پرامپت (Prompts) چیست؟ نحوه نگارش کاربردی پرامپت

از زمانی که سرویس‌های هوش مصنوعی وارد کار شدند، کاربران بسیار زیادی به سمت خود جذب کرده‌اند. کار با ابزارهای هوش مصنوعی ساده است، اما برای استفاده صحیح از سرویس‌های هوش مصنوعی، باید پرامپت‌های خوبی نیز برای آن‌ها بنویسید. پرامپت در واقع دستوراتی است که از سمت شما به هوش مصنوعی داده می‌شود.
در این مقاله می‌خوانید:

نوشتن یک پرامپت درست می‌تواند کار سختی باشد، حتی بسیاری از افراد تصور می‌کنند برای نوشتن یک پرامپت خوب، حتما باید راز و جادوی خاصی را بلد باشند! اما چنین نیست و تنها با رعایت اصول مشخصی که در این مقاله گفته‌ایم، می‌توانید بهترین پرامپت را بنویسید.

واقعیت این است که ایجاد پرامپت‌ برای سرویس‌های هوش مصنوعی متن به متن و متن به عکس آنقدرها هم پیچیده نیست. با داشتن دانش مناسب، استفاده از کلمات و عبارات کلیدی و رعایت فرمول‌هایی ساده، می‌توانید بهترین پرامپت ممکن را برای خود بنویسید.

در این مقاله نحوه نوشتن پرامپت‌های موثر برای سرویس‌های هوش مصنوعی را به شما آموزش داده‌ایم. همچنین نمونه‌ها و مثال‌هایی را از پرامپت‌های اصولی برای سرویس‌های هوش مصنوعی متنی و تصویری به شما ارائه می‌دهیم. اگر می‌خواهید با استفاده از این سرویس‌ها خروجی‌های خوبی داشته باشید، می‌توانید از راهکارها و نکاتی که درباره نوشتن پرامپت در این مقاله گفته‌ایم استفاده کنید. با ما همراه باشید.

پرامپت چیست؟

پرامپت چیست؟

پرامپت یا دستور هوش مصنوعی به نوعی از برقراری ارتباط بین انسان و یک مدل زبانی بزرگ گفته می‌شود که در نهایت خروجی مشخصی را به کاربر تحویل می‌دهد. به زبان ساده‌تر پرامپت درخواستی است که شما برای هوش مصنوعی ارسال می‌کنید و آن سرویس هوش مصنوعی با بررسی درخواست شما، چیزی که می‌خواهید را می‌سازد و به شما تحویل می‌دهد. این دستورها می‌تواند در قالب یک سوال، متن، اسنیپت کد و… مطرح شوند.

یک مدل هوش مصنوعی می‌تواند خروجی‌های متنوعی را بر اساس پرامپتی که دریافت کرده به کاربر بدهد. پس اگر کاربری بخواهد بهترین خروجی ممکن را از هوش مصنوعی دریافت کند، باید پرامپت خود را به بهترین نحو و با جزئیات درست ارائه بدهد.

نوشتن پرامپت اصولی چه اهمیتی دارد و چگونه کار می‌کند؟

پرامپت‌های هوش مصنوعی کاربردهای گسترده‌ای از جمله تولید متن منحصر به فرد، ترجمه متون، ارائه خروجی‌های خلاقانه و تصویری و ارائه پاسخ‌های آموزنده به سوالات را دارند. جدا از دلیل استفاده از پرامپت، این دستور باید به گونه‌ای نوشته شود که دقت و ارتباط نزدیکی به خروجی که می‌خواهید، داشته باشد. همان‌طور که می‌دانید، استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند در کمترین زمان ممکن شما را به چیزی که می‌خواهید برساند؛ اما یکی از مهم‌ترین شروط رسیدن به خروجی مطلوب، استفاده از یک پرامپت اصولی است. مزایایی که می‌تواند توسط یک پرامپت اصولی در اختیار کاربر قرار بگیرد، موارد زیر هستند:

