سایت ساز چیست؟ برای چه کسانی مناسب است؟

 با استفاده از سایت ساز، با پرداخت یک هزینۀ مناسب، همۀ دردسرهای طراحی سایت را پشت سر می‌گذارید.با ما همراه باشید، تا درباره سایت ساز، کامل با شما صحبت کنیم.
در این مقاله می‌خوانید:

 قبل از اینکه وارد بحث سایت ساز شویم، سناریوی زیر را با هم مرور کنیم.

شما می‌خواهید برای کسب درآمد از اینترنت یا معرفی خودتان، یک سایت شخصی یا تجاری داشته باشید؛ پس سراغ یک طراح یا یک شرکت طراحی سایت می‌روید. طراحی سایت شما از چند هفته تا چند ماه زمان می‌برد. طی این مدت مجبورید بارها و بارها با طراح سایت یا شرکت تماس بگیرید، تا طرح و ویژگی‌های مدنظرتان را به او منتقل کنید. در نهایت اگر خوش شانس باشید، طراح، سایت دلخواه شما را سروقت تحویل می‌دهد. حالا به قسمت دردناک ماجرا می‌رسیم، یعنی موعد پرداخت هزینه...

چند میلیونی از حساب‌تان کم شده است. حالا می‌خواهید کار با وب‌سایت‌تان را شروع کنید؛ اما همه چیز بیش از حد پیچیده است. تصور می‌کردید کار راه‌اندازی سایت تمام شده است و قسمت سخت ماجرا را پشت سر گذاشته‌اید. اما به نظر می‌رسد که این طور نیست...کم کم تماس‌های شما با طراح بدون پاسخ می‌ماند و اشکالات سایت یکی یکی خود را نشان می‌دهند. خسته و کلافه و ناراضی از خودتان می‌پرسید: یعنی هیچ راه ساده‌ای وجود ندارد که من بتوانم برای خودم یک سایت داشته باشم؟

چرا، یک راه بسیار بسیار ساده‌تر وجود دارد: استفاده از ابزاری به نام سایت‌ساز!

ساخت سایت با سایت ساز

سایت‌ ساز چیست؟

در مقالۀ طراحی و ساخت سایت به 3 روش مختلف، استفاده از سایت ساز یکی از گزینه‌های روی میزمان است و کمی دربارۀ آن صحبت کرده‌ایم. حالا می‌خواهیم،کامل به آن بپردازیم. سایت‌ ساز ابزاری است که امکان ساخت، ویرایش و مدیریت یک وب‌سایت را بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی برای شما فراهم می‌کند. هدف اصلی طراحی سایت ساز، آسان کردن فرآیند طراحی سایت برای کاربران بوده است. با استفاده از سایت‌ساز شما هم می‌توانید به‌راحتی سایت دلخواه‌تان را بسازید و آن را مدیریت کنید.

باورتان نمی‌شود؟ به شما حق می‌دهم؛ حتماً با خودتان می‌گویید چطور می‌شود کاری را که یک برنامه نویس با صرف زمان و انرژی بسیار زیاد انجام می‌دهد، من به سادگی و ظرف مدت زمان اندک انجام بدهم. نگران نباشید! این مقاله به همۀ سوالات شما درباره مفهوم سایت‌سازها پاسخ می‌دهد.

همۀ سایت سازهایی که می‌شناسید، به صورت آنلاین کار می‌کنند. یعنی نرم‌افزارهای تحت وبی، که اغلب توسط یک شرکت به طور اختصاصی طراحی می‌شوند و در اختیار کاربران قرار می‌گیرند (مثل سایت‌ساز ما یعنی پرتال). شرکت‌های سازنده، معمولاً سایت‌سازها را به صورت اشتراک سالیانه یا ماهیانه ارائه می‌کنند. تمام امکانات لازم از جمله هاست (فضای مورد نیاز برای بارگزاری فایل‌های وب‌سایت)، ثبت دامنه، ویرایش ظاهر و محتوای وب‌سایت، یکجا و از طریق شرکت طراح به شما داده می‌شود.

سایت‌ ساز به‌درد چه کسی می‌خورد؟

ما با سابقه‌ای که در زمینۀ طراحی سایت داریم، هر روز با مشتریان مختلفی روبرو می‌شویم. تعدادی از این افراد، به‌دنبال داشتن یک سایت در کوتاه‌ترین زمان، با هزینه‌ای مناسب و بدون نیاز به مهارت بالا و دانش فنی هستند. پیشنهادی که ما برای این افراد داریم، استفاده از سایت‌ساز است. اگر شما هم جزو افراد زیر هستید، راه‌اندازی سایت با کمک سایت ساز بهترین گزینه است.

