راهنمای کامل راه اندازی کسب و کار اینترنتی

احتمالاً شمایی که الان دارید این مقاله را می‌خوانید، ساعت‌ها و روزها در مورد روش‌های مختلف پولدار شدن و چگونگی راه اندازی یک کسب‌وکار پر درآمد فکر کرده‌اید. بعد هم به این نتیجه رسیده‌اید که راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی می‌تواند بهترین گزینه باشد! خب تا حدودی به نتایج خوبی رسیده‌اید. اتفاقاً ما هم در این مقاله قصد داریم تا شما را برای راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی موفق راهنمایی کنیم و مراحل آن را قدم به قدم با شما مرور کنیم. اما چرا راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی خوب است؟ به سه دلیل:

مزایای کسب و کار اینترنتی

شروع آن راحت‌تر است

با وجود ابزارهای مختلف سایت‌ساز و فروشگاه‌ساز، دیگر ایجاد وب سایت یا ساختن یک فروشگاه اینترنتی کار سختی نیست. نیازی نیست که حتماً دانش برنامه نویسی داشته باشید و با طراحی سایت آشنا باشید. ابزارهایی مثل پرتال کار راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی مانند آب خوردن برای شما راحت کرده‌اند.

بازار بزرگتری را در اختیار دارید

به لطف گسترش کسب‌وکارهایی مثل دیجی‌کالا و اسنپ، علاقۀ مردم به فضای مجازی و استفاده از کسب و کارهای آنلاین بیشتر شده است. در مقایسه با چند سال قبل، مردم دیگر راحتتر به خرید اینترنتی و استفاده از خدمات آنلاین اعتماد می‌کنند. بنابراین این برای شما فرصت خوبی است که از چنین فضایی استفاده کنید و بازاری به وسعت یک کشور داشته باشید.

هزینۀ کمتری را پرداخت می‌کنید 

هزینه‌ای که برای ساختن یک فروشگاه اینترنتی لازم دارید، بسیار کمتر از هزینۀ راه‌اندازی همان فروشگاه در جنب یک خیابان است! مثلاً خودتان حساب کنید، برای راه انداختن یک فروشگاه در خیابان جمهوری اول باید پولی را برای اجارۀ مغازه پرداخت کنید، بعد هم دکور مغازه را عوض کنید و محصولات را در آن بچینید. تازه بازاری که در اختیار دارید هم خیلی محدود است. اما کسب و کار اینترنتی اینطور نیست. شما بدون پرداخت پرداخت هزینه و حتی در منزلتان هم می‌توانید فروشگاه اینترنتی خودتان را داشته باشید. می‌پرسید چطور؟ از طریق رسانه‌های رایگانی مانند اینستاگرام! 

 البته این سه دلیل به این معنی نیستند که چشمتان را ببندید و بدون آگاهی و اطلاعات لازم وارد مسیری جدید شوید. نه! مانند هر کار دیگری، راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی هم راه و روش خودش را دارد، و اگر آن‌ها را ندانیم ممکن است سر از بیراهه‌ها درآوریم. در ادامه با ما همراه باشید تا قدم به قدمِ راه اندازیِ یک کسب و کار آنلاین، و نکات مهم آن را با هم مرور کنیم.

طریقه راه اندازی کسب و کار اینترنتی موفق چگونه است؟

برای داشتن یک کسب و کار اینترنتی موفق لزوماً نباید دیجی‌کالا باشیم! بسیاری از کسب‌وکارهای آنلاین هم هستند که شاید به اندازۀ دیجی کالا 

شناخته شده نباشند اما سودآوری رضایت‌بخشی دارند و در حوزۀ کاری خودشان بسیار خوب عمل می‌کنند.

برای مثال، فروشگاه آس بوتیک را در نظر بگیرید. این فروشگاه ابتدا یک کسب و کار کوچک در شهر انزلی بود، بعد از مدتی صاحب فروشگاه به فکر افتاد تا کسب و کار خود را از طریق اینترنت گسترده‌تر کند و به این ترتیب صفحۀ اینستاگرامی فروشگاه آس بوتیک را ایجاد کرد. پس از مدتی، با اعتمادی که آس‌بوتیک از مشتریان خود به دست آورده بود، توانست کسب و کار خود را بزرگتر کند. حالا مشتریان فروشگاه آس‌بوتیک فقط به کسانی که ممکن است از جلوی مغازه رد شوند محدود نمی‌شوند، بلکه مشتریان این فروشگاه از تمام نقاط کشور می‌توانند باشند. از طریق همین کسب و کار اینترنتی، روز به روز بر تعداد مشتریان آس بوتیک اضافه می‌شود، درآمد آن افزایش پیدا می‌کند و ممکن است تا چند وقت دیگر شعبه‌های دیگر آن هم افتتاح شوند. 