 • دقت پاسخ‌ها: اگر یک پرامپت درست و اصولی نوشته شود، خروجی که به کاربر تحویل داده می‌شود بیشترین شباهت را به هدف آن کاربر خواهد داشت.
 • عملکرد بهینه و تقویت شده: زمانی که پرامپت‌ها تاثیرگذار و کامل نوشته شده باشند، در زمان و انرژی کاربر صرفه جویی می‌شود؛ چرا که خروجی مطلوب زودتر به دست می‌آید.
 • تجربه کاربری بهتر: پرامپت‌های خوش ساخت تجربه کاربری را بهبود می‌بخشند؛ دلیل این بهبود عملکرد نیز این است که خروجی مورد نیاز کاربر سریع‌تر و دقیق‌تر استخراج می‌شود.
 • افزایش قدرت تصمیم‌گیری: اگر کاربر بداند که پرامپت خود را دقیقا چگونه باید بنویسد، می‌تواند تصمیم‌گیری جزئی‌تر و با دقت بالاتری داشته باشد. این افزایش قدرت تصمیم گیری به هر دو طرف ماجرا، یعنی هم کاربر هم خود هوش مصنوعی کمک زیادی می‌کند.
 • افزایش کیفیت خروجی: اگر پرامپت خود را اصولی و با تمام جزئیات بنویسید، خروجی بهتری نیز از هوش مصنوعی دریافت می‌کنید. خروجی بهتر هوش مصنوعی در نهایت باعث افزایش کیفیت کار شما می‌شود و حتی با خروجی‌های خلاقانه و منحصر به فرد از هوش مصنوعی می‌توانید درآمدزایی نیز داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با راه‌های پول درآوردن از هوش مصنوعی، می‌توانید مقاله «راه‌های درآمدزایی از هوش مصنوعی» را مطالعه کنید.

نکات یک پرامپت درست

چالش‌های پیش روی پرامپت چیست؟

سرویس‌های هوش مصنوعی نیز برای خود چارچوب‌ها و محدودیت‌های اخلاقی دارند و پرامپت‌های ارسالی به این سرویس‌ها نباید خارج از این چارچوب‌ها باشند. شرکت‌های هوش مصنوعی نظارت مکرری روی خروجی‌های سرویس خود دارند تا پرامپت‌هایی که سیاست‌های اخلاقی آن‌ها را دور می‌زنند را شناسایی کنند. موارد زیر رایج‌ترین مواردی هستند که به عنوان اشتباه‌ها و محدودیت‌های پرامپت‌ها شناخته می‌شوند:

 • محتوای آسیب زننده: سرویس‌های هوش مصنوعی تلاش می‌کنند تا به صورت خودکار جلوی پرامپت‌هایی که به طور خواسته یا ناخواسته منجر به انتشار اطلاعات نادرست یا مخرب می‌شوند را بگیرند.
 • توهمات هوش مصنوعی: توهمات هوش مصنوعی‌ (AI hallucinations) زمانی اتفاق می‌افتد که هوش مصنوعی مطلبی را به اشتباه به گونه‌ای بیان می‌کند که انگار آن مطلب درست است. این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که ابزارهای هوش مصنوعی به دنبال نتیجه‌ای مطلوب برای درخواست کاربر می‌گردند اما نمی‌توانند منطق را در آن اعمال کنند و پاسخ اشتباهی می‌دهند. یکی از نمونه توهمات و اشتباه‌های هوش مصنوعی را می‌توانید در نمونه تصویر زیر ببینید. :)

اشتباه هوش مصنوعی

 • ابهام: وقتی که پرامپت درستی به هوش مصنوعی داده نمی شود و دستورالعمل‌های مبهمی از او خواسته می‌شود، منجر به استخراج یک جواب مبهم و نادرست نیز می‌شود. زمانی که نوع و کیفیت داده‌های ورودی به هوش مصنوعی مناسب نباشد، می‌تواند تاثیر زیادی روی جواب نادرست از طرف سرویس بگذارد. همچنین اگر سوال و ورودی خیلی گنگ و نامفهوم باشد، سرویس هوش مصنوعی از شما معذرت‌خواهی می‌کند و هیچ جوابی نمی‌دهد.
 • پرامپت مغرضانه: اگر پرامپتی که برای هوش مصنوعی نوشته می‌شود شامل مطالب مغرضانه، نژادپرستانه و توهین آمیز برای گروه خاصی باشد، معمولا سرویس هوش مصنوعی نیز پاسخ خاصی به آن نمی‌دهد.

