آموزش تصویری نصب پرستاشاپ فارسی

با افزایش چشم‌گیر کاربران اینترنت در طول این سال ها که رشد رو به بالایی به خود گرفته است، کسب و کارها به فکر ارائه خدمات و محصولات خود در بستر اینترنت گرفته‌اند و از طریق راه‌های مختلفی مثل شبکه‌های اجتماعی و ساخت فروشگاه اینترنتی اقدام به فروش محصولات به صورت اینترنتی می‌کنند. بهترین روش برای ساخت فروش اینترنتی محصولات استفاده از سایت است؛ چرا که در این روش، کلیه کارها به صورت اتوماتیک انجام گرفته و فرآیند شروع به خرید برای محصول تا لحظه رسیدن محصول به دست مشتری کاملا خودکار است.

برای ساخت فروشگاه اینترنتی روش‌های مختلفی وجود دارد که شامل استفاده از سیستم اختصاصی، سیستم مدیریت محصول رایگان و سیستم سایت ساز است. از آنجایی که استفاده از سیستم اختصاصی هزینه بسیار بالایی دارد، افراد در زمان شروع به کار سمت استفاده از این نوع اسکریپت برای ساخت فروشگاه اینترنتی نمی‌روند. دو روش دیگر می‌ماند که در این مقاله قصد داریم به معرفی هر یک از آنها بپردازیم.

آموزش تصویری نصب پرستاشاپ فارسی

در مقالات قبلی به بررسی سیستم فروشگاه ساز پرستاشاپ پرداختیم و دانستیم که پرستاشاپ چیست و چگونگی نصب آن را نیز یاد گرفتیم. حال در این مقاله قصد داریم که پس از معرفی فروشگاه ساز پرستاشاپ به آموزش تصویری نصب پرستاشاپ فارسی بپردازیم.

پرستاشاپ یک سیستم فروشگاه ساز اینترنتی است که به کمک آن می‌توانید فروشگاه اینترنتی خود را ایجاد کنید. استفاده از این سیستم کاملا رایگان بوده و کافی است پس از دانلود آن را روی هاست خود نصب کنید. اما برای اینکه دسترسی به امکانات بیشتر و استفاده از قالب با ظاهری مناسب دسترسی داشته باشید، لازم است که به صورت جداگانه هزینه‌های مختلفی را صرف خرید قالب پرستاشاپ و ماژول‌های پرستاشاپ بکنید. در نتیجه رایگان بودن این سیستم صرفا به استفاده از نسخه خام آن بر می‌گردد.

چگونه پرستاشاپ را نصب کنیم؟

برای نصب پرستاشاپ مثل هر سایت ساز یا بهتر است بگوییم فروشگاه ساز اینترنتی نیاز به طی کردن مراحل زیر را دارید.

 1. ساخت پایگاه داده پرستاشاپ
 2. دانلود پرستاشاپ و آپلود آن روی هاست
 3. خارج کردن پرستاشاپ از حالت فشرده
 4. طی کردن مراحل نصب پرستاشاپ
 5. حذف پوشه install از پرستاشاپ

در این آموزش قصد داریم تا مراحل نصب پرستاشاپ فارسی را که به صورت خلاصه وار شامل موارد بالا می‌باشد به صورت تصویری طی کنیم.

مرحله اول: ساخت دیتابیس پرستاشاپ

فروشگاه ساز پرستاشاپ از پایگاه داده mysql یا mariaDB برای پردازش اطلاعات استفاده می‌کند. کلیه اطلاعات فروشگاه اینترنتی که مربوط به کارهای پردازشی است از طریق دیتابیس انجام می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت که دیتابیس حکم مغز یک سایت را دارد.

برای ساخت دیتابیس پرستاشاپ ابتدا به صفحه اصلی سی پنل رفته و مشابه تصویر زیر از بخش DATABASES روی گزینه mysql databases کلیک کنید.

مشابه تصویر زیر نام دیتابیس خود را در فیلد Create New Database وارد کنید. یک نام دلخواه مانند site را در فیلد مورد نظر وارد کرده و سپس روی دکمه Create Database کلیک کنید. بهتر است که برای امنیت بهتر از یک نام بی معنی استفاده کنید.

