در شب یلدا فروشتان را چند برابر کنید!

یلدا از مهم‌ترین جشن‌های ایرانیان از دیرباز تاکنون است که بین خانواده‌های ایرانی جشن گرفته می‌شود. فرصتی مناسب برای صاحبان کسب و کار اینترنتی تا بتوانند تخفیفات جمعه سیاه را به شب یلدا گره بزنند. در ادامه بیشتر در مورد استراتژی فروش شب یلدا صحبت می‌کنیم.
در این مقاله می‌خوانید:

بلک فرایدی یک مناسب جهانی است که از کشور آمریکا شروع شده است. اما شب یلدا یک مناسبت مهم فقط مختص به کشورهای ایران باستان است. طولانی‌ترین شب سال (شب یلدا) که در 30 آذرماه قرار گرفته است.

چند سالی است که فروشگاه‌های اینترنتی حراج بزرگ شب یلدا را در آخر آذرماه برگزار می‌کنند. یکی از این فروشگاه‌ها، دیجی کالا است. از آنجایی که فروش محصولات در این دوران به اوج خودش می‌رسد، تصمیم گرفتیم نکات استراتژی فروش شب یلدا را با هم بررسی کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

چرا باید در شب یلدا تخفیف داشته باشیم؟

یکی از راه‌های افزایش فروش فروشگاه اینترنتی، تخفیف گذاری روی محصولات است. حالا چه بهتر که چند روز خاص در سال یک تخفیف درست حسابی روی محصولاتتان بگذارید و از این طریق مشتری جذب کنید؟

از طرف دیگر نرخ بازدیدکنندگان سایتتان بیشتر از ۲ برابر می‌شود. خیلی از فروشگاه‌های کوچک از طریق همین کمپین‌های سالانه می‌توانند خودشان را به مخاطبان معرفی کنند. اگر شما هم به عنوان یک فروشگاه کوچک در پرتال سایت دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از کمپین تبلیغاتی شب یلدا استفاده کنید.

البته می‌توانید حوزه کسب و کاری خودتان را در بخش دیدگاه‌ها بنویسید تا به شما بگوییم که چه محصولاتی را در حراج یلدا بفروشید تا بیشتر درآمد داشته باشید.

تاریخچه شب یلدا و تخفیفات

شب یلدا یا شب چله یکی از مهم‌ترین جشن‌های ایران است. طولانی‌ترین و تاریک‌ترین شب سال که در کشور ایران و چند کشور دیگر که در گذشته جزوی از خاک ایران بودند، جشن گرفته می‌شود. از نظر علمی هم 30 آذر اولین شب زمستان، کوتاه‌ترین روز و طولانی‌ترین شب را دارد. بعد از آن روزها طولانی‌تر و شب‌ها کوتاه‌تر می‌شود.

طبق لغت نامه دهخدا، کلمه یلدا از مسیحیان سریانی گرفته شده که به معنی تولد است. شب یلدا اولین بار 500 سال پیش از میلاد مسیح در زمان پادشاهی داریوش در تقویم رسمی ایران باستان ثبت شد.

سرآغاز کمپین یلدا در بین فروشگاه‌های اینترنتی، از سایت دیجی کالا شروع شد. روزی که همانند کمپین‌های جهانی، روز پر تخفیف ما ایرانی‌ها است. کم‌کم کسب و کارهای دیگر هم به کمپین یلدا اضافه شدند.

نقاشی قدیمی از شب یلدا

تخفیف اینترنتی شب یلدا چه روزی است؟

شب یلدا سال 1402 در تقویم روز پنجشنبه 30 آذرماه است. تاریخ شروع تخفیف اینترنتی یلدا در بیشتر فروشگاه‌ها از 29 آذر ماه تا 1 دی ماه است.

