۲۰٪ تخفیف ویژه پرتال برای حمایت از کسب و کارها

آموزش تصویری نصب اپن کارت فارسی

انتخاب یک سیستم فروشگاه ساز به دغدغه اصلی افراد برای ساخت سایت فروشگاهی تبدیل شده است. به لطف سیستم‌های مختلف و البته رایگانی که برای ساخت فروشگاه اینترنتی وجود دارد، امروزه می‌توان هر فروشگاه اینترنتی را برای فروش هر نوع محصول فیزیکی، دانلودی یا خدماتی پیدا کرد.

فروشگاه ساز اپن کارت نیز یکی دیگر از سیستم‌های ساخت فروشگاه اینترنتی است که به کمک آن می‌توانید در زمانی کوتاه فروشگاه اینترنتی خود را با امکانات پایه و مورد نیاز راه‌اندازی کرده و اقدام به فروش محصولات خود بکنید. در این آموزش قصد داریم به معرفی نحوه نصب اپن کارت فارسی بر روی هاست سی پنل بپردازیم. در نهایت نیز یک پیشنهاد فوق العاده برای شمایی که به دنبال روشی ساده، سریع و کم هزینه برای ساخت فروشگاه اینترنتی هستید، خواهیم داد که می‌توانید بدون نیاز به خرید هاست و دامنه، فروشگاه اینترنتی خود را در کمتر از 5 دقیقه راه‌اندازی کرده و به مدت یک هفته به صورت کاملا رایگان روی آن کار کنید.

آموزش تصویری نصب اپن کارت فارسی

در مقاله قبلی به بررسی سیستم فروشگاه ساز اپن کارت پرداختیم و دانستیم که اپن کارت چیست و چه کاربردی دارد؟ حال در این مقاله قصد داریم که پس از معرفی فروشگاه ساز اپن کارت به آموزش تصویری نصب اپن کارت فارسی بپردازیم.

بعد از ووکامرس اپن کارت پرطرفدارترین سیستم برای ساخت فروشگاه اینترنتی در سطح جهانی است. اپن کارت سیستم فروشگاه ساز اینترنتی است که به کمک آن می‌توانید فروشگاه اینترنتی خود را ایجاد کنید.

استفاده از آن کاملا رایگان بوده و کافی است پس از دانلود اقدام به نصب اپن کارت بر روی هاست سی پنل، پلسک یا دایرکت ادمین خود کنید. اما برای اینکه دسترسی به امکانات بیشتر و استفاده از قالب با ظاهری مناسب داشته باشید، لازم است که به صورت جداگانه هزینه‌های مختلفی را صرف خرید قالب و ماژول‌های اون کارت بکنید. در نتیجه رایگان بودن این سیستم صرفا به استفاده از نسخه خام آن بر می‌گردد.

چگونه اپن کارت را نصب کنیم؟

برای نصب اپن کارت مشابه هر فروشگاه ساز اینترنتی نیاز به طی مراحل زیر دارید.

 1. ساخت پایگاه داده اپن کارت
 2. دانلود اپن کارت فارسی و آپلود آن روی هاست
 3. خارج کردن اپن کارت از حالت فشرده
 4. طی کردن مراحل نصب اپن کارت
 5. حذف پوشه install اپن کارت از هاست

در این آموزش نصب اپن کارت فارسی به صورت قدم به قدم طی خواهد شد، بنابراین دقت کنید که کلیه مراحل را طبق توضیحات و تصاویر درج شده ادامه دهید.

مرحله اول: ساخت دیتابیس برای اپن کارت

فروشگاه ساز اپن کارت از پایگاه داده mysql یا mariaDB برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کند. کلیه اطلاعات فروشگاه اینترنتی که مربوط به کارهای پردازشی است از طریق دیتابیس انجام می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت که دیتابیس حکم مغز هر سایت را دارد.

برای ساخت دیتابیس اپن کارت در حالتی که از هاست سی پنل استفاده می‌کنید، ابتدا به صفحه اصلی هاست رفته و سپس مشابه تصویر زیر از بخش DATABASES روی گزینه mysql databases کلیک کنید.

نام دیتابیس خود را در فیلد Create New Database وارد کنید. یک نام دلخواه مانند site را در فیلد مورد نظر وارد کرده و سپس روی دکمه Create Database کلیک کنید. بهتر است که برای امنیت بهتر از یک نام بی معنی استفاده کنید.

در این صورت دیتابیس ساخته شده و در صفحه جدید پیام سبز رنگ با عنوان Added the database نمایش داده خواهد شد. روی دکمه go back کلیک کنید تا مجددا به تنظیمات دیتابیس برگردید. در این مرحله باید در قسمت Add New User یک نام کاربری برای دیتابیس خود انتخاب کنید.

