ویدیو مارکتینگ چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و تولید تصویر و عکس بشر گام بلندی در علم برداشت، در واقع تصویر بیانگر کلی حرف و سخن است و توجه افراد به تصاویر خیلی بیشتر از نوشتن است، وقتی ما در تصاویر بتوانیم مفهوم را به مخاطب برسانیم کار بزرگی را انجام داده ایم و مخاطبان بدون خواندن نوشته های طولانی و تلف کردن وقت مفهوم کلی از چیزی که ما می خواهیم ارائه دهیم را می بینند و آن را در ذهن خود تجزیه و تحلیل می کنند. با پیشرفت بیشتر، تصاویر تبدیل به ویدیو شدند و در حال حاضر ویدیو ها در برگیرنده تصاویری هستند که فهم بیشتر مطالب را آسان تر کرده و به راحتی می توان برای انتقال مفاهیم و پیام ها به آن تکیه کرد، ویدیو مارکتینگ دقیقا همین مطلب می باشد که به وضوح برای شما تعریف کردیم.

در واقع یک کلیپ ویدیویی می تواند در رابطه با هر موضوعی استفاده شود مثلا می تواند راوی یک داستان، آموزش درس، معرفی یک کارخانه و محصولات آن، تبلیغات و ... باشد. یک کلیپ ویدیویی آموزشی آن چنان تاثیری در ذهن افراد می گذارد که کتاب های مختلف نمی توانند جای آن را بگیرند، و بیننده کلیپ ویدیویی می تواند جز به جز آن را دیده و در ذهن خود تحلیل کرده و علاوه بر یادگیری ذهنی آن را در ذهن خود تجسم کند، در واقع همه ما با فیلم و تصاویر ارتباط برقرار می کنیم و حتی می توانیم حس های مختلفی نیز در مواجه با تصاویر و ویدیو ها داشته باشیم که با نوشته ها و کتاب ها آنچنان به وجد نیاییم.

پس فهمیدیم که کلیپ ویدیویی چه مزیت هایی دارد، با توجه به این مزایا شرکت های مختلفی برای افزایش بازدید کننده های وب سایت های خود ویدیوهای بسیار زیادی را تولید کرده و انتشار می دهند که این همان ویدیو مارکتینگ است که شرکت ها برای افزایش رنک سایت خود از آن بهره گرفته اند، به طوری که امروزه در اکثر اپلیکیشن ها و برنامه ها تصاویر و فیلم بیشترین تاثیر را در بین نوشته ها و متن ها پیدا کرده است.

تاریخچه بازاریابی ویدیویی

تاریخچه ویدیو مارکتینگ از پیدایش اینترنت هم قدیمی تر است، اینترنت در سال 1960 و اولین ویدیو مارکتینگ در سال 1940 توسط شرکت Bulova ساخته شد، این شرکت واقع در نیویورک یک فیلم تجاری تولید کرد، که اولین ویدیو مارکتینگ به سبک جدید بود. نسل جدیدتر این ویدیو ها در سال 1981 رواج پیدا کرد و شرکت اپل نیز اولین ویدیو مارکتینگ را در سال 1984 میلادی به ثبت رساند. 

در این بین مهندسین زیادی در حال تولید بستری برای رونق گرفتن تبلیغات اینترنتی از طریق ویدیو بودند که برای اولین بار در سال 2005 میلادی یوتیوب را بوجود آورده و از آن برای ویدیو مارکتینگ خود استفاده کردند. که اولین شرکت استفاده کننده از این اپلیکیشن نایک بود که ویدیو مارکتینگ را در آن قرار داده و سپس گوگل نیز در سال 2007 میلادی از این اپلیکیشن پرطرفدار استفاده کرد. در ایران نیز سرویس آپارات وجود دارد که بزرگترین سرویس تبلیغات ویدیویی در ایران می باشد که در سال 1389 هجری شمسی رواج پیدا کرد.