در این صورت دیتابیس ساخته شده و در صفحه جدید پیام سبز رنگ با عنوان Added the database نمایش داده خواهد شد. روی دکمه go back کلیک کنید تا مجددا به تنظیمات دیتابیس برگردید. در این مرحله باید در قسمت Add New User یک نام کاربری برای دیتابیس خود انتخاب کنید.

پیشنهاد می‌کنم از یک نام متفاوت در این بخش استفاده کنید که از نام دیتابیس جدا بوده و دیتابیس شما امنیت بیشتری داشته باشد. بعد از وارد کردن نام دو فیلد مربوط به رمز را نیز باید پر کرده و یک رمز عبور قوی برای دیتابیس خود انتخاب کنید.

برای اینکه از رمز قوی استفاده کنید، بهتر است روی دکمه Generate Password کلیک کنید که رمز پیشنهادی از سوی خود سی پنل استفاده شود. سپس بعد از نمایش رمز این رمز را در جایی یادداشت کنید، چرا که برای نصب پرستاشاپ به آن نیاز داریم. برای استفاده از این رمز نیز تیک گزینه I have copied this password in a safe place را فعال کرده و در نهایت روی دکمه use password کلیک کنید تا این رمز در فیلدهای رمز مشابه تصویر زیر قرار داده شود.

روی دکمه Create User کلیک کنید تا پیام سبز رنگ موفقیت آمیز بودن انتخاب نام کاربری دیتابیس به صورت You have successfully created a MySQL user named نمایش داده شود. مجددا روی دکمه go back کلیک کنید تا به صفحه تنظیمات دیتابیس برگردید. در این مرحله به بخش Add User To Database برسید مراجعه کنید.

مشابه تصویر فوق، ابتدا از فیلد USER نام کاربری دیتابیس خود را انتخاب کنید. سپس از فیلد DATABASE نیز نام دیتابیس که در مرحله اول ساخت دیتابیس وارد کردید را انتخاب کرده و در نهایت روی دکمه Add کلیک کنید.

در این صورت وارد صفحه‌ای مشابه تصویر زیر می‌شوید که باید تیک گزینه ALL PRIVILEGES را انتخاب کرده و در نهایت روی دکمه Make Changes کلیک کنید.

در این مرحله یک پیغام سبز رنگ در گوشه مرورگر نمایش داده خواهد شد که در آن نام دیتابیس و نام کاربری دیتابیس نشان داده می‌شود و نشان از موفقیت آمیز بودن مراحل ساخت پایگاه داده پرستاشاپ دارد.

مرحله دوم: دانلود پرستاشاپ و آپلود آن روی هاست

در این مرحله لازم است که با مراجعه به وب‌سایت رسمی پرستاشاپ فارسی آخرین نسخه این فروشگاه ساز را دانلود کنید. برای این منظور کافی است به صفحه دانلود پرستاشاپ فارسی مراجعه کرده و جدیدترین نسخه را که با فرمت zip. در دسترس است دانلود کنید.

پس از دانلود فایل وارد هاست خود شده و فایل دانلودی را در مسیری که قصد نصب آن را دارید آپلود کنید. در اینجا چون ما قصد استفاده از پرستاشاپ روی دامنه اصلی را داریم، آن را در پوشه Public_html آپلود می‌کنیم.

مرحله سوم:خارج کردن فایل از حالت فشرده

پس از اینکه آخرین نسخه پرستاشاپ را آپلود کردید در این مرحله باید فایل را از حالت فشرده خارج کنید. برای این منظور بسته به کنترل پنل هاست باید از ابزار Extract استفاده کنید.

با خروج از حالت فشرده پوش‌ای با نام prestashop در مسیر مورد نظر اضافه خواهد شد. وارد پوشه شده و سپس با انتخاب کلیه فایل‌ها و پوشه‌ها، به کم ابزار Move هاست، آنها را از این پوشه خارج کرده و به public_html منتقل کنید.