پس خیلی فرقی نمی‌کند که شما صاحب یک ایدۀ جدید و استارتاپی باشید، کسب و کار کوچک یا خانگی خود را داشته باشید و یا حتی خدماتی مثل تعمیرات یخچال ارائه دهید؛ در هر صورت با آوردن کسب‌وکارتان به دنیای وسیع اینترنت می‌توانید آن را توسعه دهید و کسب و کار آنلاین خودتان را داشته باشید (البته به شرط آن راه و چاه آن را بدانید). 

در اینجا برای شما یک پیشنهاد فوق‌العاده دارم که می‌تواند اطلاعات جامع‌تری را در مورد جوانب مختلف یک کسب و کار و نحوۀ مدیریت بخش‌های مختلف آن در اختیارتان بگذارد: مقالۀ «آمیخته بازاریابی: نگاهی جامع به استراتژی یک کسب و کار» در وبلاگ نوین.

مراحل راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی

سوالی که خیلی از افراد از ما می‌پرسند این است که برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی از کجا باید شروع کنم؟ همانطور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، این کار هم مانند کارهای دیگر اصول و مراحل خاص خودش را دارد. با دانستن این مراحل دید بهتری نسبت به کاری که می‌خواهیم انجام دهیم پیدا می‌کنیم و می‌توانیم تصمیمات بهتری بگیریم. در این بخش با 6 قدم تا نحوه راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی آشنا میشویم.

قدم اول: خودتان را بشناسید.

بیایید در همین قدم اول با خودمان روراست باشیم و ببینیم آیا کاری که می‌خواهیم شروع کنیم همانی است که همیشه دلمان می‌خواسته؟ منظورم این است که صرفاً هدفمان را پول دراوردن نبینیم. اگر هدف را فقط رسیدن به پول بیشتر قرار دهیم ممکن است کیفیت کارمان رضایت‌بخش نباشد، دید بلند مدتی به کسب و کارمان نداشته باشیم و یا حتی وقتمان را تلف کنیم. پس سعی کنیم کاری را شروع کنیم که با روحیات و علاقه‌های شخصی ما سازگار باشد. علاقه موتور محرک ما برای ادامۀ مسیر است. اگر به کاری که می‌کنیم علاقه نداشته باشیم، بعد از مدتی ممکن است با وجود درامد خوب، دیگر دل و دماغ کار کردن را هم نداشته باشیم. 

پس بهتر است که قبل از شروع کار، علایق و سلیقه‌های شخصی خودتان را بسنجید و بعد از اینکه خودتان را شناختید، تصمیم بگیرید که کار کردن در کدام زمینه برای شما بهتر است. راه اندازی یک صفحۀ هنری یا یک فروشگاه اینترنتی با کلی محصول مختلف؟

اگر هنوز تصمیمی دربارۀ کسب‌وکارتان نگرفته‌اید، پیشنهاد می‌کنم این سوالات را از خودتان بپرسید تا به نتایج بهتری برسید:

 • من چه مهارت‌هایی دارم؟
 • چه چیزی در من باعث ایجاد شور و اشتیاق می‌شود؟
 • در چه زمینه‌ای تخصص دارم؟
 • چقدر حاضرم خرج کنم؟ (با توجه به اینکه خیلی از بیزنس‌ها هم هستند که شکست می‌خورند)
 • چقدر سرمایه لازم دارم؟
 • سبک زندگی من به چه شکلی هست؟
 • دوست دارم در آینده سبک زندگیم چطور باشد؟
 • اصلاً آمادگی شروع کار جدید را دارم؟

نکته: هنگام پاسخ دادن با خودتان صادق باشید.

قدم دوم: ایده کسب و کار اینترنتی خود را پیدا کنید.

اگر کسب‌وکار خودتان را دارید و می‌خواهید آن را از طریق اینترنت گسترش دهید که هیچ، می‌توانید وارد مرحلۀ بعدی (قدم سوم) شوید. اما اگر هنوز ایده‌ای برای شروع کسب و کار اینترنتی ندارید، خیلی خوب به این بخش توجه کنید.

