداخت مستقیم در سایت داشته باشید.
 • درگاه پرداخت غیرمستقیم یا واسط: بدون نیاز به دریافت مجوز ای نماد می‌توانید از یک شرکت واسط مثل سایت زرین پال درگاه پرداخت بگیرید.

زرین پال چیست؟

زرین پال (zarinpal) یک درگاه پرداخت واسط است که از فروردین‌ماه سال 1389 تاکنون به‌عنوان اولین پرداخت یار رسمی کشور شناخته می‌شود. درگاه زرین پال توانسته در این سال‌ها اعتماد کاربران، شرکت‌ها، ‌ارگان‌ها و صاحبان کسب و کارها را به خودش جلب کند و به‌عنوان محبوب‌ترین و پرسابقه‌ترین پرداخت یار رسمی عضو شبکه بانکی کشور معرفی شود.

صفحه ثبت نام زرین پال

آموزش ساخت درگاه زرین پال

برای ثبت نام در درگاه اینترنتی زرین پال باید مراحل زیر را طی کنید:

1- ابتدا روی لینک کلیک کنید تا وارد صفحه اصلی سایت زرین پال شوید.

2- بعد از باز شدن صفحه زرین پال، روی گزینه «ثبت نام» کلیک کنید. (تنها در صورتی که تابه‌حال در زرین پال ثبت نام نکرده باشید)

انتخاب گزینه ثبت نام در صفحه نخست زرین پال

3- در صفحه زرین پال من نام، نام خانوادگی و شماره تلفنی که می‌خواهید با آن درگاه بانکی بسازید را وارد کنید. بعد از آن گزینه ثبت نام را انتخاب کنید.

وارد کردن نام، نام خانوادگی و تلفن همراه در زرین پال

4- در اینجا از شما می‌خواهد تا کد پیامکی 6 رقمی ارسال شده به شماره همراه خودتان را وارد کنید.

وارد کردن کد پیامکی در زرین پال

5- در حال حاضر شما وارد پنل مدیریتی زرین پال من شدید.

نکته!

برای ورود به حساب کاربری زرین پال من، بعد از واردکردن ایمیل یا تلفن همراه، کد یک‌بار مصرف برای شما ارسال می‌شود. دلیل این کار افزایش امنیت حساب کاربری و جلوگیری از ورود افراد غیرمجاز به حساب فردی شما است.

حالا وقتش رسیده که اطلاعات موردنیاز برای ساخت درگاه پرداخت واسط را پر کنید. برای این کار مراحل زیر را طی کنید:

1- در قسمت بالای پنل کاربری یک پیام با عنوان (برای استفاده از خدمات و دریافت درگاه پرداخت، ابتدا باید با تأیید هویت و افزودن حساب بانکی حساب خود را فعال کنید.) قرار گرفته است. کلمه «فعال» هم به صورت لینک است. روی فعال کلیک کنید تا به صفحه موردنظر هدایت شوید.

فعال سازی حساب کاربری زرین پال

2- حالا باید انتخاب کنید که شخص حقیقی هستید یا حقوقی؟

 • برای شخص حقیقی واردکردن کد ملی و تاریخ تولد کفایت می‌کند.

اطلاعات مورد نیاز شخص حقیقی برای ثبت نام زرین پال

 • شخص حقوقی باید کد رهگیری مالیاتی، تاریخ ثبت شرکت به همراه شماره شناسه ملی شرکت را وارد کند.

اطلاعات مورد نیاز شخص حقوقی برای ثبت نام زرین پال

3- در مرحله بعدی از شما می‌خواهد که مدارک هویتی خودتان را بارگذاری کنید. برای این کار باید فرم احراز هویت زرین پال را پرینت کنید. سپس اصل کارت ملی را در قسمت مشخص شده کاغذ بچسبانید. فرم احراز هویت را در دست بگیرید و با دوربین از چهره خودتان عکس بگیرید. عکس را در بخش تکمیل مشخصات بارگذاری کنید.

