آشنایی با بهترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ

در این مقاله با عنوان چطور از خدمات دیجیتال مارکتینگ در کسب و کار استفاده کنیم؟ به معرفی بهترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارهای اینترنتی می‌پردازیم.
در این مقاله می‌خوانید:

امروزه با پیشرفت علم و فناوری شاهد گسترش بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی هستیم که در زمینه های مختلف مشغول فعالیت می باشند. حال بازاریابی در دنیای مجازی نیز مانند دنیای واقعی دارای شیوه های متنوعی می باشد که به عنوان بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ از آنها یاد می شود. دیجیتال مارکتینگ(Digital Marketing) به منظور گسترش محصولات و برندها با استفاده از شیوه های نوین از طریق شبکه های ارتباط الکترونیکی صورت می پذیرد.

بازاریابی دیجیتال نوعی استفاده از شیوه های تعامل با بازار هدف و شناسایی آن محسوب می شود که در نتیجه به جذب مخاطب و افزایش فروش منجر خواهد شد. اگر قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی دارید یا مدت زمانی به این نوع درآمد مشغول هستید، پیشنهاد می کنیم از تکنیک های نوین در زمینه بازاریابی دیجیتال برای پیشرفت کسب و کار خود بهره بگیرید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با این مفهوم که چطور از خدمات دیجیتال مارکتینگ در کسب و کار استفاده کنیم؟ و معرفی ابزارهای موجود بازاریابی دیجیتال آشنا کنیم.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی یکی از مهمترین اصول به منظور پیشرفت هر کسب و کاری شناخته می شود که با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، روش های متنوع دیجیتال به منظور بازاریابی محصولات و خدمات روی کار آمده اند. مجموعه ابزارهای موجود در دنیای تکنولوژی و اینترنت که بهره گیری از آنها سبب افزایش فروش محصولات و خدمات خواهد شد به دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال شهرت دارد.

اصول بازاریابی دیجیتال همانطور که از نامش مشخص می باشد، بر پایه شبکه های اجتماعی و اینترنتی می باشد که به صورت های مختلف انجام خواهد شد. به عنوان مثال تبلیغ محصولات و خدمات در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، تلگرام و ... که منجر به جذب مشتری و فروش کالا شود را نوعی دیجیتال مارکتینگ می نامند.

بازاریابی دیجیتال برای تمام مشاغل اینترنتی و سنتی مورد استفاده قرار می گیرد و از ابزارهای گوناگونی از جمله شبکه های اجتماعی، وب سایت، ایمیل و ... بدین منظور استفاده خواهد شد تا فروش محصولات را افزایش دهند. به منظور آشنایی بیشتر با مفهوم دیجیتال مارکتینگ کلیک نمایید.

دلیل استفاده از دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در دنیای دیجیتال امروز که دستیابی به هر چیزی تنها با اینترنت و چند کلیک میسر شده است و داشتن یک گوشی هوشمند یا کامپیوتر و اینترنت بسیاری از فعالیت ها را تحت الشعاع خود قرار داده است، دیجیتال مارکتینگ به یک ابزار قدرتمند به منظور پیشرفت کسب و کار تبدیل شده است.

همانطور که گفته شد، دیجیتال مارکتینگ با استفاده از ابزارهای مختلف زمینه را برای فروش بیشتر محصولات و خدمات میسر کرده است که مهمترین و اصلی ترین هدف از بازاریابی دیجیتال نیز فروش بیشتر محسوب می شود.

روند بازاریابی در این روش بدین صورت می باشد که پس از شناسایی رفتار کاربران و مخاطبان از طریق شبکه های اجتماعی، سایت ها و ... بازار هدف خود را تعیین کرده و پس از معرفی کالا و خدمات و جلب اعتماد مشتری به فروش منجر خواهد شد. استفاده از روش ها و تکنیک های مختلف بازاریابی اینترنتی که با استفاده از ابزارهای متنوع صورت می پذیرد، نوعی روش پایدارتر و شاید کم هزینه تر از روش های سنتی می باشد که آهسته آهسته روش های بازاریابی سنتی منسوخ شده و جای خود را به روش های نوین دیجیتال مارکتینگ خواهند سپرد. بنابراین مهمترین اصل در دیجیتال مارکتینگ، افزایش فروش محصولات و خدمات با استفاده از استراتژی های نوین بازاریابی می باشد.

