20% تخفیف بهاری برای شروع راه اندازی کسب و کار اینترنتی (مدت محدود)

بالاخره هزینه راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی چقدر است؟

بسیاری از مردم هنگامی که تصمیم به راه‌اندازی یک کسب و کار جدید یا ساخت فروشگاه اینترنتی می‌گیرند دنبال این هستند که ببینند که چه چیزی به صرفه‌تر است و در کل چه قدر باید هزینه پرداخت کرد. اول بگذارید خیالتان را راحت کنم که هزینه راه‌اندازی و طراحی فروشگاه اینترنتی با تعداد زیادی مخاطب در سراسر کشور، بسیار کمتر از راه‌اندازی فروشگاه در یکی از خیابان‌های تهران است.

اما همانطور که می‌دانید راه ها و طریقه های مختلفی برای راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی و استفاده از فروشگاه ساز، از جمله طراحی سایت فروشگاهی اختصاصی، استفاده از پلاگین‌های موجود در برخی سیستم‌های مدیریت محتوا و استفاده از فروشگاه ساز وجود دارد که هزینه‌های آن‌ها – از 400 هزار تا 100 میلیون تومان - متفاوت است؛ پس بیایید هزینه هر روش را جداگانه بررسی کرده و یک جمع‌بندی کلی داشته باشیم.

اگر دوست داشتید با انواع روش‌های ساخت فروشگاه‌های اینترنتی آشنا شوید مقالۀ «چگونه یک فروشگاه اینترنتی بسازیم؟» را بخوانید.

هزینه راه‌اندازی و تعرفه ایجاد فروشگاه اینترنتی اختصاصی

منظورم از طراحی سایت اختصاصی و ساخت فروشگاه، مراجعه به شرکت‌های طراحی سایت و سفارش طراحی یک سایت فروشگاهی است. این شرکت‌ها اگر کارشان درست باشد، کدهای سایت شما را از صفر می‌نویسند (بدون کپی کردن) و برایتان یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی و یک قالب مخصوص خودتان می‌سازند.

هزینه طراحی سایت فروشگاهی (همان ساخت سایت فروشگاهی) به این روش، بیشتر از سایر روش‌هاست و خیلی تعرفۀ مشخصی ندارد. مثلاً ممکن است شرکتی برای طراحی سایت فروشگاهی 50 میلیون تومان پول بگیرد و شرکت دیگری همان سایت را با 10 میلیون تحویلتان بدهد. طبق آخرین اطلاعاتی که خودم از دوستان فعال در این زمینه به دست آوردم، حداقل هزینه راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی با امکانات عمومی (نه خیلی پیشرفته) مبلغی حدود 10 میلیون تومان است. این مبلغ برای فروشگاه‌های پیشرفته تا مبلغ 100 میلیون تومان هم می‌رسد. البته همانطور که گفتم تعرفه و قیمت مشخصی در این بازار وجود ندارد و ممکن است مبالغی بیش از این نیز در برخی شرکت‌ها درخواست شود!

راجع به بحث پشتیبانی این وبسایت‌ها هم، معمولاً یک سال اول رایگان است ولی از سال دوم به بعد باید سالانه مبلغی حدود 400 هزار تومان پرداخت کنید.

هزینه طراحی سایت فروشگاه اینترنتی با کمک CMS آماده

با CMS یا همان سیستم‌های مدیریت محتوا آشنایی دارید؟ اگر نه مقالۀ «هرآنچه که باید دربارۀ سیستم‌های مدیریت محتوا بدانید» را بخوانید؛ در این مقاله انواع سیستم‌های مدیریت محتوای سایتی و فروشگاهی و نحوه استفاده از آن ها بررسی شده‌اند.

اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای ساخت فروشگاه استفاده کنید باید یک پلاگین (افزونه) فروشگاه ساز روی سیستم مدیریت محتوا نصب کنید تا یک فروشگاه به سایتتان اضافه شود. خود من این روش را اصلاً پیشنهاد نمی‌کنم، مگر اینکه بخواهید فروشگاه خیلی کوچکی با تعداد محصولات محدود بسازید. می‌دانید چرا؟

چون اضافه کردن افزونه‌های مختلف به سایت و بعد از آن ورود محصولات متعدد در آن، سرعت سایت را کم می‌کند و این یک تهدید جدی برای سایتتان است؛ چرا که کاربران به هیچ وجه سایت‌های کند و اعصاب خردکن را دوست ندارند.

قیمت ساخت فروشگاه اینترنتی با وردپرس به متغیرهای مختلفی بستگی دارد. خود سیستم مدیریت محتوای وردپرس رایگان است، اما قیمت افزونه‌ها و موارد جانبی که باید برای آن تهیه کنید تا یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید عبارتند از:

قیمت دامنه .com : 120000 تومان

قیمت هاست یکساله لینوکس با حداکثر امکانات: 350000 تومان

قیمت قالب فروشگاهی وردپرس: از 80 تا 300 هزار تومان (البته قالب سفارشی مبلغی بیشتری ممکن است داشته باشد.)