مرحله چهارم: آغاز نصب پرستاشاپ

در این مرحله باید آدرس دامنه خود را وارد کنید تا با صفحه نصب پرستاشاپ مواجه شوید.

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید از بخش ادامه نصب در زبان دلخواه خود را انتخاب کرده و روی دکمه بعدی کلیک کنید.

در این مرحله باید شرایط و قوانین را با فعال کردن تیک گزینه مورد نظر پذیرفته و مجدد روی دکمه بعدی کلیک کنید.

نام فروشگاه: در این فیلد عنوان فروشگاه خود را وارد کنید.

فعالیت اصلی: از این گزینه دسته بندی فروشگاه خود را انتخاب کنید که در چه زمینه‌ای قصد فروش محصولات را دارید.

کشور: از این فیلد کشور خود را انتخاب کنید.

نام، نام خانوادگی و آدرس ایمیل: در این سه فیلد به ترتیب موارد خواسته شده را وارد کنید. آدرس ایمیل برای مدیریت سایت و اطلاع رسانی از فروش، فراموشی رمز و… کاربرد دارد.

رمز عبور فروشگاه: در این فیلد یک رمز عبور قوی برای فروشگاه خود انتخاب کنید. دقت کنید که رمز انتخابی باید بالای 8 کاراکتر باشد و سعی کنید که از کاراکترهای مختلف برای آن استفاده کنید. مجدد یک بار دیگر رمز را در فیلد نوشتن مجدد برای تایید وارد کرد و روی دکمه بعدی کلیک کنید.

نام پایگاه داده: در این فیلد نام پایگاه داده خود را که در مرحله اول هنگام ساخت دیتابیس پرستاشاپ انتخاب کردید وارد کنید.

نام کاربری پایگاه داده: در این فیلد نام کاربری پایگاه داده خود را وارد کنید.

رمز پایگاه داده: در این فیلد رمزی که برای دیتابیس خود انتخاب کردید را وارد کنید.

پیشوند جداول: هر سایت دارای یک پایگاه داده است که اطلاعات حیاتی سایت در آن قرار دارند. با ایجاد ارتباط بین پایگاه داده و فایل‌های موجود در هاست که در مسیر public_html قرار دارد، اطلاعات سایت توسط مفسرها و php پردازش شده و در نهایت یک سایت برای ما لود می‌شود. پرستاشاپ برای اینکه از سرقت اطلاعات جلوگیری کند از پیشوند جداول استفاده کرده است. در حالت عادی این پیشوند روی _ps قرار دارد که برای افزایش امنیت پرستاشاپ بهتر است این پیشوند را روی یک گزینه دلخواه مثل _prs انتخاب کنید. البته این گزینه صرفا یک نمونه بود.

در نهایت پس از اینکه کلیه فیلدهای بالا را مشابه تصویر وارد کردید برای درستی از صحت اطلاعات وارد شده، یک بار روی دکمه آبی هم اکنون اتصال به دیتابیس را بررسی کن کلیک کنید تا بررسی شود، در صورتی که پیغام سبز رنگ نمایش داده شد به معنی درست انتخاب کردن اطلاعات است که باید روی دکمه بعدی کلیک کرده و منتظر بمانید تا نصب مشابه تصویر زیر آغاز شود.

بعد از اینکه فرآیند نصب به صورت کامل پر شد صفحه‌ای مشابه تصویر زیر نمایش داده خواهد شد که نشان از موفقیت آمیز بودن مراحل نصب پرستاشاپ دارد.

همانطور که در تصویر می‌بینید نصب کامل شده و یک دکمه با نام مدیریت فروشگاه و دیگری با نام مشاهده فروشگاه نمایش داده شده است که به کلیک روی هر یک می‌توانید به مدیریت فروشگاه پرستاشاپ رفته یا اینکه فروشگاه خود را مشاهده کنید.

مرحله پنجم: حذف پوشه install پس از نصب پرستاشاپ

در اینجا همانطور که در تصویر می‌بینید پیش از هر چیزی باید پوشه install را پس از نصب پرستاشاپ حذف کنید. تا زمانی که این کار را انجام ندهید قادر به ورود در مدیریت پستاشاپ نخواهید بود. بنابراین وارد file manager هاست شده و پوشه install را حذف کنید.