استراتژی فروش در شب یلدا

کمپین فروش شب یلدا شبیه حراج جمعه سیاه خارجی‌ها است. استارت آپ‌ها و کسب و کارهای کوچک چوب حراج به محصولاتشان می‌زنند تا هم مخاطب جذب کنند و هم فروش میلیونی داشته باشند. از طرفی، فروش شب یلدا فقط به محصول خلاصه نمی‌شود؛ بلکه تخفیف‌های خوبی روی خدمات یا حتی دوره‌های آموزشی آنلاین گذاشته می‌شود.

1- هدف از اجرای کمپین شب یلدا را مشخص کنید

در اولین قدم باید بدانید هدف شما از برگزاری تخفیف یلدا چیست. باید ببینید که آیا این کمپین به درد کسب و کار شما می‌خورد یا قرار نیست مشتریان چندانی پیدا کنید؟ اصلاً تخفیف محصولات یا خدمات شما به درد مخاطبان می‌خورد؟

به طور کلی بررسی کنید که چه محصولاتی در یلدا تخفیف داشته باشد و درآمد نهایی خودتان را بعد از اتمام تخفیفات تخمین بزنید. فقط حواستان باشد که منابع انسانی کسب و کارتان پاسخگوی جواب‌دهی به مشتریان و ارسال به موقع محصولات باشند.

در غیر این صورت با حجم زیادی از مشتریان ناراضی مواجه می‌شوید که برای همیشه شما را در لیست سیاه قرار می‌دهند.

2- زمانبندی درستی برای یلدا بچینید

هزاران فروشگاه در یلدا به صورت حضوری و اینترنتی تخفیف دارند. برای اینکه بتوانید مشتریان بیشتری جذب کنید، یک پیشنهاد برایتان داریم. اینکه یک روز قبل از 30 آذر و یک روز بعد از این تاریخ هم تخفیف داشته باشید. 

دلیل آن هم این است که اجازه دهید مخاطبانتان در شب یلدا کنار خانواده‌هایشان باشند. در این شب زیبا هم خودشان را درگیر خرید اینترنتی و نت گردی نکنند. از طرف دیگر بیشتر کارمندان اول هر ماه حقوق می‌گیرند. اگر تخفیف شما بعد از شب یلدا هم ادامه داشته باشد، این افراد هم می‌توانند به راحتی خریدشان را انجام دهند. 

زمان تخفیف شب یلدا فروشگاه دیجی کالا در سال گذشته

3- در مورد کمپین شب یلدا اطلاع رسانی کنید

بعد از اینکه کمپین شب یلدا را چیدید، نوبت به اطلاع رسانی شروع تخفیف‌های فروشگاه شما می‌رسد. برای اطلاع رسانی کمپین شب یلدا دو راه به شما پیشنهاد می‌کنیم. 

 • به ایمیل مشتری‌های سابق یا کسانی که در خبرنامه سایتتان عضو شدند، یک ایمیل اطلاع رسانی تخفیف یلدایی ارسال کنید. به این روش ایمیل مارکتینگ می‌گویند.
 • به شماره همراه مشتریان سابقتان پیامک تخفیف یلدا ارسال کنید. می‌توانید از شرکت‌هایی مثل ملی پیامک، پلن پیامک انبوه خریداری کنید و به جامعه هدف خاصی پیام ارسال کنید. با ارسال پیامک تبلیغاتی مشتریان از تخفیف یلدای فروشگاهتان مطلع می‌شوند.

البته می‌توانید از طریق وب سایت، تلفن، ‌اپلیکیشن و بنرهای اینترنتی و فیزیکی هم در مورد کمپین یلدا اطلاع رسانی کنید.

4- متفاوت عمل کنید

به جای اینکه شبیه فروشگاه‌های دیگر روی تمام اجناس خودتان تخفیف بگذارید، محصولات خاصی را گلچین کنید. مثلاً فروش آجیل تزیین شده شب یلدا یا تزئینات یلدایی پیشنهاد بهتری است. سعی کنید روی محصولات فروشگاهتان که به یلدا مرتبط است، تخفیف بگذارید.