پرامپت نویسی چیست؟

در توضیح پرامپت نویسی باید بگوییم که پرامپت نویسی به نوشتن درخواستی که از هوش مصنوعی دارید، گفته می‌شود. پرامپت نویسی اصولی دارد که با رعایت این اصول می‌توان یک پرامپت خوب و کاربردی را برای هوش مصنوعی نوشت. در واقع هرچه پرامپت شما اصولی‌تر باشد، نتیجه کار از طرف هوش مصنوعی نیز بهتر خواهد بود.

اکنون که درباره ماهیت پرامپت، اهمیت و چالش های پیش روی آن صحبت کردیم، بهتر است نگاهی به نحوه نوشتن یک پرامپت خوب داشته باشیم. پرامپت‌هایی که در این مقاله می‌خوانید را می‌توانید در ساخت تصویر با هوش مصنوعی و تولید محتوا با هوش مصنوعی استفاده کنید. 

دو مورد از معروف‌ترین سرویس‌های هوش مصنوعی برای ساخت تصویر و متن، سرویس‌های میدجرنی و چت جی پی تی هستند که نحوه نوشتن پرامپت‌های موثر در آن‌ها را در ادامه به شما توضیح می‌دهیم. اما ابتدا نگاهی به نکات نوشتن پرامپت برای همه سرویس‌های هوش مصنوعی می‌اندازیم.

هر نیازی که دارید و هر هوش مصنوعی که استفاده می‌کنید، فرقی نمی‌کند. با نکاتی که در ادامه برای نوشتن پرامپت می‌گوییم، می‌توانید بهترین پرامپت برای دستیابی به خروجی مدنظر خود را بنویسید.

نوشتن پرامپت درست در هوش مصنوعی

چگونه یک پرامپت هوش مصنوعی خوب بنویسیم؟ (راهکار کلی)

نوشتن یک پرامپت هوش مصنوعی خوب نیازمند بررسی دقیق است تا از دریافت یک خروجی مطلوب مطمئن شویم. در ابتدای امر باید بگوییم که فرقی نمی‌کند که کاربر سرویس هوش مصنوعی متن به متن، متن به عکس یا هر سرویس دیگری را انتخاب می‌کند؛ بلکه در همه آن‌ها باید جزئیات مشخصی را رعایت کرده باشد. در ادامه ۶ نکته مهم برای رعایت در نوشتن هر پرامپت هوش مصنوعی را ذکر کردیم که رعایت آن‌ها باعث می‌شود تا نزدیک‌ترین خروجی ممکن به چیزی که در ذهن دارید را از AI بگیرید.