ویدیو مارکتینگ و رنک سایت

به دلیل داشتن طرفداران بیشتر ویدیو نسبت به نوشتارها موتور های جستجو اهمیت بیشتری را برای ویدیو قائل هستند و دلیل دیگری که باعث می شود رنک سایت را بالا ببرد حجم کلیپ و ویدیو می باشد. شرکت ها می توانند ویدیو خود را با آرم شرکت خود درست کنند و آن را در سایت بارگذاری کنند و با اینکار تعداد بازدید کننده های سایت شما بالا می رود، و نکته بسیار مهمی که ویدیو مارکتینگ دارد این است که وقتی شما از نوشته های متنی استفاده می کنید و آرم شرکت خودتان را در آن قرار میدهید مابقی افراد می توانند از نوشته های شما استفاده کرده و آن را کپی کنند و آرم شرکت را نیز بردارند ولی با استفاده از ویدیو و غیر قابل حذف کردن آرم شرکت این کار عملی نیست و این یکی دیگر از مزایای ویدیو مارکتینگ است که برای افزایش تاثیر ویدیو مارکتینگ بر سئوی سایت شما می باشد. وقتی شرکتی از ویدیو مارکتینگ برای تبلیغ محصولات و ... استفاده می کند هزینه بیشتری را در تبلیغ خود انجام داده و در واقع دارد به مشتریان و مخاطبان خود ارزش قائل می شود و می خواهد اعتماد مشتریان خود را جلب کند.

آمار ویدیو مارکتینگ

سایت گوگل به عنوان موتور جستجو قدرتمند امکانات زیادی دارد، و یکی از این امکانات استفاده از الگوریتم گوگل است، که درصد حضور ویدیو، عکس، نوشته و ... را در صفحه نخست سایت اعلام می کند و به شرکت های مختلف کمک می کند که از کدام نوع محتوا استفاده کنند، بر طبق آخرین بروز رسانی این الگوریتم هوشمند صفحات دارای ویدیو حدود 53 درصد بیشتر از سایر محتواها احتمال حضور به رده اول و صفحه نخست سایت را دارند، ولی این بدین معنا نیست که نوشته ها اصلا به چشم نیایند. نکته مهم دیگر در تولید ویدیو مارکتینگ این است که ویدیو شما کوتاه باشد که مخاطب به سرعت بتواند مفهوم کلی محتوای شما را بگیرد و احتمال دانلود آن بالا باشد، پس سعی کنید از محتواهایی استفاده کنید که کمتر از 4 دقیقه باشد و داخل این کلیپ نیز خود چند بخش دیگر(rich video snippets) باشد. 

از اینکه از کدام دستگاه موتورهای جستجو را سرچ کنید نیز آمارهای مختلفی بدست می آید معمولا در کامپیوتر ها و لپ تاپ ها اکثر افراد در گوگل پس از سرچ بیشتر محتواهای متنی را کلیک می کنند چون ابزار کار آنها بیشتر تحقیقات و پایان نامه ها و ... می باشد ولی موبایل به دلیل داشتن برنامه هایی همچون تلگرام و اینستاگرام بیشتر ویدیویی می باشد. 

همچنین طبق تحقیقات به عمل آمده در الگوریتم گوگل، نتایج جستجوی محتواهای ویدیویی 41 درصد از محتوای متنی بیشتر است که این درصد بیشتر به خاطر همان rich video snippets می باشد، به همین خاطر در قسمت بالا ذکر کردیم ویدیو مارکتینگ شما این مدلی باشد بهتر است. همچنین طبق آمار 92 درصد افراد دارای موبایل های هوشمند به خاطر موضوع رسانه های اجتماعی ذکر شده ویدیو را ترجیح می دهند و آن را تماشا می کنند که طبق گفته امان دقیقا درست است و نکته بسیار مهم دیگر که همه افراد دارای گوشی با ان آشنا هستند share کردن ویدیو ها می باشد که خود این مورد نیز ویدیو مارکتینگ را در صدر نتایج جستجوها قرار خواهد داد. 90 درصد افراد نیز می گویند ویدیو در تصمیم گیری خرید محصولات آنها نقش اصلی را دارد. پس این آمار حاکی از نقش بسیار زیاد ویدیو مارکتینگ در تصمیم گیری افراد در کسب و کار و خرید محصول و حتی کسب اطلاعات می باشد و همچنین باعث بالا بردن رنک سایت در موتور جستجو نیز می شود.