حتی رستوران‌های سنتی هم می‌توانند روی غذاهایی که با انار و محصولات شب یلدا درست شده‌اند تخفیف ویژه داشته باشند. فروشگاه‌هایی که اقلام مرتبط با شب یلدا ندارند؛ می‌توانند روی کالاهای قرمزرنگ فروشگاه تخفیف یلدایی بگذارند. به نظرتان یلدای متفاوت‌تری نمی‌شود؟

تخفیف گذاری روی کالاهای قرمز رنگ فروشگاه

5- رسانه مناسب برای اجرای کمپین یلدا را انتخاب کنید

اول باید ببینید که مخاطبان هدف شما بیشتر در کدام رسانه فعالیت دارند. بعد از آن باید زیرساخت‌های لازم برای اجرای کمپین تبلیغاتی خودتان را در آن رسانه فراهم کنید. بهترین پلتفرم‌ها برای اجرای کمپین تبلیغاتی به ترتیب زیر است:

 • ساخت سایت فروشگاهی

آیکون فروشگاه اینترنتیداشتن یک سایت فروشگاهی نه تنها باعث افزایش فروش شما می‌شود، بلکه روند خرید مشتری را سریع‌تر می‌کند. با یک کلیک محصولات موردنیازش به سبد خرید اضافه می‌شود و در انتها به یک درگاه پرداخت هدایت می‌شود.

شما هم برای ارسال محصول تنها نیاز دارید سری به صفحه سفارش‌ها بزنید. تازه محصولات شما بر اساس موجودی در سایت قرار می‌گیرند و با مشکلاتی مثل کمبود موجودی محصول مواجه نمی‌شوید.

اگر هنوز سایت فروشگاهی ندارید، نگران نباشید. با استفاده از سیستم فروشگاه‌ساز پرتال می‌توانید در کمتر از 5 دقیقه صاحب یک فروشگاه اینترنتی شوید. بعد از ثبت نام می‌توانید ۷ روز به صورت رایگان از سایتتان استفاده کنید. اگر از امکانات فروشگاه ساز راضی بودید، اشتراک یک ساله آن را خریداری می‌کنید و سایتتان را راه اندازی می‌کنید.

سیستم فروشگاه ساز در اصل یک سایت آماده تحویل شما می‌دهد؛ فقط باید محصولاتتان را در سایت اضافه کنید و محتواهای تصویری و متنی در سایت قرار دهید. اگر می‌خواهید با نحوه ساخت فروشگاه و ویژگی‌های آن آشنا شوید مطلب «آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی» را بخوانید.

 • شبکه اجتماعی اینستاگرام

آیکون اینستاگرامشبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام کاربران ایرانی زیادی دارند. با استفاده از ریلزهای باکیفیت می‌توانید در اکسپلور دیده شوید و از این طریق مشتری جذب کنید. به همین خاطر می‌توانید اینستاگرام را به عنوان رسانه اجرای کمپین یلدا انتخاب کنید.

البته اینستاگرام یک سری مشکلاتی هم دارد. مشکلاتی مثل:

 • نیاز به پاسخگویی سریع به مشتریان برای خرید کالا و مشاوره
 • نیاز به استخدام نیروی اضافه برای پاسخگویی به دایرکت و ثبت سفارش
 • حجم زیاد دایرکت و فراموشی پاسخ دادن به دایرکت کاربران

به همین خاطر ممکن است بخشی از مشتریان خودتان را از دست بدهید یا اینکه اشتباهاتی در فاکتور خرید مشتری به وجود بیاید.