پیشنهاد می‌کنم از یک نام متفاوت در این بخش استفاده کنید که از نام دیتابیس جدا بوده و دیتابیس شما امنیت بیشتری داشته باشد. بعد از وارد کردن نام دو فیلد مربوط به رمز را نیز باید پر کرده و یک رمز عبور قوی برای دیتابیس خود انتخاب کنید.

برای اینکه از رمز قوی استفاده کنید، بهتر است روی دکمه Generate Password کلیک کنید که رمز پیشنهادی از سوی خود سی پنل استفاده شود. سپس بعد از نمایش رمز این رمز را در جایی یادداشت کنید، چرا که برای نصب اپن کارت به آن نیاز داریم. برای استفاده از این رمز نیز تیک گزینه I have copied this password in a safe place را فعال کرده و در نهایت روی دکمه use password کلیک کنید تا این رمز در فیلدهای رمز مشابه تصویر زیر قرار داده شود.

روی دکمه Create User کلیک کنید تا پیام سبز رنگ موفقیت آمیز بودن انتخاب نام کاربری دیتابیس به صورت You have successfully created a MySQL user named نمایش داده شود. مجددا روی دکمه go back کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات دیتابیس برگردید. در این مرحله به بخش Add User To Database برسید مراجعه کنید.

مشابه تصویر فوق، ابتدا از فیلد USER نام کاربری دیتابیس خود را انتخاب کنید. سپس از فیلد DATABASE نیز نام دیتابیس که در مرحله اول ساخت دیتابیس وارد کردید را انتخاب کرده و در نهایت روی دکمه Add کلیک کنید.

در این صورت وارد صفحه‌ای مشابه تصویر زیر می‌شوید که باید تیک گزینه ALL PRIVILEGES را انتخاب کرده و در نهایت روی دکمه Make Changes کلیک کنید.

در این مرحله یک پیغام سبز رنگ در گوشه مرورگر نمایش داده خواهد شد که در آن نام دیتابیس و نام کاربری دیتابیس نشان داده می‌شود و نشان از موفقیت آمیز بودن مراحل ساخت پایگاه داده اپن کارت دارد.

مرحله دوم: دانلود اپن کارت فارسی و آپلود در هاست

در این مرحله لازم است که با مراجعه به وب‌سایت رسمی اپن کارت فارسی آخرین نسخه این فروشگاه ساز را دانلود کنید. برای این منظور کافی است به صفحه دانلود اپن کارت فارسی مراجعه کرده و جدیدترین نسخه را که با فرمت zip. در دسترس است دانلود کنید.

پس از دانلود فایل وارد هاست خود شده و فایل دانلودی را در مسیری که قصد نصب آن را دارید آپلود کنید. در اینجا چون ما قصد ساخت فروشگاه در دامنه اصلی را داریم، آن را در پوشه Public_html آپلود می‌کنیم.

مرحله سوم:خارج کردن فایل از حالت فشرده

پس از اینکه آخرین نسخه اپن کارت را آپلود کردید در این مرحله باید فایل را از حالت فشرده خارج کنید. برای این منظور بسته به کنترل پنل هاست باید از ابزار Extract استفاده کنید.

پس از اینکه فایل‌ها از حالت فشرده خارج شدند، پوشه‌ها و فایل‌های مربوط به اپن کارت در مسیر public_html قرار می‌گیرد که برای ادامه مراحل نصب باید آدرس دامنه خود را در مرورگر وارد کنید.

مرحله چهارم: آغاز نصب اپن کارت

در این مرحله باید آدرس دامنه خود را وارد کنید تا با صفحه نصب اپن کارت مواجه شوید.

در این مرحله باید شرایط و قوانین را با کلیک روی دکمه ادامه بپذیرید.

در این صورت صفحه‌ای مشابه تصویر بالا نمایش داده خواهد شد که منابع و موارد مورد نیاز برای نصب اپن کارت در آن بررسی شده و اگر همه چیز به درستی انتخاب شده باشد، کلیه موارد به رنگ سبز خواهند بود. در غیر این صورت باید بررسی کرده و به کمک شرکت هاستینگ خود مواردی را که ایراد دارد برطرف کنید. در نهایت روی دکمه ادامه کلیک کنید تا به مرحله بعد هدایت شوید.

در این مرحله اطلاعات خواسته شده را بر اساس توضیحات زیر ثبت کنید.

درایور پایگاه داده: از این گزینه باید نوع پایگاه داده را انتخاب کنید که به صورت پیش‌فرض روی MySQLi قرار دارد و نیازی به تغییر آن نیست.