تاثیرات و دلایل استفاده از ویدیو مارکتینگ

در این قسمت چند دلیل مهم برای استفاده از ویدیو مارکتینگ را در رونق گرفتن کسب و کارهای بازاریابی ذکر می کنیم.

 • تاثیر ویدیو بر افراد: ویدیو به دلیل داشتن صدا و تصویر و همچنین برانگیختن حس ما تاثیر مستقیم بر ما می گذارد.
 • خریداران تنبل: وضع زندگی در طی چند سال اخیر نسبت به دهه های قبل تفاوت های زیادی پیدا کرده است و اکثر افراد مشغول کار و فعالیت هستند و وقت زیادی را صرف کار کردن می کنند و در هنگام استراحت در منزل وقت کافی برای خواندن متن و نوشته های مختلف ندارند به همین دلیل ویدیو می تواند برای این افراد کارآمد باشد و به واسطه ویدیو مارکتینگ خریدارانی که وقت کافی برای خرید ندارند را جذب کند، و در کلیپ های کوتاه بیشترین محتوا را به آنها انتقال دهد.
 • فروش بیشتر: همانطور که در بالا گفتیم با ارائه ویدیو مارکتینگ می توانیم محتویات بسیار زیادی را در زمان اندک و بدون خواندن نوشته های طولانی به ذهن مخاطبان و مشتریان القا کنیم و همین مورد باعث افزایش فروش محصولات می شود.
 • افزایش اعتماد: در چند سال قبل بسیاری از افراد خرید از طریق اینترنت را نوعی دزدی می دانستند و آن را قبول نداشتند امروزه با افزایش ویدیو مارکتینگ و معرفی محصولات و خدمات، توانسته گام بلندی برای رفع این مشکل بردارد و اعتماد مشتریان را بهبود دهد.
 • اشتراک گذاری ویدیو: ویدیویی که تولید می کنید باید با کیفیت باشد و همچنین دارای جذابیت باشد که مخاطبان و مشتریان آن را به اشتراک بگذارند و با این کار علاوه بر فروش محصولات خود مخاطبان بسیار زیادی نیز پیدا خواهید کرد.

معایب ویدیو مارکتینگ

ساختن ویدیو مارکتینگ به آسانی امکان پذیر نمی باشد و 30 تا 40 درصد شرکت ها و بازاریاب ها تمایل چندانی ندارند از این راه محصولات خود را تبلیغ کنند چند دلیل وجود دارد که آن را ذکر می کنیم.