6- تخفیفات‌ متنوعی داشته باشید

یک برنامه دقیق و هیجان انگیز برای ارائه تخفیف و جایزه مشتریان یلدایی خودتان بچینید. سعی کنید با ارائه تخفیف‌های متنوع یلدایی، کاربرانتان را هیجان زده کنید. خب حالا منظور ما از تخفیف متنوع چیست؟

 • استفاده از چرخ جایزه: می‌توانید در سایتتان یک چرخ جایزه قرار دهید. بسته به شانس هر فرد یک کد تخفیف به آن نمایش داده می‌شود.
 • استفاده از تخفیف‌های ساعتی: می‌توانید بخشی از تخفیف‌های محصولات فروشگاهتان را به صورت ساعتی فعال کنید. مثلاً ساعت شیائومی mi band 5 فقط تا 4 ساعت دارای تخفیف 30٪ است.
 • داشتن درصد تخفیف‌های متنوع: کالاهایی که سود بیشتری برایتان دارند را می‌توانید با تخفیف‌های بیشتر ارائه دهید. در عوض کالاهای کم سود را با تخفیف 5 تا 10٪ بفروشید.
 • استفاده از بازی: می‌توانید همانند کمپین‌های تبلیغاتی دیجی کالا، یک بازی درست کنید. مخاطبانی که بیشترین امتیاز را در بازی کسب کنند، می‌تواند کد تخفیف 60٪ یا یک جایزه نفیس از شما بگیرند.
 • تایمر شمارش معکوس: با استفاده از تایمر شمارش معکوس قبل از شروع تخفیفات، می‌توانید مخاطبانتان را از زمان تخفیفات یلدایی مطلع کنید. با این کار نرخ بازگشت کاربر به سایتتان افزایش پیدا می‌کند.
 • کد تخفیف به مشتریان قدیمی: می‌توانید یک کد تخفیف جداگانه برای مشتریان سابق خودتان در نظر بگیرید. با این روش احتمال خرید مشتریان سابق در کمپین شب یلدا افزایش پیدا می‌کند.
 • کد تخفیف خاص: می‌توانید به مشتریانی که نامشان «یلدا» است یا در روز 30 آذرماه متولد شدند، یک کد تخفیف ویژه بدهید.

حالا جایزه کاربرانی که از سایت شما خرید می‌کنند، می‌تواند یک جلد کتاب حافظ، آجیل تزیین شده یلدایی یا هر کالای نفیسی که مرتبط با یلدا است، باشد.

ایده‌‌های بیشتر در مورد تخفیف گذاری روی محصولات را در مطلب «12 ایده تخفیف گذاری برای افزایش فروش» مطالعه کنید.

gif دیجی کالا در مورد نحوه دریافت کد تخفیف با خرید از سایت

7- مزایای بیشتری برای مشتریان داشته باشید

درست است که در یلدا روی محصولات به اندازه کافی تخفیف گذاشتید؛ اما باید حواستان به هزینه‌هایی مثل حمل و نقل کالا و بسته بندی باشد. اگر فروشگاه شما ارسال رایگان یلدایی داشته باشد، به احتمال زیاد فروش شب یلدا شما چند برابر می‌شود.

البته می‌توانید به مشتریانی که مبلغ بالایی از فروشگاهتان خرید کنند، یک کد تخفیف 200 هزار تومانی یا بیشتر اهدا کنید. با این کار به احتمال زیاد مشتری یک بار دیگر برای خرید از سایت شما برمی‌گردد.

8- Popup مناسبتی یلدا طراحی کنید

یکی از راه‌های افزایش بازدید کننده و مشتری در شب یلدا، استفاده از Popup تبلیغاتی است. شما می‌توانید چند هفته قبل از شب یلدا، در بخش‌های مختلف سایتتان، یک پاپ آپ قرار دهید. در این پاپ آپ، به مخاطبان اطلاع دهید که در تاریخ 29 آذرماه تا 2 دی‌ماه تخفیف شب یلدایی دارید.

با این روش می‌توانید مخاطبان را ترغیب کنید که در تاریخ مورد نظر به سایت شما سر بزنند تا از تخفیفات مطلع شوند.

پاپ آپ شب یلدا برای اطلاع رسانی تخفیف

9- بسته بندی‌ متفاوت داشته باشید

قرار نیست تخفیف شب یلدا شما شبیه بقیه رویدادهای سالانه باشد. یک بسته بندی متفاوت با استفاده از روبان‌ قرمز و با تم یلدا داشته باشید. شک نکنید که مشتری بعد از دریافت محصول هیجان زده و خوشحال می‌شود.