۶ نکته اساسی در نوشتن پرامپت

 1. هدف را مشخص کنید. سعی کنید تمام جزئیات مربوط به هدفی که دارید را در پرامپت خود بنویسید. به این ترتیب نتیجه خیلی بهتری می‌گیرید.
 2. خاص باشید و زمینه را ارائه دهید. در نوشتن پرامپت خود کلی عمل نکنید و دقیقا بنویسید چه چیزی می‌خواهید. یک دستورالعمل خوب شامل تمام ویژگی‌های خاص (مثل شکل، رنگ، بافت، تعداد، سبک و…) است. همچنین اطلاعات زمینه‌ای و هویتی درباره پرامپت خود به هوش مصنوعی بدهید تا بتواند بهترین نتیجه را تحویل شما دهد.
 3. از عبارت‌ها و کلمات کلیدی استفاده کنید. استفاده از عبارات و کلمات کلیدی می‌تواند در راستای بهینه‌سازی نتیجه برای موتورهای جستجو مفید باشد. همچنین در نتیجه بهتر نیز تاثیر می‌گذارد.
 4. پرامپت‌ها را بیش از حد طولانی نکنید. هر هوش مصنوعی محدودیت مشخصی برای تعداد کلمات یا کاراکترها در هر پرامپت مشخص می‌کند. هرچقدر پرامپت شما طولانی‌تر باشد ممکن است جزئیات بیشتری به آن داده باشید، اما اگر بتوانید پرامپت خود را به حدود ۱۰ کلمه محدود کنید ممکن است نتیجه بهتری نیز بگیرید.
 5. از اصطلاحات متناقض استفاده نکنید. دقت کنید که هرگز از دو اصطلاح متناقض و مخالف هم استفاده نکنید؛ چرا که وجود اصطلاحات متناقض در یک پرامپت می‌تواند هوش مصنوعی را گیج کند. مثلا از دو مفهوم «انتزاعی (Abstract)» و «واقع‌گرایانه (Realistic)» در یک پرامپت تصویر استفاده نکنید.
 6. سوالات باز بپرسید. منظور از سوالات باز این است که از هوش مصنوعی چیزی نپرسید که جواب بله یا خیر داشته باشد؛ بلکه درخواست خود را به گونه‌ای مطرح کنید که جوابی طولانی داشته باشید. مثلا نپرسید «آیا قهوه خوب است یا بد؟» به جای آن می‌توانید بپرسید «مزایا و معایب قهوه چیست؟». به این ترتیب می‌توانید جواب کاملی را درباره سوالی که داشتید دریافت کنید.

نکات نوشتن پرامپت درست

نوشتن پرامپت خوب و اصولی برای میدجورنی و هوش مصنوعی‌های تصویری

میدجرنی (Midjourney) یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های تبدیل متن به عکس است. علاوه بر میدجرنی سرویس دیگری مانند Dall-E نیز وجود دارد که با استفاده از بینگ می‌توان به صورت رایگان از آن استفاده کرد. اما برای تولید عکس در این سرویس‌های هوش مصنوعی، باید بتوانید یک پرامپت خوب نیز در آن‌ها بنویسید. نکته‌ای که درباره پرامپت در میدجرنی وجود دارد این است که بهتر است دستور خود را به انگلیسی بنویسید. اگر به زبان انگلیسی مسلط نیستید، برای این کار یک دستور فارسی بنویسید و آن را با استفاده از Google Translate به انگلیسی ترجمه کنید. اگر بخواهید بهترین عکس ممکن را از میدجرنی یا سایر سرویس‌های تولید عکس با هوش مصنوعی استخراج کنید، باید نکات زیر را مدنظر داشته باشید. همچنین از این پرامپت می‌توانید برای ساخت و طراحی لوگو با هوش مصنوعی نیز استفاده کنید.

نکات اساسی در نوشتن پرامپت هوش مصنوعی تصویری

 1. تصویر خود را با جزئیات کامل تشریح کنید. هرچه جزئیات بیشتری از سبک خود ارائه دهید، تصویر بهتری دریافت می‌کنید.
 2. موضوع اصلی عکس را مشخص کنید و آن را کامل توضیح دهید. توضیحات خاص و کامل از موضوع، نتیجه نزدیک‌تری به آن‌چه در ذهن دارید را می‌دهد.
 3. جزئیات مرتبط اضافه کنید. اضافه کردن جزئیاتی مثل رنگ، اندازه، بافت و حالت المان‌های تصویر، خروجی دقیق‌تری به شما می‌دهد.
 4. فرم و استایل عکس را مشخص کنید. این مورد مخصوصا زمانی که دنبال جلوه بصری خاصی می‌گردید به درد می‌خورد. از جمله استایل‌هایی که استفاده می‌شوند می‌توان به «مینیمال»، «واقع‌گرایانه»، «فانتزی» و… اشاره کرد.
 5. در نهایت هم ترکیب‌بندی عکس خود را مشخص کنید. این نکته شامل مواردی مانند وضوح یا رزولوشن، سبک نورپردازی، نسبت تصویر (ratio) و نمای دوربین می‌شود.

