روش های تبلیغ مغازه برای افزایش فروش چیست؟

برای اینکه از تبلیغ بهترین نتیجه را بگیرید باید از بهترین روش های تبلیغ استفاده کنید. گاهی لازم است چندین روش را امتحان کنید تا معلوم شود کدام برایتان بهتر است.
در این مقاله می‌خوانید:

چندین سال پیش، فکر می‌کرد فقط کسب و کارها و برندهای بزرگ حق تبلیغ دارند. آنهایی که در کارخانه‌هایشان چندین هزار نیرو مشغول به کارند. اما امروز می‌بینیم، که یک فروشنده کوچکی که در منزل خودش محصول می‌فروشد، هم تبلیغات می‌کند.

امروز مردم برای خرید هر محصول بی‌نهایت گزینه دارند. پس اگر شما هم یک فروشگاه یا مغازه فیزیکی دارید، مطمئنا برای باقی ماندن در این بازار رقابتی باید تبلیغات داشته باشید. اما خب نه هر نوع تبلیغاتی! در این مقاله از پرتال، می‌خواهم شما را با انواع روش‌های تبلیغات مغازه آشنا کنم. همچنین از میان آن‌ها بهترین روش تبلیغ مغازه را توضیح می‌دهم. 

با مطالعه چندین کتاب در زمینه فروش و بازاریابی به این نکته رسیدم که:

در بازار، اگر مثل بقیه نباشید، می‌توانید پیروز شوید.

این یعنی بهترین محصول، همان محصولی است که هنوز در فروشگاه بقیه پیدا نمی‌شود، بهترین روش افزایش فروش فروشگاه، روشی است که هنوز رقیبانتان از آن بی اطلاعند و اصلا بهترین راه تبلیغات مغازه، آن راهکاری است که کسی در تبلیغات اجرایش نکرده!

روش های تبلیغ مغازه

در ادامه، با خواندن راهکارهای تبلیغات مغازه به خوبی متوجه آن می‌شوید. این تبلیغات را به دو دسته کلی آنلاین و آفلاین تقسیم کرده‌ام:

انواع روش‌های تبلیغات آفلاین مغازه چیست؟

این دسته از تبلیغات را بیشتر می‌شناسید. ممکن است خودتان هم آن را انجام داده باشید. شاید بتوان به این روش‌ها، تبلیغات سنتی گفت، چون از خیلی وقت پیش وجود داشته‌اند. خب حالا ببینیم شامل چه روش‌هایی می‌شود: 

1. تبلیغات ساینیج (Signage)

چند روز پیش، برای رفتن به یکی از نقاط شهر از مترو کمک گرفتم. در راه رسیدن به مقصد، توجهم به مانیتورهای کوچک داخل واگن‌ها و تبلیغات آن جلب شد. متوجه شدم که در روز حداقل بیشتر از ۱۰ هزار نفر به این مانیتورها و محتوای آن دسترسی دارند. با توجه به اینکه این افراد زمان زیادی را هم در مترو صرف می‌کنند، احتمالا بتوان بازخورد خوبی از تبلیغات در این فضا گرفت.

نمونه تبلیغات ساینیج

علاوه بر مترو، مکان های دیگری هم هستند که ممکن است این تبلیغات آنلاین یا غیرآنلاین را دیده باشید. مثلا واگن‌های قطار بین شهری، اتوبوس‌های داخل و برون شهری، داخل فروشگاه‌ها، مراکز خرید، محوطه سینماها و… همه روزه مخاطبان بسیار زیادی دارند و اگر یک تبلیغ ویدیویی سرگرم کننده برای آنها بسازید، به خوبی می‌توانید در ذهنشان ماندگار شوید. این نوع تبلیغات که به کمک نمایشگرهای کوچک اغلب در مرکز دید مخاطب قرار دارند، تبلیغات ساینیج هستند.

نمونه تبلیغات ساینیج

2. تبلیغات در شبکه‌های استانی

خب تبلیغات در تلویزیون را که همگی می‌شناسید و همیشه بوده است. اما زمانی که صحبت از تبلیغات مغازه به میان می‌آید، مطمئنا تبلیغ در یک شبکه تلویزیونی ملی با چندین میلیون مخاطب که احتمالا اغلب شان در شهر شما نیستند، بازدهی خوبی ندارد. مخصوصا که تبلیغات در این شبکه‌ها هزینه بسیار زیادی هم دارد و هر کسی از پس آن بر نمی‌آید.