حالا اگر نمی‌توانید به این زودی یک بسته بندی جدید طراحی کنید، می‌توانید یک انار زیبا، یک کارت تبریک با یک بیت از اشعار حافظ را در کنار خرید مشتری بسته بندی کنید. هر روشی که بتواند حس و حال یلدا را برای مشتری القا کند، می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

10- لندینگ پیج و بنرهای هیجان انگیز طراحی کنید

با ایجاد لندینگ پیج در سایت فروشگاهی خودتان یا طراحی بنرهای کمپین شب یلدا، می‌توانید خیلی راحت مخاطب جذب کنید. در لندینگ پیج یلدا تمام محصولاتی که قرار است با تخفیف ویژه به فروش برسانید قرار می‌دهید. مشتری هم به راحتی از محصولات دارای تخفیف مطلع می‌شود.

بنرها و تصاویر گرافیکی جذاب هم می‌تواند نظر مخاطبان را به خودش جلب کند. 

لندینگ پیج شب یلدا همراه اول

11- تبلیغات داشته باشید

برای اینکه مخاطبان بیشتری از کمپین شب یلدا شما باخبر شوند، باید تبلیغات کنید. وگرنه با حجم کمی از مشتری روبرو می‌شوید و از اجرای کمپین‌های تبلیغاتی دلسرد خواهید شد. اصلاً تبلیغات یکی از مهم‌ترین عوامل برای افزایش فروش است. چه بهتر که در پیام تبلیغاتی خودتان خبر از تخفیف‌های هیجان انگیز یلدا بدهید.

حالا چه نوع تبلیغاتی می‌تواند به دردتان بخورد؟

 • تخفیفات کلیکی گوگل گرچه می‌تواند مخاطبان زیادی جذب کند، اما هزینه زیادی دارد.
 • تبلیغات ریتارگتینگ باعث بازگشت دوباره کاربر به سایت شما می‌شود.
 • تبلیغات پوش نوتیفیکیشن باعث دیده شدن پیام شما به مخاطبان می‌شود.
 • تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ لیدهای زیادی به سمت کسب و کار شما ارسال می‌کند.
 • و...

12- سایتتان را بهینه سازی کنید

اگر فروشگاه اینترنتی دارید، حواستان باشد که سایتتان از هر نظر بهینه باشد. زمانی که با حجم زیادی از کاربر روبرو می‌شوید، ممکن است سایتتان خطا دهد و هیچ کاربری نتواند از سایت شما بازدید کند. در این زمان نه تنها فروش شما صفر می‌شود، بلکه آن همه انرژی و هزینه‌ای که بابت تبلیغات پرداخت کردید، ارزشی نخواهد داشت.

همچنین، نحوه نمایش وب سایت برای کاربرانی که از طریق موبایل، لپ تاپ یا تبلت از سایت شما بازدید می‌کنند، بسیار اهمیت دارد. اگر فونت شما کوچک و ناخوانا باشد یا بخش‌هایی از سایتتان برای کاربر نمایش داده نشود، کاربر خریدش را از سایت شما انجام نمی‌دهد.

خوشبختانه سایت‌های ساخته شده در پرتال با محدودیت هاست روبرو نیست. از طرف دیگر تمام قالب‌های سایت پرتال برای موبایل، تبلت و لپ تاپ بهینه شده و به درستی نمایش داده می‌شود.

نحوه اجرای کمپین یلدا توسط مغازه دارها

البته فکر نکنید که کمپین شب یلدا فقط برای صاحبان فروشگاه اینترنتی است. مغازه دارها هم می‌توانند در کمپین شب یلدا شرکت کنند. با تغییرتم دکور مغازه به شب یلدا و قرار دادن بنر تخفیف در سر در مغازه می‌توانند رهگذران را از تخفیف یلدایی خودتان باخبر کنید.