تصویر زیر نمایی از یک عکس ساخته شده با پرامپت اصولی زیر توسط هوش مصنوعی میدجرنی است.

“An illustration of a brown cheetah with bright black eyes in the style of realistic expressionism with volumetric lighting.”

نمونه تصویر هوش مصنوعی

نمونه پرامپت‌های میدجرنی

در جدول زیر، ۸ مورد از پرامپت‌های اصولی برای استخراج عکس از سرویس‌های هوش مصنوعی را تهیه کرده‌ایم. پرامپت‌هایی که در این جدول قرار داده‌ایم همگی به شکل اصولی نوشته شده‌اند و دو نمونه از تصاویر ساخته شده با آن‌ها را نیز پایین جدول قرار داده‌ایم.


پرامپت (Prompt)

ترجمه فارسی

1
A 3D rendering of a tree with bright yellow leaves and an abstract style
یک رندر سه بعدی از یک درخت با برگ های زرد روشن با سبکی انتزاعی
2
An illustration of a mountain in the style of Impressionism with a wide aspect ratio
تصویری از یک کوه به سبک امپرسیونیسم با نسبت ابعاد وسیع
3
A photograph of a steampunk alien taken from a low-angle viewpoint
عکسی از یک بیگانه فضایی استیم پانک که از زاویه دید پایین گرفته شده است
4
A sketch of a raccoon in bright colors and minimalist composition
طرحی از یک راکون در رنگ‌های روشن و ترکیب مینیمالیستی
5
A 3D rendering of a spaceship in the style of cubism with high resolution
رندر سه بعدی سفینه فضایی به سبک کوبیسم با وضوح بالا
6
An old woman washing her clothes in the winter in the style of Renaissance art with a narrow aspect ratio
پیرزنی در حال شستن لباس های خود در زمستان به سبک هنر رنسانس با نسبت ابعاد باریک
7
A 3D rendering of a star with pastel colors and a whimsical look
رندر سه بعدی از یک ستاره با رنگ های پاستلی و ظاهری عجیب
8
A picture of a butterfly riding a motorcycle in vaporwave style with a wide-angle view
تصویری از یک پروانه در حال راندن موتور سیکلت به سبک vaporwave با نمای زاویه باز

نمونه پرامپت‌های هوش مصنوعی

نوشتن پرامپت خوب و اصولی برای چت جی پی تی و هوش مصنوعی‌های متنی

در بخش قبل درباره نحوه نوشتن یک پرامپت خوب برای سرویس‌های تولید تصویر صحبت کردیم. در این بخش می‌خواهیم درباره نوشتن یک پرامپت خوب در چت جی پی تی (ChatGPT) صحبت کنیم. این سرویس یک چت بات معروف است که کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند. اگر بتوانید پرامپت‌های خوبی را به چت جی پی تی بدهید، می‌توانید کمک زیادی از آن بگیرید. این سرویس زبان فارسی را متوجه می‌شود، اما برای دریافت خروجی بهتر از آن، پیشنهاد می‌کنیم به زبان انگلیسی با او صحبت کنید. با این حال اگر انگلیسی شما خوب نیست و خروجی فارسی می‌خواهید، می‌توانید به همان زبان فارسی هم به صحبت با چت جی پی تی ادامه دهید.

اگر می‌خواهید بهترین خروجی ممکن را از چت جی پی تی بگیرید،‌ بهتر است نکات زیر را رعایت کنید. همچنین از این نکات می‌توانید در تولید محتوای متنی با هوش مصنوعی نیز استفاده کنید.

