💥 دوره جدید و رایگان آکادمی پرتال: آموزش کامل کار با پرتال و ساخت فروشگاه اینترنتی 💥

آموزش ثبت دامنه ir

دامنه سایت در اصل همان آدرس سایت شماست که کاربران و مشتریان با وارد کردن در آن صفحه مرورگر، می‌توانند سایت شما را ببینند. به همین دلیل هر سایتی به دامنه خاص خودش نیاز دارد. هر دامنه از 2 بخش مهم تشکیل شده است:

  1. اسم دامنه که می‌تواند هرچیزی باشد
  2. پسوند دامنه مثل com، ir، org، net و ...

اسم دامنه یک کلمه یا عبارت حداقل 3 حرفی است. این کلمه را خودتان انتخاب می‌کنید و اگر قبلا کسی دامنه‌ای با این اسم ثبت نکرده باشد، می‌توانید آن را برای خودتان ثبت کنید. پسوند دامنه را باید از بین پسوندهای موجود مثل ir و com انتخاب کنید. اسمی که خودتان برای دامنه انتخاب کردید به علاوه پسوند موردنظرتان، درنهایت آدرس سایت شما را تشکیل می‌دهند. مثلا آدرس سایت ما که portal.ir است را در نظر بگیرید. portal اسمی است که خودمان برای سایت انتخاب کردیم و این اسم را با پسوند ir به ثبت رساندیم.

پسوند ir پسوند ملی ایران است و این دامنه در ایران ثبت می‌شود، اما بقیه پسوندها مثل com و org بین‌المللی هستند و توسط سرویس‌های خارجی ثبت می‌شوند. احتمالا این سوال برای شما ایجاد شده که پسوند ملی با پسوند بین‌المللی چه تفاوتی دارد؟

تفاوت اصلی و بزرگ این 2 نوع پسوند در قیمت آن‌هاست. پسوند ir از آن‌جا که متعلق به ایران است و در ایران هم ثبت می‌شود هزینه خیلی پایینی دارد. پسوندهای بین‌المللی چون توسط سرویس‌دهندگان خارجی به فروش می‌رسند، هزینه آن‌ها به صورت دلاری پرداخت می‌شود و قطعا هزینه خیلی بیشتری دارد. پس تفاوت مهم پسوند ir با بقیه پسوندها این است که هزینه چند برابر کمتری دارد.

چطور دامنه ir ثبت کنیم؟

ثبت دامنه ir حدودا 2 روز کاری زمان می‌برد، چون اطلاعات شما باید توسط مرکز ثبت دامنه تایید شود. گاهی اوقات برای بعضی از اسم‌های خاص از شما درخواست می‌شود که مدارکی را برای شرکت ثبت کننده دامنه بفرستید. در این صورت ممکن است ثبت شدن دامنه شما کمی بیشتر هم طول بکشد. در ویدیو زیر نحوه ثبت دامنه ir را به صورت خلاصه توضیح دادیم:

برای ثبت دامنه ir اول از همه باید شناسه نیک (NIC) دریافت کنید. گرفتن شناسه نیک کار سختی نیست و به مدارک خاصی هم نیاز ندارد. هرکسی به راحتی می‌تواند شناسه نیک را دریافت کند و محدودیتی برای این کار وجود ندارد. برای گرفتن شناسه نیک فقط لازم است به سایت nic.ir مراجعه کرده و در آن ثبت نام کنید. به همین راحتی یک شناسه با عنوان شناسه نیک به شما داده می‌شود. بعد از این کار، شناسه نیک را در اختیار تیم پشتیبانی پرتال قرار می‌دهید تا دامنه شما را ثبت کنند. روش ثبت نام در سامانه نیک و دریافت شناسه این مرکز را در ویدیو دیگری به صورت کامل توضیح دادیم و پیشنهاد می‌کنم که حتما آن ویدیو را هم مشاهده کنید.

02191003383 داخلی 2