آشنایی با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال)

حال که با مفهوم دیجیتال مارکتینگ آشنایی پیدا کردید و از اهداف این نوع بازاریابی مطلع شدید، قصد داریم تا شما را با انواع ابزارهای مورد استفاده در بازاریابی دیجیتال آشنا کنیم. استفاده از هریک از این ابزارها و تکنیک ها برای رسیدن به هدف برای فروشندگان الزامی می باشد تا کسب و کار خود را رونق ببخشند. از جمله رایج ترین ابزارها و استراتژیهای دیجیتال مارکتینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازاریابی موتورهای جستجو
 • بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو سایت)
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی
 • بازاریابی پیامکی
 • بازاریابی ویروسی دیجیتال
 • تبلیغات بنری
 • ایمیل مارکتینگ
 • بازاریابی موبایلی
 • تبلیغات با پرداخت به ازای کلیک
 • بازاریابی ویدئویی
 • و...

11 شیوه رایج در دیجیتال مارکتینگ

اگر صاحب کسب و کار هستید و از درآمد خود رضایت کافی را ندارید، پیشنهاد ما به شما بازاریابی اصولی می باشد. استفاده از تکنیک ها و استراتژی های متنوع در دیجیتال مارکتینگ به شما در پیشبرد اهدافتان کمک شایانی خواهد کرد. در ادامه 11 شیوه رایج در بازاریابی دیجیتال را معرفی خواهیم کرد تا با استفاده از آنها به مشاغل خود سر و سامان بدهید. علاوه بر این می‌توانید با مراجعه به مقاله چک لیست دیجیتال مارکتینگ در سال 2019 با بهترین ابزارهای این روش بازاریابی اینترنتی آشنا شوید. بنابراین تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید

1: بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM

اگر به تبلیغ وب سایت خود را از طریق موتورهای جستجو از جمله گوگل، یاهو یا MSN بپردازید، به این روش بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM اطلاق می شود که نوعی بازاریابی اینترنتی محسوب خواهد شد. استفاده از بازاریابی موتورهای جستجو سبب افزایش بازدید سایت می شود و در رتبه بندی وب سایت در نتایج ارگانیک جستجو تاثیر بسزایی خواهد داشت. همچنین با بهره گیری از جستجوی مکانی در موتورهای پربازدید گوگل و یاهو، کسب و کارهای نزدیک را به مخاطب و کاربر نشان خواهد داد که این موضوع در رتبه بندی محلی الکسا سایت بسیار موثر می باشد.

2: بهینه سازی موتورهای جستجو(سئو)

بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو سایت به منظور تخصیص رتبه بهتر برای سایت های مختلف توسط موتورهای جستجو صورت می پذیرد. انجام سئو به روش ها و تکنیک های بسیار مهمی احتیاج دارد که به نوعی دیدگاه متفاوت و تولید محتوای ارگانیک و با کیفیت برای سایت اطلاق می شود که برای به منظور قرار گرفتن در صفحات اولیه موتورهای جستجو مانند گوگل و یاهو بسیار حائز اهمیت می باشد.

بهینه سازی موتورهای جستجو به یکی از مهمترین زیرمجموعه های دیجیتال مارکتینگ تبدیل شده است. اگر از سئو اطلاعات کافی ندارید، پیشنهاد می کنم مقاله سئو چیست؟ را حتما مطالعه کنید.

3: بازاریابی محتوا

یکی از مهمترین بخش های هر سایت و وبلاگ، محتوای منتشر شده در آن می باشد که به نوعی بیانگر حوزه تخصصی سایت مورد نظر می باشد. بازاریابی محتوا اغلب به صورت متن، اینفوگرافیک، ویدئو و ... در وب سایت منتشر خواهد شد تا تبلیغات و شناسایی محصولات و خدمات سایت را برای مشتریان انجام دهد. به عبارت دیگر بازاریابی محتوا همان هنر برقراری ارتباط با مشتریان بالفعل و بالقوه می باشد.

انتشار مطالب مفید و ارگانیک با توجه به نیازهای مخاطبان در بازه های زمانی خاص، سبب گرایش کاربر به محصولات شما خواهد شد و به مرور زمان یک مشتری عادی را به یک خریدار وفادار تبدیل خواهد کرد. به منظور آشنایی بیشتر با مفهوم بازاریابی محتوا، پیشنهاد می کنیم مقاله بازاریابی محتوا چیست؟ را مطالعه نمایید.

4: بازاریابی شبکه های اجتماعی

امروزه با فراگیر شدن اینترنت و گوشی های هوشمند در سطح جامعه، شاهد استفاده از پلتفرم شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، تلگرام، اینستاگرام و ... در سطح وسیعی می باشیم که پتانسیل بسیار بالایی برای تبلیغ محصولات و خدمات از خود نشان داده اند تا جایی که بازاریابی شبکه های اجتماعی به یکی از زیرمجموعه های دیجیتال مارکتینگ تبدیل شده است.