می‌خواهد خیلی سریع سایت خود را راه‌اندازی کند

shoj svdu shdj fh shdj shcبرای طراحی سایت به‌صورت اختصاصی یا با کمک سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس، باید حداقل یکی دو هفته منتظر بمانید. اما با کمک سایت‌سازها، در کمتر از یک ساعت، وب‌سایت‌تان آماده است. اگر باورتان نمی‌شود، با کلیک روی این صفحه، سایت یا فروشگاه خود را در عرض چند دقیقه بسازید. 


زمان زیادی برای کار با سایت و مدیریت آن ندارد

مزین سایت ساز

 سادگی کار با سایت‌ساز ، مهم‌ترین دلیل استفاده از آن‌ است. سایت‌ سازها اصلاً با هدف سهولت بخشیدن به کار طراحی سایت، برای افرادی که کدنویسی بلد نیستند، بوجود آمده‌اند. افراد دیگری پیش از اینکه آماده در اختیار شما قرار بگیرد، زحمت آن را کشیده‌اند و روی آن زمان زیادی صرف کرده‌اند. 

راحتی کار با سایت‌سازها، زمان زیادی را برای مدیریت آن، از شما نمی‌گیرد. به این ترتیب، برای کار با آن به شخص دیگری نیاز ندارید و خودتان با صرف زمانی اندک از پس آن بر می‌آیید. 

بودجه زیادی برای طراحی سایت ندارد

اگر ادعای طراحی سایت رایگان را کنار بگذاریم، ساخت سایت با سایت‌ سازها، نسبت به روش‌های دیگر، مانند طراحی سایت اختصاصی یا استفاده از CMS ها مقرون به‌صرفه‌تر است. هزینه طراحی سایت با کمک بعضی از سایت سازها، شاید در ابتدا، زیاد به‌نظر برسد، اما هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید، شما را از صرف هزینه‌های اضافی که در جریان کار برای‌تان پیش می‌آید، بی‌نیاز کرده است. 

مثلا برای طراحی سایت با وردپرس، علاوه بر هزینه‌های اولیه برای هاست و دامنه، مبلغی را باید صرف خرید قالب، افزونه و حل مشکلات پیش آمده کنید.به علاوه اینکه برای کار با آن، شاید به یک نیروی انسانی مجزا نیاز داشته باشید که هزینه‌ای برای‌تان رقم می‌زند.

اولین تجربه راه‌اندازی سایتش است

سایت ساز

اگر برای راه‌اندازی سایت، آمادگی لازم را ندارید و نگرانید که از پس آن بر نیایید، استفاده از سایت ساز بهترین گزینه برای شماست! کار با سایت‌سازها در عین اینکه نیاز به مهارت و تخصص خاصی ندارد، می‌تواند یک شروع عالی برای کسب درآمد از اینترنت باشد. برای شروع، استفاده از سایت ساز حرفه ای پرتال را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

مهارت‌ و توانایی حرفه‌ای برای کار با سایت ندارد

شاید تصور کنید کار با سایت و مدیریت آن فرایند سخت و پیچیده‌ای است. اما امروز، با وجود سایت‌سازها، مدیریت سایت به یک فعالیت راحت تبدیل شده و به هیچ تخصصی و مهارتی مانند کدنویسی نیاز ندارد. برای طراحی سایت با سایت ساز، کافی‌ست فقط از قابلیت drag & drop استفاده کنید و همۀ بخش‌ها را ویرایش کنید.


 شاید برای برخی از شما سوال پیش بیاید که:

 • آیا سایت‌های ساخته شده با سایت‌ساز ساده و محدود هستند؟

اینکه سامانه‌های سایت‌ساز کار طراحی و مدیریت سایت را ساده کرده‌اند، به این معنی نیست که این نوع سایت‌ها، خود نیز ساده هستند و امکانات محدودی دارد. اتفاقا سایت‌سازهای خوب، برعکس تصور بعضی افراد، از آخرین تکنولوژی‌های طراحی سایت استفاده می‌کنند؛ به علاوه، این سامانه معمولاً به طور مداوم به روز رسانی می‌شود و امکانات جدیدی به آن اضافه می‌شود. مانند سایت ساز پرتال که به‌صورت یکپارچه، بروز رسانی می‌شود.

