💥 دوره جدید و رایگان آکادمی پرتال: آموزش کامل کار با پرتال و ساخت فروشگاه اینترنتی 💥

چه شغل‌هایی با ورود هوش مصنوعی از بین می‌روند؟ راهکارهای مقابله با آن

با پیشرفت هوش مصنوعی و استفاده بیشتر مردم از آن، بسیاری از افراد شروع به این سؤال کرده‌اند که هوش مصنوعی چه شغل هایی را نابود می‌کند؟ با این که خیلی از مردم تصور می‌کنند هوش مصنوعی قرار است با هزینه کمتر جای تمام نیروی کار انسانی را بگیرد، اما ممکن است اینطور نباشد و بررسی دقیق‌تری درباره این موضوع نیاز است.
در این مقاله می‌خوانید:

قبل از این که بخواهیم درباره آینده هوش مصنوعی و این که جایگزین چه شغلی می‌شود یا نمی‌شود صحبت کنیم، بهتر است نگاهی به پیش‌بینی‌های گذشته درباره این موضوع بیندازیم.

در سال ۲۰۱۳ کال فری و مایکل آزبورن استادان دانشگاه آکسفورد انگلستان، مقاله‌ای را درباره احتمال کامپیوتری و اتوماتیک شدن مشاغل نوشتند. آن‌ها در مقاله خود پیش بینی کردند ظرف ۱۰ تا ۲۰ سال آینده، ۴۷ درصد از تمام شغل‌های آمریکا در خطر جایگزینی با نسخه کامپیوتری خود قرار می‌گیرند. در واقع فری و آزبورن گفتند بسیاری شغل‌های صنایع زیر، قرار است تماما کامپیوتری شوند:

 • حمل و نقل و تدارکات
 • اداری و اجرایی
 • خط تولید
 • صنایع خدماتی

از طرفی این دو دانشمند پیش‌بینی کردند که مشاغل با مهارت و حقوق کمتر، احتمال جایگزینی بیشتری با کامپیوتر دارند. درست ۱۰ سال بعد، هوش مصنوعی چت جی پی تی (ChatGPT) وارد بازار شد و بسیاری از افراد را شوکه کرد. اما چیزی که در حال حاضر می‌بینیم، این است که هوش مصنوعی در حد یک دستیار برای انسان‌ها باقی مانده است و فعلا نتوانسته جای مشاغل زیادی را بگیرد.

تاثیر هوش مصنوعی روی شغل‌ها

هوش مصنوعی چه شغل‌هایی را نابود می‌کند

در حالی که پیش بینی‌ها و بحث‌های زیادی درباره احتمال نابودی مشاغل توسط سرویس‌های مختلف هوش مصنوعی به گوش می‌رسد، سایت Will Robots Take My Job با استفاده از داده‌های آماری مختلف، به شما کمک می‌کند تا احتمال از بین رفتن شغلتان توسط هوش مصنوعی را بررسی کنید. جالب است بدانید که این سایت از همان مدل اصلی مقاله فری و آزبورن استفاده می‌کند و با ترکیب آن‌ها با داده‌های به روز، تغییرات فناوری و تاثیر آن روی هر شغلی را بررسی می‌کند.

همین سایت، تحقیقاتی را نیز درباره شغل‌هایی که در معرض خطر هوش مصنوعی قرار گرفته‌اند انجام داده‌است. در واقع این سایت در تحقیقات خود ۷ دسته از مشاغل را معرفی کرده است که در معرض خطر جایگزین شدن با هوش مصنوعی یا کامپیوتری شدن هستند.

شغل‌هایی که در خطر نابود شدن توسط هوش مصنوعی هستند، عبارتند از:

 • حمل و نقل و جا‌به‌جایی مواد
 • فروش و شغل‌های مربوط به فروش
 • شغل‌های مربوط به خط تولید
 • پشتیبانی اداری و اجرایی
 • تهیه و خدمات غذا
 • عملیات مالی
 • موارد دیگر مانند سرگرمی، نظافت، خدمات شخصی و خدمات حفاظتی

*نکته: لازم به ذکر است وقتی می‌گوییم «در معرض خطر جایگزین شدن» منظور ما این نیست که این شغل‌ها فردا، هفته آینده یا حتی سال آینده ناپدید می‌شوند؛ بلکه به احتمال زیاد در طول سال‌های آینده تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت.

بیشتر بدانید: کسب درآمد از هوش مصنوعی؛ از رویا تا واقعیت

از بین رفتن شغل‌ها با هوش مصنوعی

چرا هوش مصنوعی جای بعضی شغل‌ها را می‌گیرد؟

سوالی که پیش می‌آید این است که چرا برخی شغل‌ها بیشتر از بقیه در خطر جایگزینی با هوش مصنوعی قرار دارند؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که دلیل اصلی این خطر، کارایی بالاتر هوش مصنوعی است. در این مشاغل هوش مصنوعی می‌تواند وظایف را سریع‌تر، دقیق‌تر و با هزینه کمتری نسبت به نیروی انسانی انجام دهد.