نام هاست: این گزینه به صورت پیش‌فرض روی localhost قرار دارد که نیازی به تغییر دادن آن ندارید.

نام کاربری: در این فیلد نام کاربری پایگاه داده را که در مرحله اول ساختیم وارد کنید.

رمز عبور: در این فیلد رمز پایگاه داده را وارد کنید.

پایگاه داده: در این فیلد نام پایگاه داده خود را که در مرحله اول هنگام ساخت دیتابیس اپن کارت انتخاب کردید وارد کنید.

پورت: این فیلد به صورت پیش‌فرض انتخاب می‌شود که نیازی به تغییر آن ندارید.

پیشوند جداول: هر سایت دارای یک پایگاه داده است که اطلاعات حیاتی سایت در آن قرار دارند. با ایجاد ارتباط بین پایگاه داده و فایل‌های موجود در هاست که در مسیر public_html قرار دارد، اطلاعات سایت توسط مفسرها و php پردازش شده و در نهایت یک سایت برای ما لود می‌شود. اپن کارت نیز مشابه سایر سیستم‌های سایت ساز برای اینکه از سرقت اطلاعات جلوگیری کند از پیشوند جداول استفاده کرده است. در حالت عادی این پیشوند روی _oc قرار دارد که برای افزایش امنیت بهتر است این پیشوند را تغییر دهید و از یک پیشوند دلخواه استفاده کنید.

نام کاربری: در این فید نام کاربری که برای صفحه مدیریت اپن کارت در نظر دارید انتخاب کنید.

رمز عبور: در این فیلد رمز دلخواه خود را وارد کنید.

ایمیل: در این فیلد هم ایمیل خود را وارد کنید.

در نهایت روی دکمه ادامه کلیک کنید. در این صورت اپن کارت نصب شده و صفحه‌ای مشابه تصویر زیر به شما نمایش داده می‌شود.

مرحله پنجم: حذف پوشه install پس از نصب اپن کارت

در اینجا همانطور که در تصویر می‌بینید پیش از هر چیزی باید پوشه install را پس از نصب اپن کارت حذف کنید. بنابراین وارد file manager هاست شده و پوشه install را حذف کنید.

حال نصب اپن کارت به اتمام رسیده و کافی است که به انتهای آدرس دامنه خود عبارت admin را مانند site.com/admin وارد کنید تا فرم ورود مشابه تصویر زیر نمایش داده شود.

با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور قادر به ورد در سایت خواهید بود. پس از ورود به پیشخوان اپن کارت با تصویری مشابه زیر روبه‌رو خواهید شد که در آن می‌توانید به مدیریت محصولات و فروشگاه اینترنتی خود بپردازید.

ساخت فروشگاه اینترنتی با فروشگاه ساز پرتال

تا اینجای کار با مراحل نصب اپن کارت فارسی آشنا شده و دانستیم که برای ساخت یک سایت با استفاده از اپن کارت به چه چیزهایی نیاز داریم و چه مراحلی باید طی شود.

بیایید تجربه‌ای متفاوت و لذت بخش را برای 7 روز به صورت کاملا رایگان تست کنیم. پیشنهاد ما استفاده از فروشگاه ساز پرتال برای ساخت فروشگاه اینترنتی است. چه برای شمایی که از اپن کارت قبلا استفاده کردید و چه برای شمایی که به کمک این آموزش با مراحل نصب اپن کارت آشنا شدید، این پیشنهاد را داریم.

فروشگاه ساز پرتال چیست؟ چرا باید از آن استفاده کنیم؟

فروشگاه ساز پرتال یک سیستم کاملا آماده است که همه موارد مورد نیاز برای ساخت سایت در آن پیاده سازی شده است. این موارد درست مشابه ساخت فروشگاه اینترنتی شامل یک فضای میزبانی و دامنه هستند با قرارگیری در کنار این سیستم امکان ساخت سایت را به شما خواهند داد. اگر با فروشگاه ساز ساز آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنم مقاله سایت ساز چیست؟ را مطالعه کنید.

سایت ساز و فروشگاه ساز پرتال برای هر فرد مبتدی و حرفه‌ای می‌تواند بهترین، ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین انتخاب برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی باشد.

با استفاده از فروشگاه ساز پرتال پرتال در زمان و هزینه خود صرفه جویی خواهید کرد و به راحتی و با خیالی آسوده می‌توانید یک سایت کاملا حرفه‌ای را با سرعت بالا داشته باشید.

7 روز تست رایگان سایت ساز پرتال

ما به شما 7 روز تست و استفاده از این سیستم را به صورت رایگان می‌دهیم. در این 7 روز می‌توانید بدون هزینه کردن حتی 1 ریال و عدم نیاز به خرید هاست یا دامنه سایت و فروشگاه اینترنتی خود را با امکانات کاملا حرفه‌ای ایجاد کنید.