 • آیا سایت‌سازها برای افراد غیرمبتدی کاربردی ندارند؟

خیر، اینگونه نیست. با اینکه سایت‌سازها برای راحتی کار افراد مبتدی و ناآشنا به طراحی سایت ساخته شده‌اند، افراد حرفه‌ای نیز می‌توانند از آنها استفاده کنند. چرا که سایت سازهای خوب، هم اجازۀ تغییر کدها را به برنامه نویسان می‌دهند، هم اجازۀ توسعه سیستم و نوشتن قابلیت‌های جدید را به آنها می‌دهد. بنابراین، اگر به طراحی و توسعه وب‌سایت علاقه دارید، باز هم سایت‌ساز گزینۀ خوبی است.

استفاده از سایت ساز چه مزایایی دارد؟

حالا که فهمیدیم سایت ساز چیست، بگذارید خیلی خلاصه ببینیم که با استفاده از سایت ساز، چه چیزهایی به‌دست خواهید آورد:

 • پکیج کامل: شما در استفاده از سایت ساز، همه خدمات لازم برای طراحی سایت را یک جا می‌گیرید. یعنی دیگر لازم نیست دامنه، هاست و طراحی به صورت جداگانه انجام شوند. حتی خدمات بیشتری همچون ساخت ایمیل بر روی دامنه اختصاصی نیز به شما ارائه خواهد شد. برای نمونه، پکیج‌های سایت ساز پرتال را ببینید. به‌جای صرف هزینه‌های جدا، همان ابتدا هزینه مشخصی را می‌پردازید.
 • کیفیت بالای قالب‌ها: قالب سایت سازهای خوب که توسط شرکت‌های معتبر ارائه می‌شوند، معمولاً کیفیت بالایی دارند؛ چون این قالب‌ها توسط خود شرکت و برای استفاده داخل کشور طراحی شده است. 
 • بدون نیاز به دانش فنی: هنگام استفاده از سایت سازها، شما به هیچ گونه دانش فنی نیاز ندارید. همه چیز به ساده ترین شکل ممکن در اختیار شماست؛ این در حالی است که در روش های دیگر، معمولاً باید کمی سر رشته در زمینه طراحی سایت داشته باشید.
 • پشتیبانی همیشگی: یک مزیت بزرگ سایت سازها این است که شما با همان هزینه کوچکی که می‌کنید، پشتیبانی مداوم هم خواهید داشت. توجه داشته باشید که اگر در بحث طراحی سایت وارد نیستید، پشتیبانی واقعاً یک ضرورت است و به هیچ وجه نباید این مزیت سایت سازها را دست کم بگیرید. مانند پشتیبانی سایت ساز پرتال، که 24 ساعته در دسترس است.

با توجه به چیزهایی که تا اینجا درباره سایت‌سازها گفتیم، اگر تصمیم دارید با سایت ساز سایت‌تان را راه‌اندازی کنید، در بخش بعد در مورد نحوه استفاده از آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

سایت‌سازها چگونه کار می‌کنند؟

گفتیم که با سایت‌ساز می‌توانید سایت خود را بسازید و به سادگی آن را مدیریت کنید. اما می‌پرسید چگونه؟ ما در ادامه می‌خواهیم این دو موضوع را به صورت جداگانه بررسی کنیم.

1) ساخت سایت

سایت‌سازها اغلب چندین قالب آماده در اختیارتان قرار می‌دهند؛ یکی را انتخاب کنید و آن را به دلخواه خودتان ویرایش کنید. قالب سایت همان شکل ظاهری آن است که توسط بازدیدکنندگان سایت‌تان مشاهده می‌شود. سایت‌سازها، امکان ویرایش قالب را در اختیار شما قرار می‌دهند. پس به راحتی می‌توانید محتوای خود را داخل قالب وارد نمایید، تصاویر را عوض کنید و هر آیتم را جابجا کنید.

سایت‌سازهای مختلف، قالب‌های متفاوت و مخصوص به خودشان را دارند. اما به طور کلی امکان ویرایش قالب در تمام سایت‌سازها به شما اجازه می‌دهد:

 • متن و تصویر صفحات وب‌سایت را تغییر بدهید.
 • منوی سایت را طراحی کنید و دسته‌بندی‌های موردنیاز را بوجود بیاورید.
 • صفحات مورد نیاز خود را ایجاد نمایید.

و امکانات دیگری مثل وبلاگ نویسی، ساخت فرم و ... که ممکن است بین سایت‌سازهای مختلف متفاوت باشد.