 • گران تمام شدن ویدیو: همانطور که گفتیم استفاده و تولید محتوای نوشتاری برای معرفی و تبلیغ محصول و یا هر اطلاعات دیگری شما فقط کافیست یک کامپیوتر معمولی داشته باشید و بتوانید محصول خود را تعریف کرده و آن را در سایت خود بارگذاری کنید و هزینه چندانی برای شما ندارد، ولی برای ساخت ویدیو شما باید آموزش های لازم را کسب کرده باشید و برای همین باید هزینه ای نیز پرداخت کنید و اگر مایل به آموزش هم نباشید باید اینکار را به اشخاص و شرکت هایی بدهید که کار ساخت ویدیو مارکتینگ را برای شما انجام دهند و به همین دلیل هزینه دار می باشد.
 • زمان بر بودن ویدیو: ساخت ویدیو خوب برای معرفی و تبلیغ محصول نیازمند زمان می باشد و برای ایجاد یک ویدیو 4 دقیقه ای باید هفته ها زمان گذاشت در صورتی که یک متن نوشتاری در عرض دو سه روز کار شما را راه می اندازد و این هم دلیلی است که بسیاری از بازاریان از ویدیو مارکتینگ استفاده نمی کنند.
 • مناطق محروم: در بسیاری از مناطق هنوز زیر ساخت های لازم برای اینترنت و نمایش فیلم ها به دلیل پایین بودن سرعت اینترنت امکان پذیر نمی باشد و بسیاری از افراد به خاطر پایین بودن سرعت و کیفیت اینترنت قادر به دانلود کلیپ نبوده و کلافه می شوند و همین موضوع باعث می شود که آمار ویدیو مارکتینگ در موتورهای جستجو پایین تر شده و امکان تبلیغ از این راه را کمتر می کند.
 • پر مصرف بودن حجم اینترنت: بسیاری از افراد قادر نیستند اینترنت خود رو به راحتی مصرف کنند چون برای آن ها هزینه اینترنت مهم است و همانطور که میدانید وقتی شما یک مطلب نوشتاری را در سایت می خوانید به همراه دو سه تا عکس تصویری مقدار بسیار کمی از حجم اینترنت شما مصرف می شود که زیر 1 تا 2 مگابایت است، و زمانی که شما کلیپ یا ویدیویی را دانلود می کنید و آن را می بینید میزان حجم مصرفی اینترنت برای شما اهمیت پیدا می کند، که کلیپ شما با چه فرمتی ایجاد شده، یا کیفیت آن بالا باشد که افراد از دیدن آن صرف نظر میکنند، پس بهتر است کلیپی با حجم کوتاه و دقیقه کمتر از 4 دقیقه تولید کرد.

تولید ویدیو 

قبل از هر چیزی باید بدانید که ساخت ویدیو برای مارکتینگ بسیار مهم است و باید نکاتی را در ساخت ویدیو رعایت کنید وگرنه کار بازاریابی شما بیهوده بوده و علاوه بر صرف وقت، هزینه ساخت کلیپ شما نیز از بین می رود.

 • این را باید بدانید که یک ویدیو تبلیغاتی فقط یک بار ساخته می شود و مثل محتوای متنی قابلیت ویرایش ندارد، و شما قادر نیستید آن را ویرایش کنید و یا آن را اصلاح کنید، پس سعی کنید خوب برای آن وقت بگذارید و بهترین کلیپ را تولید کنید.
 • در ساخت ویدیو مارکتینگ به حاشیه ها نپردازید، سعی کنید کلمات کلیدی را درون کلیپ گنجانده و کلیپی کوتاه تهیه کرده که پیام اصلی را به مخاطب برساند.
 • ساخت ویدیو مارکتینگ نسبت به محتوای متنی دارای زمان زیاد و هزینه بیشتری می باشد، و سعی کنید ویدیویی شما عالی باشد، چون تاثیر زیادی در رنک سایت شما خواهد داشت.
 • مانند متن نوشتاری برای ویدیو مارکتینگ نیز باید عنوان مناسب انتخاب کنید که جذب کننده باشد، و عنوان آن جذاب، ساده و ترغیب کننده باشد.
 • نکته بسیار مهم در ویدیو مارکتینگ این است که ویدیو تولیدی شما فقط نبایستی در سایت بارگذاری شود، شما می توانید با استفاده از شبکه های اجتماعی مختلف نظیر تلگرام، اینستاگرام، یوتیوب و ... ویدیو تبلیغاتی خود را انتشار دهید تا مخاطبان شما کلیپ را ببینند و آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.
 • ویدیو تبلیغاتی شما باید نوآوری داشته باشد تا بتواند جذب کننده بوده و مخاطبان زیادی را به سمت خود بکشد و نباید تقلیدی از ویدیو های رقبای شما باشد.

ویدیو مارکتینگ و رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی باعث تولید بیشتر ویدیو مارکتینگ می شوند، امروزه شاهد برنامه های ویدیویی زیادی در رسانه های اجتماعی نظیر فیس بوک، توییتر و ... هستیم که این قابلیت را ایجاد کرده اند که ویدیوهای مختلف را در آن بارگذاری کنیم. میلیون ها نفر در اینترنت و رسانه های اجتماعی مشغول دیدن ویدیو های مختلف هستند و در سال های آینده ترافیک ویدیویی اینترنت بالای 80 درصد کل مصرف اینترنت را به خود اختصاص خواهد داد. 

