×

قالبی که نیاز دارید بین قالب های ما نیست؟ ما برای شما قالب اختصاصی رایگان طراحی خواهیم کرد!

اطلاعات بیشتر...

7 روز رایگان از پرتال استفاده کنید

ساخت وب‌سایت یا فروشگاه
وبلاگ، نکات آموزشی وب سایت

چگونه یک سایت بسازیم؟

بدون سایت، شما وجود ندارید! حتی اگر شما بهترین محصولات و خدمات را در کسب و کار خودتان ارائه بدهید، بدون سایت دیده نخواهید شد و این یعنی شما وجود ندارید! این دیگر قاعده طلایی دنیای کسب و کار شده است.

متاسافانه، امروزه نظر عمومی اینطور شده است که همه فکر می‌کنند ساخت و مدیریت یک سایت کار بسیار زمان‌بر، هزینه‌بر و پیچیده‌ای است، اما ما در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که نه تنها در مدتی کوتاه و با هزینه‌ای کم می‌توانید سایت خودتان را بسازید، بلکه با درگیری در کار خودتان، و ایجاد هر تغییری که دلتان می‌خواهد، لذت نیز خواهید برد.

اما پیش از هرچیزی ببینیم که برای داشتن یک سایت، به چه عناصری نیاز داریم و در ادامه ببینیم که چه روش هایی برای طراحی یا ساخت سایت وجود دارد.

ساخت سایت را از کجا شروع کنیم؟

تا به حال به ساختار یک مغازه دقت کرده‌اید؟ به اینکه چگونه باید سازماندهی شود تا بیشترین کارایی را داشته باشد؟ خب ساخت وبسایت هم دقیقا همینطور است! یعنی چه؟

در ساختن یک مغازه شما به چهار مورد اصلی نیاز دارید: نام مغازه، مکان، دکور، و مدیریت. در ایجاد وبسایت هم دقیقا به همین چهار مورد نیاز دارد: دامنه (نام)، هاست (مکان)، قالب (دکور)، و سیستم مدیریتی (مدیریت).

برای اینکه دقیقا متوجه منظورم بشوید، حتما پیشنهاد می‌کنم مقاله ما در مورد "برای ساخت سایت به چه چیزهایی نیاز است؟" را بخوانید.

قدم اول: انتخاب دامنه (با چه نامی می‌خواهید شناخته شوید؟)

هر صفحه اینترنتی، برای اینکه از بقیه صفحات جدا شود دارای یک شماره است (دقیقا مثل شماره ملی که برای هر شخص مجزا است) و اگر شما بخواهید وارد آن صفحه بشوید، باید شماره‌اش را وارد کنید. اما از آنجایی که حفظ کردن شماره‌های طولانی کار بسیار سختی است، اینترنت به جای آن از کلمات استفاده می‌کند.

 دامنه هم دقیقا مشخصات یک صفحه اینترنتی است که به جای شماره، با اسم خاصی ذخیره شده است. برای مثال، دامنه سایت پرتال بصورت www.portal.ir است و شما با دیدن آن سریع تشخیصش می‌دهید اما اگر بگویم 94.130.235.180 چه؟ این شماره همان سایت پورتال است!

برای اینکه کار شما راحت بشود، چند مقاله جامع و مفید دیگر هم در زمینه دامنه برای‌تان آماده کرده‌ایم:

دامنه چگونه ثبت می‌شود؟

پسوندهای مختلف دامنه‌ها را بشناسید.

چگونه یک دامنه مناسب برای سایت خود انتخاب کنیم؟

قدم دوم: انتخاب هاست (به چقدر فضا نیاز دارید؟)

همانطور که برای قرار دادن اطلاعات روی گوشی نیاز به رم دارید، برای قرار دادن اطلاعات روی اینترنت هم نیاز به فضا دارید که به این فضا، هاست گفته می‌شود. اما فضایی که اینترنت به شما پیشنهاد می‌دهد، امکانات دیگری هم دارد که از جمله آن‌ها سرعت، امنیت و پشتیبانی است. به علاوه، شما برای اینکه بتوانید چنین فضایی را در اینترنت در اختیار داشته باشید باید هزینه‌ای بصورت ماهیانه یا سالیانه پرداخت کنید.