فروشگاه ساز پرستاشاپ بر خلاف برخی فروشگاه سازها و سیستم‌های سایت ساز آدرس مدیریت یکسانی ندارد، بنابراین باید آدرس ورود به مدیریت را که در اینجا قرار دارد را در جایی یادداشت کرده و برای ورود به آن استفاده کنید. اگر این آدرس را فراموش کردید کافی است وارد هاست خود شده و پوشه‌ای که با نام admin آغاز شده و پس از آن چند کاراکتر تصادفی متشکل از اعداد و حروف قرار دارد را بعد از آدرس دامنه خود مانند site.com/adminXXXXX وارد کنید.

حال پس از ورود به صفحه ادمین با صفحه ورود به پرستاشاپ مواجه خواهید شد که با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور قادر به ورد در سایت خواهید بود. نام کاربری همان ایمیل شماست.

پس از ورود به پرستاشاپ با تصویری مشابه زیر روبه‌رو خواهید شد که در آن می‌توانید به مدیریت محصولات و فروشگاه اینترنتی خود بپردازید.

ساخت فروشگاه اینترنتی با فروشگاه ساز پرتال

تا اینجای کار با مراحل نصب پرستاشاپ فارسی آشنا شده و دانستید که برای ساخت یک سایت با استفاده از پرستاشاپ به چه چیزهایی نیاز داریم و چه مراحلی باید طی شود. شما می‌توانید یک کاربر تازه وارد پرستاشاپ باشید که قرار است برای اولین بار از آن استفاده کنید، یا اینکه می‌توانید کاربری باشید که پیش از این، حداقل تجربه استفاده برای یک بار از پرستاشاپ را داشته است. خب، چطور تجربه‌ای بود؟

بیایید تجربه‌ای متفاوت و لذت بخش را برای 7 روز به صورت کاملا رایگان تست کنیم. پیشنهاد ما استفاده از فروشگاه ساز پرتال برای ساخت فروشگاه اینترنتی است. چه برای شمایی که از پرستاشاپ قبلا استفاده کردید و چه برای شمایی که به کمک این آموزش با مراحل نصب پرستاشاپ آشنا شدید، این پیشنهاد را داریم.

فروشگاه ساز پرتال چیست؟ چرا باید از آن استفاده کنیم؟

فروشگاه ساز پرتال یک سیستم کاملا آماده است که همه موارد مورد نیاز برای ساخت سایت در آن پیاده سازی شده است. این موارد درست مشابه ساخت فروشگاه اینترنتی شامل یک فضای میزبانی و دامنه هستند با قرارگیری در کنار این سیستم امکان ساخت سایت را به شما خواهند داد. اگر با فروشگاه ساز ساز آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنم مقاله سایت ساز چیست؟ را مطالعه کنید.

سایت ساز و فروشگاه ساز پرتال برای هر فرد مبتدی و حرفه‌ای می‌تواند بهترین، ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین انتخاب برای سیستم سایت ساز باشد. با استفاده از فروشگاه ساز پرتال پرتال در زمان و هزینه خود صرفه جویی خواهید کرد و به راحتی و با خیالی آسوده می‌توانید یک سایت کاملا حرفه‌ای را با سرعت بالا داشته باشید.

7 روز تست رایگان سایت ساز پرتال

ما به شما 7 روز تست و استفاده از این سیستم را به صورت رایگان می‌دهیم. در این 7 روز می‌توانید بدون هزینه کردن حتی 1 ریال و عدم نیاز به خرید هاست یا دامنه سایت و فروشگاه اینترنتی خود را با امکانات کاملا حرفه‌ای ایجاد کنید.

با رسیدن به انتهای این 7 روز با خود صاف و صادق باشید؛ به شما قول می‌دهیم که پرتال را انتخاب خواهید کرد، به این دلیل که:

1- عدم نیاز به خرید هاست و دامنه

همانطور که در این آموزش مشاهده کردید، برای استفاده از پرستاشاپ یا هر CMS دیگر، نیاز به خرید هاست و دامنه دارید تا پرستاشاپ را روی آن نصب کنید. به طور متوسط برای خرید هاست مناسب و دامنه در طول یک سال نیاز به پرداخت حداقل 200.000 تومان خواهید داشت.