نکته: عکس ارسالی کیفیت بالایی داشته باشد اما حجم آن نباید بیشتر از ۲ مگابایت باشد. همچنین، فرمت تصاویر JPG باشد.

بارگذاری مدارک هویتی برای ثبت نام در زرین پال

4- در این مرحله باید اطلاعات محل سکونت خودتان را وارد کنید. اطلاعاتی مثل آدرس، کد پستی و شماره تلفن ثابت.

وارد کردن مشخصات محل سکونت برای ثبت نام در زرین پال

5- بعد از آن باید حساب بانکی خودتان را با واردکردن شماره شبا بانکی فعال کنید. (فرقی نمی‌کند در چه بانکی حساب دارید)

انتخاب شماره شبا درگاه بانکی زرین پال

6- در آخر هم اطلاعات وارد شده توسط کاربر به پشتیبانی زرین پال ارسال می‌شود. در صورت درست بودن اطلاعات، به سطح نقره‌ای ارتقا پیدا می‌کنید.

نحوه تأیید حساب حقوقی

مراحل تأیید حساب حقوقی کمی متفاوت‌تر از فرد حقیقی است. باید از طرف شرکت یک معرفی‌نامه رسمی به زرین پال ارسال کنید. در این معرفی‌نامه باید مدارک زیر وجود داشته باشد:

 • نام حقوقی شرکت، مؤسسه یا غیره
 • تاریخ ثبت شرکت
 • اطلاعات هویتی معرف (نام، نام خانوادگی و کد ملی)
 • شماره شناسهٔ ملی شرکت
 • سربرگ شرکت
 • مهر و امضای مدیرعامل

انواع سطح عضویت در زرین پال

زرین پال برای هر کاربر یک سطح عضویت خاص در نظر می‌گیرد. ۳ سطح عضویت متفاوت در پنل کاربری شما وجود دارد:

 • سطح عضویت جدید: شما بلافاصله بعد از ثبت نام به‌عنوان عضو جدید شناخته می‌شوید. در این مرحله زرین پال فقط به اطلاعاتی مثل شماره همراه، نام و نام خانوادگی شما دسترسی دارد. برای استفاده از سرویس زرین پال باید اکانت خودتان را به سطح بعدی انتقال دهید.
 • سطح عضویت نقره‌ای: در پیشخوان خودتان باید مشخصات و اطلاعات حساب کاربری را پر کنید. بعد از آن کارشناسان زرین پال باید اطلاعات شما را تأیید کند تا به عضو نقره‌ای ارتقا پیدا کنید.
 • سطح عضویت طلایی: برای تغییر سطح عضویت به عضو طلایی باید در دفتر اسناد رسمی قوانین زرین پال را امضا کنید و گواهی امضا بگیرید. قوانین و گواهی امضا را به آدرس پستی (تهران، یوسف‌آباد، کوچهٔ بیستم، پلاک ۶۱، واحد ۲ کد پستی: ۱۴۳۱۹۶۵۳۷۱) زرین پال بفرستید.

یکی از مزیت‌های عضو طلایی کارمزد کمتر تراکنش‌ها است. با ارتقا حساب به زرین کارت می‌توانید از تعرفه کارمزد کمتر در روزهای عادی و کارمزد رایگان در سه‌شنبه‌های طلایی زرین پال استفاده کنید.

نکته: تعرفه کارمزد درگاه زرین پال در ماه اول به صورت رایگان است (تنها پرداخت کارمزد شاپرکی نیاز است). تسویه حساب به حساب بانکی به صورت «۱٪ تا سقف ۴۰۰۰ تومان + ۱۲۰ تومان به‌ازای هر تراکنش» و زرین لینک «۰.۰۲٪ تا سقف ۱۰۰۰۰ تومان + ۲۰۰ تومان به‌ازای هر تراکنش» است.

