💥 دوره جدید و رایگان آکادمی پرتال: آموزش کامل کار با پرتال و ساخت فروشگاه اینترنتی 💥

نقشه سایت را به سرچ کنسول اضافه کنید

هر سایت اینترنتی دارای تعداد زیادی صفحه است که در هر صفحه محتواهای مختلفی قرار دارد. حتی سایت‌های کوچک هم حداقل چندین صفحه مختلف دارند یا مثلا سایت دیجیکالا میلیون‌ها صفحه دارد و روز به روز هم بیشتر می‌شود. احتمالا می‌دانید که موتور جستجوی گوگل ربات‌هایی دارد که وارد سایت شما می‌شوند و صفحات آن را بررسی می‌کنند. وقتی که تعداد صفحات سایت زیاد باشد، ایندکس یا وارد شدن صفحات در نتایج گوگل ممکن است دیرتر انجام شود. چون ربات‌های گوگل باید صفحات مختلف سایت شما را بگردند و در این بین هم ممکن است صفحه‌ای از زیر دست‌شان در برود و ربات‌های گوگل آن را ایندکس نکنند.

در چنین شرایطی باید برای سایت‌تان یک سایت مپ یا نقشه سایت داشته باشید و آن را به گوگل معرفی کنید تا کار ربات‌های گوگل برای پیدا کردن صفحات راحت‌تر و سریع‌تر شود. سایت مپ همانطور که از نامش پیداست مثل یک نقشه برای سایت شماست که مسیر را به موتورها جستجو نشان می‌دهد. به همین دلیل وقتی نقشه سایت داشته باشید و آن را به موتورهای جستجو معرفی کنید، کار لیست شدن صفحات سایت شما در موتور جستجو سریع‌تر انجام می‌شود و صفحات جدید سایت شما هم به سرعت در گوگل نمایش داده می‌شود. نقشه سایت شامل آدرس تمام صفحات و قسمت‌های سایت شماست و به همین دلیل کار پیدا کردن صفحات برای ربات‌های گوگل راحت‌تر می‌شود. در ویدیو زیر به شما یاد دادیم که چطور نقشه سایت‌تان را به موتور جستجوی گوگل معرفی کنید.

دسترسی به نقشه سایت در پرتال

پرتال برای سایت شما یک نقشه سایت استاندارد و کامل تهیه کرده است و تنها کاری که شما باید انجام بدهید این است که آدرس این نقشه را در سرچ کنسول وارد کنید. به همین سادگی موتور جستجوی گوگل به این نقشه دسترسی پیدا می‌کند و صفحات شما با سرعت خیلی بیشتری در گوگل ایندکس می‌شوند.

اول از همه وارد پنل مدیریت سایت‌تان شوید و از منوی سمت راست روی گزینه «تنظیمات وب‌سایت» کلیک کنید. در ادامه چند گزینه دیگر برای شما ظاهر می‌شود و از بین آن‌ها گزینه «تنظیمات سئو» را بزنید.

بعد از این که وارد صفحه تنظیمات سئو شدید، به سمت پایین صفحه اسکرول کنید تا به بخش «اطلاعات» برسید. در این قسمت همانطور که در عکس زیر مشخص شده آدرس سایت مپ وب‌سایت شما قرار دارد. این آدرس را کپی کنید و بعد از آن صفحه سرچ کنسول گوگل را باز کنید.

وقتی وارد سرچ کنسول گوگل شدید، از منوی سمت چپ آن روی گزینه Sitemaps کلیک کنید. در بخش‌های دیگر مرکز آموزش روش کار با سرچ کنسول و ثبت سایت در آن را توضیح دادیم. اگر هنوز سایت‌تان را به سرچ کنسول متصل نکردید حتما به این بخش بروید و سایت‌تان را در سرچ کنسول ثبت کنید.

در ادامه صفحه‌ای مثل عکس زیر برای شما باز می‌شود. در قسمت مشخص شده در عکس آدرس سایت مپ را که کپی کرده بودید، وارد کنید.

بعد از وارد کردن آدرس نقشه سایت در کادر مربوطه، روی دکمه آبی رنگ Submit کلیک کنید.

به این ترتیب عملیات ثبت سایت مپ در گوگل شروع شده و بعد از چند ثانیه پیامی مثل عکس زیر به شما نمایش داده می‌شود. روی دکمه Got it کلیک کنید تا این پیام بسته شود.

حالا در بخش Submitted sitemaps که در همان صفحه قرار دارد آدرس سایت مپ شما درج شده و جلوی آن و زیر قسمت status باید عبارت سبز رنگ Success نوشته شده باشد. در این صورت نقشه سایت شما با موفقیت در گوگل ثبت شده است و از حالا به بعد صفحات سایت شما با سرعت بیشتری در گوگل ایندکس می‌شوند.

02191003383 داخلی 2