در مقابل می‌توانید با پرداخت هزینۀ کمتر، در شبکه استانی مغازه خودتان را تبلیغ کنید. در این صورت چون مخاطب‌تان هدفمند است احتمال تبدیل شدن‌شان بیشتر است. البته باز هم جز گران‌ترین روش‌های تبلیغ مغازه است. 

3. تبلیغات چاپی

تبلیغات چاپی را هنوز هم که هنوزه زیاد می‌بینیم. اما کمی به رفتار خودتان نسبت به این تبلیغات نگاه کنید. روزانه چند تا از این تبلیغات چاپی در قالب پوستر و تراکت را می‌بینید و حتی یک نگاه هم به آن نمی‌اندازید؟! البته تبلیغات چاپی فقط به تراکت محدود نمی‌شود. بلکه شامل همۀ این‌ها می‌شود:

 • چاپ بنر،
 • چاپ تراکت،
 • کارت ویزیت،
 • تبلیغات در مجله و روزنامه،
 • بروشور،
 • پوستر،
 • و…

این نوع تبلیغات از بقیه ساده‌تر و قدیمی‌تر است؛ اما تأثیر کمتری هم دارد. مثلا اگر تا حالا یک مجله را ورق زده باشید، حتما بارها چشم‌تان به تبلیغات مختلف افتاده است. و اصلا هم یادتان نیست که هر کدام چه بوده‌اند. پس انتظار بالایی از این نوع تبلیغات نداشته باشید. هر چند هنوز هم برای آن مخاطبان خاصی وجود دارد. 

4. تبلیغات چریکی

اگر کمی به ذهن خلاق خودتان اعتماد دارید، تبلیغات چریکی یک گزینه مناسب است. در این روش، شما با کمک خلاقیت و یک یا چند روش نامتعارف تبلیغاتی، سعی می‌کنید توجه‌ها را به سمت خودتان جلب کنید. نمونه این نوع تبلیغات را در تصویر پایین مشاهده می‌کنید:

نمونه تبلیغات چریکی

همانطور که از تصویر بالا هم مشخص است، در تبلیغات چریکی می‌توانیم با هزینه کم و البته مقداری خلاقیت، با جلب توجه بسیار زیاد، مخاطبان زیادی را به برند، محصول یا خدمات خودمان جذب کنیم.

انواع تبلیغات آنلاین مغازه چیست؟

این روش‌های تبلیغات جدیدتر هستند. در مقابل اینکه هزینه کمتری برایتان دارند، اتفاقا نتیجه بخش تر هستند و می توانند از همه نقاط کشور برای شما مشتری بفرستند. اما با این حال هنوز افراد برای استفاده از آن‌ها مقاومت می‌کنند. پس تا قبل از اینکه دیر شود، آن را شروع کنید. ضرر که ندارد، اگر نتیجه نداد آن را انجام ندهید.

در مقاله «افزایش فروش بدون تبلیغات» گفته‌ایم، که فعالیت در شبکه‌های اجتماعی با وب سایت دو مزیت اصلی دارد:

 • هزینه آن، نسبت به روش‌های سنتی کمتر است.
 • تأثیر آن، نسبت به روش‌های سنتی بیشتر است. 

فضای آنلاین کسب و کار در ایران این روزها خیلی شلوغ شده است. اما یک نکته مهم: نگاهی به مغازه‌های اطراف خودتان بکنید. چند نفر آنها برای رشد کسب و کارشان سایت زده‌اند؟ چند نفر در تلگرام و اینستاگرام به شکل اصولی فعالیت می‌کنند؟ 

این یعنی اگر همین حالا هم یک وب سایت داشته باشید یا طبق اصول صحیح بازاریابی در اینستاگرام فعالیت کنید، از 70یا 80 درصد مغازه‌های شهر خودتان جلوتر هستید. چطور؟ در ادامه به شما آموزش می‌دهم:

1. شروع فعالیت و تبلیغات مغازه در اینستاگرام

یک پیج اینستاگرام راه بیندازید، از امروز تصاویر همه محصولات خودتان را درون آن قرار دهید و از هفته بعد هم منتظر مشتری بمانید! نه صبر کنید، با این کار هیچ مشتری پیدا نمی‌کنید. برای فعالیت در آن باید یک سری کارها را انجام دهید.