بازاریابی با استفاده از شبکه های مجازی یا اجتماعی که دارای تعدد بسیاری نیز می باشند، از طریق تبلیغ کالا و خدمات در قالب بنرهای معرفی همراه با لینک در کانال های بزرگ صورت می پذیرد که در نتیجه منجر به افزایش ترافیک سایت و فروش بیشتر خواهد شد.  به منظور آشنایی بیشتر با تبلیغات در شبکه های اجتماعی کلیک نمایید.

5: بازاریابی پیامکی

یکی دیگر از زیرمجموعه های بازاریابی دیجیتال، بهره گیری از بازاریابی پیامکی (SMS MARKETING)  می باشد که با کمترین هزینه، می توان بیشترین بازدهی را دریافت نمود. در روش بازاریابی پیامکی با ارسال پیامک به مخاطبان، آنها را در جریان تخفیفات، جشنواره ها و ... قرار خواهید داد تا مشتری را به برند وفادار کرده و همچنین مشتریان جدیدی را جذب نمایید.

بنابراین پیشنهاد شما به صاحبان مشاغل این است که هرگز از بازاریابی پیامکی غافل نشوند. حال به منظور آشنایی بیشتر با بازاریابی پیامکی، توصیه می کنیم مقاله بازاریابی پیامکی سایت ملی پیامک را مطالعه نمایید.

6: بازاریابی ویروسی دیجیتال

یکی دیگر از استراتژی های پرکاربرد در بازاریابی دیجیتال، بهره گیری از بازاریابی ویروسی دیجیتال می باشد که با گسترش اینترنت و فضاهای اجتماعی، انجام این روش نیز آسان شده است. بازاریابی ویروسی که به بازاریابی دهان به دهان نیز شهرت دارد با کمترین هزینه تبلیغات و حتی نزدیک به صفر صورت می گیرد که به نوعی کمپین تبلیغاتی با استفاده از افراد خواهد بود که که بنرهای معرفی کالا و خدمات را در میان افراد منتشر خواهند کرد. این روش که از آن به عنوان اینفلوئنسر مارکتینگ نیز یاد می شود، به راحتی باعث افزایش بازدید و فروش محصولات خواهد شد.

به منظور آشنایی بیشتر با بازاریابی ویروسی دیجیتال کلیک نمایید.

7: تبلیغات بنری

یکی از روش های پرکاربرد در تبلیغات محصولات و خدمات، تبلیغات بنری به شمار می آید که با استفاده از طراحی یک بنر جذاب و شیک که به طور کامل کالا و خدمات سایت شما تشریح خواهد کرد، صورت می پذیرد. اگر قصد استفاده از تبلیغات بنری را برای پیشرفت کسب و کار خود دارید، حتما از متخصصین در زمینه طراحی بنر کمک بگیرد تا با استفاده از ایده های خلاقانه، مخاطب را به سمت محصولات خود جذب نمایید. به منظور آشنایی بیشتر با تبلیغات بنری، پیشنهاد می کنیم به مقاله سایت نوین سری بزنید.

8: ایمیل مارکتینگ

بازاریابی از طریق ایمیل یا ایمیل مارکتینگ یکی از روش های قدیمی در زمینه بازاریابی آنلاین محسوب می شود که همچنان از این روش برای تبلیغ محصولات استفاده می شد. جمع آوری ایمیل مشتریان و ارسال ایمیل با طرح های پیشنهادی ویژه و تخفیفی، منجر به ترغیب مشتریان به خرید دوباره از سایت شما خواهد شد و به مرور زمان این رابطه نوعی مشتری وفادار به برند و محصول را به وجود خواهد آورد.

9: بازاریابی موبایلی

بازاریابی موبایلی به صورت چند کاناله با استفاده از گوشی های هوشمند، تبلت و ... برای دسترسی به مخاطبان هدف صورت می پذیرد که از طریق پیامک، ایمیل، شبکه های اجتماعی، وب سایت، برنامه های موبایلی و ... صورت می پذیرد. با توجه به فراگیر شدن گوشی های هوشمند قابل اتصال به اینترنت، استفاده از بازاریابی موبایلی که چندین روش مختلف را در دل خود جای داده است، یکی از موثرترین روش ها جهت بازاریابی دیجیتال به شمار می آید که استفاده اصولی از آن سبب افزایش فروش محصولات خواهد شد.

10: تبلیغات با پرداخت به ازای کلیک

این روش از تبلیغ در واقع شامل هر نوعی از دیجیتال مارکتینگ میشود که در آن شما به ازای کلیک کاربر بر روی تبلیغ مورد نظر هزینه پرداخت میکنید. برای مثال Google AdWords نوعی از تبلیغات PPC است که به پرداخت برای جستجوی تبلیغات نیز شهرت دارد. تبلیغات کلیکی با سرعت بسیار زیادی در موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی در حال گسترش می باشد که شما باید برای افزایش سود از این تبلیغات پولی و کلیکی برای سایت و محصولات خود بهره بگیرید.