ایده‌ها از کجا می‌آیند؟

اطراف ما پر است از ایده‌ها و الهامات مختلفی که می‌توانند زندگی ما را متحول کنند. اما متاسفانه بیشتر ما آن‌ها را نمی‌بینیم و در مسیرهای پیچیده و عجیب‌غریب به دنبالشان می‌گردیم. بهترین ایده‌ها از نیازهای سادۀ ما می‌آیند. می‌پرسید چطور؟ بگذارید با یک داستان مختصر آن را توضیح دهم.

همۀ ما فروشگاه اینترنتی دیجی کالا را می‌شناسیم و شاید بارها از آن خرید کرده‌ایم. اما ایدۀ ساخت چنین فروشگاهی از کجا پیدا شد؟

داستان شکل‌گیری دیجی کالا به سال 1383 بر می‌گردد و با دو برادر به نام‌های سعید و حمید محمدی آغاز می‌شود. این دو برادر علاقه بسیار زیادی به عکاسی داشتند و برای همین تصمیم به خرید یک دوربین دیجیتال گرفته بودند. آن‌ها به اطلاعاتی در این زمینه نیاز داشتند. بنابراین به جستجو در منابع و سایت‌های فارسی پرداختند. اما بعد از آنکه به کل از پیدا کردن مطلب فارسی خوب در این زمینه ناامید شدند، به سراغ سایت‌های معتبر خارجی رفتند و به این ترتیب بود که توانستند دوربین مورد نظر خود را انتخاب کنند. حالا تنها کاری که باید می‌کردند این بود که به خیابان جمهوری بروند و این دوربین را به صورت حضوری بخرند.

آن‌ها دوربین را خریدند. اما بعد از مدتی، متوجه یک موضوع ناخوشایند شدند... دوربینی که خریده بودند اشکال داشت و تصاویر ثبت‌شده با نمونه‌ عکس‌هایی که از این دوربین در اینترنت دیده بودند متفاوت بود. بالاخره بعد از پرس‌وجو و بررسی، آن‌ها فهمیدند که مشکل به لنز دوربین مربوط میشود. لنز روی دوربین دست‌دوم و تعمیرشده بود!

درست در همین‌جا بود که ایدۀ ساخت یک فروشگاه اینترنتی مورد اعتماد، همراه با اطلاعات دقیق و کاربردی به ذهن آن‌ها رسید.

پس نتیجه می‌گیریم: برخلاف تصور عموم مردم، ایده‌های تجاری از مغز افراد نابغه بیرون نمی‌آیند، بلکه این ایده‌ها ناشی از توجه آن‌ها به مشکلات زندگی است. به عبارت دیگر به جای اینکه به دنبال ایده‌های کسب و کار باشیم باید به دنبال مشکلات بگردیم تا بتوانیم زندگی مردم را بهتر بکنیم و آن‌ها هم حاضر شوند بابت کاری که برایشان انجام می‌دهیدم به ما پول بدهند.

احتمالاً به‌زودی در مقاله‌ای دیگر، بیشتر بحث ایده پردازی را باز کنیم و با راه و روش‌های مختلف رسیدن به ایده‌های پولساز بیشتر آشنا شویم. اما تا آن موقع سعی کنید از اطرافتان، نیازهای روزمرۀ مردم و کسب‌وکارهایی که هرروز با آن‌ها سروکار دارید الهام بگیرید و از معمولی‌ترین وقایع خفن‌ترین ایده‌ها را دریابید.

(این هم مقاله‌ای که قولش را داده بودم: ایده پردازی برای شروع کسب و کار اینترنتی)

قدم سوم: تحقیقات بازار

بعضی‌ها فکر می‌کنند همین که ایده را پیدا کردند کار تمام است و می‌توانند خیلی زود آن را عملی کنند. اما شتاب‌زده عمل کردن هیچ‌وقت خوب نیست! شما باید قبل از هر اقدامی راجع به بازاری که انتخاب کرده‌اید تحقیق کنید. مثلاً اگر بازار انتخابی شما در زمینۀ طلاوجواهر است، باید اول با بررسی و تحقیق مطمئن شوید که بازار طلاوجواهر شانس موفقیت در بستر اینترنت را دارد یا نه. می‌پرسید چطور؟ ما بهترین راه را به شما می‌گوییم:

یکی از راحتترین و مطمئن‌ترین روش‌ها برای انجام تحقیقات بازار (خصوصاً برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی)، استفاده از ابزار تحقیق کلمات کلیدی KWFinderاست. اما KWFinder چه کار می‌کند؟ 

این ابزار به شما کمک می‌کند تا بفهمید مردم چقدر در مورد کلمات کلیدی نزدیک به کسب‌وکار شما در اینترنت جستجو کرده‌اند. بله! شما می‌توانید با استفاده از این ابزار آماری را بر اساس تعداد جستجوی ماهیانه و نمودار جستجوی سالیانه به‌دست آورید. سپس با کمی مقایسه و بررسی متوجه می‌شوید که ایدۀ کسب و کار شما در اینترنت موفق خواهد شد یا نه. برای آشنایی کامل با تحقیق کلمات کلیدی و ابزارهای آن، توصیه می‌کنم مقالۀ همکار خوبم با عنوان «آیا وب سایت من با موفقیت همراه خواهد بود؟» را بخوانید.

البته در کنار تحقیق کلمات کلیدی هم می‌توانید مستقیماً با برخی افراد که فکر می‌کنید ایدۀ شما به دردشان می‌خورد، صحبت کنید و مشورت بگیرید. با این کار نظرات آن‌ها را می‌شنوید و شاید به نکات مهمی هم پی ببرید. فقط هنگامی که این کار را می‌کنید آن‌ها را به عنوان مشتری‌های احتمالی خود در نظر بگیرید و فکر کنید که محصول شما آماده است و الان می‌خواهید آن را بفروشید. برای مثال فرض کنید که قصد دارید یک اتوماسیون برای مدیریت هتل طراحی کنید. برای اینکه بدانید هتل‌ها بیشتر به چه چیزهایی در یک اتوماسیون نیاز دارند چه کار می‌کنید؟ پیشنهاد من این است که ملاقاتی را با مدیران فنی هتل‌ها ترتیب دهید و راجع به مشکلات، انتظارات و نظرات آن‌ها درباره نرم‌افزار یا اتوماسیون صحبت کنید. این کار شما را برای طراحی یک اتوماسیون بهتر راهنمایی می‌کند. (البته در اینجا حتماً باید نمونه‌های رقبا را هم بررسی کنید.)

قدم چهارم: تهیه محصولات و قیمت‌گذاری

بعد از این‌کهتحقیقات بازاریابی خود را انجام دادید، نوبت به تهیۀ محصولات و تعیین قیمت برای آن‌ها می‌رسد. البته اجازه دهید مساله‌ای را همین‌جا برایتان روشن کنم. منظور ما از محصول صرفاً یک کالای فیزیکی قابل لمس (مثل پوشاک) نیست. محصول می‌تواند خدماتی باشد که در وبسایت خود به مشتری ارائه می‌کنید. مثل یک سرویس قالیشویی آنلاین.

قمیت گذاشتن روی محصول استراتژی‌های مختلفی دارد که با توجه به شرایط بازار، قیمت رقبا و ارزشی که محصولتان دارد می‌توانید روش مناسب را انتخاب کنید. مثلاً اگر تازه‌کار هستید و می‌خواهید در بازار نفوذ کنید، بهتر است ابتدا با قیمتی کمتر از حد معمول بازار پا پیش بگذارید. چرا؟ چون با این کار می‌توانید مشتریان جدید را جذب کنید. بعد از مدتی که مشتریان خود را جذب کردید، می‌توانید استراتژی قیمت‌گذاری خود را تغییر دهید و در طولانی مدت با افزایش قیمت یا ارائه محصولات جدید، سود خود را جبران کنید. برای مثال اسنپ یکی از نمونه‌های موفقی است که از این شیوۀ قیمت‌گذاری استفاده کرده. فقط این نکته را فراموش نکنید: در شروع کار مهمترین چیزی که باید به‌دست آورید، اعتماد مشتریان است.

بعد از اینکه لیست محصولات خود را تهیه کردید و قیمت خوبی برای آن‌ها در نظر گرفتید، می‌توانید وارد مرحلۀ بعدی شوید.

قدم پنجم: رسانۀ خود را انتخاب کنید.

