چطور می‌توانم اثبات کنم که مالکیت دامنه به نام من می‌باشد؟

اینماد یا نماد الکترونیکی یک مدرک و مجوز رسمی است که به فروشگاه‌های اینترنتی داده می‌شود. این مجوز باعث می‌شود که مشتریان به سایت شما اعتماد کنند و خریدشان را با خیال راحت انجام دهند. اینماد چطور باعث اعتمادسازی می‌شود؟ وقتی مشتری می‌خواهد خریدی را به‌صورت اینترنتی انجام دهد، هیچ اطلاعاتی از صاحب کسب‌وکار ندارد. یعنی مشتری نمی‌داند که قرار است از چه کسی خرید کرده و اگر کلاهبرداری صورت گرفت باید از چه کسی شکایت کند.

نماد اعتماد الکترونیکی توسط یک نهاد دولتی به اسم مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر می‌شود. این مرکز زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت است. اینماد در واقع مشتری را با صاحب کسب‌وکار و فروشگاه اینترنتی آشنا می‌کند. وقتی کدی که از اینماد دریافت کرده‌اید را داخل سایت قرار دهید، مشتریان با کلیک بر روی آن می‌توانند اطلاعات کامل کسب‌وکار و صاحب آن را مشاهده کنند.

در نتیجه وقتی اینماد داشته باشید، مشتری می‌داند که از چه کسی خرید می‌کند و تاحدودی خیالش از بابت ثبت سفارش در سایت شما راحت‌تر می‌شود. دلیلش هم این است که می‌داند چه کسی صاحب سایت است و حتی آدرس محل فعالیت فروشگاه را هم می‌تواند در اینماد ببیند. خلاصه اینکه اینماد به کسب‌وکارتان اعتبار می‌دهد و قطعا اعتماد مشتریان را به شما بیشتر می‌کند.

همانطور که گفتیم اینماد با نمایش اطلاعات کسب‌وکارتان اعتمادسازی را انجام می‌دهد و مشتری اگر شکایتی داشته باشد، می‌تواند از این طریق پیگیری کند. برای دریافت اینماد لازم است که اطلاعات شما توسط این مرکز تایید شود. نماد اعتماد فقط به دامنه سایت تعلق می‌گیرد. یعنی اینکه نماد اعتماد فقط به کسی داده می‌شود که دامنه به اسم او ثبت شده است. برای گرفتن اینماد باید مدارک هویتی خودتان را در سایت بارگذاری کنید تا تایید شوند. این مدارک باید با مشخصات صاحب دامنه سایت یکسان باشند تا نماد اعتماد به شما داده شود.

چطور ثابت کنیم صاحب دامنه سایت چه کسی است؟

حالا سوالی که پیش می‌آید این است که چطور باید به اینماد نشان دهیم که صاحب دامنه سایت چه کسی است؟ در ویدیو زیر به شما توضیح دادیم که برای تایید هویت صاحب دامنه توسط اینماد باید چه کاری انجام دهید:

دامنه‌های سایت 2 نوع هستند:

1- دامنه‌های داخلی با پسوند ir

2- دامنه‌های بین‌المللی با پسوندهای مختلف مثل com، net، org و...

اگر دامنه سایت شما از نوع داخلی یا ir. است، لازم نیست کار خاصی انجام دهید. کارشناسان اینماد خودشان از طریق Whois دامنه، اطلاعات صاحب آن را مشاهده می‌کنند. در صورتی که نام صاحب دامنه که در Whois ثبت شده است با مدارک ارسالی منطبق باشد، اطلاعات شما تایید می‌شود.

برای دامنه‌های بین‌المللی امکان استعلام نام صاحب دامنه از طریق Whois آن وجود ندارد. به همین دلیل باید مدرکی برای اینماد ارسال کنید که نشان دهد شما صاحب دامنه ثبت شده هستید. وقتی در پرتال یک دامنه بین‌المللی تهیه می‌کنید، ایمیلی برای شما ارسال می‌شود. در این ایمیل نام صاحب دامنه یعنی کسی که دامنه به اسم او ثبت شده است، قابل مشاهده است.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که از این ایمیل یک اسکرین‌شات بگیرید. بعد این اسکرین‌شات را در سایت اینماد بارگذاری کنید. کارشناسان اینماد با دیدن این تصویر متوجه می‌شوند که دامنه به نام چه کسی ثبت شده است و فرآیند دریافت اینماد به‌راحتی انجام می‌شود.

02191003383 داخلی 2