اما فروشگاه ساز پرتال فضای لازم برای مدیریت فایل‌های سایت و دامنه مورد نیاز را به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهد داد.

2- محیطی ساده و آسان

مدیریت سایت می‌تواند کار دشوار و پیچیده‌ای باشد. اگر امکانات استفاده شده در یک سایت زیاد باشد، ممکن است با کوچکترین حواس پرتی مشکلاتی را ایجاد کنید. برای همین استفاده ساده و در عین حال داشتن رابط کاربری جذاب در هر سیستم یک نیاز اساسی است.

محیط مدیریت پرتال به صورت ساده با ظاهری مناسب در اختیار شما قرار می‌گیرد. کافی است به هر بخش از تنظیمات و قابلیت‌های سایت خود رفته و به بخش‌های مختلف هر یک از آنها دسترسی داشته باشید. برای استفاده از این محیط مطمئنا نیاز به هیچگونه راهنمایی نخواهید داشت و اگر هم احیانا سوالی پیش آمد پایگاه آموزشی و تیم پشتیبانی 24 ساعته در کنار شماست.

3- پشتیبانی عالی

در ساخت سایت با استفاده از CMS ها نیاز به یک پشتیبان سایت و توسعه دهنده داریم که بتواند مشکلات سایت را برطرف کرده و شخصی سازی‌های لازم در آن را ایجاد کند. حتی اگر فرض کنیم که خود شما تخصص این کار را داشته باشید، مطمئنا محدودیت زمانی که برای کارهای مختلف دارید کمی کارها را کد خواهد کرد.

برای همین تیمی از کارشناسان به صورت رایگان در کنار شماست که به روش‌های گوناگون آموزش استفاده از سیستم یا رفع مشکلات در هر ساعتی از شبانه روز شما را راهنمایی خواهند کرد. در حالتی که در هنگام استفاده از پرستاشاپ برای داشتن یک پشتیبان باید هزینه‌های بالایی پرداخت کنید.

4- امکانات کامل

چه بخواهید یک سایت راه‌اندازی کنید، چه فروشگاه اینترنتی و چه سایت خدماتی؛ پیشنهاد ما فوق العاده است. پرتال همه امکانات لازم را برای هر سایتی فراهم کرده است تا بدون نیاز به دانش فنی برنامه نویسی و پرداخت هزینه‌های بالا، بتوانید از امکانات کاملی استفاده کنید.

برخی از این امکانات عبارتند از:

 • امکان ساخت ایمیل روی دامنه شخصی
 • مدیریت فایل پیشرفته
 • سئو مناسب بر اساس جدیدترین فاکتورهای سئو گوگل
 • ارائه SSL رایگان
 • امکان ساخت انواع فرم خبرنامه و تماس
 • طراحی واکنشگرا(Responsive) و قالب‌های متنوع
 • امکان ساخت وبلاگ جدا روی سایت
 • امکان ساخت فروشگاه فایل یا فروش محصولات فیزیکی
 • دسترسی به آمارگیر پیشرفته
 • اطلاع رسانی پیامکی و ایمیلی
 • امکان ساخت صفحه پرداخت آنلاین یا ایجاد کیف پول شخصی در سایت
 • امکان افزودن کاربر با دسترسی‌های مختلف
 • سیستم امتیازدهی و لایک مطالب با امکان نمایش امتیاز ستاره‌ای در گوگل

و بسیاری از امکانات متنوع دیگر که با مراجعه به صفحه تعرفه‌ها می‌توانید کلیه این امکانات را مشاهده کنید.

کافی است هر قابلیت دلخواه را از محیط ساده مدیریت سایت انتخاب کرده و بدون حتی یک خط کدنویسی از آن استفاده کنید.

دقت کنید که در این 7 روز شما دسترسی کامل به تمامی امکانات اشاره شده را دارید.

دیدگاه خود را ارسال کنید
ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02163404 داخلی 2