💥 دوره جدید و رایگان آکادمی پرتال: آموزش کامل کار با پرتال و ساخت فروشگاه اینترنتی 💥

دامنه سایت به نام چه کسی ثبت می‌شود؟

برای این که سایت اینترنتی بسازید به هاست و دامنه نیاز دارید. هاست یک فضای ذخیره‌سازی مثل هارد است که تمام اطلاعات سایت شما در آن ذخیره می‌شود. این اطلاعات شامل عکس، فیلم، متن، فایل‌های مختلفی که داخل سایت آپلود می‌کند و تمام کدهای سایت شماست.

برای این که کاربران بتوانند از هرجایی به اطلاعات سایت شما دسترسی داشته باشند، باید سایت‌تان یک آدرس داشته باشد. کاربران از هر نقطه‌ای در دنیا با وارد کردن این آدرس در مرورگر موبایل، لپ‌تاپ، کامپیوتر، تبلت و هر وسیله دیگری که به اینترنت متصل می‌شود، سایت اینترنتی شما را می‌بینند.

مالک دامنه سایت

به این آدرس، دامنه سایت گفته می‌شود. مثلا آدرس سایت ما portal.ir است. هر کاربری که این آدرس را در مرورگر خودش وارد کند، سایت ما را می‌بیند و می‌تواند از خدمات اینترنتی پرتال استفاده کند. وقتی می‌خواهید یک دامنه تهیه کنید، مشخصات صاحب دامنه از شما خواسته می‌شود. دلیلش این است که این دامنه باید به اسم یک نفر یا شرکت ثبت شود. دامنه سایت اهمیت زیادی دارد و باید حتما به نام صاحب سایت ثبت شود.

نکات مهم برای ثبت دامنه

اگر فرد دیگری قرار است سایت اینترنتی برای شما بسازد، حتما از او بخواهید که دامنه سایت را به نام خودتان و با آدرس ایمیل شما ثبت کند. در صورتی که قصد ثبت دامنه ir را دارید، حتما شناسه و رمز عبور nic را دریافت کنید و همیشه آن را داشته باشید. در ویدیو زیر توضیح دادیم که دامنه‌هایی که در پرتال ثبت می‌کنید به نام چه کسی ثبت می‌شود:

وقتی از پرتال یک دامنه خریداری می‌کنید، ما این دامنه را با مشخصات خودتان ثبت می‌کنیم و مالک دامنه ثبت شده، خود شما هستید. حتی اگر زمانی بخواهید سایت‌تان را از پرتال به جای دیگری منتقل کنید، به راحتی این امکان وجود دارد که دامنه سایت‌تان را به همراه تمام اطلاعات آن دریافت کرده و در جای دیگری استفاده کنید.

نکته مهمی که موقع ثبت نام در پرتال باید رعایت کنید این است که دامنه با آدرس ایمیلی که شما در پرتال واردهه کرده‌اید، ثبت می‌شود. برای انتقال یا تنظیم دامنه، باید از این آدرس ایمیل استفاده کنید. پس دقت کنید که حتما آدرس ایمیل خودتان را برای ثبت نام وارد کنید تا در آینده مشکلی برای شما ایجاد نشود.

02191003383 داخلی 2