مراحل دریافت درگاه پرداخت زرین پال

بعد از ثبت نام در سایت و ارتقای حساب کاربری به سطح نقره‌ای، نوبت گرفتن درگاه پرداخت می‌رسد. برای دریافت درگاه زرین پال مراحل زیر را طی کنید:

 1. از منوی سمت راست روی درگاه‌های پرداخت و سپس ایجاد درگاه پرداخت کلیک کنید.
 2. نام وب سایت را به صورت فارسی بنویسید.
 3. لینک وب سایت را وارد کنید.
 4. شماره تماس (در مواقع اضطراری کارشناسان زرین پال با شما تماس می‌گیرند) خود را وارد کنید.
 5. توضیحات مربوط به وب سایت و نوع فعالیت سایت خودتان را وارد کنید. (باید حتماً سایت فعال داشته باشید)
 6. دسته بندی وب سایت را مشخص کرده و در آخر گزینه ایجاد درگاه را انتخاب کنید. 

در صورت تأیید اطلاعات و مدارک از طرف کارشناسان زرین پال، یک کد پرداخت 36 حرفی در تیکت برای شما ارسال می‌شود. این کد که به نام مرچنت کد زرین پال شناخته می‌شود برای فعال سازی درگاه پرداخت در سایت لازم است. 

مدیرعامل زرین پال در سال 1400 اعلام کرد که ۵۴ کسب و کار دارای ای نماد نزدیک به 108 میلیارد تومان کلاهبرداری کردند. ازاین‌رو مخالف الزام وجود اینماد برای دریافت درگاه پرداخت است.

خوشبختانه زرین پال بنا به مسئولیت شخصی و جلب‌اعتماد مردم در تلاش است که به‌سرعت کسب‌وکارهایی که از درگاه زرین پال برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند را شناسایی و به مراجع قضایی تحویل دهد. با این کار توانسته اعتماد و اعتبار خودش را در طی سال‌ها حفظ کند.

نحوه اتصال ووکامرس به زرین پال

برای اتصال سایت وردپرس به درگاه زرین پال باید ابتدا وارد تنظیمات افزونه‌ها در سایت شوید. بعد از آن افزونه «درگاه پرداخت ووکامرس زرین پال» را جستجو کنید. افزونه را نصب و فعال کنید.

سپس در قسمت پیشخوان بخش «ووکامرس» را انتخاب کنید. در ادامه گزینه پیکربندی و سپس پرداخت‌ها را انتخاب کنید. گزینه «پرداخت امن زرین پال» را فعال کنید. گزینه مدیریت زرین پال را انتخاب و این اطلاعات را وارد کنید:

 • عنوان درگاه پرداخت
 • توضیحات درگاه پرداخت
 • تنظیمات حساب زرین پال
 • مرچنت کد (کد 36 رقمی که در زمان تکمیل اطلاعات دریافت کردید).

بعد از دریافت درگاه پرداخت اینترنتی باید در سامانه مالیات درگاه پرداخت اینترنتی هم ثبت نام کنید. در این سامانه باید کد مالیاتی دریافت کنید. اگر نمی‌دانید چطور کد مالیاتی بگیرید، مقاله «نحوه دریافت کد مالیاتی و درگاه پرداخت» بخوانید.

نحوه اتصال فروشگاه‌های پرتال به زرین پال

اتصال درگاه پرداخت زرین پال به سایت ساخته شده شما با پرتال به تنظیمات خاصی نیاز ندارد. برای این کار باید به پنل مدیریت خودتان در پرتال مراجعه کنید. بعد مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. از منوی سمت راست گزینه تنظیمات وب سایت را انتخاب کنید.
 2. روی بخش درگاه‌های پرداخت کلیک کنید.
 3. گزینه ایجاد درگاه را انتخاب کنید.
 4. عنوان حساب و صاحب امتیاز را بنویسید.
 5. روش پرداخت را «پرداخت الکترونیک زرین پال» انتخاب کنید.
 6. کد 36 رقمی مرچنت زرین پال را در بخش «کد پذیرنده» وارد کنید.
 7. گزینه «ذخیره درگاه» را انتخاب کنید. فروشگاه شما به همین راحتی و به‌سرعت به درگاه پرداخت متصل شد.

