شعبه آنلاین فروشگاه طلا و جواهر خود را افتتاح کنید

گاهی افراد، حتی طلا و جواهر را هم به‌صورت آنلاین خریداری می‌کنند. به‌جای اینکه ساعت‌ها در بازار بچرخند، ترجیح می‌دهند از بین چندین فروشگاه آنلاین در اینستاگرام یا وب، چیزی که می‌خواهند را پیدا کرده و بخرند.
در این مقاله می‌خوانید:

طلا و جواهر از آن دسته کالاهایی است که همیشه مشتری خودش را دارد. شاید مدتی به دلیل گران شدن آن، کمی مشتریانش کم شده است؛ اما هنوز هم بسیاری از افراد، برای سرمایه‌گذاری، آن را خریداری می‌کنند. 

در این مقاله می‌خواهیم راجع به راه‌اندازی شعبه اینترنتی فروش طلا و جواهر صحبت کنیم. قبل از اینکه مقاله را شروع کنیم، بررسی کردیم، تا ببینیم اصلا داشتن چنین سایتی به‌صرفه است؟ مشتری و فروش دارد؟

چند عبارت کلیدی را چک کردیم. جالب است که هر کدام، ماهانه بیش از این مقدار سرچ را داشتند:

خرید طلا: 590

سایت طلا و جواهر: 320

خرید سرویس طلا: 110

خرید آنلاین طلا: 170

این‌ها تنها چند نمونه اش بود. آن ها را آوردیم تا خودتان ببینید که آیا راه اندازی یک شعبه آنلاین طلا و جواهر، انتخاب درستی است یا نه. با این میزان سرچ، متوجه شدید که قطعا داشتن یک سایت فروش طلا یا یک پیج در اینستاگرام، به‌صرفه است. حتی اگر همین الان هم بیش از یک شعبه طلا در بازار داشته باشید و فروشتان خوب باشد؛ باز هم داشتن یک سایت فروشگاهی می‌تواند به افزایش فروشتان کمک کند.  

راه اندازی فروشگاه آنلاین طلاوجواهر

فروش اینترنتی طلا و جواهر چه مزیت‌هایی دارد؟

اگر بخواهید برای فروشگاهتان یک شعبه دیگر در نقطۀ دیگری از سطح شهر باز کنید، قطعا به سرمایه زیادی نیاز دارید. برای شعبه جدید، علاوه‌ بر هزینه اجاره مغازه، باید پول زیادی را بابت دکور فروشگاه و نصب تجهیزات ضدسرقت مثل دوربین مدار بسته و دزدگیر بپردازید. تازه علاوه بر این‌ها، باید مقدار زیادی زیورآلات مختلف برای فروش بخرید. اما فروشگاه اینترنتی نیاز به هیچ کدام از این هزینه‌ها ندارد.

وقتی تنها مغازه طلافروشی داشته باشید، مشتریان شما محدودتر هستند. اما اگر در کنار مغازه، یک فروشگاه اینترنتی هم داشته باشید، حتما مشتریان و درآمدتان بیشتر می‌شود. 

شاید فکر کنید با وجود داشتن مغازه طلافروشی و حتی درآمد خوب، چرا باید برای راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی طلا و جواهر اقدام کنید؟ دلیل اول این است که مشتری مغازه شما محدود به ساکنان مناطق اطراف است. اما مشتریان یک فروشگاه اینترنتی از سراسر کشور هستند. مثلا اگر در تهران مغازه طلافروشی دارید، از شهرهای دیگر مانند اصفهان و شیراز مشتری ندارید. اما اگر فروشگاه اینترنتی داشته باشید، از همه جا می‌توانید فروش داشته باشید. 

به‌علاوه اینکه، نیازی نیست هر روز در مغازه باشید. مثلا شاید بخواهید مدتی در سفر و استراحت باشید؛ فروشگاه آنلاین شما تعطیل نشده و همچنان درآمد خواهید داشت. 

فروش آنلاین طلاوجواهرروش‌های فروش آنلاین طلاوجواهر

دو ابزار مهمی که برای فروش طلا پیش رو دارید، وب سایت فروشگاهی و اینستاگرام است. هر کدام از این دو مورد مشتری و مزایای خودش را دارد. از هر یک استفاده کنید، فروش‌تان تغییر مثبتی می‌کند. البته روش ساخت و کار کردن روی هر کدام متفاوت است. در ادامه راجع به هر دو بیشتر صحبت می‌کنیم. 