همانطور که متوجه شدید، بهترین سیستم PPC دنیای تبلیغات کلیکی، گوگل می باشد که موتورهای جستجو با راهنمایی های لازم شما را به سمت موفقیت در بازار رقابتی سوق خواهند داد.

11: بازاریابی ویدیویی

بازاریابی ویدیویی یکی از ابزارهای کاربردی در بازاریابی دیجیتال به شمار می آید که به ویدئو مارکتینگ نیز شهرت دارد. به عنوان مثال سایت هایی مانند آپارات یا یوتیوب در زمینه تبلیغات چند ثانیه ای فعالیت گسترده ای دارند که به بازاریابی ویژه ای منجر خواهد شد. تبلیغات به صورت کلیپ های چند ثانیه ای در سطح اینترنت و معرفی کالا به این شیوه تاثیر بسزایی در جذب مشتری خواهد داشت و به عنوان یک روش موثر در سطح اینترنت محسوب می شود. اگر قصد انجام بازاریابی با روش ویدئو مارکتینگ را دارید باید به نکاتی مانند بیان صحیح محتوا در قالب کلیپ، بهینه سازی، صرف هزینه و زمان برای ساخت ویدئو، تبلیغ در رسانه های مختلف و ... توجه ویژه ای داشته باشید تا به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنید. برای آشنایی بیشتر با ویدئو مارکتینگ و نکات کلیدی برای انجام این روش، پیشنهاد می کنیم به صفحه چرا از ویدئو مارکتینگ استفاده کنیم؟ مراجعه کنید.

دیجیتال مارکتینگ چه مزایایی دارد؟

همانطور که گفته شد، دیجیتال مارکتینگ دارای مزایای بسیاری می باشد که با استفاده از ابزارها و استراتژی های گوناگون صورت می پذیرد. استفاده از بازاریابی دیجیتال برای مشاغل اینترنتی و حتی سنتی سبب افزایش فروش خواهد شد. بهره گیری از ابزارهای ارتباطی و اپلیکیشن ها به همراه اینترنت سبب شده است تا دیجیتال مارکتینگ روز به روز گسترش پیدا کند و به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای بازاریابی برای مشاغل، شرکت ها و ... تبدیل شود. به طورکلی استفاده از بازاریابی دیجیتال دارای مزیت هایی از قبیل موارد زیر می باشد که به صورت مختصر بیان خواهیم کرد:

 1. دیجیتال مارکتینگ یکی از قوی ترین ابزارهای بازاریابی در دنیای دیجیتال امروز محسوب می شود.
 2. روش بازاریابی دیجیتال بسیار مقرون به صرفه از لحاظ هزینه و زمان می باشد.
 3. دیجیتال مارکتینگ بهترین روش شناخت بازار هدف و تبدیل مشتریان بالفعل به بالقوه برای کالا و خدمات به شمار می آید.
 4. در این روش بازاریابی به طیف گسترده ای از مشتریان آنلاین می توان دست یافت. 

سخن آخر

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و فراگیر شدن ابزارهای دیجیتال و اینترنت، راه اندازی کسب و کار آنلاین برای کلیه مشاغل به یکی از دغدغه های صاحبان کسب و کار تبدیل شده است. حال با توجه به بازار رقابتی بکارگیری روش های به روز و پیشرفته برای موفقیت در کسب و کار نیز بسیار حائز اهمیت می باشد که دیجیتال مارکتینگ با استفاده از ابزارها و استراتژی های خاص و منحصر به فرد در زمینه بازاریابی اینترنتی به شما در شناخت بازار هدف و رسیدن به موفقیت کمک شایانی خواهد کرد.

ابزارهای مورد استفاده در بازاریابی دیجیتال بسیار متنوع و گوناگون می باشند که باید به صورت اصولی و صحیح از آنها استفاده کرد تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. امیدوارم مطالبی که در این مقاله در ارتباط با دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای مورد استفاده در این روش بیان کردیم، شما را در رسیدن به اهدافتان کمک کند و تغییر بزرگی در کسب و کار شما ایجاد نماید. اگر سوال و پیشنهادی دارید، می توانید از بخش دیدگاه آن را مطرح کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت به آن پاسخ خواهند داد. یا اینکه با شماره 63404-021 تماس بگیرید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

خیلی خوب بود ممنون

خیلی عالی بود ممنونم

ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2