💥 دوره جدید و رایگان آکادمی پرتال: آموزش کامل کار با پرتال و ساخت فروشگاه اینترنتی 💥

چرا تعداد بازدیدهای سایتم افزایش یا کاهش زیادی داشته است؟

کاهش یا افزایش غیرعادی در بازدیدهای سایتتان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگر بازدید سایتتان به‌طور غیرعادی افزایش زیادی داشت، احتمالاً مورد حمله قرار گرفتید. لازم نیست نگران این مورد باشید، چون پرتال سیستم امنیتی پیشرفته‌ای دارد و این حملات مشکلی برای سایت شما ایجاد نمی‌کند. معمولاً بعد از چند ساعت تا چند روز، بازدیدهای سایت شما دوباره به حالت عادی برمی‌گردد.

کاهش بازدید سایت شما ممکن است به دلیل توقف تبلیغات شما باشد. مثلاً یک کمپین تبلیغاتی در یکتانت ایجاد کردید و حالا بودجه کمپین تمام شده است. در این حالت بازدیدی از این طریق وارد سایت شما نمی‌شود و بازدیدهای سایتتان کاهش می‌یابد.

مشاهده اطلاعات بازدیدکنندگان سایت

وقتی وب سایت یا فروشگاه اینترنتی خودتان را ساختید، افراد مختلفی از سراسر دنیا وارد سایت شما می‌شوند. به این افراد بازدیدکننده می‌گویند. تعداد بازدیدکننده‌های سایت را می‌توانید از طریق پنل مدیریت سایت‌تان یا ابزارهایی مثل گوگل آنالیتیکس ببینید. با کمک این دو مورد علاوه‌بر تعداد بازدیدکنندگان سایت، می‌توانید آی پی و کشور بازدیدکننده را هم ببینید. به این ترتیب اطلاعات مفیدی از افرادی که وارد سایت‌تان می‌شوند، به دست می‌آورید. یکی از کارهایی که به عنوان مدیر سایت باید انجام دهید این است که تعداد بازدیدکنندگان و منطقه‌ای که در آن قرار دارند را بررسی کنید. این طوری می‌توانید کیفیت سایت‌تان را بیشتر کنید تا افراد بیشتری از آن بازدید کنند.

اگر کسب و کارتان فقط برای ایران است، باید سعی کنید از ایران بازدیدکننده بگیرید. مثلا یک فروشگاه اینترنتی دارید و فقط برای ایران می‌توانید محصولات را ارسال کنید. در این حالت بازدیدکننده‌ای که در کشور دیگری مثل آلمان زندگی می‌کند عملا از شما خرید نخواهد کرد. پس این بازدیدکننده سودی برای شما ندارد. در این حالت حتی اگر روزی هزاران بازدیدکننده از کشورهای دیگر داشته باشید، حتی یک محصول هم نخواهید فروخت. پس مهم است که بازدیدکننده سایت شما از کدام کشور وارد سایت می‌شود. البته تعدادی از کاربران با ابزارهای تغییر آی پی وارد سایت‌تان می‌شوند. این ابزارها کشور بازدیدکننده را به کشور دیگری تغییر می‌دهند. مثلا فردی در ایران است و آی پی خود را به کشور آلمان تغییر می‌دهد. در این حالت در سایت شما به عنوان بازدیدکننده از کشور آلمان ثبت می‌شود.

این موارد خیلی زیادی نیستند و تعداد کمی از کاربران با این ابزارها وارد سایت شما می‌شوند. نتیجه این که در سایت فروشگاهی حتما باید بازدیدکننده‌هایی جذب کنید که امکان فروش به آن‌ها وجود دارد. گاهی اوقات به خصوص زمانی که تازه سایت‌تان را راه‌اندازی کرده‌اید، هنگام مشاهده آمار بازدیدکنندگان با مورد عجیبی مواجه می‌شوید. در آمار بازدیدکنندگان سایت ممکن است تعداد زیادی بازدیدکننده از کشورهای مختلف ببینید. این موضوع در شرایطی که سایت شما تازه ساخته شده و کسی آن را نمی‌شناسد عجیب به نظر می‌رسد. این که چرا این مورد پیش می‌آید و برای رفع آن چه کاری باید کرد را در ویدیو زیر به طور کامل توضیح دادیم.

یک نکته را حتما باید در مورد سایت‌های اینترنتی بدانید. تمام اطلاعاتی که در مورد بازدیدکنندگان سایت به شما نمایش داده می‌شود، لزوما افراد واقعی نیستند. در اینترنت به جز انسان‌ها، تعداد بسیار زیادی ربات هم وجود دارند. این ربات‌ها سراسر اینترنت و تمام سایت‌ها را می‌گردند. احتمالا در خیلی از سایت‌ها دیده‌اید که گزینه‌ای وجود دارد که باید با کلیک روی آن ربات نبودن خودتان را ثابت کنید. وجود چنین گزینه‌هایی به این دلیل است که اینترنت پر از ربات است. وقتی این ربات‌ها وارد سایت شما می‌شوند، به عنوان یک بازدیدکننده به حساب می‌آیند.

امکان این که تشخیص دهید کدام بازدیدکننده سایت‌تان انسان است و کدام ربات، چندان راحت نیست. به همین دلیل بخشی از بازدیدکنندگان سایت شما را ربات‌ها تشکیل می‌دهند. به روش‌های مختلفی می‌توان جلوی ورود ربات‌ها به سایت را گرفت، اما بعضی از این ربات‌ها لازم است وارد سایت ما شوند. مهم‌ترین ربات‌ها، ربات‌های گوگل هستند که به صورت پیوسته سایت‌های اینترنتی را بررسی می‌کنند. اگر می‌خواهید در نتاج گوگل دیده شوید، ربات‌های گوگل حتما باید به سایت‌تان دسترسی داشته و از آن بازدید کنند. این ربات‌ها معمولا با آی پی کشورهای مختلف وارد سایت شما می‌شوند.

گاهی اوقات وقتی به آمار بازدیدکنندگان سایت‌تان نگاهی می‌کنید، متوجه می‌شوید که تعداد زیادی بازدید از کشورهای مختلف انجام شده است. چرا این اتفاق می‌افتد؟ وقتی سایت‌تان را به سرچ کنسول گوگل معرفی می‌کنید، گوگل ربات‌هایش را به سایت شما می‌فرستد و آن را بررسی می‌کند. به همین دلیل است که وقتی سایت‌تان را تازه راه‌اندازی کرده‌اید، تعداد زیادی بازدید از کشورهای مختلف به سایت شما می‌آید. اصلا لازم نیست که نگران این بازدیدها باشید. این ربات‌ها فقط محتوایی که داخل سایت‌تان گذاشتید را بررسی می‌کنند. بعد از آن هم محتوای شما را وارد سرچ گوگل خواهند کرد.

بعضی از مواقع برای حمله به یک سایت، تعداد زیادی بازدید برای آن انجام می‌شود تا سایت را از دسترس خارج کنند. سرورهای پرتال به قوی‌ترین و پیشرفته‌ترین فایروال‌ها و سیستم‌های امنیتی مجهز هستند. به همین دلیل وقتی تعداد زیادی بازدید مشکوک به سمت سایت شما بیاید، سیستم دفاعی پرتال به صورت خودکار جلوی این بازدیدها را می‌گیرد. به این ترتیب هیچ مشکلی برای سایت شما ایجاد نخواهد شد.

02191003383 داخلی 2