1. فروش طلاوجواهر در سایت فروشگاهی

برای شمایی که تا الان تجربه فروش آنلاین را نداشته‌اید و فقط در بازار سنتی بوده‌اید، ممکن است، راه‌اندازی سایت برایتان پیچیده به نظر بیاید؛ اما اصلا نگران آن نباشید. چون روش های ساده ای هم وجود دارد، که ساخت و مدیریت سایت با آن هیچ کاری ندارد. 

ما به صاحبان کسب‌وکاری که تازه می‌خواهند فروش‌شان را آنلاین کنند، استفاده از فروشگاه ساز را پیشنهاد می‌کنیم. این روش، مخصوص شماست. چون ساخت سایت با آن، واقعا راحت است و بدون کمک بقیه هم می‌توانید از پس آن بربیایید. 

یک نمونه حرفه‌ای از این فروشگاه سازها، پرتال است. ساخت سایت با آن، نه تنها راحت است، بلکه امکانات زیادی را هم در اختیارتان می‌گذارد و قالب‌های سایت نیز حرفه‌ای و زیبا هستند. پرتال، نه تنها سایت را برای شما می‌سازد؛ به فروشتان هم کمک می‌کند. از جمله اینکه، می‌توانید محصولتان را در سایت ترب و ایمالز هم ارائه کنید. یا اینکه فروشگاهتان را به اینستاگرام متصل کنید. 

طلاسازان کوروش و علوی گلدشاپ، دو نمونه از سایت‌هایی هستند که با پرتال درست شده‌اند. نظرتان چیست؟! شما چه طرحی مدنظرتان است؟

خب حالا ساخت سایت با کمک پرتال، چگونه است؟ در ادامه آن را به شما توضیح می‌دهیم. 

مراحل راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی طلا و جواهر

برای ساخت سایت در پرتال به هیچ دانش فنی و کمک کسی نیاز ندارید. اگر همین الان با ما پیش بروید، بعد از این مقاله صاحب یک فروشگاه شیک طلاوجواهر هستید. این هم از مراحل:

یک سایت در صفحه ساخت فروشگاه اینترنتی ایجاد کنید. (با یک شماره تلفن و اسم ساخته می‌شود.)

وارد پنل مدیریتی سایت که می‌شوید، تعدادی ویدیوی آموزشی می‌بینید که همه چیز را به شما گفته است. اینکه چطور برای سایت قالب انتخاب کنید، چطور صفحه محصول ایجاد کنید، چگونه دامنه مخصوص خودتان را داشته باشید، چگونه سایت‌تان را به امکانات مجهز کنید. 

شما تا 7 روز می‌توانید رایگان با این سایت کار کنید. اگر خوشتان آمد، یکی از بسته‌های فروشگاهی که امکانات و قیمت‌شان با هم متفاوت است را خریداری می‌کنید. 

تعدادی قالب فروشگاهی در اختیارتان گذاشته شده که هر کدام را بخواهید می‌توانید انتخاب کنید. البته هر جای قالب را هم که بخواهید می‌توانید تغییر دهید تا آن چیزی شود که مدنظرتان است. تیم پشتیبانی به شما کمک می‌کند، تا این کار را انجام دهید. بعد از آن، باید برای فروشگاه‌تان درگاه پرداخت بانکی و اینماد بگیرید که آن‌ را هم تیم پشتیبانی به شما کمک می‌کنند. 

بعد از اینکه به‌ظاهر سایت سروسامان دادید، محصولات را در آن می‌گذارید، تصاویری برای هر کدام می‌گذارید؛ توضیحات مربوط به هر محصول را هم به آن اضافه می‌کنید. 

مواردی که باید در طراحی سایت فروشگاهی طلا و جواهر رعایت کنید

یاد گرفتید که چگونه سایت را راه‌اندازی کنید. اما موفقیت فروش اینترنتی طلا و جواهر تنها به داشتن یک سایت خلاصه نمی‌شود. کار اصلی شما تازه بعد از ایجاد سایت شروع می‌شود. برای دیده شدن سایت‌تان و کمک کسب درآمد از آن، باید یک سری کارهایی را انجام دهید. از جمله اینکه:

1- نرخ لحظه‌ای طلا و جواهر را روی سایت نمایش دهید

وقتی به یک فروشگاه طلافروشی می‌روید، تابلویی را می‌بینید که روی آن نرخ لحظه‌ای طلا و فلزات گران‌بها نمایش داده می‌شود. خب سایت شما هم مثل همین فروشگاه‌های فیزیکی باید نرخ لحظه‌ای طلا را به مشتری نشان دهد. دقت کنید که این نرخ باید در قسمتی از سایت باشد، که به‌خوبی جلوی چشم باشد. 