2) مدیریت سایت

پنل مدیریت سایت ساز پرتال

سایت‌سازها برای مدیریت سایت ابزاری به نام پنل مدیریتی در اختیار کاربر قرار می‌دهند. با استفاده از این پنل، مدیر سایت اختیارات لازم برای به‌روز رسانی و دسته‌بندی محتوا، مدیریت فایل‌ها، اعمال تنظیمات و آمارگیری را خواهد داشت. بخشی از امکانات این پنل در ادامه آمده است:

 • صفحات وب‌سایت، وبلاگ، فروشگاه و گالری تصاویرتان را می‌توانید حذف، ویرایش و دسته‌بندی کنید.
 • می‌توانید پیام‌های بازدیدکنندگان، ایمیل مشترکان خبرنامه و فرم‌های پرشده را مشاهده، تایید یا حذف کنید.
 • آمارهای بازدیدکنندگان و گزارش فعالیت‌ها قابل مشاهده و خروجی گرفتن است.
 • می‌توانید به افرادی غیر از خودتان امکان مدیریت بدهید و سطح دسترسی آنها را تعیین کنید.
 • می‌توانید فایل‌های صوتی، تصویری، ویدیویی و... سایت را مدیریت کنید و فایل جدید روی سایت آپلود کنید.
 • امکان دستکاری تنظیمات عمومی و تخصصی (مانند تمام تنظیمات مربوط به امور مالی، سئو، و حساب‌های کاربری) برای شما وجود دارد.
 • امکان ویرایش قالب سایت و تغییر آن حتی بعد از اتمام ساخت سایت فراهم است.
 • پنل مدیریتی سایت‌سازها معمولاً به بخش پشتیبانی آنلاین و آموزش‌های مربوط به سایت‌ساز متصل است. می‌توانید به راحتی از این خدمات استفاده کنید

بهترین سایت سازها کدامند؟

شاید در گذشته، تنها راه ایجاد سایت، طراحی سایت اختصاصی بود؛ اما امروز، روش‌های دیگری مانند استفاده از سایت‌سازها جایگاه خوبی در بازار طراحی سایت پیدا کرده است. این را از میزان جستجوی کاربران می‌گوییم، که به‌طور میانگین، هر ماه بیش از 3600 بار این عبارت در موتور جستجوی گوگل سرچ می‌شود.

اگر کمی در مورد سایت‌ساز سرچ کرده باشید، احتمالا اسم سایت سازهای ویکس (wix) و اسکوئراسپیس (squarespace) به گوش‌تان خورده است. این دو غول سایت‌ساز، بازار را در دست دارند؛ اما چون خارجی هستند، از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کنند و آموزش و راهنمای آن به زبان خارجی است.  پس بهتر است به سراغ نمونه‌های فارسی برویم!

سایت ساز پرتال را بشناسید!

سایت ساز پرتال اولین سامانه طراحی سایت فارسی به صورت آنلاین نیست، اما به جرات می توان گفت، که بهترین و کامل‌ترین سامانۀ سایت ساز فارسی زبان است. تیم ما برای راه‌اندازی این سامانه چهار سال تلاش کرده‌اند و تمام استانداردها و امکانات لازم برای یک وب سایت خوب را در آن گنجانده‌اند. به علاوه، ما همواره در حال به روز رسانی این سامانه و افزودن به قابلیت‌های آن هستیم.

به لطف تلاش و پیگیری تیم خودمان توانسته ایم، اعتماد کاربران زیادی را جلب کنیم. در حال حاضر، حدود 1000 وب سایت بر روی سامانه سایت ساز پرتال فعال هستند و مطمئناً این رقم به زودی قرار است بیشتر از این هم بشود. شما نیز با تست 7 روزه رایگان سایت ساز پرتال، تصمیم بگیرید، که آیا می‌خواهید یکی از این کاربران باشید یانه. 

در پایان، هر سوال یا نظری داشتید، در بخش دیدگاه با ما در میان بگذارید، یا با شماره‌گیری 02163404 داخلی 2 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

درود

آیا با استفاده از فروشگاه‌ساز پُرتال میشه سایت دو زبانه انگلیسی/فارسی هم ساخت؟!

سلام
وقتتون بخیر باشه.
بله میشه ولی خب هر کدوم رو باید روی یک سایت جدا راه بندازم. یعنی نیاز به دو بسته دارید.
اتفاقا مشتریانی از این نوع که سایت دو زبانه دارن رو داریم.

سلام
ایا جهت تاسیس یک سایت تصویری اموزش ریاضی نیاز به سایت ساز دارم یا
فروشگاه ساز؟؟
منتظر پاسخ شما هستم
با تشکر
سیفی

سلام اقای سیفی عزیز.
ببینید اگه توی سایتتون بخواید درگاه پرداخت بانکی یا فروش داشته باشید باید از فروشگاه ساز استفاده کنید. اما اگه نه؛ سایت ساز.

ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2