قیمت افزونه پرگاس (همه امکانات مورد نیاز در پلاگین فروشگاه‌ساز وردپرس): 69000 تومان

قیمت درگاه پرداخت اینترنتی شرکت ایران کیش: 30000 تومان

قیمت سئوی ووکامرس پرمیوم: 19000 تومان

قیمت افزونه زوم خودکار تصاویر در ووکامرس: 28000 تومان

قیمت افزونه مدیریت تب‌های ووکامرس: 30000 تومان

قیمت افزونه سئوی Yoast: 45000 تومان

قیمت افزونه صدور فاکتور: 30000 تومان

این‌ها قیمت لوازمی بود که برای یک فروشگاه معمولی نیاز دارید (که می‌شود چیزی حدود 1,000,000 تومان). اگر بخواهید فروشگاه بزرگتری داشته باشید یا باید افزونه‌های دیگری را بخرید یا سفارش طراحی  و توسعه آن‌ها را بدهید. تازه فقط همین نیست؛ در بحث پشتیبانی وردپرس اگر خودتان برنامه‌نویسی ندانید و نیاز به کمک برای اداره سایت داشته باشید یا باید کسی را استخدام کنید یا با پرداخت هزینه، پشتیبانی را به کارشناسان بسپارید.

هزینه طراحی سایت سفارشی با وردپرس

اگر خودتان دانش کافی برای کار با وردپرس را نداشته باشید یا بخواهید کار راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی با وردپرس را به دست کارشناسان بسپارید چقدر باید هزینه کنید؟

طبق آخرین بررسی‌های من، سفارش فروشگاه اینترنتی وردپرسی بسته به امکانات آن، چیزی بین 4 تا 6 میلیون تومان برایتان آب می‌خورد. در قیمت‌های پایین معمولاً قالب جدید و اختصاصی برایتان ساخته نمی‌شود و قالب‌های استفاده شده، ویرایش یا ترجمۀ قالب‌های موجود هستند.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: طراحی سایت؛ قالب آماده یا قالب اختصاصی؟

قیمت طراحی سایت فروشگاه اینترنتی با استفاده از فروشگاه ساز

فروشگاه‌سازها نوع دیگری از سیستم‌های مدیریت محتوا هستند؛ منتها یک سری تفاوت‌ها با سیستم‌هایی مثل وردپرس دارند. به این سیستم‌های مدیریت محتوا، سیستم اشتراکی یا SAAS هم می‌گویند و فرق آن‌ها با سیستم‌های متن باز یا Open Source (مانند وردپرس) در این است که به کدهای سایت دسترسی ندارید و برای استفاده از آن‌ها باید اشتراک سالانه یا ماهانه خریداری کنید.

ما قبلاً در مقالۀ «فروشگاه ساز چیست؟» به طور مفصل درباره انواع فروشگاه سازها و معیارهای انتخاب آن‌ها و اینکه چگونه فروشگاه بسازیم صحبت کرده بودیم، پیشنهاد می‌کنم حتماً این مقاله را بخوانید تا با اطلاعات کامل و روشن بتوانید تصمیم‌گیری کنید.

خب، برگردیم سر بحث اصلی خودمان، تعرفه و هزینۀ راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی با استفاده از فروشگاه‌ساز چه‌قدر است؟ فروشگاه‌سازهای ایرانی مختلفی وجود دارند که خدمات مشابهی را ارائه می‌دهند و هر کدام یک سری نقاط قوت و نقاط ضعف دارند. در همان مقالۀ فروشگاه ساز چیست هم گفتم، فهمیدن اینکه کدام فروشگاه ساز برای شما بهتر است به خودتان و انتظاراتتان از یک فروشگاه اینترنتی بستگی دارد؛ اما به عنوان نمونه بیایید تعرفه ایجاد فروشگاه اینترنتی با پرتال را ببینیم.

هزینه راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی با فروشگاه‌ساز پرتال

در مورد فروشگاه ساز پرتال شما دو انتخاب با دو هزینه متفاوت دارید:

  1. هزینه راه‌اندازی فروشگاه پایه (سالانه): 840 هزار تومان
  2. هزینه راه‌اندازی فروشگاه حرفه‌ای (سالانه): 1 میلیون و 330 هزار تومان

این هزینه برای یک سال خیلی مقرون‌به‌صرفه‌ است. علاوه‌براین پشتیبانی فروشگاه‌ساز پرتال رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه جداگانه برای خرید هاست و دامنه هم ندارید، تهیۀ هاست و دامنه بر عهدۀ پرتال است. اگر خواستید با امکانات این فروشگاه‌ساز حرفه‌ای کاملاً آشنا شوید مطلب «35 دلیل برای آنکه سایت ساز پرتال را انتخاب کنید!» را بخوانید.

در مورد سایر فروشگاه‌سازهای ایرانی هم قیمت‌ها حدوداً مشابه است، به جز فروشگاه‌ساز سازیتو که به جای دریافت هزینه سالانه، از هر فروش شما 4% سود می‌گیرد و خرید دامنه هم بر عهده خودتان است.

 جمع‌بندی پایانی

صادقانه بگویم، تمام این اعداد و ارقامی که خدمتتان عرض کردم، مربوط به شهریور سال 97 است و با این وضع بالا و پایین (البته فقط بالا) رفتن قیمت‌ها خیلی اطمینانی به آن‌ها نیست. منظورم این است که معلوم نیست تا یک ماه دیگر یا حتی یکی دو هفته دیگر قیمت‌ها همین باشد و اصلا اینکه چطور فروشگاه بسازیم مسئله ای اساسی باقی بماند یا نه. به هر حال من سعی کردم که سوالات شما، درباره قیمت‌ها و تعرفه‌های مختلف طراحی سایت را تا جای ممکن پاسخ بدهم. اگر سوال دیگری داشتید حتماً بپرسید 😉

دیدگاه خود را ارسال کنید
ارسال دیدگاه
  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02163404 داخلی 2