حالا که بصورت کلی در مورد هاست اطلاعات به دست آوردید، بهتر است سری به مقاله "هاست و هر آنچه باید درباره آن بدانید" بزنید تا دیگر جای سوالی برای‌تان باقی نماند.

قدم سوم: قالب (چه شکلی می‌خواهید باشید؟)

فرض کنید شما وبسایت‌تان را ساخته‌اید و یک کاربر وارد آن شده و در محیط خاصی قرار می‌گیرد. این محیط همان قالب یا پوسته وبسایت شما است. متاسفانه قالب یکی از مواردی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است اما به نظر ما یکی از موثرترین عوامل در موفقیت وبسایت شما، قالب است. می‌پرسید چرا؟

  • قالب خوب مثل یک نقشه دقیق عمل می‌کند و کاربر را راهنمایی می‌کند.
  •  قالب خوب از لحاظ بصری بسیار زیبا است و می‌تواند در جذب مشتری نقش بسیار مهمی ایفا کند.
  • اگر قالب وبسایت شما زیبا و منسجم باشد، در برندسازی شما تاثیر خواهد گذاشت.
  • شما به دنبال کلیک نیستید، بلکه دنبال کاربرانی هستید که در وبسایت شما بگردند و شما را بشناسند. هیچ چیز مثل یک قالب زیبا و محتوای مفید نمی‌تواند کاربر را در وبسایت شما نگه دارد.
  • اگر بتوانید کاربران را به کمک محتوا و قالب زیبای خودتان در وبسایت نگه دارید، راحت‌تر می‌تواند آن‌ها را به مشتری تبدیل کنید.
  • مهم‌تر از همه، یک قالب خوب خیلی سریع می‌تواند شما را از رقیب‌هایتان متمایز کند.

حالا با در نظر گرفتن این‌ها، شما در انتخاب قالب دو گزینه پیش روی خودتان دارید:

قالب‌های آماده

 گزینه اول شما این است که می‌توانید از بین قالب‌هایی که از قبل طراحی شده و آماده هستند، انتخاب کنید.چنین قالب‌هایی معمولا به هزینه کمی نیاز دارند. به علاوه، این نوع قالب‌ها با اینکه از پیش آماده شده هستند اما امکان ویرایش هم به شما می‌دهند ولی مشکل اینجاست که قابلیت ویرایش این نوع قالب‌ها چندان هم زیاد نیست و ممکن است کمی برای‌تان مشکل‌ساز باشد.

قالب‌های سفارشی

همانطور که از اسمش پیداست، این قالب‌ها توسط خود شما سفارش داده می‌شوند و دقیقا طبق سلیقه شما ساخته می‌شوند. بهتر است همینجا خدمت‌تان عرض کنم که قالب‌های سایت‌ها با توجه به کارکردشان طراحی می‌شوند. یعنی چه؟ یعنی اینکه ممکن است شخصی برای یک موسسه آموزشی و شخص دیگری برای کاربرد پزشکی، نیاز به قالب داشته باشد. پس طراحی و ساخت این دو قالب با یکدیگر فرق خواهد داشت.

علاوه بر چیزی که گفتیم، قالب‌های سفارشی به هزینه بیشتری نیاز دارند.

اگر می‌خواهید کامل متوجه منظورم شده و حتی چند نمومنه کار هم ببینید، می‌توانید سری به قالب‌های آماده پرتال بیندازید.