2- فاکتور رسمی با مهر فروشگاه برای مشتری صادر کنید

اگر تا الان طلا و جواهر خریده باشید، حتما دیده‌اید که فروشنده فاکتوری را با مهر رسمی به خریدار می‌دهد. برای فروش برخی از اقلام جواهر به فاکتور خرید نیاز است. به همین دلیل حتما فاکتور رسمی و مهر شده را به همراه محصول برای مشتری بفرستید.

3-تصاویر باکیفیت از محصول بگذارید

مشتری محصول شما را از نزدیک نمی‌بیند، پس باید تصویر واضحی از آن را ببیند. مثلا یک فروشگاه، برای تمام محصولات خود تصاویر سه بعدی تهیه کرده است. به این ترتیب مشتری این امکان را دارد که قبل از سفارش زیورآلات، آن‌ها را از تمام زوایا مشاهده کند. با این روش مشتری دید بهتری نسبت به محصول خریداری شده دارد. همچنین در کنار تصویر 360 درجه، تصاویر محصول با مدل‌های واقعی هم قرار داده شده است.


4- اصالت کالاهای خود را تضمین کنید

یکی از دلایل عدم اعتماد مردم به فروشگاه‌های اینترنتی طلا و جواهر، اصالت محصول است. یعنی مشتری نمی‌تواند از بابت اصل بودن محصولی که دریافت می‌کند مطمئن باشد. برای جلب اعتماد مشتری باید به او ضمانت دهید که محصول شما اصل است. مثلا می‌توانید 7 روز مهلت تست به خریدار بدهید. یکی دیگر از راه‌های جلب اعتماد مشتری، گرفتن مجوزهای فروشگاه اینترنتی از جمله نماد اعتماد الکترونیک یا اینماد است. 

5- عیار طلا را در صفحه محصول ثبت کنید

وقتی برای خرید زیورآلات و جواهر، به مغازه‌ می‌روید یکی از سوالات شما از فروشنده، عیار طلا است. پس شما هم لازم در صفحه تمام محصولات خود، عیار طلای به کار رفته در کالا را بنویسید. 

6- وزن دقیق کالاها را نمایش دهید

یکی از ابزارهای اصلی هر طلافروش، ترازو است. قیمت زیورآلات نسبت به وزن‌ها تعیین می‌شود و برای مشتری مهم است که کالای خریداری شده چقدر وزن دارد. پس حتما باید وزن هر محصول را به طور دقیق در توضیحات آن ذکر کنید.

7- نوع و مشخصات سنگ کالا را ذکر کنید

روی بعضی از زیورآلات گران‌بها، سنگ‌های قیمتی و زیبا به‌کار رفته است. این سنگ‌ها در اندازه و جنس‌های مختلفی تهیه می‌شوند. مثلا بعضی از انگشترها دارای الماس و برخی دارای یاقوت یا سایر سنگ‌های قیمتی هستند. پس یکی دیگر از نکات مهمی که در توضیحات محصول باید بنویسید،  نوع و تعداد سنگ‌های قیمتی است که در کالای موردنظر استفاده شده است.

توضیحات محصول بسیار مهم است؛ حتما روی آن کار کنید. یکی از عواملی که باعث سئوی سایت‌تان و رضایت مشتری می‌شود، همین توضیحات هستند. مقاله «تکنیک‌های مؤثر برای نوشتن توضیحات محصول» به شما کمک می‌کند. 

8- هزینه اجرت محصول را هم بهتر است اضافه کنید

یکی دیگر از مواردی که در توضیحات هر محصول باید ذکر شود هزینه اجرت زیورآلات است. احتمالا می‌دانید که زیورآلات ساخته شده از طلا دارای هزینه اجرت هستند. یعنی خریدار علاوه‌بر پرداخت هزینه طلا و سنگ قیمتی به کار رفته در محصول، باید هزینه‌ای بابت اجرت ساخت زیورآلات نیز بپردازد. اجرت ساخت معمولا برای فروش دوباره محصول از آن کسر می‌شود.

9- روش‌های مختلفی برای پرداخت مبلغ سفارش ایجاد کنید

راه‌های مختلفی برای پرداخت هزینه سفارشات اینترنتی وجود دارد. روش‌های رایج برای پرداخت هزینه محصول عبارتند از: درگاه‌های پرداخت، کارت به کارت و پرداخت در محل. برای رضایت مشتری از خرید و پرداخت راحت‌تر هزینه محصول باید چند روش مختلف پرداخت هزینه در دسترس مشتری قرار دهید. برای آشنایی با درگاه‌های پرداخت اینترنتی می‌توانید مطلب «بهترین درگاه پرداخت اینترنتی کدام است؟» را مطالعه کنید.

