💥 دوره جدید و رایگان آکادمی پرتال: آموزش کامل کار با پرتال و ساخت فروشگاه اینترنتی 💥

آیا بسته‌های پرتال شامل هاست و دامنه می‌شود؟

برای این که بتوانید یک سایت اینترنتی بسازید به 3 ابزار مهم و حیاتی نیاز دارید. این 3 ابزار عبارتند از: هاست، دامنه و سیستم مدیریت محتوا. هر کدام از این ابزارها کار خاصی را انجام می‌دهند و نقش مهمی در فعالیت سایت شما دارند. هاست را در واقع می‌توان یک رایانه دانست که اطلاعات سایت شما در آن ذخیره‌سازی و پردازش می‌شود. تمام چیزهایی که در سایت‌تان قرار است نمایش دهید مثل: عکس، ویدیو، فایل صوتی و متن‌ها در هاست ذخیره می‌شوند. حتی اطلاعات کاربران و تاریخچه خریدها و سفارشات هم در هاست قرار می‌گیرد.

دامنه چیست؟

دامنه در واقع همان آدرس سایت شماست. مثلا دامنه ما portal.ir است. شما هم برای سایت خودتان باید یک دامنه اختصاصی داشته باشید تا کاربران با وارد کردن آن در مرورگر بتوانند سایت شما را ببینند. دامنه از 2 بخش تشکیل می‌شود. قسمت اول اسم دامنه است که شما به دلخواه خودتان می‌توانید هر اسمی که در دسترس باشد و کسی قبلا آن را انتخاب نکرده باشد را برای دامنه انتخاب کنید. قسمت دوم پسوند دامنه است که بعد از اسم دامنه و با علامت (.) می‌آید. مثلا ir. و com. دو نمونه از پسوندهای رایج در سایت‌های ایرانی هستند. این که سایت شما با پسوند com باشد یا ir هیچ تاثیری در عملکرد سایت ندارد و همه مردم در سراسر دنیا می‌توانند به سایت شما دسترسی داشته باشند.

مهم‌ترین تفاوت پسوند ir با پسوندهای دیگر که بین‌المللی هستند این است که قیمت ثبت دامنه ir خیلی پایین است، اما اگر با این پسوند دامنه ثبت کنید امکان تبلیغات در گوگل را نخواهید داشت. وقتی که هاست و دامنه را دارید حالا باید یک نرم‌افزاری باشد که به وسیله آن محتواهای دلخواه‌تان را روی سایت قرار دهید تا کاربران مختلفی که به سایت‌تان می‌آیند آن‌ها را ببینند. به این نرم‌افزارها، سیستم مدیریت محتوا گفته می‌شود. توسط سیستم مدیریت محتوا می‌توانید قالب و ظاهر خاصی برای سایت‌تان تهیه کنید و مطالب و محصولات مختلف را در سایت خودتان وارد کنید.

پس نتیجه این شد که برای ساخت یک سایت اینترنتی اول باید هاست تهیه کنید، بعد دامنه بگیرید، در ادامه هاست و دامنه را به هم متصل کنید و در نهایت یک سیستم مدیریت محتوا نصب کنید. خیلی از کاربران پرتال می‌پرسند که برای استفاده از پرتال هم باید چنین مراحلی را طی کنیم؟ آیا پرتال خودش هاست و دامنه را در اختیار ما قرار می‌دهد یا باید آن را جداگانه تهیه کنیم؟ در ویدیو زیر به این سوالات پاسخ دادیم:

پرتال سعی کرده است که فرآیند و مراحل ساخت یک سایت اینترنتی را تا حد امکان ساده و سریع کند. به همین دلیل چند بسته مختلف برای شما در نظر گرفته‌ایم که در این بسته‌ها تمام ابزارهای لازم برای ساخت یک وب‌سایت کامل در اختیار شما قرار می‌گیرد. بسته‌های پرتال شامل هاست، دامنه اختصاصی و سرویس سایت ساز و فروشگاه ساز است. در اصل با خرید هرکدام از بسته‌های پرتال، به هیچ چیز دیگری برای ساخت سایت‌تان احتیاج ندارید. اگر خودتان دامنه دارید، این امکان وجود دارد که همان دامنه را به سایتی که با پرتال ساختید متصل کنید و سایت شما با همان آدرس نمایش داده می‌شود.

02191003383 داخلی 2