رسانه یعنی چه؟ منظور ما از رسانه جایی است که می‌توانید در آن محصولاتتان را به نمایش بگذارید، با مشتری ارتباط برقرار کنید، کار اطلاع‌رسانی را انجام دهید و در نهایت محصول خود را به مشتری بفروشید. برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی در ایران چهار رسانه نسبت به بقیه از اهمیت بیشتری برخوردارند؛ چون مخاطبان بیشتری را به خود جذب کرده‌اند و بیشتر بین مردم جا افتاده‌اند. این چهار رسانه عبارتند از: اینستاگرام، فروشگاه اینترنتی، سایت و پیام‌رسان‌ها. حالا بیایید با این رسانه‌ها بیشتر آشنا شویم و مزایا و معایب هر کدام را بدانیم.

 • اینستاگرام

 اینستاگرام یک رسانۀ تصویرمحور رایگان است که بیش از 7 میلیون نفر کاربر ایرانی دارد. مثلاً اگر می‌خواهید خرده فروشی پوشاک داشته باشید و هزینۀ زیادی هم صرف خریدن رسانه نکنید، ساختن یک صفحه فروشگاهی در اینستاگرام می‌تواند انتخاب منطقی‌تری باشد. البته فعالیت اینستاگرامی فقط در عکس گذاشتن و نوشتن کپشن و هشتگ زدن خلاصه نمی‌شود. ما باید بدانیم که در اینستاگرام چطور فالوورهای صفحۀ خود را زیاد کنیم و روی آن‌ها تاثیر مطلوب بگذاریم.یکی از ابزارهای کابردی خوبی که برای اینکار ساخته شده است دیدوگرام نام دارد. دیدوگرام یک ربات اینستاگرامی دارد که می‌توانید آن را برنامه‌ریزی کنید تا کارهایی مانند فالو کردن صفحات مختلف، ارسال پیام، آنفالو کردن، پست زمان‌دار و... را برایتان انجام دهد. علاوه‌بر این، گزارشی که دیدوگرام از عملکرد صفحه و روند انجام کارها در اختیارتان می‌گذارد، می‌تواند به شما در مدیریت کسب و کار اینترنتی و بازاریابی در شبکه های اجتماعی کمک کند. به دلیل همین سادگی، ارزان بودن هزینه‌ها و وجود ابزارهای کاربردی، اینستاگرام انتخاب بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک است.

اما این رسانه اشکالاتی هم دارد. مثلاً اینکه اگر تعداد محصولات شما زیاد باشد، هم کاربر دچار سردرگمی می‌شود و هم کار بروزرسانی قیمت‌ها و موجودی محصولات برای شما سخت خواهد شد. البته در نسخۀ جدید اینستاگرام امکاناتی مثل درج قیمت برای فروشگاه‌های اینترنتی قرار داده شده است، اما این امکان هنوز برای کاربران ایرانی فعال نیست و مشخص هم نیست که چه زمانی فعال شود.

 • سایت و فروشگاه اینترنتی

آیا می‌دانستید که با داشتن فروشگاه اینترنتی حتی وقتی در خواب هستید هم می‌توانید پول دراورید؟ فروشگاه اینترنتی مثل یک مغازه‌ای است که تعطیلی ندارد و در 24 ساعت شبانه روز باز است. در اینستاگرام یا پیام‌رسان‌ها شما می‌بایست اول اطلاعاتی مثل موجود بودن، سایز، رنگ، جنس و ... را در اختیار مشتری بگذارید، به سوالات احتمالی او جواب دهید، بعد هم منتظر باشید تا مشتری هزینه را پرداخت کند و رسید آن را برای شما بفرستد. اما در فروشگاه اینترنتی نیازی به انجام این کارها نیست. شما فقط یک بار اطلاعات را در سایت وارد می‌کنید، مشتری بر اساس آن‌ها انتخاب خود را انجام می‌دهد و هزینه را آنلاین پرداخت می‌کند. می‌بینید؟ داشتن یک فروشگاه اینترنتی کار شما را خیلی ساده‌تر می‌کند و علاوه‌بر این امنیت بیشتری هم دارد! 

داشتن یک وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد. مثلاً می‌توانید:

 • هر تعداد محصول که بخواهید وارد سایت کنید.
 • محصولات خود را دسته‌بندی کنید.
 • روی هر محصولی که بخواهید کوپن تخفیف اعمال کنید.
 • اطلاعات کاربران را از طریق ثبت‌نام در اختیار داشته باشید.
 • روش‌های مختلفی برای ارسال سفارش در نظر بگیرید.
 • درگاه‌های مختلفی برای پرداخت قرار دهید.
 • هر تعداد صفحه که بخواهید تعریف کنید. (مثلاً صفحات راهنما، انواع روش‌های ارسال و ثبت شکایات)
 • در سایت‌تان تولید محتوا کنید و از طریق محتوا مخاطبان را به فروشگاه جذب کنید.
 • سامانه پیامکی به فروشگاهتان متصل کنید.