مثلا به‌جای اینکه فقط از محصولات و ویژگی‌های آن بگویید، از فایده و ارزش آن صحبت کنید. یعنی چه؟ مثلا فرض کنیم که یک فروشگاه محصولات آرایشی بهداشتی دارید. محتوای به درد بخور یعنی چیزهایی که برای مخاطب مفید است. مثلا در مورد روش‌های مراقبت پوست و مو به او اطلاعات دهید. محصولات یک برند آرایشی بهداشتی را بررسی کنید. یا اینکه بگویید برای هر نوع پوست چه محصولاتی بهتر است. 

اگر این اطلاعات را به افراد بدهید، به شما اعتماد کرده و با احتمال بیشتری از شما خرید می‌کند. 

یک نمونه دیگر درست کردن محتوای طنز است. اگر بتوانید محتوایی مربوط به محصولتان را به شکل طنز منتشر کنید، بازخورد به شدت مناسبی از آن می‌گیرید.

علاوه بر اینها مطالب فکت و علمی هم بازخورد خوبی دارد. مثلا اگر یک مغازه فروش قهوه دارید، محتواهایی در مورد تاریخچه پیدایش قهوه، ساخت دستگاه قهوه ساز، نکات جالب مربوط به آن و… در کنار انواع دیگر محتوا، باعث جذب مخاطب می‌شود.

پیشنهاد می‌کنم این دو مقاله را حتما بخوانید، هر چیزی که برای فروش از اینستاگرام بخواهید می‌توانید در آن پیدا کنید:

بعد از اینکه اوضاع پیجتان کمی خوب شد، می‌توانید آن را برای تبلیغ به دیگران بدهید. مثلا با پرداخت هزینه از پیج هایی که فالوور واقعی بالایی دارند بخواهید تا شما را تبلیغ کنند. این کار به شدت تاثیر مثبت دارد. دو نمونه از این نوع تبلیغات را در تصاویر زیر می بینید. یکی توسط پیج مانتوسرا و دیگری مدوپیا معرفی شده است، که هر دو از صفحات شناخته شده در فشن و مد هستند:

نمونه تبلیغات در اینستاگرام

2. تبلیغ مغازه در اپلیکیشن

تا حالا موقع دانود یک اپلیکیشن، تبلیغاتی که روی آن می‌آید را دیده اید؟ این روش، تبلیغات در اپلیکیشن است. البته خود آن به انواع مختلف و متفاوتی تقسیم می‌شود. مثلا نوعی از آن صرفا تبلیغات درون اپلیکیشن هستند. یک نوع دیگر به صورت نوتیفیکیشن (پیغام) روی تلفن همراه کاربر تبلیغ را ارسال می‌کنند و چند روش متفاوت دیگر.

دقت کنید؛ بهتر است اپلیکیشن انتخابی برای تبلیغ مغازه و افزایش فروش، اپلیکیشنی باشد که به محصولات و خدماتتان مرتبط است و مخاطبان هدف بیشتری جزو مخاطبان آن هستند. 

3. راه اندازی یک سایت یا تبلیغ مغازه در سایت‌های دیگر 

خودتان بهتر در جریان هزینه های بالای تبلیغات بنری هستید و می دانید که چندین میلیون باید صرف اجاره یک ماهه یا چند روزه آن کنید. تازه بعد از مدتی هم از یادشان می‌روید. علاوه بر آن، افراد مثل قبل به این تبلیغات توجه نمی کنند. 

به جای آن از روشی استفاده کنید که هزینه آن کمتر از یک بیستم آن است. مخاطبان بیشتری می توانید داشته باشید. و اینکه همیشه جلوی چشمشان هستید. سایت هم مثل شبکه های اجتماعی می تواند از هر کجای ایران برای شما مشتری بیاورد و هیچ محدودیت جغرافیایی برای آن وجود ندارد. یک نمونه آن سایت زومیت است که حتما آن را می شناسید. 

نمونه وب سایت تبلیغاتی

در مقاله، راه های افزایش فروش مغازه گفته ایم که داشتن یک سایت، از بهترین روش‌هایی است که فروش تان را تا حد زیادی بالا ببرد. راه اندازی یک سایت شاید دو سه میلیون هم برایتان هزینه نداشته باشد، اما در مقابل مشتری زیادی می‌تواند برای‌تان بیاورد. علاوه بر آن، می‌توانید برای گرفتن ورودی بیشتر به سایت، از تبلیغات در سایت های دیگر استفاده کنید. 

