ویرایش کدهای قالب

پرتال به گونه‌ای ساخته شده است که شما بدون نیاز به کدنویسی می‌توانید یک سایت کامل بسازید و حتی ظاهر سایت را تغییر دهید. هدف ما این است که افراد مختلف بتوانند بدون نیاز به برنامه‌نویسی و دانش خاصی، یک سایت یا فروشگاه اینترنتی ایجاد کنند و از آن به درآمد برسند. البته به این معنی نیست که امکانات پرتال محدود باشد یا برای افراد حرفه‌ای مناسب نباشد.

تمام قالب‌هایی که در پرتال قرار دادیم کاملاً متن باز (Opensource) هستند؛ یعنی اگر دانش برنامه‌نویسی دارید، می‌توانید به‌راحتی کدهای قالب را تغییر دهید و ظاهر دلخواه خودتان را برای سایتتان طراحی کنید. در صورت لزوم حتی می‌توانید یک برنامه‌نویس استخدام کنید تا تغییرات موردنظرتان را به‌صورت حرفه‌ای روی سایتتان اعمال کند. حتی این امکان هم وجود دارد که از تیم پشتیبانی پرتال بخواهید که تغییراتی را با کدنویسی روی قالب سایت شما ایجاد کنند. البته این نوع تغییرات با دریافت هزینه توسط پرتال برای شما انجام می‌شود.

نحوه تغییر کدهای قالب

کدنویسی سایت

برای تغییر کدهای قالب باید به زبان‌های برنامه‌نویسی HTML و CSS مسلط باشید. شما به‌صورت کامل می‌توانید کدهای فرانت‌اند سایتتان را تغییر دهید، اما امکان تغییرات در بک‌اند سایت را ندارید. برای دسترسی به کدهای قالب سایتتان، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا باید وارد پنل مدیریت سایتتان شوید. در بخش (ورود به مدیریت) راهنمای پرتال آموزش دادیم که چطور وارد پنل مدیریت سایتتان شوید.نحوه تغییر کدهای قالب
  2. از منوی سمت راست پنل مدیریت روی گزینه "قالب" کلیک کنید.
  3. در ادامه چند گزینه جدید نمایش داده می‌شود. از بین آن‌ها روی "ویرایش قالب فعلی" کلیک کنید.
  4. در صفحه‌ای که برایتان باز می‌شود، روی دکمۀ "ویرایش فایل‌ها" که در پایین عنوان قالب قرار دارد، کلیک کنید.تغییر کدهای قالب سایت در پرتال
  5. حالا صفحه‌ای برایتان باز می‌شود که تمام فایل‌های سایتتان را به شما نمایش می‌دهد. در سمت چپ هر فایل و در ستون "عملیات" دو گزینه وجود دارد. اگر روی آیکون "ویرایش" کلیک کنید، صفحۀ کدهای فایل موردنظر برایتان باز می‌شود و می‌توانید کدهای آن را تغییر دهید.

در صفحۀ "ویرایش قالب" و در کنار دکمۀ "ویرایش فایل‌ها" دو گزینه به نام‌های "دانلود قالب" و "بازگشت به حالت اولیه" وجود دارد. با کلیک روی دکمۀ "دانلود قالب" می‌توانید از فایل‌های قالب فعلی سایتتان و تغییراتی که در آن اعمال کردید، بک آپ بگیرید تا درصورت بروز مشکل از آن استفاده کنید. با زدن گزینۀ "بازگشت به حالت اولیه" هم تغییراتی که ایجاد کردید از بین می‌رود و قالب به حالت اولیۀ خودش در می‌آید.

به جز تغییرات در ظاهر قالب و شخصی‌سازی هر بخش، امکان جابه‌جایی بخش‌های قالب و تغییر چیدمان آن هم وجود دارد. یعنی می‌توانید مکان یک بخش از قالب را تغییر دهید یا قسمتی از یک قالب دیگر پرتال را به قالب خودتان اضافه کنید. در بخش (تغییر چیدمان) به‌صورت کامل در مورد این قابلیت پرتال توضیح دادیم.

02191003383 داخلی 2