سیستم مدیریتی

 هر وبسایت نیاز به یک سیستم مدیریتی دارد. چرا؟ چون شما برای بارگذاری، ویرایش و به‌روزرسانی محتوای وبسایت   خودتان نیاز به مدیریت دارید. اما مانند بسیاری از حیطه‌های مدیریتی، مدیریت سیستم هم سختی‌های خودش را   دارد. اما خوشبختانه در سال‌های اخیر، به لطف نرم‌افزارهای ارائه شده در بازار، این کار هم تا حد زیادی ساده و آسان   شده است. اگر خیلی کلی بخواهم بگویم، سیستم‌های مدیریتی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

سیستم مدیریت محتوا (CMS)

 این نوع از سیستم‌ها، گزینه‌های متنوعی را به شما می‌دهند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، وبسایت‌تان را مدیریت کنید. نرم‌افزارهایی مانند ووردپرس (Wordpress) و جوملا (Joomla)، که دو تا از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا هستند، گزینه‌های زیادی به شما می‌دهند.

سیستم‌های مدیریت محتوا هرکدام چقدر استفاده شده‌اند؟

لازم است بگویم که اگر بخواهید از این نرم‌افزارها (یا نرم‌افزارهای مشابه) استفاده کنید، باید دامنه، هاست و قالب را بصورت جداگانه خریداری کرده و بابت هر کدام هزینه جدایی پرداخت کنید. کمی سخت است، نه؟ نگران نباشید. مورد بعدی، چاره کار شماست!

البته اگر تصمیم به استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا گرفته‌اید، می‌توانید از مقاله هر آنچه باید در مورد سیستم‌های مدیریت محتوا بدانید، استفاده کنید.

سایت‌ساز/فروشگاه‌ساز

بهینه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه مدیریت وبسایت، استفاده از سایت‌ساز/فروشگاه‌ساز است. چرا؟ چون وقتی از سایت‌ساز استفاده می‌کنید، تمامی امکانات مانند دامنه و هاست و ایمیل اختصاصی و درگاه پرداخت را یکجا و بصورت یک پکیج دریافت می‌کنید. علاوه بر آن، اگر از این روش استفاده کنید، دامنه‌تان را خودتان انتخاب می‌کنید و همچنین نیازی به خرید هاست نخواهید داشت. همچنین سایت‌سازها قالب‌های آماده متنوعی را ارائه می‌دهند تا دست شما در انتخاب باز باشد!

البته این‌ها تنها مزایای سایت‌سازها نیستند! اگر از سایت‌ساز استفاده کنید، می‌توانید برای وبسایت خودتان پشتیبانی دائمی داشته باشید. به علاوه، سایت‌سازها برای مدیریت و ویرایش مطالب شما، امکانات بهینه‌تر و متنوع‌تری ارائه می‌دهند. به اضافه، اگر بازهم نیاز به اطلاعات بیشتری دارید و می‌خواهید بدانید که اصلا چرا باید با سایت‌ساز کار کنید و این کار چه سودی برای شما دارد، حتما نگاهی به مقاله 35 دلیل برای آنکه سایت‌ساز پرتال را انتخاب کنید بیندازید.

نکته جالب این اینجاست که شما تمامی این امکانات را فقط و فقط با خرید یک بسته می‌توانید داشته باشید و درضمن هیچ نیازی به هزینه‌های اضافی هم نخواهید داشت! اگر می‌خواهید اطلاعات دقیق‌تری از امکانات پرتال داشته باشید، می‌توانید نگاهی به بسته‌ها و قیمت‌های طراحی سایت بیندازید.

خب چه تصمیمی می‌گیرید؟

تبریک! شما با خواندن این مقاله، کلی اطلاعات جدید و مفید در مورد ایجاد وبسایت جمع کردید و حالا می‌توانید با اطمینان خاطر، کارتان را شروع کنید. اگر در هر بخشی از این مقاله، سوالی برای‌تان پیش آمده است، به راحتی می‌توانید سوال‌تان را در بخش نظرات مطرح کنید تا در اولین فرصت، پاسخگوی شما باشیم.

عضو خبرنامه شوید.
0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

به ما بگویید

با شما تماس میگیریم

 

02163404 داخلی 3

با شما هستیم

با ما در ارتباط باشید

02163404 داخلی 3

تهران خیابان دانش ثانی پلاک 44

درباره ما