و... خیلی امکانات دیگر !

قبلاً در مورد مراحل راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی مطلبی را تحت عنوان «چگونه یک فروشگاه اینترنتی بسازیم؟» منتشر کرده بودیم. اگر دوست داشتید اطلاعات خود را در این‌باره بیشتر کنید حتماً این مقاله را بخوانید.

 • پیام‌رسان‌ها

پیامرسان تلگرام را که می‌شناسید. این پیامرسان قابلیت‌های خوبی دارد که با آن می‌توانید به‌طور همزمان یک کسب کار اینترنتی و یک پل ارتباطی خوب با مشتری داشته باشید. البته بعد از فیلتر شدن تلگرام بازدید‌های آن کاهش پیدا کرده و روز به روز تعداد افرادی که از آن استفاده می‌کنند کمتر می‌شود. در عوض اپلیکشن‌های مختلفی را می‌توان به جای پیام رسان تلگرام استفاده کرد که لیستی از آن‌ها در مقالۀ «جایگزین‌های تلگرام» موجود است. هرچند که هیچکدام از این پیامرسان‌ها جای تلگرام را نمی‌گیرند و هنوز جمعیت قابل قبولی در هیچکدام از آن‌ها متمرکز نشده، اما شاید در آینده بتوان روی آن‌ها هم حساب کرد.

 حالا با توجه به این توضیحات فکر می‌کنید بهترین رسانه برای شما کدام است؟

پیشنهاد ما استفاده از تمامی رسانه‌ها، در کنار هم و به‌صورت بهینه است. چرا؟

فرض کنید کسب‌وکار خود را در اینستاگرام یا پیامرسان دیگری گسترش داده‌اید و به سودآوری خوبی هم رسیده‌اید. درست در همین‌جا اتفاق ناگواری رخ می‌دهد... ناگهان رسانۀ شما فیلتر می‌شود، هک می‌شود و یا هر اتفاق دردناک دیگری که تصور کنید؛ اگر شما رسانۀ دیگری هم داشته باشید که هیچ، میتوانید خیلی سریع رسانه دوم خود را جایگزین کنید و یا از طریق آن اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام دهید. اما اگر رسانۀ شما محدود به اینستاگرام یا تلگرام یا شبکه‌های مشابه دیگر باشد، کم‌کم باید با کسب‌وکار اینترنتی‌تان خداحافظی کنید، یا راهی طولانی را طی کنید، تا دوباره به همان نقطه‌ای که بودید برسید! علاوه‌براین استفاده کردن رسانه های مختلف در کنار هم، باعث میشود که بیشتر دیده شوید و کسب و کارتان را بهتر مدیریت کنید. مثلاً می‌توانید محصولات خود را در اینستاگرام تبلیغ کنید و بعد با قرار دادن لینک فروشگاه اینترنتی امکان یک خرید راحت و امن را برای کاربران فراهم کنید.

قدم ششم: بازاریابی اینترنتی

بعد از طی کردن قدم‌های قبلی و ساخت یک فروشگاه اینترنتی، تازه کار شما شروع می‌شود. احتمالاً خودتان هم می‌دانید که فروش محصولات و رسیدن به یک سود مطلوب، بدون حرف زدن دربارۀ آن‌ها و ترویج و تبلیغ آن‌ها امری بعید است. اینجاست که بازاریابی اینترنتی وارد عمل می‌شود و به شما کمک می‌کند تا رسانۀ خود را با به‌کاربگیری روش‌های مختلف، تبلیغ کنید و بتوانید محصولات بیشتری را بفروشید. بازاریابی اینترنتی مبحث گسترده‌ای است و شامل بخش‌های مختلفی می‌شود. کاری که باید انجام دهیم این است که با هر کدام از این بخش‌ها و نحوۀ به‌کارگیری آن‌ها برای توسعۀ کسب‌وکارمان آشنا شویم. برخی از بخش‌های مهم دیجیتال مارگتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال عبارتند از:

بازاریابی محتوا: یعنی از طریق تولید محتوای با کیفیت (با رعایت استاندارهای گوگل) مخاطبان را به صفحات مختلف سایت یا فروشگاه اینترنتی خود جذب کنیم، سپس آن‌ها را به صفحات دیگر و در نهایت صفحات فروش محصول هدایت کنیم. (سیر تا پیاز بازاریابی محتوا طی 10 فصل در وبلاگ نوین بررسی شده است.)