با رسیدن به انتهای این 7 روز با خود صاف و صادق باشید؛ به شما قول می‌دهیم که پرتال را انتخاب خواهید کرد، به این دلیل که:

1- عدم نیاز به خرید هاست و دامنه

همانطور که در این آموزش مشاهده کردید، برای استفاده از اپن کارت یا هر CMS دیگر، نیاز به خرید هاست و دامنه دارید تا اپن کارت را روی آن نصب کنید. به طور متوسط برای خرید هاست مناسب و دامنه در طول یک سال نیاز به پرداخت حداقل 200.000 تومان خواهید داشت.

اما فروشگاه ساز پرتال فضای لازم برای مدیریت فایل‌های سایت و دامنه مورد نیاز را به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهد داد.

2- محیطی ساده و آسان

مدیریت سایت می‌تواند کار دشوار و پیچیده‌ای باشد. اگر امکانات استفاده شده در یک سایت زیاد باشد، ممکن است با کوچکترین حواس پرتی مشکلاتی را ایجاد کنید. برای همین استفاده ساده و در عین حال داشتن رابط کاربری جذاب در هر سیستم یک نیاز اساسی است.

محیط مدیریت پرتال به صورت ساده با ظاهری مناسب در اختیار شما قرار می‌گیرد. کافی است به هر بخش از تنظیمات و قابلیت‌های سایت خود رفته و به بخش‌های مختلف هر یک از آنها دسترسی داشته باشید. برای استفاده از این محیط مطمئنا نیاز به هیچگونه راهنمایی نخواهید داشت و اگر هم احیانا سوالی پیش آمد پایگاه آموزشی و تیم پشتیبانی 24 ساعته در کنار شماست.

3- پشتیبانی عالی

در ساخت سایت با استفاده از CMS ها نیاز به یک پشتیبان سایت و توسعه دهنده داریم که بتواند مشکلات سایت را برطرف کرده و شخصی سازی‌های لازم در آن را ایجاد کند. حتی اگر فرض کنیم که خود شما تخصص این کار را داشته باشید، مطمئنا محدودیت زمانی که برای کارهای مختلف دارید کمی کارها را کد خواهد کرد.

برای همین تیمی از کارشناسان به صورت رایگان در کنار شماست که به روش‌های گوناگون آموزش استفاده از سیستم یا رفع مشکلات در هر ساعتی از شبانه روز شما را راهنمایی خواهند کرد. در حالتی که در هنگام استفاده از اپن کارت برای داشتن یک پشتیبان باید هزینه‌های بالایی پرداخت کنید.

4- امکانات کامل

چه بخواهید یک سایت راه‌اندازی کنید، چه فروشگاه اینترنتی و چه سایت خدماتی؛ پیشنهاد ما فوق العاده است. پرتال همه امکانات لازم را برای هر سایتی فراهم کرده است تا بدون نیاز به دانش فنی برنامه نویسی و پرداخت هزینه‌های بالا، بتوانید از امکانات کاملی استفاده کنید.

برخی از این امکانات عبارتند از:

 • امکان ساخت ایمیل روی دامنه شخصی
 • مدیریت فایل پیشرفته
 • سئو مناسب بر اساس جدیدترین فاکتورهای سئو گوگل
 • ارائه SSL رایگان
 • امکان ساخت انواع فرم خبرنامه و تماس
 • طراحی واکنشگرا(Responsive) و قالب‌های متنوع
 • امکان ساخت وبلاگ جدا روی سایت
 • امکان ساخت فروشگاه فایل یا فروش محصولات فیزیکی
 • دسترسی به آمارگیر پیشرفته
 • اطلاع رسانی پیامکی و ایمیلی
 • امکان ساخت صفحه پرداخت آنلاین یا ایجاد کیف پول شخصی در سایت
 • امکان افزودن کاربر با دسترسی‌های مختلف
 • سیستم امتیازدهی و لایک مطالب با امکان نمایش امتیاز ستاره‌ای در گوگل

و بسیاری از امکانات متنوع دیگر که با مراجعه به صفحه تعرفه‌ها می‌توانید کلیه این امکانات را مشاهده کنید.

کافی است هر قابلیت دلخواه را از محیط ساده مدیریت سایت انتخاب کرده و بدون حتی یک خط کدنویسی از آن استفاده کنید.

دقت کنید که در این 7 روز شما دسترسی کامل به تمامی امکانات اشاره شده را دارید.

دیدگاه خود را ارسال کنید
ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02163404 داخلی 2