البته یک پیشنهاد بهتر برایتان داریم. می‌توانید یک پکیج پیامکی خریداری کنید و به مشتریان محدوده جغرافیایی مغازه خودتان پیامک تخفیف یلدا ارسال کنید. با این کار مشتریان زیادی جذب می‌کنید.

البته هنوز هم برای ساخت فروشگاه اینترنتی وقت دارید؛ با اینترنتی کردن کسب و کارتان می‌توانید مشتریانی به وسعت ایران داشته باشید.

ایده برای فروش شب یلدا

در لندینگ پیج تخفیفات شب یلدای فروشگاهتان می‌توانید محصولات مختلف به خصوص محصولاتی که به یلدا مرتبط هستند را جای دهید. در شب یلدا می‌توانید محصولاتی مثل:

 • میوه‌های یلدا (هندوانه و انار)
 • انواع شیرینی
 • آجیل
 • دیوان حافظ و شاهنامه
 • گل
 • شمع‌ و وسایل تزیینی
 • سماور
 • پوشاک زمستانه برای پیشواز زمستان
 • محصولات قرمز رنگ فروشگاه

و هر چیزی که به سبک یلدا تزیین شده را می‌توانید در کمپین یلدایی بفروشید.مثلاً چندین پک یلدایی مختلف درست کنید و با قیمت‌های مناسب به شرکت‌ها ارائه دهید.

مهم‌ترین آمار مربوط به شب یلدای سال‌های گذشته

از آنجایی که آمار دقیقی از تعداد خریدهای اینترنتی در شب یلدا موجود نیست، از آمار یکی از بزرگ‌ترین مارکت پلیس‌های ایرانی یعنی دیجی کالا استفاده می‌کنیم. دیجی کالا در سال 99 در کمپین یلدا بیش از 300 هزار مشتری داشت.

در این دو روز کمپین یلدای بیشتر از 2 میلیون کالا به فروش رفت و 11 میلیون بازدید روزانه داشت.

اینفوگرافیک آمار خرید و بازدیدها در شب یلدای دیجی کالا

در پایان

در این مطلب سعی کردیم نکات مهم استراتژی فروش شب یلدا را با هم مرور کنیم. اگر به دنبال افزایش فروش و بازدیدکننده وب سایت هستید، روی کالا یا خدمات سایتتان تخفیف بگذارید. یلدا فرصتی عالی برای جذب مخاطب و افزایش فروش است. پس دست بجنبانید و کمپین شب یلدا خودتان را شروع کنید.

اگر سؤال یا پیشنهادی در خصوص افزایش فروش در شب یلدا دارید، در قسمت دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

سؤالات متداول

 • تخفیف شب یلدا چه روزی است؟

شب یلدا روز پنجشنبه 30 آذرماه 1402 است. اما شما می‌توانید کمپین شب یلدا را از 29 آذرماه تا 2 دی ماه تمدید کنید.

 • مزایا کمپین یلدا برای کسب و کارها چیست؟

از مزایای کمپین تخفیف یلدا برای ایرانیان می‌توان به افزایش فروش محصولات یا خدمات، افزایش آگاهی مخاطبان از برند و کسب و کار نوپا، افزایش ترافیک سایت، فروش محصولات انبار شده، جمع آوری سرنخ (Lead)، افزایش وفاداری مشتریان و بازگشت مشتریان قدیمی اشاره کرد.

 • کمپین شب یلدا برای چه کسب و کارهایی مفید است؟

کسب و کارهای اینترنتی مثل وب سایت‌های فروشگاهی، کسب و کارهای اینستاگرامی و در آخر مغازه‌ها و فروشگاه‌های حضوری می‌توانند کمپین شب یلدا اجرا کنند.

دیدگاه خود را ارسال کنید
ارسال دیدگاه
 • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
ساخت سایت و فروشگاه اینترنتی
02191003383 داخلی 2