روش های پرداخت آنلاین

10- شماره تماس و راه‌های ارتباطی را در اختیار مشتری قرار دهید

فروشگاه اینترنتی نباید بی نام و نشان صاحب باشد. وقتی شماره تماس، آدرس و نام خود را در فروشگاه قرار دهید مشتریان بیشتر به شما اعتماد می‌کنند. چون می‌دانند با چه کسی طرف هستند و اگر خدایی نکرده سرشان کلاه رفت از چه کسی شکایت کنند. همچنین اگر مشتری سوال یا ابهامی داشت می‌تواند با شما تماس بگیرد و می‌توانید او را برای خرید بهتر، راهنمایی کنید. 

11- سایز محصول و روش تعیین سایز را ذکر کنید

وقتی برای خرید زیورآلات به مغازه می‌روید حتما آن را یکبار تست می‌کنید تا ببینید اندازه شما هست یا نه. مثلا اگر قصد خرید انگشتر را دارید، انگشتری را می‌خرید که نه خیلی کوچک باشد که داخل انگشت نرود و نه خیلی بزرگ باشد که از انگشت بیفتد. پس حتما لازم است که سایز محصولات را به همراه راهنمای تعیین سایز، در صفحه محصول قرار دهید.

12- محصولات سفارشی هم بسازید

اگه خودتان کارگاه ساخت طلا دارید، گزینه سفارش را هم به سایت اضافه کنید. بعضی از مشتریان محصول خاص مدنظرشان را می‌خواهند. اگر بتوانید این امکان را به مشتری بدهید، با احتمال بیشتری به خریدار تبدیل می‌شود.

13- روی سئوی سایت کار کنید

سایت شما تنها فروشگاه اینترنتی طلا و جواهر نیست. سایت‌های دیگری هم هستند که آن‌ها هم دوست دارند دیده شوند. برای اینکه از بین این تعداد، بتوانید خودی نشان دهید، یکی از راه‌هایش این است که روی سئوی سایت‌تان کار کنید. یعنی سایت‌تان برای موتورهای جستجو بهینه باشد. 

در مقاله «آموزش سئو سایت فروشگاهی» نکاتی که باید رعایت کنید را توضیح داده‌ایم.  

2. فروش طلاوجواهر در اینستاگرام

راه دومی که برای فروش آنلاین طلا و جواهر دارید، اینستاگرام است. این شبکه اجتماعی محبوب مثل بسیاری از محصولات دیگر، گزینه خوبی برای فروش طلاوجواهر است. اتفاقا نمونه‌های بسیار خوبی از این نوع فروشگاه‌ها در اینستاگرام می‌شناسیم که کارشون رو خوب بلدند. 

راجع به فروش محصول در اینستاگرام، در مقالۀ «آموزش فروش در اینستاگرام» کامل توضیح داده‌ایم. مثلا بعضی از این نکات، شامل موارد زیر است:

  • تصاویر باکیفیت از محصول بگذارید
  • پروفایل پیج‌تان، عکس و توضیحات بایو مناسبی داشته باشد 
  • برای هر پست، کپشن جذاب و باکیفیتی بنویسید؛ به‌طوری که مشتری را جذب کند. 
  • بعد از مدتی که روی پیج کار کردید، تبلیغات در اینستاگرام را انجام دهید.

دو نمونه از فروشگاه های طلاوجواهر اینستاگرامی را در تصویر می‌بینید:

نمونه پیج طلا

برای فروش اینترنتی طلا و جواهر، سایت بهتر است یا اینستاگرام؟

فروش اینترنتی طلا و جواهر

ساخت پیج در اینستاگرام راحت و رایگان است و نیاز به پرداخت هزینه ندارد. به‌علاوه اینکه تعداد زیادی از مشتریان، آن جا حضور دارند. پس اینستاگرام هم روش مناسبی برای کسب درآمد از فروش طلا و جواهر است. اما چند مسئله وجود دارد: 

  1. ممکن است اینستاگرام در آینده فیلتر شود. 
  2. پیگیری سفارشات در اینستاگرام سخت است؛ چون مجبورید آن را دستی انجام دهید. پس اگر کمی حجم سفارشتان زیاد شود، نتوانید به راحتی از پس آن بربیایید. 
  3. اعتمادسازی در اینستاگرام کار راحتی نیست؛ آن هم برای محصولی مانند طلا!