نکات اساسی در نوشتن پرامپت هوش مصنوعی متنی

 1. جزئیات متنی ارائه دهید. برای دریافت بهترین خروجی، سعی کنید تمام جزئیات را در متن خود استفاده کنید. از جمله این جزئیات می‌توان اطلاعات پس‌زمینه، اطلاعات خاص و ترجیحات کاربر از خروجی می‌توان اشاره کرد.
 2. می‌توانید به منابع اشاره کنید. مثلا اگر می‌خواهید متن شما درباره شرکت خاصی باشد، به آدرس اینترنتی آن‌ها اشاره کنید. همچنین لحن متن را در پرامپت خود مشخص کنید.
  نکته: توجه داشته باشید اطلاعات رایگان چت جی پی تی تا سپتامبر سال ۲۰۲۱ آپدیت شده است؛ به همین دلیل صحت اطلاعاتی که برای شما در این سرویس استخراج شده است را چک کنید.
 1. موضوع مورد نظر خود را به صورت واضح بیان کنید. کار یا متنی که می‌خواهید چت جی پی تی به شما بدهد را به وضوح بیان کنید؛ صراحت کلام به این هوش مصنوعی کمک می‌کند تا با تمرکز روی موضوع، بهترین نتیجه را به شما بدهد.
 2. پارامتر‌هایی را تنظیم کنید. محدودیت‌هایی را برای پرامپت خود تعیین کنید. مثلا مشخص کنید چند کلمه، کاراکتر یا جمله می‌خواهید.
 3. فرمت را مشخص کنید. فرمت خروجی یا چیزهایی که می‌خواهید را در پرامپت خود مشخص کنید. اگر قالب خاصی می‌خواهید، مثلا در قالب داستان بیان شده باشد یا چیزی مثل توضیحات متا می‌خواهید، آن را به صراحت در پرامپت خود بیان کنید.

نمونه پرامپت‌های چت جی پی تی

در جدول زیر ده مورد از پرامپت‌های خوب چت جی پی تی (ChatGPT) در زمینه‌های مختلف را همراه با ترجمه فارسی آن برای شما قرار داده‌ایم. در پایین جدول نیز تصویری قرار داده‌ایم که در آن اولین پرامپت این جدول را طبق عنوان و به زبان فارسی همین مقاله به چت جی پی تی داده‌ایم.


پرامپت (Prompt)

موضوع
ترجمه فارسی

1
Write a 150-character max meta description on [topic]
توضیحات متا
یک توضیحات متا درباره (موضوع) ۱۵۰ کارکتری بده
2
Write 10 subheadings for a blog post titled [title]
ساب هدینگ مقاله
۱۰ عدد ساب هدینگ برای مقاله با عنوان (نوشتن عنوان) بنویس
3
Generate a list of at least 20 keywords related to [topic]
کلمات کلیدی
یک لیست از ۲۰ کلمه کلیدی مربوط به (عنوان مقاله) بنویس
4
Come up with [number] Instagram Story ideas for [company name] relevant to [target audience]
ایده استوری
(تعداد) ایده استوری برای (اسم پیج یا شرکت) مربوط به (نوع مخاطبان) بده.
5
Write an introduction for a blog post on [topic] using the following keywords: [keywords]
مقدمه مقاله
یک مقدمه مقاله برای مقاله‌ای در مورد (عنوان) با استفاده از کلمات کلیدی مشخص شده بده: (کلمات کلیدی)
6
Craft a content calendar with [number] blog post ideas, including these keywords [insert keywords]. Spread the blog posts out across 3 months
تقویم محتوایی
یک تقویم محتوایی با (تعداد) ایده وبلاگی، شامل کلمات کلیدی (کلمات کلیدی) بده و تقویم محتوایی را در ۳ ماه تقسیم کن
7
Craft an upbeat 50-word product description for [insert product information]
محتوای محصول
یک توضیحات پنجاه کلمه‌ای درباره محصول (عنوان و اطلاعات محصول) بنویس
8
Structure an attention-grabbing Instagram carousel post highlighting [insert brand/product features]
پست اینستاگرام
ساختار یک پست اینستاگرام کاروسل جذاب درباره (ویژگی‌های برند یا محصول) را به من بده