یکی از شبکه های اجتماعی پرطرفدار در تمام جهان که ویدیو های مختلفی نیز در آن بارگذاری می شود اینستاگرام است، که علاوه بر بارگذاری عکس و تصاویر، تبلیغات ویدیویی زیادی نیز در آن بارگذاری می شود، و بیشتر این ویدیو ها زمان کوتاهی داشته و بازدید از آنها بسیار زیاد می باشد و احتمال تعامل کاربر با آن بیشتر است.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شده است در مورد ویدیو مارکتینگ به طور کامل بحث شود و در بخش آغازین این مقاله مختصری در مورد تصاویر و سپس تولید ویدیو صحبت شد که گام بلندی در تکنولوژی و تولید علم بوده و نسبت به متن و نوشتن تاثیر زیادتری بر مخاطبان می گذارد،  سپس در مورد تاریخچه ویدیو مارکتینگ صحبت شد که قدمت آن از اینترنت بیشتر است و اولین شرکت در سال 1940 میلادی که به سبک جدید ویدیو مارکتینگ را تولید کرد شرکت Bulova بود. در بخش بعدی در مورد تاثیر ویدیو مارکتینگ بر رنک سایت بحث شد که فهمیدیم امروزه افراد توجه زیادی به ویدیو و تصاویر دارند و همین موضوع باعث افزایش بازدید ویدیو شده است و رنک سایت را بالا خواهد برد و نکته مهم دیگری که از این بخش می توان فهمید این است که وقتی شرکت و شخصی از ویدیو مارکتینگ برای معرفی و تبلیغ محصول خود استفاده می کند امکان کپی برداری از آن از بین خواهد رفت زیرا آرم شرکت شما در کلیپ همواره وجود دارد و مثل محتوای متنی و نوشتاری قابل حذف نخواهد بود. در قسمت بعد این مقاله مختصری در مورد آمار ویدیو مارکتینگ پرداختیم که متوجه شدیم بر طبق الگوریتم موتور جستجو گوگل صفحات دارای ویدیو حدود 53 درصد بیشتر از سایر محتواها احتمال حضور به صفحه نخست سایت را دارند، و همچنین طبق آمار 92 درصد افراد دارای گوشی هوشمند ویدیو را بیشتر از دیگر محتواها برای دیدن ترجیح می دهند. در قسمت بعدی مقاله در مورد تاثیرات مثبت و منفی ویدیو مارکتینگ صحبت شد که اثرات مثبت آن عبارتند از: تاثیر مستقیم ویدیو بر افراد، خریدارانی که زمان کمی برای خرید محصول دارند، افزایش حس اعتماد به مشتریان، قابلیت اشتراک گذاری ویدیو در بین افراد مختلف و از جمله معایب ویدیو مارکتینگ می توان به: هزینه بر بودن ویدیو برای تبلیغ، زمان بر بودن ساخت ویدیو، کمتر مورد توجه قرار گرفتن ویدیو مارکتینگ در مناطق محروم، پرمصرف بودن حجم اینترنتی آن اشاره کرد. و در قسمت بعد در مورد نحوه تولید ویدیو مارکتینگ و رعایت نکات خاص آن اشاره کردیم و در آخر نیز ارتباط مستقیم ویدیو مارکتینگ را با رسانه های اجتماعی بحث کردیم که استفاده از رسانه ها و شبکه های اجتماعی پرطرفدار نظیر اینستاگرام باعث افزایش بازدید از ویدیو های شما می شود.

در آخر نیز از تمامی عزیزانی که این مقاله را مطالعه کردند خواهشمندیم در صورتی که نقد و نظری راجع به این مقاله دارند آن را در قسمت نظرات به اشتراک بگذارند.

دیدگاه خود را ارسال کنید

1 دیدگاه

مطالب کامل بود و بسیار متشکرم

ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02163404 داخلی 2