کارهای روزمره، تکراری و روتین می‌توانند با خطای انسانی همراه شوند و آسیب‌پذیر هستند. با این حال ربات‌ها می‌توانند در این بخش سریع‌تر از انسان‌ها کار کنند و نیازی به استراحت فکری نیز ندارند.

از طرفی مشاغلی که حاصل «فکر زیاد» انسان‌ها هستند نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. مثلا شغل‌هایی که در آن تجزیه و تحلیل داده‌های کلان مثل تحلیل‌های مالی انجام می‌شود در معرض خطر هوش مصنوعی هستند؛ دلیل این موضوع نیز این است که در صورت پیشرفت تکنولوژی، هوش مصنوعی می‌تواند داده‌ها را بسیار سریع‌تر از انسان پردازش، تجزیه و تحلیل کند.

هوش مصنوعی جانشین شغل‌ها

هوش مصنوعی جایگزین چه شغل‌هایی نمی‌شود؟

تا اینجای مقاله درباره شغل‌هایی که ممکن است هوش مصنوعی جایگزین آن‌ها شوند صحبت کردیم؛ اما چه شغل‌هایی به این زودی توسط هوش مصنوعی تهدید نمی‌شوند؟ اصلی‌ترین دسته‌بندی شغل‌هایی که با وجود هوش مصنوعی نیز از بین نمی‌روند، شغل‌های زیر هستند:

 • شغل‌های مدیریتی
 • پزشک‌ها و تکنسین‌های مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی
 • کارهای آموزشی و کتابخانه
 • کارهای مربوط به عواطف انسانی مثل توانبخشی، خیریه و مددکار اجتماعی
 • ساخت و ساز و استخراج منابع طبیعی

این دسته‌بندی طیف گسترده‌ای از مشاغل را شامل می‌شوند. بعضی از این شغل‌ها به مدارک تحصیلی بالایی نیاز دارند و بعضی دیگر نیز تحصیلات خاصی نمی‌خواهند. اما همه شغل‌هایی که در این بخش معرفی کردیم یک ویژگی‌ مشترک دارند؛ آن هم این است که به صورت مستقیم روی افراد تاثیر می‌گذارند و به مهارت‌های حل مسئله نیاز دارند.

بیشتر بدانید: پرامپت چیست؟ دستوری که ما به هوش مصنوعی می‌دهیم

انسان و هوش مصنوعی

چرا هوش مصنوعی جایگزین این شغل‌ها نمی‌شود

شغل‌هایی که نیاز به تعامل عمیق انسانی و همدلی دارند، بهترین شانس را برای زنده ماندن در مقابل هوش مصنوعی خواهند داشت.

 حرفه‌های خلاق مثل هنرمندان، نویسندگان و طراحان بر اساس دیدگاه‌های منحصر به فرد انسانی ایجاد می‌شوند. از طرفی شغل‌هایی با تکیه عمیق بر درک و عواطف انسان‌ها مثل درمانگران، مددکاران اجتماعی و مشاوران نیز در این دسته قرار دارند. هوش مصنوعی این ویژگی‌ها را (هنوز) ندارد و بعید است که بتواند به این زودی جایگزین این نوع مشاغل شود.

پوستر فیلم هوش مصنوعی AI

تصویر بالا پوستر فیلم سینمایی هوش مصنوعی (AI) را نشان می‌دهد. این فیلم آینده‌ای را به تصویر می‌کشد که در آن یک ربات کودک، عواطف انسانی دارد و می‌تواند مانند فرزند یک خانواده عمل کند. اما این موضوع در فیلم است و بعید به نظر می‌رسد که هوش مصنوعی به این مرحله برسد.

به همین ترتیب نقش‌هایی که نیاز به تفکر خلاق، حل مسائل پیچیده و تفکر انتقادی دارند نیز در حال حاضر از هوش مصنوعی در امان هستند. این نوع مشاغل نیاز به تصمیم‌ها و تغییر برنامه‌های لحظه‌ای دارند که هوش مصنوعی از این توانایی برخوردار نیست. به همین دلیل فعلا خطری از جانب هوش مصنوعی این مشاغل را تهدید نمی‌کند.

چگونه شغل خود را از هوش مصنوعی در امان نگه داریم؟

در حالی که این امکان وجود دارد که بعضی از مشاغل با هوش مصنوعی جایگزین شوند، اما خیلی از افراد نگرانی بابت آن ندارند. به همین دلیل شما نیز باید بدانید که برای حفاظت از شغل خود در برابر هوش مصنوعی، چه کارهایی را انجام دهید.

یادگیری مادام‌العمر و کسب مهارت باعث می‌شود که از هوش مصنوعی عقب نیفتید. اگر توانایی‌های نرم مثل هوش هیجانی، توانایی رهبری و مهارت‌های فردی خود را قوی کنید، هوش مصنوعی نمی‌تواند جای شما را بگیرد. چرا که این توانایی‌های شما برای کارفرما ارزشمند است و هیچ هوش مصنوعی آن‌ها را ندارد.