نحوه اتصال درگاه زرین پال به پرتال

مدارک موردنیاز ثبت نام در زرین پال

 • تصویر کارت ملی
 • فرم تکمیل شده احراز هویت
 • شماره حساب بانکی
 • آدرس محل سکونت

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم سؤالات پرتکرار کاربران از نحوه ثبت نام در سایت گرفته تا مراحل دریافت اشتراک نقره‌ای و درخواست دریافت درگاه پرداخت زرین پال را توضیح دهیم. سایت شخصی‌سازی‌شده، وردپرس یا حتی فروشگاه ساز فرقی ندارد؛ درگاه پرداخت امن خودتان را به‌راحتی به هر یک از این سایت‌ها متصل کنید و امنیت مشتریانتان را تضمین کنید.

سؤالات متداول

 • درگاه پرداخت زرین پال معتبر است؟

بله؛ شرکت زرین پال اولین شرکت دارای مجوز پرداخت‌یاری از بانک مرکزی و شاپرک است. جدای از آن سابقه‌ای ۱۲ساله در حوزه درگاه پرداخت آنلاین دارد و مورداعتماد هزاران کسب و کار است.

 • درگاه زرین پال امن است؟

بله؛ زرین پال یکی از درگاه‌های پرداخت امن در کشور ما محسوب می‌شود.

 • چگونه درگاه پرداخت زرین پال بسازیم؟

برای ساخت درگاه زرین پال باید ابتدا در سایت ثبت نام و اطلاعات هویتی موردنیاز را تکمیل کنید. برای اطلاع از مراحل ثبت نام و درخواست درگاه پرداخت به مطلب مراجعه کنید.

 • آیا بعد از ارتقای حساب به سطح نقره‌ای امکان تغییر اطلاعات کاربر وجود دارد؟

برای تغییر اطلاعات حساب کاربری باید درخواست تغییر مشخصات را به واحد امور مشتریان زرین پال اعلام کنید. در صورت تأیید درخواست، مشخصات شما تغییر می‌کند. 

 • حساب کاربری در زرین پال چند سطح دارد؟

در زرین پال سه سطح عضو جدید، عضو نقره‌ای و عضو طلایی وجود دارد. برای فعال کردن درگاه پرداخت باید به سطح نقره‌ای رسیده باشید.

 • تسویه حساب زرین پال چگونه است؟

تسویه حساب در زرین پال یک روز بعد از انجام تراکنش و تا ساعت ۱۷ انجام می‌شود. البته در روزهای تعطیل رسمی تسویه حساب انجام نمی‌شود.

 • مرچنت کد چیست؟

مرچنت کد یا Merchant Id یک کد 36 رقمی اختصاصی است که زرین پال برای هر درگاه پرداخت به صورت مجزا و اختصاصی صادر می‌کند. این کد شامل اعداد، حروف و خط تیره است.

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

برای گرفتن درگاه زرین پال ایا نیاز به ای نماد دارد؟ یا بدون اینماد هم میشه درگاه گرفت؟

سلام
نیاز به اینماد دارید.

وقت بخیر
من می‌خوام دامنه جدیدی که سایتش در حال راه اندازیه رو به درگاهی که برای سایت قبلیم که دارم وصل کنم. با عضویت نقره ای.
همون شماره حساب و اینها.
این ممکنه؟ مشکلی پیش نمیاد؟

سلام خدمت شما
در صورت تغییر هر نوع اطلاعاتی باید داخل زرین پال درخواست ویرایش اطلاعات رو بزنید. برای دامنه جدید هم باید درخواست درگاه جدید بدید. البته بهتر هست که با پشتیبانی زرین پال تماس بگیرید تا بهتر راهنماییتون کنن

خدا خیرتون بده انقدر کامل توضیح دادید تونستم بدون دردسر درگاه پرداخت بگیرم

سلام
خوشحالیم که از این آموزش راضی بودید :)

ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2