در مقابل، وب سایت قرار نیست، از بین برود یا فیلتر شود. فرایند فروش در َآن خودکار است؛ پس هر ساعت از شبانه روز می‌توانید فروش داشته باشید. دیگر اینکه، مشتریان معمولا به وب سایت بیشتر اعتماد می‌کنند؛ مخصوصا اگر برای آن، نماد اعتماد هم گرفته باشید. 

مهم‌تر از همه، اینکه در مقدمه دیدیم که چه تعداد از افراد در اینستاگرام به‌دنبال خرید طلا هستند. پس اگر وب سایت هم داشته باشید، می‌توانید این مشتریان را هم داشته باشید. 

پس اگر می‌‎خواهید بدانید، وب سایت بهتر است یا اینستاگرام؛ شاید نتوان به قطعیت یکی از این دو را انتخاب کرد. پس گزینه سوم یعنی «هردو» را انتخاب می‌کنیم. بهترین حالتش این است، که اینستاگرام و سایت فروش را در کنار هم داشته باشید.

در آخر

مردم شهر شاید مغازه شما را بشناسند و از آن خرید کنند؛ تازه آن هم در بهترین حالت! اما اگر بتوانید از شهرهای دیگر هم مشتری داشته باشید، بهتر نیست؟ یک راه ارزان و ساده برای اینکه از هر شهری مشتری داشته باشید؛ داشتن یک فروشگاه آنلاین است. اگر بخواهید شعبه فیزیکی باز کنید، قطعا هزینه زیادی را باید صرف کنید. به علاوه اینکه ممکن است مدیریت آن از کنترلتان خارج شود. 

دیگر وقتش رسیده که شما هم شعبه آنلاین‌تان را افتتاح کنید. خوشحال می‌شویم برای ما بنویسید که شما در وب سایت اینکار را انجام دهید یا اینستاگرام؟! 

دیدگاه خود را ارسال کنید

دیدگاه‌ها

فرمودید طلاسازان کوروش و علوی گلدشاپ، دو نمونه از سایت‌هایی هستند که با پرتال درست شده‌اند. من سرچ کردم ولی چنین سایتهایی پیدا نکردم. بعلاوه اینکه یکی از نیازهای سایت طلافروشی همونطور که تو یکی دیگه از دیدگاه ها پرسیده شده امکان بروز رسانی لحظه ای قیمت ها هست که رو سایت ساز شما وجود نداره. برای اینکه تو این حوزه مشتری جذب کنید به نظرم ضروری هست که این قابلیت رو ایجاد کنید.

سلام خدمت شما
میتونید این نمونه سایت هارو ببینید
https://www.cocoroyz.com
https://kaktoos.net
قیمت لحظه ای طلا هم میتونید داخل سایتتون نشون بدید. روند نمایش قیمت لحظه ای به این صورت هست که شما باید قیمت جهانی طلا رو از یه سایت منبع دریافت کنید و اون رو به صورت همزمان در سایت نمایش بدید.
برای اینکار با یه توسعه دهنده صحبت کنید که API مربوط رو براتون کدنویسی کنه و داخل سایت ساخته شده در پرتال قرار بده. یا با سایت‌های مرجع ایرانی صحبت کنید که کد اسکریپت قیمت لحظه ای طلا رو در اختیارتون قرار بده و اون رو داخل سایتتون بزارید.

برای فروش اینستاگرامه فاکتور خودمون رو چجوری تهیه کنیم؟

ببخشید یه سوال، طلا هر لحظه قیمتش عوض میشه، کدام از قالب های شما به این سیستم مجهز هست که هر لحظه قیمت رو عوض کنه؟

سلام
فعلا چنین قابلیتی نداریم و باید دستی قیمت ها رو به روز کنید.

کرمانشاه

جالب بود منونم

سلام
خواهش می‌کنم لطف دارید

سلام.فرمودید برای پیج اینستا برای فروش طلا مجوز نیاز نیست اما من در ادرس زیر خوندم که فروش انلاین طلا نیاز به مجوز یا انعقاد قراردادبا یک طلا فروشی داره.
دمو اینکه من وقتی یک شخص حقیقی بدون مغازه هستم چطور باید فاکتور رسمی بدم؟
http://www.ibena.ir/news/96024/%D8%AA%D8%A7%DA%A9%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D9%88%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D8%B1-%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%88%D8%A7%D8%AD%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B7%D9%84%D8%A7-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%DB%8C

وقتتون بخیر باشه.
منبع رو خوندم؛ درسته. شاید اخیرا سخت گیری ها بیشتر شده.
ظاهرا نیاز به مجوز از صنف طلا فروشان هم هست؛ البته مطمئن نیستم که بگم خدمتتون.

ارسال دیدگاه
  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2