چطور در سایت nic.ir ثبت‌نام کنم و شناسه نیک بگیرم؟

دامنه یکی از مهم‌ترین بخش‌های سایت است که کاربران با وارد کردن آن در مرورگر، سایت‌تان را می‌بینند. دامنه‌ها به طور کلی 2 دسته هستند، دامنه داخلی که انتهای آن ir. است و دامنه‌های بین‌المللی که com. و org. و ... هستند. اگر قصد دارید سایت‌تان را با دامنه داخلی ir راه‌اندازی کنید، در ادامه روش ثبت این نوع دامنه را به شما آموزش داده‌ایم.

آموزش دریافت شناسه nic برای ثبت دامنه ir

از هر شرکتی که بخواهید دامنه ir خریداری کنید حتما باید شناسه نیک داشته باشید. در اصل اولین قدم برای ثبت دامنه ir این است که در سایت nic.ir ثبت نام کنید و یک شناسه بگیرید. بعد از دریافت شناسه نیک کافیست آن را در اختیار تیم پشتیبانی پرتال قرار دهید تا دامنه شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ثبت کنند. در ویدیو زیر به شما توضیح دادیم که چطور در سامانه نیک ثبت نام کنید و شناسه نیک را بگیرید.

برای اتصال دامنه به پرتال اول از همه باید وارد پنل مدیریت سایت‌تان شوید و از منوی سمت راست روی گزینه «تنظیمات وب سایت» کلیک کنید. در ادامه گزینه‌های دیگری برای شما ظاهر می‌شود که باید از بین آن‌ها روی گزینه «اتصال دامنه» کلیک کرده تا به قسمت تنظیمات دامنه منتقل شوید.

در صفحه‌ای که برای شما باز می‌شود روی دکمه سبز رنگ «دامنه جدید» کلیک کنید.

در ادامه وارد صفحه انتخاب نام دامنه سایت می‌شوید. در این قسمت فقط باید نام دامنه را بنویسید تا این دامنه برای شما ثبت شود و سایت‌تان با این دامین اجرا شود. اگر دامنه انتخابی شما com. یا سایر پسوندهای بین المللی است، فقط نام دامنه را در کادر بنویسید تا در صورت آزاد بودن دامنه برای شما ثبت شود. اگر دامنه ir برای سایت‌تان می‌خواهید، بعد از وارد کردن نام دامنه دلخواه‌تان، باید شناسه نیک را دریافت کنید.

برای گرفتن شناسه نیک به سایت nic.ir بروید و از بالا سمت چپ صفحه روی «مشخصه‌های شناسه» کلیک کنید. در ادامه 3 گزینه برای شما نمایش داده می‌شود که باید روی گزینه «ساختن شناسه کاربری» کلیک کنید.

در صفحه جدیدی که برای شما باز می‌شود 2 بخش وجود دارد. اگر شرکت دارید و می‌خواهید دامنه به اسم شرکت ثبت شود، دکمه آبی رنگ پایینی را بزنید. در صورتی می‌خواهید دامنه به نام خود شما ثبت شود روی دکمه «تکمیل فرم و دریافت شناسه» در قسمت بالایی کلیک کنید.

در ادامه وارد صفحه‌ای می‌شوید که باید مشخصات شخصی خودتان را در آن وارد کنید. دقت کنید که مشخصات خودتان مثل اسم و آدرس را هم به فارسی و هم به صورت فینگیلیش باید وارد کنید. اگر اسم شما پسوند یا پیشوندی دارد حتما آن را هم وارد کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

در پایین صفحه یک قسمت به اسم رابط‌های مجاز قرار دارد که حتما باید گزینه دوم یعنی «آزاد برای نمایندگان فروش» را بزنید. وقتی این گزینه را انتخاب کنید، پرتال می‌تواند دامنه موردنظرتان را به اسم شما ثبت کند. در نهایت وقتی فرم این صفحه را کامل کردید، روی دکمه «بازنگری» کلیک کنید تا به مرحله بعدی بروید.

در ادامه مشخصاتی که وارد کردید یک بار دیگر به شما نمایش داده می‌شود. حتما یکبار این صفحه را چک کنید تا مطمئن شوید که اطلاعات خودتان را درست وارد کردید. در پایین این صفحه یکبار دیگر نام خودتان را به صورت کامل وارد کرده و روی دکمه «موافقم، دریافت شناسه» کلیک کنید.

در نهایت بعد از انجام این مراحل صفحه‌ای مثل عکس زیر به شما نمایش داده می‌شود. در خط اول این صفحه شناسه نیک شما درج شده است که برای انجام مراحل ثبت دامین، این شناسه را باید برای تیم پشتیبانی پرتال ارسال کنید.

در ادامه به پنل مدیریت سایت‌تان برگردید و از منوی سمت راست گزینه «پشتیبانی» را بزنید. از منویی که باز می‌شود گزینه «تیکت‌های شما به پرتال» را بزنید تا وارد بخش تیکت‌‍‌ها شوید.

در صفحه جدید که باز می‌شود روی دکمه «درخواست جدید» کلیک کنید.

در صفحه بعدی که برای‌تان باز می‌شود، یک تیکت برای واحد پشتیبانی پرتال بفرستید. ابتدا موضوع تیکت را «اتصال دامنه» قرار دهید. بعد عنوان درخواست را «شناسه نیک» بنویسید. در ادامه متن حاوی شناسه نیک را از سایت nic.ir کپی کرده و در کادر بزرگ وارد کنید. در نهایت دکمه سبز رنگ «ارسال درخواست» را بزنید تا تیکت شما برای کارشناسان پرتال ارسال شود.

بعد از این که مراحل بالا را انجام دادید، کارشناسان تیم پشتیبانی پرتال مراحل ثبت دامنه شما را انجام می‌دهند. ثبت دامنه ir معمولا 2 تا 3 روز طول می‌کشد و بعد از این مدت می‌توانید از طریق دامنه‌ای که ثبت کردید به سایت‌تان دسترسی پیدا کنید.

02191003383 داخلی 2