شاید بگویید خب من که تجربه کار با سایت را ندارم. چگونه چنین کار سخت و پیچیده ای را انجام دهم؟

نگران این هم نباشید. افراد زیادی مثل شما بوده اند که الان صاحب یک سایت هستند. خوشبختانه الان روش های بسیار ساده ای برای ساخت و مدیریت سایت آمده است که نیاز به یک خط کدنویسی هم ندارد. در مقاله ساده ترین روش های ساخت سایت گفته ایم که استفاده از سایت ساز و فروشگاه ساز پرتال یک گزینه مناسب برای این کار است. 

مزیت اصلی پرتال، سادگی کار با آن است. راه اندازی اش هم که یک ساعت بیشتر زمان نمی برد. اگر باورتان نمی شود خودتان الان امتحان کنید. تا 7 روز هم فرصت تست رایگان دارید. علاوه بر آن، تخفیف 25 درصد هم برای حمایت از کسب و کارها در این اوضاع بیماری کرونا برای شما در نظر گرفته شده است. تا دیر نشده همین الان انجامش دهید. 

طراحی سایت فروشگاهی

برای ساخت سایت، کافی است یک شماره تلفن وارد کنید. بعد از آن وارد پنل مدیریتی که شوید، همه چیز به شما آموزش داده می‌شود. اینکه چگونه قالب دلخواه‌تان را انتخاب کنید؛ محصولتان را کجا وارد کنید؛ چه قابلیت هایی را به سایت تان اضافه کنید. 

کلام آخر؛ تبلیغات نامناسب دور ریختن پول‌تان است

تبلیغات شاید در ظاهر کار سختی نباشد، اما بسیار حساس است. اگر ندانید کِی، کجا و به روشی تبلیغ کنید، پولتان هدر می‌رود، بدون اینکه نتیجه بگیرید. اگر می بینید فلانی برای تبلیغ محصولش از فلان روش استفاده کرده و نتیجه گرفته دلیلی ندارد که برای شما هم جواب دهد. بگذارید خیلی خلاصه به چند نکته کلیدی اشاره کنم:

 • برای تبلیغات از ترکیب چند روش استفاده کنید؛ از هر کدام نتیجه نگرفتید دیگر انجامش ندهید.
 • پیش از اینکه تبلیغ کنید، از کیفیت محصول، خدمات، پیچ اینستاگرام و سایتتان مطمئن باشید.
 • هیچ لزومی ندارد از همان ابتدا با روش های پرهزینه شروع کنید، از کم شروع و آن را بیشتر کنید.
 • اگر می خواهید در اینستاگرام تبلیغ کنید، حواستان باشد آن را به افراد یا پیج هایی بسپارید که کارشان با محصول شما باشد.
 • به جای تمرکز روی روش های سنتی مثل بنر، مجله و تراکت، در فضای آنلاین تبلیغ کنید. 

برای ما بنویسید که شما تاکنون از کدام روش ها برای تبلیغ مغازه یا فروشگاه‌تان استفاده کرده اید. 

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

سلام تبلیغات مافقط سنتی بوده که جواب هم نداده لطفا راهنمایی کنید

من تا بحال تبلیع نکردم اما کار خودم عکاسی از محصولات شرکتها و پوشاک میباشد همسرم فروش لوازم خانگی تو شوش . میخو ام تبلیغ کنم برای لوازم خانگی

سلام
کلیات رو توی مقاله گفتیم که چطور باید تبلیغات انجام بدید و چیکار کنید. باقی موارد برمی‌گرده به این که کجا می‌خواید تبلیغ کنید. مثلا تبلیغ توی سایت‌های مختلف یا اینستاگرام هر کدوم اصولی داره که باید برای بازدهی بیشتر رعایت کنید.

درود بر شما . عالی و سازنده بود

سلام
ممنون از لطفتون

مفیدبود و آموزنده

سپااااااس

سلام
مخلصیم، موفق و پیروز باشید

سلام واقعا عالی بود

سلام
مرسی از لطفتون😍

خیلی مطالب مفییبود ممنون

قربان شما ناهید عزیز :)

سپاس فراوان
مفید بود

قربان شما :)
خوشحالیم که مفید بوده.

بسیار عالی و کافی و جذاب بود. ممنونم از توضیحاتتون.

سلام. خواهش میکنم :)
مرسی از شما
خوشحالیم که دوس داشتین.

ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2