همچنین سعی کنید از تکنولوژی روز صنعت خود آگاه باشید. همان‌طور که هوش مصنوعی رشد می‌کند و خودش را با صنعت روز وفق می‌دهد، شما نیز باید همین‌طور رفتار کنید. در نهایت هم به هوش مصنوعی به چشم یک رقیب نگاه نکنید، چرا که هوش مصنوعی می‌تواند بهترین رفیق کاری شما باشد. سعی کنید از هوش مصنوعی استفاده کنید تا کارهای خود را راحت‌تر پیش ببرید و کار با کیفیت‌تری را در شغل خود انجام دهید.

با انجام کارهایی که گفتیم نه تنها دیگر از هوش مصنوعی نخواهید ترسید، بلکه ممکن است عاشق آن شوید!

همکاری با هوش مصنوعی

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با هوش مصنوعی و تاثیر آن روی مشاغل مختلف آشنا کنیم. همان‌طور که در متن خواندیم، شغل‌های زیادی هستند که با ورود هوش مصنوعی در معرض خطر قرار می‌گیرند و ممکن است در آینده از بین بروند؛ اما همه شغل‌ها چنین سرنوشتی نخواهند داشت. از طرفی اگر از هوش مصنوعی می‌ترسید و نگران هستید که جای شما گرفته شود، بهتر است به فکر کسب مهارت‌هایی باشید که از عهده هوش مصنوعی خارج است. اگر هم به فکر آینده هستید، باید به شما بگوییم که باید خودتان را به روز کنید تا علم کافی داشته باشید و خطر خاصی شما را تهدید نکند.

یکی از اصلی‌ترین مواردی که می‌تواند شما را وارد دنیای جدیدی کند و پایه شما در اینترنت و دنیای تکنولوژی را قوی کند، ساخت وب‌سایت است. برای ساخت سایت و آشنایی با دنیای بی‌انتهای تکنولوژی، لازم نیست حتما دانش فنی خاصی داشته باشید؛ چرا که سایت ساز پرتال به شما اجازه می‌دهد بدون نیاز به دانش فنی، کامل‌ترین و حرفه‌ای‌ترین سایت ممکن را برای خودتان بسازید.

برای طراحی سایت در پرتال تنها کافی است در همین صفحه روی گزینه ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی کلیک کنید. بعد از پاسخ به چند سؤال کوتاه،‌ یک سایت تستی رایگان ۷ روزه در اختیار شما قرار می‌گیرد که با استفاده از آن می‌توانید تمامی امکانات پرتال را تست کنید. اگر سؤال بیشتری درباره ساخت سایت با استفاده از پرتال دارید، می‌توانید با کارشناسان پشتیبانی ما به شماره ۰۲۱۹۱۰۰۳۳۸۳ داخلی ۲ تماس بگیرید. همچنین اگر سوالی درباره تاثیر هوش مصنوعی روی شغل‌ها دارید یا خودتان تجربه‌ای در این زمینه کسب کرده‌اید،‌ خوشحال می‌شویم نظرتان را در بخش دیدگاه‌ها ثبت کنید.

سوالات متداول

 • هوش مصنوعی جایگزین چه شغل‌هایی می‌شود؟

هوش مصنوعی در حال حاضر نمی‌تواند جای شغل خاصی را به طور کامل پر کند. اما طبق تحقیقات در آینده ممکن است شغل‌های مربوط به حمل و نقل، فروش، خط تولید، شغل‌های اداری و اجرایی، شغل‌های مالی و بعضی مشاغل مربوط به هنر و سرگرمی را تحت خطر قرار دهد.

 • هوش مصنوعی چه شغل‌هایی را از بین نمی‌برد؟

با وجود اینکه هوش مصنوعی در آینده ممکن است بعضی شغل‌ها را تهدید کند، شغل‌های دیگری نیز هستند که هوش مصنوعی قدرت تهدید کردن آن‌ها را احتمالا در آینده هم نخواهد داشت. از جمله این شغل‌ها می‌توان به شغل‌های مدیریتی، کارهای آموزشی، توانبخشی، پزشکی و هر شغلی که به طور مستقیم با انسان و عواطف انسانی در ارتباط است اشاره کرد.

 • چطور می‌توانیم از شغل خود در برابر هوش مصنوعی محافظت کنیم؟

یادگیری مداوم و به روز نگه داشتن خود، اضافه کردن توانایی‌های نرم مثل توانایی مدیریت و رهبری و آگاهی از تغییرات روز تکنولوژی در دنیا به شما کمک می‌کند که از شغل خود در برابر هوش مصنوعی دفاع کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

واقعا این نکته که گفتید هوش مصنوعی جای شغلارو نمیگیره و با افزایش مهارت میتونیم از هوش مصنوعی استفاده کنیم خیلی درست بود. تحقیق جالبی کرده بودید ممنون

سلام خدمت شما
بله دوست عزیز هوش مصنوعی نمیتونه به صورت کامل جای مشاغل رو بگیره

ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2