نمونه پرامپت چت جی پی تی

نوشتن پرامپت خوب و اصولی برای هوش مصنوعی تولید ویدیو

سرویس‌های هوش مصنوعی تبدیل متن به ویدیو نیز محبوبیت بالایی پیدا کرده‌اند و روزانه ویدیوهای زیادی با استفاده از آن‌ها ساخته می‌شود. نحوه کار این سرویس‌های هوش مصنوعی به گونه‌ای است که متن را از کاربر می‌گیرند، سپس با یک سرویس هوش مصنوعی متنی مثل چت جی پی تی، آن متن را تبدیل به اسکریپت می‌کنند. این اسکریپت از نکات و ویژگی‌های مهم پرامپت تشکیل می‌شود و خود هوش مصنوعی قادر به خواندن آن است. در نهایت با فهمیدن مفهوم اسکریپت، از تصاویر و ویدیوهای مختلف که معمولا در کتابخانه ثابتی برای خود دارد استفاده می‌کند و یک ویدیوی مرتبط را به کاربر تحویل می‌دهد. برای نوشتن یک پرامپت اصولی برای سرویس‌های هوش مصنوعی تولید ویدیو، باید نکات زیر را رعایت کنید.

نکات اساسی در نوشتن پرامپت هوش مصنوعی تصویری

 1. از پیچیدگی پرهیز کنید. هوش مصنوعی جملاتی که شما می‌گویید را متوجه می‌شود، اما اگر از کلمه‌ها و عبارات پیچیده استفاده کنید ممکن است در پردازش درخواست شما اشتباه کند. به همین دلیل تا جایی که ممکن است از کلمات ساده‌تر استفاده کنید.
 2. به پرامپت خود جزئیات اضافه کنید. این نکته نیز کاملا مشخص است و در موارد قبلی نیز به آن اشاره کردیم. هرچه جزئیات بیشتری درباره ویدیوی مدنظر خود بنویسید، در نهایت خروجی بهتری را تحویل می‌گیرید. شما می‌توانید در پرامپ خود مدت زمان ویدیو، مخاطب هدف، ویژگی‌های محصول یا خدمت شما، سبک ویدیو و پلتفرمی که ویدیو قرار است در آن منتشر شود را مشخص کنید.
 3. مختصر بنویسید. درست است که اگر به جزئیات اشاره کنید، ویدیوی دقیق‌تری را تحویل می‌گیرید اما دو مسئله مهم را فراموش نکنید. اول اینکه از عبارات طولانی و سنگین استفاده نکنید و هرچیز که می‌خواهید توضیح دهید را با زبان ساده بنویسید. دوم هم اینکه فقط جزئیاتی که برایتان مهم است را بنویسید؛ نوشتن جزئیات خیلی زیاد هم می‌تواند سرویس هوش مصنوعی را گیج کند.
 4. سوالی را باز نگذارید. اگر سوال یا درخواستی را در پرامپت مطرح می‌کنید، آن را تا انتها بنویسید و کامل مشخص کنید چه چیزی می‌خواهید. پرسیدن سوال باز ممکن است جواب‌های متنوع و بعضا بی‌ربط به درخواست شما بدهد.

ما در این بخش نمونه ویدیو آماده شده با سرویس هوش مصنوعی Runway را هم برای شما قرار داده‌ایم. پرامپت یا دستوری که در این بخش به هوش مصنوعی داده‌ایم، متن زیر است. این پرامپت طبق اصولی که گفته‌ایم نوشته شده است.

"an outdoor restaurant with flowers, trees and light, in the style of dark and brooding designer, kintsugi, rich and immersive, inspired by folklore, minimalist videography, meticulously detailed,in kids playing in restaurant”

این دستور به معنی «رستورانی در فضای باز با گل‌ها، درختان و نور، با سبک طراحی تاریک و کینتسوگی، غنی و غوطه‌ور، الهام گرفته از فولکلور، با فیلم‌برداری مینیمال، با جزئیات دقیق، و کودکانی که در رستوران بازی می‌کنند» است.