تبلیغات گوگل: گوگل ادوردز (Google Adwords) یکی از پربازده‌ترین بخش‌های بازاریابی اینترنتی است. چون خیلی سریع با صرف اندکی هزینه می‌توانید در صفحۀ اول گوگل قرار گرفته و از گوگل ورودی بگیرید. 

بازاریابی ویدیوئی: بازاریابی ویدیوئی شامل ساخت فیلم‌های کوتاه (در حدود یک تا پنج دقیقه) با محتوای معرفی و عرضه محصولات می‌شود. شما می‌توانید ویدئوهای خود را در جاهای مختلفی - از آپارات و یوتیوب گرفته تا صفحات اینستاگرام - نمایش دهید و کالا یا خدمات خود را به مخاطبان معرفی کنید. 

سئو: یعنی سایت را برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی کنیم و کاری کنیم تا با جستجوی یک سری کلمات کلیدی جزو اولین نتایج گوگل باشیم. جزو اولین‌ها بودن در نتایج گوگل، یعنی ورودی بیشتر، بازدید بیشتر و در نهایت مشتری و فروش بیشتر!

رپورتاژ آگهی: منظور شکلی از آگهی یا خبر است که در قالب یک گزارش به مخاطبان عرضه می شود، به این معنی که مخاطبِ رسانه متوجه جنبۀ تبلیغاتی این گزارش نمی شود و تصور می کند در حال مطالعه یا مشاهده یک گزارش کاملاً بی طرف است. این بی طرف بودنِ لحنِ گزارش باعث جلب اعتماد مخاطبان می شود. در رپورتاژ آگهی می‌توانید از لینک‌هایی به صفحۀ خود استفاده کنید و به این ترتیب ورودی خود را بیشتر کنید. 

بازاریابی پیامکی: از طریق بازاریابی پیامکی می‌توانید با تعداد بسیار زیادی از مخاطبان بازار هدف ارتباط برقرار کنید. شما می‌توانید با استفاده از سامانه‌های ارسال پیامک انبوه مانند «ملی‌پیامک» مخاطبان را در جریان اطلاعات، اخبار و تحفیف‌ها قرار دهید و ارتباط آن‌ها را با بیزنس خود حفظ کنید. البته به شرط آنکه اصول بازاریابی پیامکی را بدانید! (برای اطلاعات بیشتر می‌توانید از وبلاگ ملی پیامک کمک بگیرید.)

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی: امروزه نقش شبکه‌های اجتماعی در برندسازی و توسعه برند غیرقابل انکار است. شما باید بدانید که چگونه فعالیت‌های خود را در صفحاتی مانند اینستاگرام مدیریت کنید، تا مخاطبان به صفحۀ شما جذب شده و با شما تعامل کنند. قبلاً ابزار دیدوگرام و کاربردهای آن را به شما معرفی کردیم؛ اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری راجع به این بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای آن به دست آورید، پیشنهاد می‌کنم وبلاگ دیدوگرام را بخوانید.

در اینجا یک پیشنهاد خوب دیگری هم برای شما دارم، توصیه می‌کنم برای آنکه با سیر تا پیاز بازاریابی اینترنتی آشنا شوید، وارد وبلاگ نوین شوید و مقالات مختلف آن را مطالعه کنید.

جمع بندی

در این مقاله آن‌چه را که لازم بود در مورد راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی بدانید به شما گفتیم. حالا پیشنهاد می‌کنم یک قلم و کاغذ بردارید و اهداف، ایده‌ها، نقشۀ راه، ظرفیت‌ها و امکانات، علایق شخصی خودتان و هرچیزی که فکر می‌کنید اهمیت دارد بنویسید. سپس هر بخش را سبک سنگین کنید، ابزارهای لازم را آماده کنید و با یک برنامه‌ریزی خوب کارتان را شروع کنید. در پایان هم خواهش می‌کنم هر سوالی دارید از ما بپرسید و اگر فکر میکنید مطلبی از قلم افتاده یا خوب به آن پرداخته نشده در قسمت نظرات مطرح کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید
ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02163404 داخلی 2