کلام آخر

در این مقاله نگاهی به نحوه نوشتن یک پرامپت درست و اصولی انداختیم. همان‌طور که در متن خواندیم، برای نوشتن یک پرامپت درست باید نکات خاصی را رعایت کنید. اما به طور کلی می‌توان به این اشاره کرد که هرچه جزئیات بیشتری در پرامپت خود بنویسید، نتیجه دقیق‌تری را تحویل می‌گیرید. اما اگر جزئیات بیش از حد و اضافه نیز بنویسید، هوش مصنوعی را از هدف اصلی خود دور می‌کنید. به طور کلی با استفاده از نکاتی که در این مقاله مطرح کردیم، می‌توانید بهترین خروجی را دریافت کنید.

خروجی‌های دیجیتالی که توسط هوش مصنوعی به شما داده می‌شوند، می‌توانند کمک زیادی به شما در ساخت سایت کنند. اگر می‌خواهید سایت خود را با هوش مصنوعی طراحی کنید، می‌توانید مقاله «طراحی سایت با هوش مصنوعی» را مطالعه کنید. با این حال یکی از بهترین سرویس‌های ساخت سایت آماده، سرویس پرتال است. شما با استفاده از پرتال می‌‌توانید یک سایت آماده بهینه و با بهترین امکانات را در کمترین زمان ممکن بسازید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه ساخت سایت در پرتال، می‌توانید با کارشناسان ما در پشتیبانی به شماره 02191003383 تماس بگیرید.  همچنین اگر شما نیز تجربه‌ای درباره هوش مصنوعی یا پرامپت‌های مربوط به آن را دارید، با ما در بخش دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید. امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

سوالات متداول

چگونه یک پرامپت خوب برای هوش مصنوعی بنویسیم؟

برای نوشتن یک پرامپت خوب در هوش مصنوعی، باید هدف اصلی خود را ابتدا مشخص کنید سپس تا جایی که ممکن است جزئیات مربوط به خروجی که می‌خواهید را نیز بنویسید.

چطور یک پرامپت خوب برای هوش مصنوعی تصویری مثل میدجرنی بنویسیم؟

سعی کنید در پرامپت خود تصویر را با جزئیات کامل شرح دهید. یعنی تمام جزئیات درباره موضوع اصلی عکس را بنویسید و به تمام اطلاعات تکمیلی مربوط به سبک و نوع تصویر نیز اشاره کنید.

یک پرامپت خوب برای چت جی پی تی چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک پرامپت خوب برای سرویس‌های هوش مصنوعی متنی، جزئیات خواسته را در خود حمل می‌کند. از طرفی پارامتر‌ها و فرمت خروجی نیز در آن مشخص می‌شود تا بهترین نتیجه ممکن به دست بیاید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

چطور یه سری عکس از یه شخصیت بگیریم مثلا عکس یک پسر با حالت گریه ،عصبانی و خندان یا در حال دویدن و ...
همه این حالات دارای یک شخصیت باشند

سلام
همون‌طور که داخل متن گفتیم، میتونید جزئیات مرتبط رو به پرامپت اضافه کنید. مثلا بنویسید a boy who has a crying face...
اگر هم سختتونه به زبان انگلیسی بنویسید اون رو به فارسی بنویسید و از گوگل ترنسلیت برای تبدیل اون به انگلیسی استفاده کنید.

سلام
میشه بگید برای عکس های 3d چه پرامپتی بنویسم بهترین عکس رو برام نمایش بده؟

سلام
ابتدای پرامپت این رو بنویسید و بعد تصویری که می‌خواید رو با جزئیات توصیف کنید.
A 3D rendering of

ممنون از متن شیوا و مقاله کاملتون. خسته نباشید

ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2